Star Wars (Hvězdné války) Proč Abrams při Star Wars nepoužil své oblíbené lens flare?

Proč Abrams při Star Wars nepoužil své oblíbené lens flare?

Proč Abrams při Star Wars nepoužil své oblíbené lens flare?

Každý režisér je něčím specifický. Pokud budeme hovořit o J. J. Abramsovi, tak je to rozhodně lens flare, neboli paprskové efekty, kdy má divák pocit, jako by mu do obličeje svítilo sluníčko. Proč jsme se v Epizodě VII žádného podobného záření nedočkali?


6 5
12.5.2016

Už když Abrams získal post režiséra nových Star Wars, na internetu se ihned začalo řešit, zda J. J. půjde po vzoru svých jiných filmů (Star Trek, Super 8), a přinese i do světa Star Wars své oblíbené lens flare. Pokud jste film viděli, tak jistě víte, že něčeho podobného jsme se nedočkali. Proč tomu tak bylo? Zakázalo mu to snad studio, aby drželo konzistentnost s ostatními filmy? J. J. tvrdí, že za tím bylo něco jiného:

Katie, moje žena, mi radila, abych s řadou věcí při točení filmů přestal. Lens flare byla jedna z těch věcí a musím říct, měla pravdu. Ve filmu Star Trek: Do temnoty je jedna scéna, kdy v podstatě divák nemůže vidět, co se děje, protože tato scéna obsahovala až příliš efektů. A zrovna u tohoto záběru to byla škoda, protože šlo o důležitou, emotivní scénu.


(Abrams při rozhovoru s Stephenem Colbertem. Foto: The Late Show with Stephen Colbert)

Abrams sice tvrdí, že přestat s lens flare bylo jeho rozhodnutí, ale pokud by mu to Disney zakázalo, zřejmě by to nikdy veřejně nepřiznal. Ať už to bylo jakkoliv, nebylo potřeba, abychom si do kina brali sluneční brýle. Ve filmu je ale přeci jen scéna, která lens flare obsahuje. Je to ta, když První řád vystřelí ze základny Hvězdovrah na planetu Hosnian. Když Kylo Ren stojí na můstku své lodi, v jednom okamžiku diváka ozáří červené světlo.

V komentářích nám dejte vědět, co si o lens flare myslíte, zda jste si tohoto efektu vůbec v nějakém Abramsově filmu všimli a zda pro vás byl přínosem pro film, nebo ho spíše rušil.

Diskuze /10

Alchymista

Nejak som to nepostrehol :D LEn tak mimo temu ktora čast je pre vas best? pre mna jednonacne 3 a hned pod nou 2 :D

12.5.2016 | 16:28:11
Spiker

Já lens flare právě zaznamenal, ale nebylo to tak výrazné. Je to jeho charakteristika, rád bych, aby v tom u sci-fi pokračoval.

12.5.2016 | 17:17:13
Piere

Teda videl jsem to jenom v kine a poprve si rikal, co se to s JJ deje, ale podruhy uz jsem je tam normalne videl. Ale jako jo, ten vystrel je jedinej poradnej :) a nejak mi to nevadi. Podle toho aspon poznam, co toci Abrams nebo Bay a podle vybuchu pak vyberu mezi touhle dvojkou :D

12.5.2016 | 17:51:29
Marca

Lens flare je to nejhorší co sem v životě viděl a to jsem už viděl i Left Behind s Nicolasem Cagem. Jelikož jsem ze Star Treku neměl vůbec nic, protože mi Džej Džej pořád svítil do ksichtu, tak jsem to ohodnotil na čsfd jako odpad. Jinak by to byl dobrý film. Jsem rád, že to v remaku SW4 nepoužil.

12.5.2016 | 18:28:19
Oveckoun

Lens flare si svoji chvilku slávy užívají v Honest trailerech :)

12.5.2016 | 20:41:24
téčko171

Nerad kazím party, ale schválně jsem se na TFA podíval, jestli mě neklame paměť a lens flares efekt tam rozhodně je (např. při "vylodění stormtrooperů na Jakku nebo na konci když Chewie vyzvedává ve Falconu Rey se zraněným Finnem). Ovšem samozřejmě to není tak přehnaneé, jako ve Star Treku.

#7 tom99
webmaster
12.5.2016 | 20:51:51
tom99

#6 téčko171: Jo, máš pravdu, i tam to J. J. propašoval, ale není to tak výrazné… každopádně u Star Treku to trošku přestřelil :-)

webmaster
12.5.2016 | 21:35:40
Kirtapeak

Z mého pohledu ve Star Wars Abrams rozhodně lens flare použil a to určitě ne jednou! Podobně jako ve Star Treku mi to nevadilo, právě naopak si v těchto efektech vždycky bažím.. :)

#9 Bhall
13.5.2016 | 0:15:13
Bhall

#8 Kirtapeak: Ve scéně, kdy star killer base vystřelí určitě lens flare je.

13.5.2016 | 14:52:59
lucas.zalesak4319

Abramsa mám veľmi rád a lens flare som si obľúbil. Všimol som si ten lf zo základne, popravde sme to hľadali po celom filme a mylím že vo SW VII je tých lf efektov viac. Tak ale škoda že sa toho zrieka, dúfam že sem tam nejaký lf ešte hodí.

20.5.2016 | 10:56:16
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !