Terminator (Terminátor) Terminator 2 DVD Ultimate Edition

Terminator 2 DVD Ultimate Edition

Terminator 2 DVD Ultimate Edition

Málokterý titul se může pochlubit tak bohatou DVD historií. Terminátor 2 vyšel na DVD třikrát – poprvé jako obyčejná verze téměř bez bonusů, podruhé v nabité Ultimate Editon a potřetí nedávno jako Extreme Edition s novým remasterem obrazu a zvuku.

0 0
1.12.2003

Podobně jako u Terminátora, i u druhého dílu byly problémy s právy (a penězi) pro Českou republiku. Situace byla mnohem obtížnější, především díky krachu dvou společností, které stojí mezi filmem a českým distributorem. Carolco, vlastnící americká práva pro Terminátora 2 v polovině devadesátých let zkrachovala, o její bohatou nabídku (mj. Rambo II, Základní instinkt, Total Recall) se v USA distributoři rozdělili. Pro východní Evropu vlastnil práva německý Kinowelt, ten však koncem roku 2001 musel vyhlásit bankrot. Od té doby vlastní prává jistý bohatý německý obchodník, ten se jich chtěl pro naši zemi vzdát jen spolu s dalšími desítkami německých komedií, což není zrovna lákavý obchod. Vyjednávání bylo před nedávnem uzavřeno ke spokojenosti obou stran a mutace britské Ultimate Editon se koncem listopadu 2004 objevila u nás. 


ORIGINAL EDITIONPoprvé vyšel Terminátor 2 na DVD v roce 1997, tedy v době, kdy o bonusy nabité DVD byla velká nouze. Je však překvapující, že se na tomto DVD objevuje pouze verze známá z roku 1991, tedy původní kinoverze (136´), přestože již pět existovala rozšířená verze. Přesto je technická kvalita DVD na velmi slušné úrovni, film je dokonce v americkém vydání certifikován THX.


Film: 136 minut (kinoverze)

Obraz: 1:2,35 letterbox

Zvuk: Dolby Digital 5.1 – anglicky, Dolby Digital 2.0 – anglicky, anglicky pro nevidomé

Titulky: anglické

Bonusy

DVS

Pokud si při přehrávání zapnete tuto audiostopu, čeká vás zvukový komentář událostí právě probíhajících na plátně. Stopa je určena pro nevidomé, DVS je označení pro tituly vybavené tímto vylepšením pro handicapové lidi. K dispozici je také krátká prezentace.

 

 

Biografie herců a tvůrců Krátké textové biografie spojené s filmografií jsou dostupné u těchto osob: herci Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick, režisér a scénárista James Cameron, spoluscénárista William Wisher, kameraman Adam Greenberg a hudební skladatel Brad Fiedel. Jedná se o jiné profily než v pozdějším vydání.

 

Produkční poznámky Textové informace o filmu a jeho výrobě se vešly na pouhé čtyři obrazovky. Nic o čem by znalejší divák neveděl.

Trailery Multimediální sekce obsahuje dvě ukázky k filmu – teaser a jeden trailer („This time he is back for good“) a také připravované ukázku shrnující připravované tituly Live (později Artisan) Entertainment mající na americkém kontinentu práva k dnes již neexistující společnosti Carolco.

Koupit: Amazon (R1 – US), Amazon (R2 – DE) 


ULTIMATE EDITION

Královská edice vyšla v roce 2001 ve všech hlavních regionech. Nejlépe je na tom americká edice, na které se díky technologii seamless branching podařilo narvat na jeden disk všechny tři stávající verze filmu, ale ta už se po uvedení Extreme Edition oficiálně neprodává a dá se sehnat jen jako použitá. V ostatních regionech je na DVD k dispozici pouze speciální verze (153´), zbylé dvě nové scény jsou přístupné pouze jako skrytý bonus (aktivuje se zadáním 82297, viz návod), ovšem nejsou součástí filmu! Zajímavé jsou obě francouzské vydání, první třídisková verze obsahuje i původní kinoverzi (136´), druhé čtyřdiskové vydání je bohatší ještě o jeden bonusový disk věnovaný profilu režiséra Jamese Camerona. U nás potom po dlouhých průtazích vyšla konečně tato edice na podzim roku 2004 se stejnými parametry jako má britské vydání.

