Stranger Things Stranger Things očima redaktorů Edny

Stranger Things očima redaktorů Edny

Stranger Things očima redaktorů Edny

Všichni milují Stranger Things. Ale proč tomu tak je? Čím nás tohle největší seriálové překvapení posledních let tolik nadchlo a proč nám zalezlo pod kůži? To se dozvíte v naší redakční recenzi.


24 0
3.8.2016

@KevSpa

Stranger Things jsou pro mě zjevením, které mi v té bohaté seriálové nabídce tolik chybělo, aniž bych to tušila. Nostalgické ohlédnutí za 80. lety, ve kterých jsem vyrůstala, mě vtáhlo od prvního záběru a už nepustilo. Pro filmového a seriálového fanouška tělem i duší je tahle ryzí filmařina něčím těžko popsatelným. Fanoušci knih Stephena Kinga, filmů Stevena Spielberga i Johna Carpentera se budou při sledování tetelit blahem, a nekonečné množství odkazů na kinematografii 80. let ještě umocňuje zážitek, stejně jako naprosto dokonalý soundtrack. Ale celá tahle pocta není ani trochu samoúčelná. Příběh je totiž sám o sobě natolik působivý a herci, včetně těch dětských, přirození (i když za mě vede na celé čáře můj oblíbenec David Harbour v roli Jima Hoppera), že vás každá scéna dokáže okouzlit. Seriálových lásek na první pohled v životě divák příliš mnoho nezažije. Je to věc, kterou nedokážete ovlivnit, ale když se to stane, dojde vám, jak moc pro vás seriálový svět znamená a proč ho tak milujete. Stranger Things mají v sobě všechno a dokážou vás chytit za srdce. A je mi jasné, že se k nim budu vracet ještě mnohokrát. Ta dvě zhlédnutí ani zdaleka nestačila.

@Hurley

Stranger Things by kvůli své žánrové překombinovanosti vlastně vůbec neměly fungovat. Přece jen když se seriál snaží být zároveň dětským dobrodružným příběhem, teenagerovským hororem i „rodičovským“ dramatem, výsledný mišmaš skoro nemá šanci nabídnout nějaký ucelený koncept. A i když jsou jednotlivé elementy tohoto seriálu opravdu rozdílné, svůj společný jmenovatel se jim překvapivě podařilo najít v pojetí fantastického žánru hollywoodskou kinematografií 80. let. Takže ať už puberťáky po lese honí krvelačná obluda anebo skupinka dětí prchá před pochybnou vládní organizací, všechno to do sebe zapadá díky společné lásce k dobovému nadžánru, který se právě díky Stranger Things ukázal být mnohem širším, než si většina z nás doteď vůbec uvědomovala.


@Lucifrid

Letos vyšlo hodně skvělých seriálů. Billions je brilantní, 11.22.63 je naprostá nádhera a z The Expanse vás zahřeje u srdce, takové sci-fi tu už dlouho nebylo. Všechny tyhle seriály byste zkouknout měli. Ale Stranger Things? Ty vidět musíte! Čisté vykrystalizované osmdesátky, které sice zahrnují některá klišé, ale tak perfektně zpracovaná, že budeme neustále vzdychat, nad soundtrackem (ten si teď pouštím pořád dokola) učůrávat blahem a z té atmosféry vás bude mrazit. Koukáte se na osmdesátky, ale nemáte z toho trapný pocit. Herci předvádí excelentní výkony, a mimo Davida Harboura a Winony Ryder musím vyzdvihnout hlavně dětské herce, kteří mají na svědomí většinu úžasných legračních scén, hlavně šišlající kudrnáč. Děj mě tak pohltil, že jsem sice byla zvědavá, co z toho nakonec vyleze, ale zároveň mi to bylo tak nějak jedno, protože člověk jen zírá a zírá a nepřemýšlí, jak je do toho zabraný. Utíká to strašně rychle, nedokážete přestat. Druhá sezóna snad bude samozřejmostí a i kdyby ne, tak si to prostě jednou za čas sjedu znova. Jako maraton. Jinak to nejde, protože tohle je prostě dokonalost.

@Thomas

Některé seriály sledujete, i když se vám tak úplně nelíbí. Třeba se vám líbí jedna postava a zbytek už ne. Nebo se vám kdysi líbila první epizoda a jedete ze setrvačnosti. A nebo koukáte, protože koukají ostatní. Pro mě je Stranger Things poprvé po hodně dlouhých letech seriál, u kterého nemusím dělat žádné kompromisy. Šetřil jsem si každou epizodu na jeden večer, abych si tu jeho atmosféru mohl vychutnat co nejdéle. A co je na něm tak skvělého? ÚPLNĚ VŠECHNO. Je tam super zápletka s tajemnem, která by se mohla zvrhnout do nekonečné série jen dalších otázek, ale ono se to fakt vyřeší! Jsou tam skvělí herci, jak staří, tak mladí, známí i neznámí. A je tam skvělá atmosféra 80. let. Nejen prostředí, ale styl jak je to natočené. Geniální jako celek i v detailech. MUSÍTE VIDĚT.

