Star Wars (Hvězdné války) Další teorie osvětluje návrat sithského impéria, samotného Imperátora a Snokeův osud

Další teorie osvětluje návrat sithského impéria, samotného Imperátora a Snokeův osud

Další teorie osvětluje návrat sithského impéria, samotného Imperátora a Snokeův osud

Teorií ve světě Star Wars není nikdy dost. Fanoušci rozebírají každičký detail a ve všem hledají různé odpovědi a smysl. Dnes se podíváme na tři velké otázky, které tíží fanoušky po prvním teaseru k Epizodě IX. Tak jak to skutečně bude s návratem samotného Imperátora?

13 3
5.9.2019

Pokud budeme brát v úvahu jen fakta, pak víme to, že se v Epizodě IX vrátí Sheev Palpatine a červení vojáci, kteří byli studiem Disney označeni jako sith troopeři. A právě s tímto návratem dvou důležitých elementů si pohrál jeden z uživatelů na Redditu. Ten neustále hledá smysl v Epizodách VII, VIII a IX a snaží se vše osvětlit, aby to do sebe zapadalo a dávalo perfektní smysl.

Jednak poukazuje na dřívější Star Wars hry, kdy je Imperátor vždy tím, kdo tahá v pozadí za nitky, ale nerad vystupuje na veřejnosti. Sám většinou používá nějakého prostředníka, svého věrného služebníka či zmanipulovaného šílence, aby dosáhl svých cílů, a zároveň tak chrání sám sebe před možným nebezpečím a zradou. A takto se v tuto chvíli můžeme podívat i na Sheeva Palpatina, poučeného z minulosti.


Ten si vybral za učedníka věrného Maula, o kterého přišel. Následně vzal pod svá křídla staršího, ale stále schopného hraběte Dooku. Ten měl dokonce i své učedníky, ale Palpatine mu je postupně nařídil zabít, aby neohrozil (hlavně) jeho pozici. To jsme mohli sledovat v animovaném seriálu The Clone Wars, kde se Dooku musel vypořádat se svou nadanou učednicí Asajj Ventress.

(Kdo s koho? Foto: Disney)

Není tedy pochyb, že Palpatine má strach, že by svou moc mohl ztratit, ostatně tak nějak to naznačil i během rozhovoru se Skywalkerem v Epizodě III. Když získal na svou stranu Anakina Skywalkera, předpokládal, že ten se po ztrátě svého těla a hlavně Padmé Amidaly zamkne do sebe a zcela se oddá temné straně. Jenže Vader se Imperátorovi vzepřel a porazil ho. A pokud Palpatine přežil, a všechno zatím nasvědčuje tomu, že ano, tak se z této situace rozhodně musel poučit.

Palpatine dost možná stále ovládá První řád, ale už nevystupuje jako kdysi v čele Senátu a neví o něm celá galaxie, jak tomu bylo v minulosti. Poučený Palpatine si vzal příklad ze své minulosti a z Imperátorů před ním, kteří taktéž tahali za nitky, ale do příběhu přímo zasahovali jen málokdy. A když získal na svou stranu Kyla Rena, věděl, že v něm stále dřímá konflikt mezi světlou a temnou stranou.

Věděl, že se situace s Vaderem může opakovat. Navíc Kylo je doslova posedlý svým dědečkem a sami jsme ho slyšeli, že chce dokončit to, co Vader začal. Mohl tím prakticky myslet i to, že zabije Imperátora, když se to Vaderovi nepodařilo. Palpatine si tedy pro všechny případy drží Bena Sola od těla, aby ho znovu nezradil jeho oddaný učedník.

(Jaký je vztah mezi těmito dvěma pány? Foto: Disney)

A tady přichází na scénu Snoke. Jeho původ je stále zahalen tajemstvím, ale teorie si pohrávají s tím, že stejně jako Palpatine byl znetvořen, tudíž je z velké části oddán temné straně. Snoke byl celou dobu pouze prostředníkem mezi Prvním řádem a zbytkem galaxie, kdy dostal neomezenou moc, i když o všem rozhodoval někdo zcela jiný v povzdálí, Snokeovi se ovšem myšlenka absolutní moci líbila. Snoke byl tím věrným služebníkem, o kterém Palpatine tušil, že ho zřejmě nezradí.