Film: 136 minut (kinoverze), 153 minut (rozšířená verze), 156 minut (speciální rozšířená verze – jen US verze)

Obraz: 1:2,35 anamorfní

Zvuk: DTS 5.1 ES – anglicky, Dolby Digital 5.1 EX – anglicky (všechny verze), Dolby Digital 5.1 EX – česky (CZ verze)

Titulky: anglické (všechny verze), české, slovenské (CZ verze)

Bonusy

Rozšířená verze

Tři verze jsou k dispozici na jednom disku pouze na americkém vydání, francouzské vydání nabízí na dvou disích kino a speciální verzi, všechny ostatní obsahují pouze speciální verze. Speciální rozšířená verze je však na americkém vydání skryta jako easter-egg. Aktivuje se tak, že v menu Special Editon naťukáte pomalu číslice 8 2 9 9 7 (datum soudného dne), u některých typů přehrávačů je třeba každou číslici potvrdit stiskem klávesy OK či Enter. Zda je aktivace úspěšná se projeví v panelu napravo, kde se původně nesrozumitelné znaky (ve skutečnosti římské číslice 82297) přemění v nápis „THE FUTURE IS NOT SET“. U jiných světových vydání se tímto kódem aktivují chybějící dvě scény (prohlídka pokoje a alternativní závěr), nejsou však součástí filmu!

Audiokomentář Neuvěřitelných 26 členů štábu od herců přes režiséra Jamese Camerona až po tvůrce vizuálních efektů se střídá v hutném komentáří, který vás provází každou minutou filmu, ve všech třech verzích. Komentář moderuje supervizor speciálních efektů, Van Ling, takže se nemusíte bát, že by všichni překřikovali jeden druhého.

Biografie herců a tvůrců Textové informace (krátký životopis a filmografie) jsou k dispozici již na prvním disku. Naleznete zde info o Arnoldu Schwarzeneggerovi, Lindě Hamilton, Edwardu Furlongovi, Robertu Patrickovi, Jamesi Cameronovi, Williamu Wisherovi (scénář), Adamu Greenbergovi (kamera) a Bradu Fiedelovi (skladatel hudby).

The Making of T2 (30 minut)

Soudobý dokument je na první pohled klasickým filmem o filmu, ale už jeho stopáž prozrazuje, že se dočkáte mnohem více zajímavých informací, než je zvykem. James Cameron, Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton a další hovoří o motivaci natáčet druhý díl a popisují, jak hodně se změnily jejich charaktery. Pro fanoušky to bude trochu nuda, ale neznalci si nemohli přát lepší úvod. Viz také popis natáčení

T2: More Than Meets the Eye (22 minut)Dokument popisující vznik rozšířené verze z roku 1993. Hlavní slovo zde má James Cameron, který obšírně vysvětluje důvody, které vedly k neuvedení specifických scén už v původní kinoverzi, kdy jeho hlavním nepřítelem byla stopáž dvě a hodiny a čtvrt. K vybraným scénám je také k dispozici zajímavý komentář, jak se točily po trikové stránce. Viz také rozšířená verze.

The Making of T2:3-D: Breaking the Screen Barier (23 minut)

Podobně jako předešlé dva dokumenty, i tento má necelých půl hodiny, to však bohatě stačí, abyste se seznámili se vznikem unikátního projektu T2–3D, který natočil Cameron s původním osazenstvem pro zábavní park Universal. Viz také zvláštní článek.

Trailery

V této sekci vás čekají čtyři trailery – původní teaser (z továrny na Terminátory), dva oficiální trailery a upoutávku na rozšířenou verzi. Americká verze DVD potom obsahuje ještě další čtyři japonské trailery.

Source Code (Scénář)

574 obrazovek kompletního scénáře, který byl použit při natáčení. Neobsahuje tedy některé nenatočené scény, které si lze přečíst v původním scénáři.

