Star Wars (Hvězdné války) Rogue One: Úvodní titulky nebudou, Lucas by chtěl více digitálních triků

Rogue One: Úvodní titulky nebudou, Lucas by chtěl více digitálních triků

Rogue One: Úvodní titulky nebudou, Lucas by chtěl více digitálních triků

Film Rogue One: Star Wars Story nezačne klasickými přilétajícími titulky, jak jsme byli doposud u Star Wars filmů zvyklí. George Lucas se po delší době ozval a režiséru Edwardsovi sdělil, že při natáčení měl více používat počítače a ne nutně všechny kulisy a stroje stavět.


17 0
7.12.2016

Je to definitivní. Filmy s nálepkou Star Wars Story se budou od těch klasických epizodních filmů lišit tím, že nebudou mít přilétající úvodní titulky. Jako první se bez nich musí obejít prosincový snímek Rogue One a totéž by se mělo opakovat i u dalších vedlejších filmů. Prezidentka Lucasfilmu, Kathleen Kennedy, dlouho hledala s ostatními spolupracovníky způsob, jak se s tímto ikonickým podpisem Star Wars poprat.

Tuto informaci potvrdil sám režisér Rogue One Gareth Edwards. Místo úvodních titulků nás zřejmě čeká flashbacková scéna s Galenem Ersem, Orsonem Krennicem a malou Jyn Erso. Ostatně spoustu záběrů z tohoto flashbacku jsme mohli vidět už v trailerech. Bude se jednat vůbec o první souvislou flashbackovou scénu, kterou kdy Star Wars ve svých filmech nabídlo.


Není žádným tajemstvím, že George Lucas navštívil natáčecí plac Rogue One. I když několikrát řekl, že v nových filmech už není nijak angažovaný, lze tomu věřit jen těžko. Před natáčením Epizody VII se Lucas setkal i s J. J. Abramsem a celkově internetem probíhaly různé zprávy, že George do dění nějakým i třeba sebemenším způsobem zapojen je.

(George dává Edwardsovi cenné rady. Foto: Disney)

První věc, kterou George Edwardsovi řekl, když přijel na plac, bylo: „Nepokaz to.“ Lucas si sice chce Star Wars užít jako fanoušek, ale stále je to jeho dědictví, na kterém mu záleží, a není divu, že z jakéhokoliv filmu má obavy. Zároveň se ovšem proslýchá, že s nápady na neepizodní filmy přišel právě on. Žádný jeho nápad nicméně (zatím) nebyl realizován.

George Lucas se prý v dobrém Edwardsovi na place poškleboval, že by měl začít používat více počítače a ne nutně všechny kulisy a stroje stavět. Edwards si ovšem stál za svým a tuto radu neuposlechl, neboť při natáčení zastává opačný přístup, a pokud mu to možnosti dovolují, chce točit pouze to, co má reálně před kamerou. Používat počítače chce naopak co nejméně.

George je nutno brát trochu s rezervou. V prequelových filmech se s počítači vyřádil až až a je u něj známo, že se zde s Abramsovými a Edwardsovými názory rozchází. Problém ale také může být u publika, které se dívá na počítačové a reálné triky úplně jinak. Většina diváků považuje nadměrnou digitalizaci ve filmech za zlo. Obecně lze z veškerých diskuzí usuzovat, že divákům jsou bližší skutečné lokace, masky, kulisy a nemají rádi digitální přeplácanost. Zdá se, že Abrams, Edwards a potažmo celé Disney jsou v tomto ohledu s fanoušky zajedno a překládají jim, co chtějí vidět.

Edwards také prohlásil, že nás ve filmu čeká spousta easter eggů na jeho dřívější tvorbu. Například jeskyně, ve které bude přebývat Saw Gerrera na planetě Jedha, obsahuje spoustu maleb. Mezi nimi budeme moci najít třeba Godzillu či jiné odkazy na Edwardsovu dřívější tvorbu. Ti pozornější z vás se tedy mají na co těšit, ale zřejmě si těchto odkazů půjde všimnout až po důkladnější analýze jednotlivých záběrů.

Diskuze /20

BerryBlack

Lucas je v tomto úplně vedle. Díky tomu jeho nová trilogii pěkně zestárla a zastarala.