A nebo si možná i myslel, že zradí, ale Sheev předpokládal, že se to nikdy nestane, protože do konfliktu vstoupí někdo zcela nečekaný, komu Snoke bezmezně věřil. Palpatine ale ve svých intrikách šel až tak daleko, že Snokea používal doslova jako lidský štít proti Benu Solovi. O tom totiž věděl, že v něm dřímá konflikt, nebezpečí a možný pokus o atentát. A věděl, že nechce být svědkem stejného masakru jako kdysi na Hvězdě smrti v bitvě o Endor. Proto, když Kylo obrátil a Snokea zabil, může být Imperátor stále v klidu a nadále spřádat své plány.

Jelikož ale už před sebou nemá ten pomyslný lidský štít, musí nyní vyjít ze stínů a chopit se moci. A právě tady přichází na scénu i naše zmiňované sithské impérium v čele se sith troopery. Toho všeho bychom se snad mohli dočkat v Epizodě IX, ale jak říkáme, stále se jedná pouze o teorii, která se snaží vysvětlit smýšlení našeho největšího Imperátora.

Co na teorii říkáte a chtěli byste, aby něco z toho byla pravda?

Zdroj: ComicBook.com

Diskuze /27

Phoenix CZ

Je hezké teoretizovat o Palpatinovi, ale má to háček. Jak může existovat bez lidské schránky? Vader ho hodil do šachty hluboké min. několik set metrů. Objevil se ten proud modrého světla (to mělo být co, smrt Císaře? Žádná běžná věc by nic takového nezpůsobila) takže asi okamžik smrti. A i kdyby to přežil jako Darth Maul … jak by se dokázal dostat z Hvězdy smrti II, které chyběly okamžiky do exploze? Minimálně by byl zraněný a vzhledem k pádu do šachty a překonání větší dálky k nějakému úniku, to na rozdíl od Luka, jenž ještě táhl fotříka, nemohl stihnout. Tudíž jisto jistě přišel o své tělo.

Takže jak se může vrátit Palpatine? Prosím, jen ne Force Ghost, stačil ten Yoda a to jeho ovlivňování počasí. To už by bylo moc overpowered. Takže moc cest, jak se vrátit na scénu, už není. Nahrání vědomí do klonu, do digitální podoby … Disneymu toho už moc nemá a to co zbylo, jsou celkem kraviny.

#6 Konor123 #25 KOUŘÍŠ
5.9.2019 | 20:23:18
Svjatogor

Ach bože. I porno má lepší příběh než poslední tři episody SW, ale podívám se rád. ;-)

5.9.2019 | 21:40:41
Lex Luthor

Pro rytíře Jedi není problém pád z velké výšky přežít. Mohou použít sílu a před tím, než narazí na zem zpomalit a v klidu si stoupnout, jakoby šli ze schodů. Tohle jsme hodněkrát viděli v Clone Wars. Palpatine mohl pád do šachty přežít bez problémů. Navíc byl připraven na všechny eventuality. Luke unikl z hvězdy smrti právě v Palpatinově osobním únikovém raketoplánu. I takový šílenec, jako Palpatine zřejmě předpokládal, že jeho plán není blbovzdorný. Teď už nám zbývá jen zjistit, jak se dostal z Hvězdy Smrti před výbuchem a kde se skrýval.

6.9.2019 | 0:42:51
OndrejVitovec

Jsou štastni ti, co znají jen filmy, pro ty jsou nové epizody jen dalšími a slabšími díly. Já jsem fanoušek Star Wars přes 30 let a mám i velkou sbírku figurek, komiksů a knih. O to více jsou nové Disney episody pro mne nepřijatelné. Pro mne to znamená, že 95% toho co znám o ději se nestalo a 95% postav neexistuje. Disney plivnul do tváře Lucasovi, který byl při prodeji tak hloupý, že si to nepojistil. Disney smetl 30 let tvorby ze stolu a jediné na co se zmohl, jsou ubohé kopie scén ze starších episoda a nelogický děj. Nesmírně mne potěšilo, že na Solo prodělali, snad se na další prznění vykašlou…

#17 Sir_CHerokee
6.9.2019 | 7:33:54
KIM

Tak či tak musí žít minimálně jeden Sith a jeden Jedi. Nebo žádný z nich.A to pro rovnováhu vesmíru. Jinak ta věta nedává smysl

#24 KOUŘÍŠ
6.9.2019 | 8:57:59
Konor123

vsechny tyhle teorie jsou k smichu :D nemuze to byt stejny imeprator jako byl ve starych SW :D to neni mozny pac to byla skutecna smrt v epizode 6 . Pokud jste opravdu fanousci SW tak byste tohle meli vedet :D … navic pokud pouzijou to ze by se mohl prevtelit tak je to mozne a inspirovali by se online hrou the old republic… tam je totiz sithsky imperator ktery taky umi existovat bez telesne schranky… pokazde nekoho posedne… ale pokud Disney pujde touhle cestou tak je jasny ze nema zadny vlastni napady a jen pouziva to co davno zavrhnul kdys to od Lucase kupoval…
#1 Phoenix CZ:

6.9.2019 | 9:10:52
Akitenshi

Mně osobně asi zbývá jen doufat, že to tak není. Upřímně, nová trilogie mi zatím přijde jen o tom, že ničí všechno, co ta původní vybudovala. Han a Leia – člověk si představuje, že jsou spolu a šťastní, ale ukáže se, že spolu nejsou a nikdy už ani nebudou mít šanci to mezi sebou urovnat. Luke na konci 6. dílu „zachránil“ galaxii a může se věnovat založení řádu, lepšího než byl ten předchozí. Ale ne, v nové trilogii se ukáže, že se na všechno vykašlal, protože jeden žák přešel na temnou stranu… jasně, proč ne? A teď? Anakin byl vyvolený, přešel na temnou stranu Síly, ale když bylo doopravdy potřeba, aby se rozhodl, zabil Imperátora, zachránil svého syna a naplnil proroctví. Závěr, který dává smysl a uzavírá tím skvěle příběh jak původní trilogie, tak i té druhé (myšleno díly 1–3). No, tak pojďme v novém díle říct, že i tohle se vlastně nestalo, že Anakinova smrt byla bezvýznamná, Imperátor stále tahá za nitky a vlastně bylo všechno k ničemu…

6.9.2019 | 9:17:20
Darnwell

Abych byl upřímný, tak ten, kdo neustále hledá smysl v Epizodách VII, VIII a IX a snaží se vše osvětlit, aby to do sebe zapadalo a dávalo perfektní smysl, mi přijde přinejmenším vyšinutý.

6.9.2019 | 12:20:34
ReveN

jo no cela nova trilogie je proste dost o nicem a podkopava cely star wars univerzum co se dlouho budovalo. navrat palpatina taky vidim opravdu nerad. pritom stacilo misto prebarvenyho imperia a zvetsene hvezdy smrti vymyslet nejakou novou sithskou hrozbu z neznamych regionu proti ktere by v ep7 bojoval luke se svymi ucedniky a kdy by ho zaporak na konci zabil, k tomu nejakej tajemnej artefakt, navstevu korribanu (inspirovat se trochu v old republic) a podobne a hned tu mame luxusni fantasy pribeh na klidne vic nez jen 3 epizody…samoz­rejme taky nejaky lepsi herecky obsazeni, bo rey i finn jsou hrozni, nemluve o takove rose…

6.9.2019 | 12:30:30
Max1987

No já si myslím, že jsou to nepovedené schránky/klony Palpatina a on se do nich jen portuje, protože od svého mistra se naučil schopnost nesmrtelnosti :)

6.9.2019 | 12:35:20
Phoenix CZ

Jsem rád, že zdejší uživatelé jsou rozumní a vidí tu skutečnost, že Disney jen ničí to, co Lucas vybudoval. O kopírování děje v nelogickém podání, zvětšené Hvězdy smrti a superdestruktory, nemluvě. Další věcí je ta absurdní politická korektnost, která se objevuje v gigantické míře. Je to škoda, co se se SW děje. Ale stále je lepší, kdyz Disney kurví svoje vlastní slaboduché filmy než kdyby takto likvidoval TOR nebo Yuuzhan Vongské války. Jsem velký fanoušek největšího galaktického neštěstí, kterým vpádu vetřelců z jiné galaxie, bezesporu je. Stále čekám na R-ratingový seroš s kolosálním rozpočtem o alespoň 100 epizodách, který bude už konečně pořádná VÁLEČNÁ SCI-FI a konečně se dodrží název ságy (dosud je SW spíše Star Fantasy Force než Star Wars – nejvíc se k válečné sci-fi přiblížil RO) s velkým množstvím vesmírných bitev. A vzhledem k tomu, že Yuuzhan Vongové jsou ta nejbrutálnější rasa, co kdy byla vymyšlená a dnešní trend je ukazování násilí, tak bych to zde využil na 200%. Vraždění, genocidy celých planet, oběti bohům, mučení a další hrůzy války by se zde ukazovalo v té nejsurovější podobě. Jednak by zeserializování YVV bylo po knižní stránce přijatelné, jednak bych to nalákalo více lidí než Space fantasy pro tříleté děti. :)