@makishek

Nejdřív na mě dýchl King (Stand By Me), těsně následován Spielbergem (E.T.) a trochu i Carpenterem (The Thing). Výsledný pocit z prvních pár minut Chapter One mě donutil zhlédnout všech osm epizod najednou. A přestože se nabízí srovnání s klasiky, srovnávat nelze, Stranger Things je počinem zcela výjimečným (a obávám se, že i neopakovatelným). Atmosféra seriálu je geniálně mrazivá, plná hororu a mysteriózna. 80. léta se opravdu povedla, výprava je na jedničku, čirá nostalgie. A už jsem zmínila ten soundtrack? Znělku?! Navíc i obsazení je bez chybičky, herecké výkony naprosto skvělé, hlavně dětští herci mě velice příjemně překvapili. Vytknout musím jen to zbytečné drama, místy to byla hrozná soap opera. Za největší klad seriálu považuju počet epizod a taky fakt, že kdyby se tvůrci nakonec rozhodli nenatočit další řadu, vůbec by to ničemu nevadilo. Naopak… Doporučení potenciálnímu divákovi: MARATON!

@LuAn

Každý, kdo ještě Stranger Things neviděl, ať se podívá. Kdo se neplánuje podívat, měl by si to rozmyslet. Pořádně. Tento seriál shrnuje snad vše, co bylo na osmdesátkách hezké. Nejen, že některé ročníky zamáčknou nostalgickou slzičku, ale i mladší diváci podlehnou kouzlu poctivé filmařské práce. Tvůrci si opravdu dali záležet, atmosféra ze Stranger Things úplně cáká už od úvodní znělky. Možná, že popis děje je poněkud obyčejný, samotná podívaná ale s obyčejností nemá nic společného. Seriál je důkazem toho, že se můžeme u obrazovky bavit a to bez litrů prolité krve a nahotinek na každém rohu. Dětští herci jsou naprosto úžasní. U puberťačky v hlavní roli jsem chvíli přemýšlela, jestli není moc kýčovitá nebo jestli nepřehrává, ale tak nějak to do celého příběhu zapadlo, takže to vůbec nevadilo, spíše naopak. Asi už jste pochopili, že se Stranger Things přesunuly do mé topky, takže už vás mohu jen varovat… Je to návykový seriál, pokud ho nezhlédnete jako maraton, nebudete mít klid.

Jak se líbily Stranger Things vám? Podělte se o své dojmy v diskuzi nebo v komentářích u hodnocení seriálu.

Foto: Netflix

Diskuze /20

Fifipek

Přemýšlel jsem nad tím, jak nejlépe popsat tento seriál a pocity z něj a vlastně vše podstatné již zde bylo řečeno…Seriál ocení zejména ti, kteří na 80.tkách vyrostli, to znamená věková kategorie 30+… Už samotná znělka vás nostalgicky chytne a samotný děj rozhodně nepustí…Super počin a velké příjemné překvapení :)

#2 eyss
3.8.2016 | 17:42:34
eyss

#1 Fifipek: mě je 19 a pro mě to je nejlepší seriál :)

3.8.2016 | 18:39:44
roco888

Jak píše KEVSPA ve třetí větě od konce … mají všechno a dokážou chytit za srdce. To je i můj případ a nedokážu pochopit, že THOMAS to mohl vydržet a nechávat si epizody postupně 1ks/den. Já (a asi 99% ostatních) jsme dopadli stejně jako LUAN, tedy „proběhli“ jsme maraton..... Když už nám to naservírovali vše najednou, že? Co říkáte Vy ostatní? Schválně – napište do komentářů jen heslem: MARATON nebo ONE/DAY. Ať víme kolik je nás neredaktorů také „postižených“.....

#4 pozitkar #6 Lucifrid #17 Majko132002 #19 WmarliesW
3.8.2016 | 18:40:29
pozitkar

#3 roco888: Za mne maraton a nejlepší byly poslední tři díly už za tmy :-[

3.8.2016 | 19:12:21
Vikez

1/2/2/3. Seriál je vážne fajn, mne bohužiaľ veľmi vadila večne upišťaná Winona

3.8.2016 | 19:13:49
Lucifrid

#3 roco888: No, zrovna LuAn vzhledem k dětem to dala myslim natřikrát, ale jsem ráda, že já nemusela, protože to muselo být mučení. Thomase chápu i nechápu :D Já si to dala hned druhý týden (dřív to nešlo) v pátek nějak kolem desátý a šla spát v sobotu nějak kolem pátý ráno, takže… :D A až si to někdy pustim znova, opět jako maraton, i když už vim, jak do dopadne, protože je to boží!!!

