Star Wars (Hvězdné války) Rian Johnson vysvětluje, proč z filmu The Last Jedi vystřihl třetí lekci

Rian Johnson vysvětluje, proč z filmu The Last Jedi vystřihl třetí lekci

Rian Johnson vysvětluje, proč z filmu The Last Jedi vystřihl třetí lekci

Scénáře filmů někdy bobtnají, tvůrci si to neuvědomí ani při natáčení a své scény natočí. Někdy se ovšem až ve střižně zjistí, že daná scéna nefunguje, zpomaluje film či zněla dobře pouze na papíře. Po delší době se právě k takové scéně vyjádřil sám režisér Epizody VIII.

3 9
8.6.2020

Když se mistr jedi Luke Skywalker konečně odhodlal, že bude Rey cvičit, řekl jí, že jí dá tři lekce, aby jí dokázal, proč jediové musí skončit. Pokud jste film The Last Jedi viděli, tak jistě víte, že ve filmu byly lekce pouze dvě. Kam se poděla ta třetí? Ta je již delší dobu k dispozici ke shlédnutí v bonusových materiálech k filmu, Johnson naštěstí celou scénu s třetí lekcí napsal, natočil a také dokončil digitální efekty, takže se s ní počítalo do poslední chvíle.

Ve filmu tak působí poměrně zvláštně, když Luke mluví o třech lekcích, ale nakonec jsme dostali pouze dvě. Proč tomu tak bylo? Johnson se přiznal, že třetí lekce (můžete se na ni podívat níže v přiloženém videu) byla jeho oblíbenou a on ji chtěl do filmu protlačit. Když ale natočil veškerý potřebný materiál, uvědomil si, že ji musí obětovat. Třetí lekci předcházel velice zajímavý dialog Rey a Lukea, kteří debatovali o pádu jediů a vzestupu Dartha Sidiouse. Následně Rey prohlásila, že Lukea nezklame jako Kylo Ren.


(Scéna byla sice vtipná, ale do filmu se nehodila. Foto: Disney)

Poté se kamera otočila na Lukea, kterému stékaly po tváři slzy. A na to měla navázat třetí lekce, které jsme se ale nedočkali. Johnson se přiznal, že samotný vrchol scény bylo právě to, jak Rey slíbila Lukeovi, že ho nezklame. A na to se pak těžko navazuje další scénou. I když se to Rian Johnson pokoušel vymyslet jinak, rozhodl se, že celou třetí lekci vyškrtne.

A podle něj udělal dobré rozhodnutí. Celá třetí lekce je sice zábavná a dává Rey skutečně další ponaučení, nicméně by až tolik nenavazovala, a hlavně by emočně nepřebila velice silný dialog mezi Rey a Lukem. Johnson dále přiznal, že toto se někdy stane a jde o klasický tvůrčí proces. Někdy něco zkrátka funguje na papíře, ale pak když to natočíte, uvědomíte si, že to musí z finálního sestřihu ven.

Thumbnail Play icon

Jak se vám líbila třetí lekce a bylo dobré rozhodnutí ji z filmu vyškrtnout?

Zdroj: ComicBook.com

Diskuze /10

Big_Boss

No hlavně, že byla důležitá záchrana zvířat z Canto Bight, vtipy o mámě mezi Huxem a Poem, koktavej Benicio Del Toro, celá nesmyslná scéna s utajováním plánu od Holdo nebo dojení vesmírný krávy… Facepalm

#2 NavrcMikey #3 Lex Luthor #4 Svjatogor #7 RagnarokCzD
8.6.2020 | 20:52:51
NavrcMikey

#1 Big_Boss: ty jsi mi ale big boss

#6 Big_Boss
8.6.2020 | 22:11:15
Lex Luthor

Tahle scéna v podstatě ukazuje proč Rey odešla z Ach To a nechala tam Lukea podle mě je důležitá a kdyby ji dali do filmu dávalo by to větší smysl navíc by i ukázali, že Luke není jen starý zahořklý páprda, ale umí si užít i trochu legrace já toho Johnsona fakt nechápu tohle tam naopak mělo být měl vynechat pár umělých vtipů a dát tam tuhle scénu
#1 Big_Boss: souhlasím s tebou

8.6.2020 | 22:52:03
Svjatogor

#1 Big_Boss: JJ :-(

8.6.2020 | 22:56:14
caliel

Tuhle scénu vidím prvně a myslím že těch pár minut navíc by se určitě vešlo a dalo by to trochu doplneni k vycviku…až na tu cast kdy bezi asi 300 km/h pres pobrezi ( to by asi chtelo hodne Síly ) :D

8.6.2020 | 23:26:27
Big_Boss

#2 NavrcMikey: Tak zrovna všechny ty věci, co jsem zmínil nebyly pro děj nijak přínosné… naopak, ten film hodně srazily dolů.

9.6.2020 | 8:45:04
RagnarokCzD

#1 Big_Boss: Líp bych to asi nenapsal. :D

9.6.2020 | 16:03:24
Pavel 1963

Škoda, tohle tam mohlo klidně být …

11.6.2020 | 8:15:23
AzurovyAzure77

Tohle tam mělo jasně zůstat

11.6.2020 | 15:18:30
Lukyz

Až na ten force speed se zbytečně taseným mečem by to ničemu neuškodilo, naopak. Každopádně dobrej film by to z toho taky pořád neudělalo, takže je to vlastně jedno

12.6.2020 | 13:13:35
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Co se aktuálně děje

Daisy Ridley přiznává, že po Star Wars nemá moc nabídek, a co John Boyega vzkázal fanouškům?

Daisy Ridley přiznává, že po Star Wars nemá moc nabídek, a co John Boyega vzkázal fanouškům?

Dnes se podíváme na herce z nové trilogie. Před pár měsíci totiž určitá skupina těchto herců prohlásila, že Star Wars jsou pro ně uzavřenou kapitolou a k sáze se nechtějí vracet. Od premiéry posledního dílu uplynulo osm měsíců a někteří z nich dnes mají problém si najít práci.

Reklama

Zajímavosti

Kathleen Kennedy: Najít do týmu ženy jako režisérky je pro Star Wars absolutní prioritou

Kathleen Kennedy: Najít do týmu ženy jako režisérky je pro Star Wars absolutní prioritou

Pamatujete ty časy, kdy se nejdříve vymýšlel příběh, načrtly se zajímavé postavy a vytvářel se celý svět, aby vzniklo plnohodnotné dílo? Dnešní doba na to jde trošku opačně a bohužel už jednoznačně hlásá, že ve středu není příběh, nýbrž pohlaví toho, kdo bude daný projekt řídit.

Plakát

Plakát

Narozeniny herců