6.9.2019 | 13:08:45
Aise

Ve hře Star Wars Battlefront 2 se objeví Palpatine jako robot. Jistá spojitost s filmem by zde taky mohla být.

6.9.2019 | 13:50:43
RagnarokCzD

Já vám nějak nerozumim … Proč by to Palpatin nemohl přežít?

Jen proto, že Lucas byl línej udělat pořádnou expozi, která by ukázala na jak velký kusy ji to roztrhalo, tak předpokládáme, že celá hvězda a všechno v jejím okolí bylo doslova rozprášeno na atomy? A tu helmu má tedy Kalo z disneylandu ne? :D

#16 Lex Luthor
6.9.2019 | 15:17:34
RagnarokCzD

*Kylo … stále mi tu chybí tlačítko pro editaci. :(

6.9.2019 | 15:18:00
Hrskt

Jo jo, Palpatin bude bez fyzické schránky jako planoucí oko na věži a i Luk se vrátí, ale už nebude Luk Šedý ale Luk Bílý a místo meče bude mít světelnou hůl :)

Teorie hezké, ale pokud má mít další díl aspoň trochu úroveň, tak nesmyslné…

6.9.2019 | 15:29:21
Lex Luthor

#13 RagnarokCzD: Luke vzal otce sebou a upálil ho na hranici. Helma zřejmě přežila požár a mladý Ben ji nějak nalezl a vzal si ji sebou.

6.9.2019 | 15:57:34
Sir_CHerokee

#4 OndrejVitovec: S tím se nedá než souhlasit. Tato pokračování jsou pro Star Wars velkou prohrou. Přitom v knížkách měli zajímavé varianty scénářů. Je to velký rozdíl proti Star Treku, kde se nová pokračování, ať už filmová či seriálová, výjimečně povedla.

6.9.2019 | 17:33:18
max_payne

Bože vy jste rejpalové…buďte tak laskavy a hodnoťte film až po odvysílání. Sem velice skalní fanoušek ( pro ty kteří se tady budou kasat s tím co viděli a neviděli ) ale budu hodnotit film až po odvysílání. A je mi úplně jedno jestli to točí myšák nebo racek, chci vidět Star Wars film a zhodnotim si pod odvysílání jestli se mi líbil nebo ne.....a proboha lidi co se nelíbí jednomu muže se líbit druhému . Takže Vás slušně a pokorně žádám nechte si ty slovní průjmy typu že je to na*****, že je to zničený a podobně pro sebe ;-) May the force with You

#19 Phoenix CZ
6.9.2019 | 20:14:30
Phoenix CZ

#18 max_payne: Jestli sis toho nevšiml, tak nikdo nehodnotí Epizodu IX. Řeší se tu návrat Palpatina, popřípadě podúroveň prvních dvou filmů trilogie. Já zatím nedělám závěry nad tím filmem a trošku mě mrzí, že se tady nemůže nikdo kriticky vyjádřit, aniž by to urazilo naší drahou minoritu. Ale tvůj útočný komentář je celkem vytržený z kontextu a jediný rejpal jsi tady zatím ty. :D Pokud je něco bylo na hovno, tak máme právo nazývat věci pravými jmény (mluvím třeba o TLJ) a trošku bys mohl tolerovat názor druhých. :)

6.9.2019 | 22:43:01
Strážní šelma

Buďte rádi že se ještě Star Wars natač

7.9.2019 | 2:28:55
Strážní šelma

Buďte rádi že se ještě Star Wars natač

7.9.2019 | 2:28:56
Strážní šelma

eji. Samá kritika, Určitě by jste to natočili líp. Burani.Jenom Čech umí vše nejlíp!!!!!!!!!

7.9.2019 | 2:32:50
FallenMaia

Bohužiaľ, dnes je kritizovanie trendy, na internete môže kritizovať každý kok… a tak to potom aj vyzerá, každý len nadáva, ako je to všetko zlé a nesnaží sa tam nájsť to niečo dobré, potom to zrušia a zase bude každý nadávať že sa už nič nové netočí :D :D Chorá doba toto čo je teraz, kedysi to tak nebolo pretože nebol internet a točili si čo chceli a vznikali super filmy bez toho že by im do toho niekto kecal, teraz je každý ten najmúdrejší a každý by to natočil lepšie :D škoda slov.

To je ako teraz s tým Tomb Raiderom, ľudia na jednotku nadávajú a teraz sa čudujú ako je možné že vzniká dvojka, nie aby boli radi že vzniká nejaká ďalšia herná adaptácia, nie radšej bude každý frflať aká bola jednotka sračka a aká bude sračka aj dvojka a potom keď to prepadne a študiá sa budú báť investovať do filmov podľa hier a nebude sa točiť nič iné len komiksy, tak zase budú plakať a vykrikovať že sa nič podľa hier netočí :D :D Ja tomu už fakt nerozumiem…

7.9.2019 | 13:34:51
KOUŘÍŠ

#5 KIM: kterou větu myslíš ? Máš na mysli jodu který pravil pravidlo sithů a jejich moci : „kdy dva musejí být…“ ? Tak to o star wars víš prd

8.9.2019 | 18:40:39
KOUŘÍŠ

#1 Phoenix CZ: Ve Star Wars se přežily i horší pády a přesně jak říká Lex Luthor mají moc o věštší šanci přežít pád postavy co ovládají sílu…

8.9.2019 | 18:42:12
KOUŘÍŠ

Všichni ste tak hloupý že si myslíte že Palpatin bude oživen tak ste se nechali jen nachytat v trailerech od Disneyho a nebylo by to poprvé v každém traileru si lidi mysleli že jedi přejde na temnou stranu síly protože znaj hlavně epizody s Anakinem , dle mojí teorie se zde jen palpatin ukáže na nějakém záznamu určenému třeba snookovi .

I když v serii star wars kterou neznáte tak třeba v knížních příbězích jsou příběhy i o Sithech kteří na pokraji smrti našli obět probudily v ní vzdor emocí až k samému prasknutí nenávisti nebo utrpení a potom je vysáli a tím přežily… ale filmové série moc sílu vlastně se ani nesnaží divákům vysvětlit nejspíš proto že hodně lidí by to nepochopilo…

8.9.2019 | 18:48:35
Rodann

Nedávno jsem tu předložil plot leak deváté epizody, který uvolnil velmi dobře informovaný zdroj (upozorňuji, že plot =/= story). Nyní přichází asi největší hráč na poli produkčních informací Star Wars, server MSW a v podstatě vše potvrzuje. Tady je, co k tomu má říci:

 • V závěrečné scéně na Larsově statku na Tatooine se diví nějací místní, kdo to tam je a jdou se zeptat Rey, což (opět) zrcadlí otázku Maz Kanaty ze Sedmičky. Tentokrát však Rey odpovídá: „Jsem Rey, Rey Skywalkerová…“ Což spíše bude myšleno odkazem a ne krví.
 • Rey má ve filmu několik nových Force schopností. Zejména se jedná o Force Lightnings (s Kylem se na Pasaaně přetahují o loď podobně jako v Osmičce o meč a Rey „omylem“ vylétnou z konečků prstů blesky…) a Force Healing (hrdinové jsou napadeni písečným červem a nakonec ho Rey uklidní léčením – zřejmě je raněný).
 • Je VELMI pravděpodobné, že Poe Dameron umírá ve 3. aktu…
 • Role Matta Smithe je stále zahalena rouškou tajemství. Nejprve vůbec ve filmu neměl být, poté se mělo jednat o jednoho z Knights of Ren, pak o akolytu, kterého posedlo Palpatinovo vědomí a nyní má mít něco dočinění s vraždou Reyiných rodičů sithskou dýkou (vrah x otec).
 • Scéna z Pasaany:

Kontakt Odporu, za kterým pošle hrdiny Lando se jmenuje Ochi. Z Uknown Regions získal onu sithskou dýku a něco ví o Palpatinovi. Byl jí ale zabit a hrdinové ho najdou v podzemí, kde se později odehraje sekvence s červem. Zde také hrdinové utíkají a nechtíc nechávají Millenium Falcon Prvnímu řádu (v této pasáži má dokonce hořet). Také zde se odehraje souboj Rey s Kylem v TIE a její bleskování.