webmaster
3.8.2016 | 19:50:56
Phical

Neodolám a musím napsat, že komentář KevSpa mě opravdu dojal! Nedokázal bych to napsat ani říct líp!! :)

#8 KevSpa #9 Lucifrid
3.8.2016 | 20:40:27
Lucifrid

#7 Phical: Že jo, já u něj slzu uronila :D

webmaster
3.8.2016 | 20:48:02
barahir

Po dlouhej době maraton, taky jsem končil v pět ráno. :D Myslím ale, že Thomasův přístup je lepší, kdybych neměl zrovna volno, asi bych ho zvolil taky. I přesto pořád vidím před sebou ty oči Millie Bobby Brown, neskutečný.
Abych to shrnul, určitě nejlepší seriál od první série True Detective. Bohužel mám pocit, že poslední dvě epizody ztratily tempo, už tam nebylo tolik tajemna, uvidíme na druhé shlédnutí, snad v rozumnějším čase. Každopádně patří do mojí Top 10.

redaktor
4.8.2016 | 2:56:25
targaryen

Já si „šetřil“ dvě epizody na večer :) Už kvůli té super úvodní neonové znělce jsem koukal vždy až za úplné tmy… Dám si to určitě celý někdy ještě jednou :)

4.8.2016 | 8:25:09
rhobos

Bylo to super ale „největším seriálovým překvapením posledních let“ bych to rozhodně nenazval :D

#16 pozitkar
4.8.2016 | 16:14:32
Charles.R

Za mě taky parádní, dal jsem to najednou. Úplně top to není, jelikož nemusím scifi. Ale mám hrozně rád americký venkov plus tuhle starší dobu, takže jsem si to sehnal v nejvyšší kvalitě co šlo a užíval jsem si to. Jako v True Detective, jak psal barahir. Nebo třeba True Blood. BTW nemáte někdo tipy na podobné kousky z amerického venkova?

#14 roco888 #15 barahir
4.8.2016 | 16:28:20
roco888

#13 Charles.R: Longmire

4.8.2016 | 18:06:43
barahir

#13 Charles.R: Nebo třeba Fargo.

redaktor
4.8.2016 | 18:31:01
pozitkar

#12 rhobos: Příjemné překvapení, to jo, ale je pravda, že to byl tuhle sezonu i Night manager nebo Sense8 …

5.8.2016 | 11:32:59
Majko132002

#3 roco888: MARATON

Neviem čo dodať, recenzie redaktorov vystihli všetko čo by som napísal. Dúfam že sa dočkáme 2 série a že El žije

16.8.2016 | 0:18:32
wishmasterX

Opravdu si nevzpomínám, že bych někdy viděl film / seriál, který patřil do kategorie horor, kde je navíc perfektní humor, že by některé sitcomy mohly závidět, dětské / pubertální „lásky“ a nebylo to označeno nálepkou jako parodie, BRAVO !! Celková popularita a hodnocení jsou právem zasloužená a sdílím nadšení s ostatními, na rozdíl od seriálů jako GoT …

17.8.2016 | 12:18:14
WmarliesW

#3 roco888: MARATON nedalo se odtrhnout :)

17.8.2016 | 15:21:39
Agony723

Stranger Things to jo no: ,,…a herci včetně těch dětských přirození" :D Sorry, ale to se nedalo. :D

12.7.2017 | 11:06:22
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomoz nám na trůn

První bitvu jsme vyhráli, teď je před námi závěrečný souboj.


Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Recenze

Stranger Things očima redaktorů Edny

Stranger Things očima redaktorů Edny

Všichni milují Stranger Things. Ale proč tomu tak je? Čím nás tohle největší seriálové překvapení posledních let tolik nadchlo a proč nám zalezlo pod kůži? To se dozvíte v naší redakční recenzi.

Reklama

Trailer ke druhé sérii

Thumbnail Play icon

Trailer k první sérii

Thumbnail Play icon

Nejoblíbenější postavy

Nepřehlédněte

Tvůrci potvrdili, že se chystá třetí série

Tvůrci potvrdili, že se chystá třetí série

Na oficiální vyjádření ze strany Netflixu si ještě musíme počkat, nicméně se zdá, že ještě před premiérou druhé série mají Stranger Things jistou i třetí řadu.

Znělka Stranger Things

Znělka Stranger Things desetkrát jinak

Znělka Stranger Things desetkrát jinak

Stranger Things se svou unikátní znělkou ponoukají své fanoušky k tvorbě, a tak není divu, že je YouTube plný různých verzí této skladby. Některé byste čekali, jiné vás možná překvapí. V článku vám jako bonus přinášíme pár dalších hudebních lahůdek.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás