Star Wars (Hvězdné války) Recenze: Jak dopadl soundtrack k Rogue One?

Recenze: Jak dopadl soundtrack k Rogue One?

Recenze: Jak dopadl soundtrack k Rogue One?

John Williams aktuálně pracuje na Epizodě VIII, takže ten hudbu k filmu složit nemohl. Alexander Desplat, který byl dlouhou dobu spojován s Rogue One, projekt opustil. Na poslední chvíli se dostal ke kormidlu Michael Giacchino, skladatel například seriálu Lost. Jak se nám jeho hudba líbila?


13 0
4.2.2017

Už od začátku bylo jasné, že hudbu k novým Star Wars nebude skládat John Williams, který se plně soustředí na epizodní filmy. Navíc studio Disney chystá další Star Wars filmy a Williams je už nyní starší pán, který nemůže hudbu k Hvězdným válkám skládat donekonečna. Proto na jeho místo u Rogue One: Star Wars Story musel přijít někdo jiný.

Už před rokem se u Epizody VII mluvilo, že by Abrams u Síly se probouzí mohl dát přednost svému dvornímu skladateli Michaelu Giacchinovi, ale nakonec se o hudbu postaral Williams. Skladatelem Rogue One se tak posléze stal Alexander Desplat (Harry Potter a Relikvie smrti, Twilight: Zatmění). Za záhadných okolností ovšem Desplat projekt opustil a na jeho místo byl okamžitě obsazen Michael Giacchini.


A jak jeho soundtrack dopadl? Hned z úvodu musíme říci, že volba Giacchina byla dobrá. Pokud někdo zná jeho tvorbu, tak ví, že Michaelova hudba je té Williamsově velice podobná. Michael ale měl před sebou hrozně těžký úkol. Trumfnout Johna Williamse a jeho desítky výborných skladeb ke Star Wars je nesmírně těžké. Giacchino tak musel od začátku vědět, že bude pod velkým drobnohledem.

(Michael na premiéře Rogue One: Star Wars Story. Foto: Disney)

Nicméně se se vším popral se ctí. Na první poslech se může zdát hudba mdlá, nic pořádně nevyčnívá. I my jsme měli po prvním poslechnutí soundtracku takové pocity. Je pravda, že hudba k Rogue One je asi nejslabší Star Wars hudbou, nicméně to neznamená, že je špatná. Druhé zhlédnutí filmu a poslechnutí soundtracku je už znatelně lepší a dostavil se u nás patřičný zážitek z hudby, který podtrhává emocionální scény ve filmu.

Velmi melodická je skladba Wobani Imperial Labor Camp, která ve filmu zazní několikrát. Jedná se asi o nejvýraznější skladbu se zajímavými motivy. Soundtrack se podobně jako film najde až na konci, kdy samotný snímek vrcholí. Skladba Your Father Would Be Proud přidává filmu na důležitosti a emocích.

Samotným vyvrcholením soundtracku je skladba Hope (Live and Let Jedi). Pokud jste film viděli, tak hned podle hudby poznáte, v jaké části snímku hudba zahrála. Jedná se o velice výrazné motivy za hlasu orchestru. Navíc Giacchino ve skladbě zajímavě kombinuje starší skladby The Imperial MarchThe Force Theme.

Hodnocení:

Soundtrack vůbec není špatný a Michael ze sebe vymáčkl, co se dalo. Jeho hudba je podobná té klasické a nejedná se o žádné šlápnutí vedle. Je to stále Star Wars hudba a nezní jako z jiného filmu. Michael na Williamsovu tvorbu skvěle navázal. V soundtracku lze najít pár skladeb, které si určitě každý oblíbí. Upřímně se ale nemůžeme zbavit pocitu, že ze sebe mohl Michael vydat víc. Posuďte sami například s ústřední hudbou ke Star Treku, která se vám vryje do paměti hned při prvním poslechu.

Diskuze /4

Kutil44

The Imperial March sa mu podla môjho názoru podarila najviac. Je porovnateľne dobrá ako originál. Neviem sa toho napočúvať :)

4.2.2017 | 22:28:06
Bony

Zajímalo by mě, kdo dělal hudbu do prvního traileru https://www.youtube.com/watch?… V té době byl ještě oznámený Desplat. Zvlášt od 1:15 to promixování původních motivů SW je absolutně boží.

4.2.2017 | 22:45:25
lukforce

taky se musí dát zřetel na čas, kterýho neměl moc :) kdyby ho dosadili dřív, mohl se vyblbnout víc

5.2.2017 | 12:10:32
Wilhuff Tarkin

Imperial suite je taky pecka.

5.2.2017 | 14:47:09
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální film

Rogue One: Star Wars Story

Režie: Gareth Edwards
Scénář: Tony Gilroy, Chris Weitz
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Felicity Jones, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, Ben Mendelsohn, Diego Luna, Forest Whitaker a další.

OHODNOŤTE FILM ROGUE ONE OHODNOŤTE NOVÉ POSTAVY RECENZE FILMU
PROFIL FILMU ROGUE ONE

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Plakát

Plakát

Narozeniny herců