Star Wars (Hvězdné války) Krádež plánů Hvězdy smrti: Kánon vs. Legendy

Krádež plánů Hvězdy smrti: Kánon vs. Legendy

Krádež plánů Hvězdy smrti: Kánon vs. Legendy

Jak vypadal příběh o krádeži plánů Hvězdy smrti předtím, než Star Wars koupil Disney? Pojďme se společně podívat na všechny verze onoho příběhu a poté vybrat, která je nejlepší.


19 0
19.1.2017

Když studio Disney od Lucase odkoupilo Star Wars, smazalo veškerou pracně vybudovanou historii až na šestero epizod a seriál Klonové války. Postupně pak začalo stavět vlastní univerzum a my se nyní spolu podíváme na to, jak krádež plánů Hvězdy smrti proběhla v dnešních a starých příbězích.

Nová naděje – 1977

O krádeži plánů kosmické stanice jsme se samozřejmě poprvé dozvěděli v prvním vydaném Star Wars filmu. Získání plánů je nám popsáno jako první velké vítězství Povstání proti Impériu a následně jsme přeneseni ke všem známé honičce mezi Impériem a povstaleckou lodí Tantive IV. Jak víme, po nalodění Impéria na loď ukryla Leia plány do R2-D2, který byl vystřelen na Tatooine, kde měl za úkol nalézt Obi-Wana Kenobiho.


Víc nám o krádeži plánů film neřekne. První střípky původní verze krádeže jsme se dozvěděli až o čtyři roky později.

Rádiová hra – 1981

Pamatujete si rádiové hry? Ne? Kdysi šlo o velice populární zábavu, u které lidé trávili večery. Představte si to jako divadlo bez obrazu nebo audioknihu. V již zmíněném roce 1981 se v rádiích objevila adaptace Nové naděje, která obsahovala také několik informací z nevyužitých filmových materiálů.

Leia využila své pozice coby senátorky a pomohla krýt skupinu Povstalců. Jakmile se totiž dozvěděla o ničivé stanici, zbavila se svého pacifistického alderaanského postoje a vypravila se na planetu Toprawa, kde se plány nacházely. Rebelové však byli spatřeni lordem Vaderem, ale podařilo se jim uprchnout. Příběh dále pokračuje, jak jej známe.

X-Wing – 1993

V první Star Wars hře od LucasArts vydané v roce 1993 se nám taktéž dostalo pohledu na onu slavnou loupež. Hráč se vžívá do role pilota Keyana Farlandera z Rudé letky a prožívá momenty zasazené před, během a za bitvu o Yavin. Mise točící se kolem krádeže nás zavedly k planetě Toprawa, kde se odehrála velká bitva. Dozvídáme se zde jméno operace, jež vedlo ke krádeži plánu. Krycí název této akce byl „Operace Skyhook“. V následujících misích pak chráníte princezninu loď a poté se dostáváte k samotné bitvě o Yavin.

Dark Forces – 1995

Kyle Katarn, zřejmě nejpopulárnější herní hrdina ze Star Wars vůbec, se objevil právě v této hře. Dark Forces nám přineslo alternativní pohled na získání plánů, které Impérium ukrylo na planetě Danuta. Kyle plány samozřejmě ukradl a později se postavil Death Trooper programu. Tito vojáci se od těch filmových dosti liší a jde víc o kyborgy než lidi na steroidech.

Příběh však nevylučuje potyčku nad Toprawou, nýbrž ji doplňuje. Plány, které získal Kyle byly potřebné ke kompletaci plánů získaných Leiou, šlo vlastně o jejich druhou část. Aspoň tak to říká kniha Dark Forces: Soldier for the Empire. Původně se totiž tyto příběhy vyvracely a až tato kniha v tomhle udělala jasno.

Battlefront II – 2005

S nástupem prequelů vznikl ve Star Wars univerzu tak trochu nepořádek. Mohlo za to hlavně stvoření plánů separatisty a tato velká FPS hra nám měla ukázat novou verzi příběhu. V této alternativní krádeži se Povstalci vydali na samotnou Hvězdu smrti, odkud plány odeslali přímo na Tantive IV. Lidé tento příběh ale nebrali nijak vážně a radši zůstali u Operace Skyhook.

Empire at War – 2006

Jedenáct let stará strategie udělala v krádeži plánů ještě větší svinčík než Battlefront II. V krádeži těchto plánů jistým způsobem figuruje Han Solo, což určitě vyvolává mnoho otázek. Klíčové informace měl pak do světa vypustit Moff Kalast, jenž zradil Impérium. V příběhu dále vystupují Bothané, kteří ve skutečnosti získali až informace o druhé vesmírné stanici.

Lethal Alliance – 2006

Příběh této hry je propojen s Dark Forces a do rukou se vám dostává hrdinka Rianna, jež vyrazí na stejnou planetu jako Kyle. Rianna ukradne plány o nějakou dobu později než Kyle a má jít o updatovanou verzi těchto plánů. Ano čtete správně, updatovaná verze druhé částí plánů Hvězdy smrti. Co si jen tvůrci nevymyslí.

Death Star – 2007

O rok později po „vylepšených plánech“ vyšla kniha jednoduše nazvaná Death Star a jaksi se do sebe pokouší zahrnout Toprawu, Danutu i útok z Battlefrontu II. Kniha popisuje vznik slabého místa a říká, že Imperiálové si byli tohoto problému vědomi, ale kvůli jistým omezením ho nemohli upravit.

The Force Unleashed – 2008

Příběh Vaderova učedníka s ohromnou mocí jistě mnoho z vás hrálo nebo o něm aspoň slyšelo. Galen Marek AKA Starkiller byl syn Jedie, kterého Vader zabil. Na Kashyyyku, kde se souboj udál, Vader nalezl Galena a začal jej cvičit v zabíjení Jediů. Císař nakonec Vadera donutil, aby se učedníka zbavil, takže byl Galen nucen změnit stranu.

V poslední misi je vašim cílem osvobodit vůdce Povstání z Hvězdy smrti, což se počítá jako událost, kdy se o této stanici dozvěděli. Galen ve hře nakonec umírá a znak jeho rodu se stává oficiálním symbolem Povstání.

Rogue One – 2016

Nyní se konečně dostáváme k Disneyho verzi, kterou patrně všichni z vás viděli. Plány, které vytvořili Geonosianci nebyly bezchybné, tudíž Krennic zavolal na pomoc svého přítele Galena Ersa, který pracoval na využití kyber krystalů k čisté energii. Předtím než Galena odvedl, stihl ještě zastřelit jeho manželku Lyru, čímž mu dal důvod k pomstě. Galenův paprsek smrti byl po nějaké době připraven, nikdo ale netušil, že do vesmírné stanice úmyslně zabudoval chybu, která Impériu nakonec byla osudnou.

První ale bylo třeba informaci vypustit ven, a proto předal zprávu Bodhi Rookovi, jehož poslal najít Sawa Gerreru. Saw byl ale paličatý paranoik, takže imperiálnímu pilotovi nevěřil. O jeho zajetí se naštěstí dozvědělo Povstání a za Sawem vyslalo Galenovu dceru Jyn, se kterou se Saw dobře znal. I ji podezíral ze zrady, Jyn informace ale naštěstí získala. Další krok vedl k odstranění Galena, což bez svolení rady přikázal šéf rozvědky Draven. Galen zemřel Jyn v rukou, dívka se ale nakonec rozhodla, že dokončí, co začal.

