Zdroj: ComicBook.com
Kolegiálnost ještě stále existuje. I když si oba mohou o svých filmech a jednotlivých navazováních myslet cokoliv, do médií nic špatného neřeknou. Rian Johnson se nyní zastal svého kolegy J. J. Abramse, který se postaral o vrchol Skywalker ságy, která nebyla až tak úplným vrcholem.
Když člověk zpětně sleduje devátou epizodu Star Wars s podtitulem Vzestup Skywalkera, nedá se ubránit dojmu, že film působí jako plivanec do tváře na práci Riana Johnsona. Vše, co Poslední z jediů budovalo – Reyina minulost, vývoj Kyla Rena nebo odvážnější směr celé ságy – jde rázem stranou ve prospěch bezpečnějšího a tradičnějšího příběhu. Po vlně hejtu, která Johnsonův film doprovázela, se ale nelze divit, že J.J. Abrams a spol. zvolili spíš krizový management a pokusili se finále trilogie nějak uhladit a dohrát do bezpečného konce.
Člověk by čekal, že to Rian Johnson bude vnímat s hořkostí. Přece jen měl po Síle se probouzí vyřešit všechna tajemství, která mu Abrams v první části rozdělal, a místo toho zasel nové spekulace, teorie a otočil příběh zcela jiným směrem, což celou řadu diváků pěkně naštvalo. V rozhovoru pro Rolling Stone Johnson přiznal, že se u devítky bavil a Abramsovu verzi plně chápe.
(Rian Johnson obhajuje Epizodu IX J. J. Abramse. Foto: Disney+)
„Ten film jsem si vážně užil,“ řekl. „Je to všechno o úhlu pohledu. Nikdy jsem se na to nedíval jako na nějaké své území, které si vytyčuju. Podle mě J.J. udělal ve třetím díle úplně to samé, co jsem já dělal ve druhém – prostě vyprávěl ten příběh tak, jak mu přišel nejzajímavější. A to znamená nejen potvrdit to, co bylo předtím, ale taky to přehodnotit, posunout a rozvíjet dál. Necítil jsem žádnou křivdu.“
Rian Johnson taktéž zmínil, že J. J. Abrams byl nepředvídatelný ve třetím aktu stejně jako Johnson ve druhém. Režisér zřejmě poukazoval na své nečekané zabití Snokea. Abrams zase překvapil, že jsme se ve finále nedočkali finálního souboje a usmrtil jednoho z hlavních hrdinů. Stále asi platí, že ale dílo Riana Johnsona více šokovalo, zatímco závěr Abramsovy trilogie spíše zklamal.
Takže žádné hořkosti, žádné vyřizování účtů – jen dva režiséři, kteří šli každý svou cestou v rámci velmi turbulentní trilogie. A i když fanoušci budou rozebírat, kdo měl víc pravdy, samotní autoři se zřejmě už dávno přesunuli jinam. Nelze se ubránit pocitu, že i po letech působí celá trilogie značně nekonzistentně. Jakoby lidé, co na ní společně spolupracovali, vůbec nekomunikovali.
Myslíte si, že jsou oba režiséři za dobře, nebo tam stále převládá pachuť, kterou veřejnosti nechtějí říci?
Zdroj: ComicBook.com
11 dílů | 120 minut
Režie: Jon Favreau
Scénář: Jon Favreau, Dave Filoni
Kamera: David Klein
Hudba: Ludwig Göransson
Hrají: Pedro Pascal, Jeremy Allen White, Sigourney Weaver, Jonny Coyne, Hemky Madera, Steven Blum, Martin Scorsese a další.
PROFIL FILMU
RECENZE Mandalorian a Grogu
OHODNOŤTE POSTAVY – Již brzy
OHODNOŤTE FILM
Ostatní recenze filmů:
Myslíte si, že je jednoduché být scenáristou pro společnost Disney? Rozhodně ne a musíte vzít v úvahu veškeré příležitosti a také hrozby, které vás u této organizace mohou potkat. George Nolfi popisuje svůj přístup k filmu o Rey. Rozhodně až tak úplně volnou ruku nemá.
