Strike
0/100 - 0×

Strike

Psychicky i fyzicky poznamenaný veterán z Afghánistánu a bývalý člen speciální vyšetřovací jednotky Cormoran Strike si založí soukromou detektivní kancelář a začne využívat svých cenných zkušeností v honbě za zločinci. S tím mu pomáhá i jeho nová asistentka Robin, která brzy kouzlu detektivní práce propadne.

VB | 2017 | V přípravě
vysílání
1 sezóna | BBC One | 52 minut
hrají
Tom Burke (Cormoran Strike), Holliday Grainger (Robin Ellacott)


Přichází další adaptace knih J. K. Rowling, seriál Strike

Přichází další adaptace knih J. K. Rowling, seriál Strike

Po téměř třech letech od prvních náznaků jsme se dočkali seriálové adaptace knižní série o detektivovi Strikeovi z pera britské autorky J. K. Rowling. Vysílat se začne už v neděli 27. srpna.


9 0
13.8.2017

Seriál Strike je založený na knižní sérii o detektivu Cormoranu Strikeovi, která k dnešnímu dni čítá tři knihy. Autorkou je britská spisovatelka Joanne Kathleen Rowling, známá především knihami o kouzelníkovi Harry Potterovi, či svým románem Prázdné místo, které se stejně jako nyní Strike dočkalo zpracování na televizních obrazovkách. Rowling vydala první knihu Volání kukačky (The Cuckoo's Calling) v roce 2013 pod pseudonymem Robert Galbraith, aby zamezila předsudkům čtenářů a aby se jí podařilo získat nezkreslenou kritiku. Její identita však byla odhalena krátce po publikaci, a detektivní série se tak stala senzací pro fanoušky kouzelnické ságy. V roce 2014 vydala pokračování s názvem Hedvábník (The Silkworm) a o rok později přidala i třetí díl nazvaný Ve službách zla (Career of Evil). V současné době autorka pracuje na čtvrté knize, která se má jmenovat Lethal White a měla by se objevit na pultech knihkupectví ještě letos.

(J. K. Rowling; foto: BBC)


V prosinci 2014 produkční společnost J. K. Rowlingové, Brontë Film and Television, oznámila, že se chystá knihy převést do seriálové podoby na BBC, a o dva roky později, na podzim 2016, začalo v Londýně natáčení. Celkem je zatím v plánu jedna série o sedmi epizodách, které se budou věnovat obsahu prvních tří knih. Tvůrci seriálu však uvedli, že doufají, že v budoucnu zpracují i další knihy, které v této sérii vyjdou. Rowling nezávislé na tom připustila, že počet knih o Strikeovi může být vyšší, než tomu bylo u Harryho Pottera, takže můžeme očekávat i více než čtyři další díly. Adaptaci první knihy si vzal na starost Ben Richards, známý především jako scenárista seriálu The Tunnel. Další dvě knihy poté přepsal do televizní podoby Tom Edge, který se proslavil svými scénáři pro The Crown. V roli režiséra se vystřídají Michael Keillor (Mr. Selfridge, Line of Duty), Kieron Hawkes (Fortitude, Ripper Street) a Charles Sturridge (Da Vinci's Demons, Shackleton, Lassie, Gulliverovy cesty). V hlavních rolích se objeví Tom Burke (Cormoran Strike) a Holliday Grainger (Robin Ellacott).

Příběh se točí kolem veterána z Afghánistánu a bývalého člena speciální vyšetřovací jednotky Cormorana Strikea. Ve válce přišel o nohu, armádu opustil a nyní je z něj chudý soukromý detektiv žijící ve své kanceláři na londýnské Denmark Street. Strike hledá posilu, která by mu pomohla s administrativou, a pracovní agentura k němu do kanceláře pošle mladou ambiciózní Robin, která i přes prvotní problémy nakonec podlehne kouzlu Strikeovy práce. V prvních třech epizodách spolu vyšetřují případ záhadné smrti modelky Luly Landry, jejíž smrt zřejmě není sebevraždou, jak se doposud všichni domnívali.

(Cormoran Strike a Robin Ellacott, foto: Brontë Film and Television/BBC)

Prvních dvou epizod, které budou vyprávět příběh Volání kukačky, se dočkáme již koncem srpna. Úvodní epizoda bude odvysílána na BBC One 27. 8. v deset hodin večer našeho času, a hned následující den se představí i epizoda druhá. Třetí epizoda bude následovat v neděli 3. září. Adaptace druhé knihy bude obsáhnuta ve dvou epizodách, a to 10. a 17. září.

Na adaptaci třetího dílu si však budeme muset chvíli počkat. Tvůrci seriálu prozradili, že dvě epizody popisující děj třetí knihy budou odvysílány někdy během začátku nového roku. To doposud býval čas premiéry nových sérií seriálu Sherlock, proto se nyní mezi fanoušky šeptá také o tom, zda BBC neplánuje Sherlocka nahradit právě Strikem, který má s Sherlockem mnoho společných rysů. Oficiálně však nebylo nic potvrzeno ani vyvráceno, a proto se pohybujeme pouze v rovině dohadů a spekulací.

Jak se těšíte na nový detektivní seriál od BBC? Máme tu nějaké fanoušky knižní předlohy? Podělte se o své názory v komentářích.

Diskuze /5

Lucova

Knižní série je velmi vydařená. Jsem zvědavá na seriál. Díky za info !

#2 Veruli147
13.8.2017 | 19:58:55
Veruli147

#1 Lucova: Rádo se stalo. Podle prvních recenzí na britskou předpremiéru první epizody to vypadá, že seriál bude minimálně stejně vydařený jako knihy – spokojená je Rowlingová i fanoušci, kteří se na promítání dostali. :)

#4 Lucova
webmaster
13.8.2017 | 21:23:08
zuzak07

Konečně. Čekám na seriál i na další knihu, miluju Cormorana :-)

14.8.2017 | 16:02:45
Lucova

#2 Veruli147: Pokud byla i autorka knižní předlohy na předpremiéře spokojená, mohlo by to být dobré. Mám J.K.R. z různých rozhovorů uloženu jako poměrně náročnou a přísnou, co se týče filmového zpracování svých knih. Jen tedy ještě poslední poznámka na závěr .. Cormorana si v duchu představuji staršího, než jeho představitel v seriálu. Viz. přiložené fotografie v článku.

#5 aulu
14.8.2017 | 20:28:35
aulu

Pokud si dobře pamatuju z knihy, tak Strikovi bylo 35, takže věk odpovídá – Burke měl 36 v červnu. Těším se na seriál i další knížku. #4 Lucova:

17.8.2017 | 21:34:49
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!