Spolu s malou skupinkou Povstalců infiltrovala Scarif, planetu s informačním trezorem Impéria. Všichni členové této skupiny nazvané „Rogue One“ ale naneštěstí zemřeli, informace však stihli odeslat Povstání, které čekalo na orbitě. Plány byly ukryty do Tantive IV, která soustavu opustila. Na Rogue One hned navazuje Nová naděje a pokračuje tak příběh, který známe.

Který příběh o krádeži plánů považujete za nejlepší? Máte svoji představu, jak to celé mohlo dopadnout?

FOTO: Disney, Lucasfilm

Diskuze /22

Railbot

dark forces!

19.1.2017 | 15:37:24
Lex Luthor

Znám Force Unleashed dobrá hra udělali podle ní i kreslený film.

19.1.2017 | 15:43:51
Kratos93

Rogue One !

19.1.2017 | 15:44:16
BerryBlack

Rogue One !

redaktor
19.1.2017 | 16:08:01
Waell

Trilogie knih o Hanu Solovi, podporuji verzi z Rogue One a dalo by se rict i z castecne z Dark Forces

#6 Waell
19.1.2017 | 16:08:44
Waell

#5 Waell: *Podporuje

19.1.2017 | 16:09:06
AuroN

Výborně. Děkuju za zveřejnění tohoto článku. Tady konečně lze vidět, že ne všechny věci v novém kánonu jsou tak strašně špatné. Vidíte? To je přesně jedna z těch patlanin, kterou bylo nutné opravit tím, že se jednoduše vytvoří znovu a lépe. A takových přápadů je nespočet. Tady to udělali dobře s Rogue One. Ještě jednou děkuju za tenhle článek. Doufal jsem, že ho někdo vytvoří, aby to některým otevřelo oči.

#8 A_V #9 Tomi Lee Morpheus #14 HellTsuku
19.1.2017 | 16:09:06
A_V

#7 AuroN: Přesně a někteří lidé furt nemůžou skousnout zrušení canonu. To bylo to nejlepší co mohl myšák udělat. Když si vzpomenu na vzpouru kamiňanů :) brrr.

#12 Lee_CZ_
19.1.2017 | 16:36:00
Tomi Lee Morpheus

#7 AuroN: súhlas!

19.1.2017 | 19:54:52
Tomi Lee Morpheus

ešte som zabudol dodať, že za odhalenie informácii ohladne odhalenia DEATH STAR pochvala patrí ROGUE EDNA, dúfam, že buduú žiť dlhšie ako RO.

EDNA max dik za super RESEARCH info!!!

19.1.2017 | 19:59:28
Angi

Tady by měli hlasovat jen ti, co znají všechny verze – četli, viděli, hráli. =)

19.1.2017 | 20:18:54
Lee_CZ_

#8 A_V: Jestli chceš tvrdit, že zrušení obrovského Universa s rozsáhlou historií vynahradí, jeden upravený příběh, tak jsi asi úplně mimo. Ano některé věci nedávaly smysl (dle mého to bylo díky tvorbě více lidí na jednom projektu a hold každý popustil uzdu fantazii po svém). Ale stále to tím nevynahradili, protože co se minulosti týče, tak na tu stále nic nevymysleli a to byla větší pecka, jak dokola ždímaná sága o Skywalker. Prostě zrušení celého canonu je největší blbost co zatím udělali (pak následuje Ep. VII). Zase musím uznat, že jsem raději, že to zrušili, než aby to předělávali po svém, to by bylo ještě horší, ale pořád se soustředí jen na období s filmy a to je prostě už nuda.

19.1.2017 | 22:59:34
Londo

Rádiová hra ;-) To je krásný novotvar. Správně je to ovšem „rozhlasová hra“.

20.1.2017 | 7:08:58
HellTsuku

#7 AuroN: Jo a kvůli tomuhle odpadu museli zrušit canon, který se odehrával před třemi tisíci lety, Revana jím hold neodpustím

#15 Michargo
20.1.2017 | 11:51:47
Michargo

#14 HellTsuku: Souhlas. Revan, je dle mě to nejlepší ze SW, jedno z mnoha – samozřejmě.