Zatímco Ryan Gosling vyjednává do případného Star Wars filmu režiséra Shawna Levyho, tak Henry Cavill je spojován rovnou s novou trilogií Simona Kinberga. Tyto dva herci by se tedy neměli (doposud) potkat v jednom projektu. A koho by si mohl Henry Cavill zahrát?
USA | 1977 | Vysílá se
11 dílů
| 120 minut
Disney Plus
| Apple TV Plus
| Rakuten TV
| YouTube Movies
Kdysi dávno v předaleké galaxii… Touto legendární větou odstartovaly v roce 1977 Star Wars, jeden velký fenomén, který přetrvává doteď. Star Wars je příběh ve vzdálené Galaxii, kde spolu soupeří síly temných Sithů s dobromyslnými Jedii. Kdo zvítězí v galaktických bitvách? Spravedlivá republika, nebo lstivé Impérium?
Obsazení:Laura Dern (Amilyn Holdo), James Earl Jones (Anakin Skywalker), Domhnall Gleeson (Armitage Hux), Jaime King (Aurra Sing), Shirley Henderson (Babu Frik), Jimmy Smits (Bail Organa), Wen Jiang (Baze Malbus), Bill Hader (BB-8), Bonnie Piesse (Beru Lars), Garrick Hagon (Biggs Darklighter), Nick Kellington (Bistan), Jeremy Bulloch (Boba Fett), Riz Ahmed (Bodhi Rook), Mark Hamill (Boolio), Anthony Daniels (C-3PO)
(více)
Diskuze /4
CiroDiMarzio
Představte si tu situaci: Dostane se Vám do ruky licence nejsilnější filmové značky na planetě Zemi. Máte možnost natočit trilogii u které dopředu víte, že si na sebe vydělá a nebude zaražena po prvním dílu jako spoustu jiných blockbusterů, které plánovali, že budou mít velkou budoucnost jako např. John Carter, Warcraft, Alita, Eragon atd. atd. To znamená, že máte svobodu vymyslet příběh o délce tří filmů a víte, že máte 100% zaručeno, že ho odvyprávíte celý. Takovou tvůrčí svobodu nikdo v historii kinematografie neměl posledních patnáct dvacet let, vlastně naposledy asi v době prequelové trilogie od Lucase. A vy se rozhodnete tedy místo toho, aby jste dali dohromady nejlepší scénaristy a osvědčeného režiséra a vymysleli tu nejlepší kompaktní trilogii v historii kinematografie, tak radši si řeknete, že nejlepší bude, když dáte každý film jinému člověku, každý ať si ho natočí po svém a ono to snad nějak dopadne a aby toho nebylo málo, tak u posledního dílu ještě zazmatkujete a dáte ten poslední díl zase tomu kdo točil první díl. Vedení Disney spolu s Kethleen Kennedy museli být dobře sjetý lsdčkem, když jim na nějakém brainstorming meetingu tohle přišel jako dobrý nápad.
#3 Camaris #4 ZilwickyPunisher bude trestať
Je to odpadní trilogie, která by měla být ignorována, jako by se nikdy nestala.
Camaris
#1 CiroDiMarzio: (y)
Zilwicky
#1 CiroDiMarzio: Nikdy nevysvetľuj drogami to čo sa dá rovnako dobre vysvetliť sprostosťou / amaterizmom :D
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Ked vidim faily na takejto škále tak úplne chápem ludi co veria v kadejaké konšpiračné teórie lebo u tohto fakt ostáva rozum stáť. Väčšinou je ale správne vysvetlenie to najjednoduchšie – Hollywood proste padá pod vlastnou váhou, všetok ten nepotizmus a korupcia sa proste prejavuje miestami naozaj veľkolepo. Len je škoda ked si to odnesie niečo čo má milióny fanúšikov po celom svete.