#2 tom99
redaktor
7.12.2016 | 18:36:19
tom99

#1 BerryBlack: Já jsem ohledně tohoto tématu trošku střízlivý. Určitě máš v něčem pravdu, podle mě to ale chce najít zdravou střední cestu mezi kulisami a digitálním prostředím. Ten všeobecný hate na Lucase se mi nelíbí. Avatar je dělaný počítačem od A až po Z a na Camerona nikdo nenadává… Přeci jenom je George otcem Star Wars a měla by k němu být chována větší úcta…

#3 Arakkis #5 Angi #15 pidalin
webmaster
7.12.2016 | 18:53:43
Arakkis

#2 tom99: Bohužel lidi se mění a s tím i úcta, které jsou hodni. K mladému odvážnému „pankáči“ Lucasovi, který dal vzniknout Star Wars a nebál se pro ně kolikrát projít peklem, mám úctu nezměrnou. Byla to skvělá doba Hollywoodu a tenhle styl točení stojí za filmy, které jsou dnes nejvíce považovány za kultovní (Jaws, Alien, Apocalypse Now…). Podstatou toho stylu byla také mimo jiné týmová spolupráce a dávání prostoru dobrým nápadům (např. „I love you“ – „I know“ vymyslel Harrison Ford). Tenhle Lucas nakonec přenechá režírování dvou pokračování jeho kasovního trháku jiným, lepším režisérům, protože o kvalitu mu jde především. Pak je tu ale druhý Lucas, zaslepený úspěchem vlastního výtvoru a procházející krizí středního věku a z ní vycházejícím megalomanstvím. Navíc na pokraji krachu po sakra drahém rozvodu takže motivován z velké míry ziskem, a to převážně z merchandisingu cíleného na děti. Tenhle Lucas točí filmy tak, že sedí s kafem v ruce u monitoru a kouká, jak toporní herci na zeleném pozadí přednášejí repliky z jím špatně napsaného scénáře, případně bojují v dokonale choreografických tanečních kreacích, až to s realitou boje nemá pranic společného. Tenhle Lucas si do ničeho nenechá kecat a s prosazovanou dominancní ve štábu stvoří filmy, které nedávají smysl a, jak psal Berry výše, skutečně velmi rychle zestárnou. Tenhle Lucas se neštítí pro jejich vyšší zisk necitlivě sáhnout na dílo předchozího, o 20 let mladšího Lucase a navždy na skvelém výtvoru zanechat skvrny vlastní arogance. K tomuhle Lucasovi úctu mít nejde. Vlastně je to taková tragédie nadějného filmaře ze vzrušující nové vlny amerického filmu.

#4 svina #11 Tomi Lee Morpheus #13 A_V
7.12.2016 | 19:39:07
svina

#3 Arakkis: jo, jasně zatímco stará trilogie nezestárla ani o den… nad některými příspěvky zůstává rozum stát

#17 Railbot
7.12.2016 | 20:21:16
Angi

#2 tom99: Ja ano, nikdy bych se na tu vykrádačkuTance s vlky a World of Warcraft (Draeani) podruhé nepodíval.

7.12.2016 | 20:57:57
Kutil44

Lucasovi tam skrátka chýba Jar Jar priznajme si to :D

7.12.2016 | 21:12:29
Golradir

„Filmy s nálepkou Star Wars Story se budou od těch klasických epizodních filmů lišit tím, že nebudou mít přilétající úvodní titulky. Nebude tomu tak u filmu Rogue One a totéž by se mělo opakovat i u dalších vedlejších filmů.“ Nejsou ty věty v rozporu? :)

#10 Historic
7.12.2016 | 21:12:52
Lex Luthor

Jako fanoušek Star Wars na Rogue One půjdu, ale upřímně děsím se toho co z filmu bude, potýká se se samými problémy a změnami. Uvidíme co z toho nakonec vznikne za dva týdny budeme moudřejší

7.12.2016 | 21:22:43
sFík

Lucasy, vzpomeň na JarJara a strč hlavu do záchoda… Těch digitálních efektů tam bude habaděj (třeba ta velká šedivá koule), proč to neozvláštnit kulisou/maskou, něčím nedigitálním..

7.12.2016 | 21:28:24
Historic

#7 Golradir: Ha, máš recht, díky za postřeh!

webmaster
7.12.2016 | 21:36:21
Tomi Lee Morpheus

#3 Arakkis: dobre si to napísal! nech ta piesok sprevádza;)

7.12.2016 | 22:11:50
rhobos

BEZ TITULKU?? MA TO VUBEC SMYSL TAM CHODIT?? bože… no a? :D

8.12.2016 | 0:04:16
A_V

#3 Arakkis: Celkem souhlasím. Přijde mi, že dřív se to točilo víc s láskou, nebo spíš touhou natočit něco kultovního. Nezpomenu si na film za posledních dejme tomu 5 let co by se mohl stát legendou. Dneska se všude použije CGI hlavně ať to je rychle, levněji a pro co největší stádo. Ale to není jenom SW Peter Jackson natočil LOTR s láskou radši vytvořili několik miniatur v různých měřítkách jedné budovy než, aby použili počítač. A potom natočí Hobbita, který je zbytečne roztažní a je tam počítačových efektů až to je k pláčí.

Ale stejně z celých SW mám nejradši ep. III :)

8.12.2016 | 0:28:08
pidalin

Ať už někam táhne! Já jsem strašně rád za to že se v posledních letech začínaj zase používat triky a že filmy zase začínaj ňák vypadat a teď vyleze z hrobu ňákej Lucas a řekne „točte to celý před zelenym plátnem“ přesně proto pane Lucas ty vaše Epizody 1 – 3 neměly takovou duši jako původní trilogie. Zvlášť teda Ep1 měla triky a efekty fakt příšerný, Ep3 byla efektově zvládnutá dobře, ale bylo toho až moc.

8.12.2016 | 12:21:48
pidalin

#2 tom99: Na Camerona nikdo nenadává? Kdo si dneska vzpomene na ňákýho Avatara? Už když jsem na tom byl v kině, tak jsem se tomu smál jak je to celý animovaný, nedokážu si představit jak by to na mě působilo teď, ani to vidět znova nechci.

8.12.2016 | 12:22:55
Michargo

Já doufám, že Rogue bude efektově styloví a příběhově taky styloví. Já sám bych byl raději, kdyby požívaly méně DIGITAL a více ručně vytvořené kulisy, či natáčet někde v přírodě. Vždyť sama příroda nabízí dech beroucí scenérie, které volají po tom, aby je někdo natočil. Kvalitní efekty mi nevadí, ale byl bych raději, kdyby se to dělalo střízlivě, hlavně v momentech, kdy není jiné řečení, třeba vesmírné bitvy, u toho jsem pro aby byli vyšperkované, ale celkově jsem pro zlatou střední cestu. No, nechme se překvapit. Doufám, že Rogue nezklame :) Ať je provází síla.

8.12.2016 | 14:04:42
Railbot

#4 svina: ano, zestárla, ale důstojně. Stále se na to dá koukat a vypadá to sakra dobře. Uvědom si, jak je OT stará a jak je stará PT natočená na zeleném plátně. Některé digitální triky v PT byly špatné už v době uvedení snímků. Vždyť někdy mají postavy za sebou statické pozadí, které vypadá jako namalované – proporčně vůbec nesedí a vypadá směšně (týká se scén v budovách). Chybí tomu opravdovost.

Odstoupení George od dalšího režírování a psaní scénářů bylo to nejlepší, co se SW univerzu kdy přihodilo.

#20 svina
8.12.2016 | 15:13:41
Wilhuff Tarkin

Taky jsem pro praktické efekty. Otec je otec, ale musí nechat děti jít vlastní cestou. Nesmí je nutit být právníkem, nebo lékařem. Promiň Georgei. :D Jen tak na okraj. Zajímavé, že komiksy „úvodní titulky“ mají. :D

8.12.2016 | 21:41:14
Kafka Tamura

Když senilita začíná být infantilní, není dobré. Bohužel je to koloběh života a afekt stáří. tom99 už to pociťuje taky :)

9.12.2016 | 0:54:37
svina

#17 Railbot: před 10 lety cgi bylo taky na úplně jiné úrovni než dnes a je to vidět, ale v původní trilogii všechno působí plastově a směšně.

9.12.2016 | 12:52:29
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální film

Rogue One: Star Wars Story

Režie: Gareth Edwards
Scénář: Tony Gilroy, Chris Weitz
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Felicity Jones, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, Ben Mendelsohn, Diego Luna, Forest Whitaker a další.

OHODNOŤTE FILM ROGUE ONE OHODNOŤTE NOVÉ POSTAVY RECENZE FILMU
PROFIL FILMU ROGUE ONE

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Plakát

Plakát

Narozeniny herců