 • Jannah prý bývala Stormtrooper, ale dezertovala a proto se o ní zajímá Finn (ne proto, že je taky černá!).
 • Maz Kanata se objeví krátce na začátku filmu na džunglové planetě (mohlo by jít o Yavin IV) a poté až v závěrečné bitvě.
 • Navigátory k Císaři, které budou mít v držení Kylo (Vaderův) a Rey (Palpatinův) mají mít pyramidální tvar… spekuluje se tedy o holokronech.
 • Scéna z Ahch-To:

Po porážce a (téměř) zabití Kyla na Endoru, Rey utíká na Ahch-To Kylovou lodí, kterou ničí Lukovým mečem a chystá se se ho do trosek zahodit, když ho (opět) v zrcadlové scéně chytá Force Ghost Luka a dojde k následující konverzaci (parafráze):

L: Co to děláš? R: Měl jste pravdu, když jste tvrdil, že ve mě vidíte Temnotu. L: Svedla nás k sobě Síla. Musíš se postavit Sidiousovi, jako jsem se já postavil Vaderovi. R: Chtěla bych se cítit tak silná jako byla mistryně Leia, ale já nejsem! L: Nevíš, jak silná jsi, dokud nebudeš muset tak silná být. Sidious tě naplní hněvem, strachem a použije proti tobě tvoje slabosti. R: A jaké jsou jeho? L: Když mě otec zachránil, nemohl pochopit Vaderovy city ke mně. Myslel si, že láska je slabost.

K úniku z Ahch-To Rey použije Lukův stařičký X-wing a jeho přilbu.

 • Pouto mezi Palpatinem a Rey se na konci Imperátor pokusí použít, ale nebude fungovat.
 • Na začátku filmu, když Kylo najde Palpatina, ten mu bude tvrdit, že chce, aby on a Rey byli novými císeřem a císařovnou. Tím, že má v rodině Rey si ho domněle získá, protože Kylo k Rey stále něco cítí.
 • S Rey a Kylem pohromadě na konci filmu a jejich schopnostmi ovšem Palpatine nakonci „oživí“ své tělo, což byl jeho pravý plán. Pořád tak nějak není jisté, jestli to do té doby byl nějaký hostitel nebo vlastní Palpy. Tahle část příběhu se zdá asi nejstřeženější (což je pochopitelné, když teprve na SWCC se ukázalo, že Ian McDiarmid je vlastně ve filmu) .

Jelikož se jedná o další nezávislý zdroj takového úniku, je velmi pravděpodobné, že Devítka bude mít takový průběh.

9.9.2019 | 22:00:03
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Co se aktuálně děje

Daisy Ridley přiznává, že po Star Wars nemá moc nabídek, a co John Boyega vzkázal fanouškům?

Daisy Ridley přiznává, že po Star Wars nemá moc nabídek, a co John Boyega vzkázal fanouškům?

Dnes se podíváme na herce z nové trilogie. Před pár měsíci totiž určitá skupina těchto herců prohlásila, že Star Wars jsou pro ně uzavřenou kapitolou a k sáze se nechtějí vracet. Od premiéry posledního dílu uplynulo osm měsíců a někteří z nich dnes mají problém si najít práci.

Reklama

Zajímavosti

Kathleen Kennedy: Najít do týmu ženy jako režisérky je pro Star Wars absolutní prioritou

Kathleen Kennedy: Najít do týmu ženy jako režisérky je pro Star Wars absolutní prioritou

Pamatujete ty časy, kdy se nejdříve vymýšlel příběh, načrtly se zajímavé postavy a vytvářel se celý svět, aby vzniklo plnohodnotné dílo? Dnešní doba na to jde trošku opačně a bohužel už jednoznačně hlásá, že ve středu není příběh, nýbrž pohlaví toho, kdo bude daný projekt řídit.

Plakát

Plakát

Narozeniny herců