#16 Tomi Lee Morpheus
21.1.2017 | 14:19:54
Tomi Lee Morpheus

#15 Michargo: ak je to také dobré, tak to jednoho dňa zfilmujú, legendy sú to preto, lebo sa to tak mohlo stať, takže dočkaj času ako sila hlasu a o 3 roky sa to začne natáčať. lebo ďalšie SW 10–11–12, najskôr o 6 –8 rokou.

v podstate je veľmi pravdepodobné, že už teraz hladajú matroš na ďlašiu ságu, a nič nereštartuje v novej generácii zaujem o SW ako úplne nová trilógia.

#18 Lee_CZ_
21.1.2017 | 14:29:14
Sádloslav

Rogue One.. Rozhodně to vyřešili úplně nejlíp.. Jako hrál jsem většinu z toho a i něco četl a neříkám, že mě to nemrzelo, tak jako ostatní příběhy, co Disney „smazal“, ale tohle byl prostě krok správným směrem a dát si to do pořádku od začátku a budovat všechno s největší souvislostí je lepší než doplňkový obhajování, updatování atd..

21.1.2017 | 15:58:20
Lee_CZ_

#16 Tomi Lee Morpheus: Takové filmy jistě v nejbližší době nebudou, protože období Revana se datuje 4000 let před bitvu o Yavin, takže tohle určitě točit nebudou, když ještě ani nemají žádnou historií před Skrytou Hrozbou.

#19 Tomi Lee Morpheus
21.1.2017 | 21:25:43
Tomi Lee Morpheus

#18 Lee_CZ_: ty vidíš pohár poloprázdny, ja vidím velkú priležitosť začať SW ale úplne od začiatku, takže to čo bolo pred E1 by bolo zavřšením toho začiatku pred 4000 let o yavin.

ale kedže sme len dve zenká peisku, tak aj keby sme mali ci nemali pravdu nikoho to zaujímať nebude, takže sme tu len pre seba, takže vlasne som sa zacyklil do svojej bezvýznamnej existencie:(

#20 Lee_CZ_
22.1.2017 | 16:34:18
Lee_CZ_

#19 Tomi Lee Morpheus: Já jsem optimista, ale také realista, když vidím co se super universem Disney udělalo/dělá a zatím to napravili jen 1 dobrým filmem a to Rogue One, Zatím nepřišli s ničím pořádným a ukazují, že ani neukážou, jen budou točit stále o věcech z prvních 6 filmů a bohužel lidi jim to baští. Já jsem se zařekl, že pokud Ep. VIII nebude lepší jak FA, tak filmy s hlavní dějovou linií pro mě končí a mohou si je strčit kam chtějí. A už bys to neměl hulit, zaobíráš se až moc velkou filozofií :D

#21 Tomi Lee Morpheus
22.1.2017 | 17:16:20
Tomi Lee Morpheus

#20 Lee_CZ_: disney natocil zatial len dva filmy, a pravdupovediac po prestrihani a doplneni loga a hudby SW do RO sa mi bude RO páčiť rovnako ako E7,

ja som vdaka bohu uz senilny divak, takze mne sa uz film paci skoro kazdy posledne PASAZIERI:)

24.1.2017 | 9:56:32
KIM

Jak jistě všichni víme plány ukradl ve skutečnosti Kyle Katarn .

27.1.2017 | 22:40:21
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální film

Rogue One: Star Wars Story

Režie: Gareth Edwards
Scénář: Tony Gilroy, Chris Weitz
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Felicity Jones, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, Ben Mendelsohn, Diego Luna, Forest Whitaker a další.

OHODNOŤTE FILM ROGUE ONE OHODNOŤTE NOVÉ POSTAVY RECENZE FILMU
PROFIL FILMU ROGUE ONE

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Plakát

Plakát

Narozeniny herců