Video segments (Videoukázky) Celkem 60 klipů, interview, pohledů za kulisy a dalších ukázek v celkové délce přes tři hodiny. Klipy jsou seřazeny od interview ohledně vzniku filmu a psaní scénáře přes natáčení, tvorbu efektů až po závěrečnou premiéru. Je možno zde také vidět dvě scény ze speciálně rozšířené edice či Terminátora v různých jazykových verzích. Tyto interview jsou součástí doprovodného materiálu

Tactical Diagrams (Storyboard)

Celkem 17 stěžejních sekvencí z filmu je zde zachyceno a rozkresleno do nejpodrobnějších detailů. Jak je možno vidět, došlo k několika malým změnám v samotném filmu, porovnat si scénář, storyboard a film můžete pomocí funkce dostupné v DVD-ROM. I storyboardy jsou součásti doprovodného materiálu

Data Core – Supplemental Material (Doprovodný materiál) Kombinací videoukázek, storyboardů, scénáře, více než 700 fotografií a další textových informací vznikl unikátní pohled na celou výrobu filmu. Materiál lze spustit buď vstupem do jedné z celkem 51 (!) kapitol a nebo najednou, kdy se vám vše spouští téměř automaticky a čeká vás tak několikahodinová výprava za vznikem Terminátora 2. Vyčerpávající položka.

Certifikace THX – jen US verze Pokud chcete sledovat film v maximálně kvalitě (= máte všechny prvky domácího kina certifikované normou THX), zvolte si sami nastavení pro přehrávání a film se přizpůsobí vašim požadavkům a parametrům. Efektní znělku THX rozlévající se po vzoru T-1000 si však můžete vychutnat tak jako tak.

DVD-ROM – jen US verze Po nainstalování InterActual Player vás přívítá terminátorské rozhraní, které vám umožní si každou kapitolu filmu porovnávat se scénářem a s vybranými storyboardy. Další součástí výbavy pro DVD-ROM jsou odkazy na internetové stránky společnosti Artisan, kde lze získat další informace o aktivitách spojených s Terminátorem a o jejich dalších titulech. V informacích o hercích také můžete nalézt krátkou zprávu od Johna Connora s proklikem na internetovou stránku, kde se formuje Skynet Ressistance.

Easter EggNa americké Ultimate Edition DVD se nalézají tři skrýté bonusy. Prvním je speciální rozšířená verze filmu/přidané scény ze závěru aktivující se kódem 82297 (viz výše). Druhým je tajný vzkaz Johna Connora, ke kterém se dostane buď na prvním disku v nastavení zvuku nebo na druhém disku, když necháte druhou nabídku třicet vteřin bez jediného kliku. Třetí překvapení na vás čeká na druhém disku v první nabídce, kde na vás po půl minutě vybafne z menu T-1000, rozhlédne se a řekne „Get Out!“

 

Koupit: Filmcity (CZ – R2), Amazon (US – R1), MediaDIS (FR – R2), Amazon (DE – R2), Amazon (UK – R2), EzyDVD (AU – R4)


EXTREME EDITION

V červnu 2003, těsně před premiérou Terminátora 3, vyšlo nové DVD vydání Terminátora 2 s mnoha novými bonusy a také novým přepisem filmu v superkvalitním rozlišení. Bohužel DVD se prodává pouze v USA, přehrát film na svém počítači v HDTV kvalitě si mohou opět jen ti, kdo se připojují ze Severní Ameriky. V USA toto vydání nahradilo Ultimate Editon, která je postupně stahována z trhu, ve zbytku světa si druhou edici můžete stále bez problémů objednat. Nevýhodou Extreme Edition je opět opomenutí speciální rozšířené verze filmu (156´).

Film: 136 minut (kinoverze), 153 minut (rozšířená verze)

Obraz: 1:2,35 anamorfní, NTSC

Zvuk: Dolby Digital 5.1 EX – anglicky, Dolby Headphone 2.0 – anglicky

Titulky: anglické, španělské

Bonusy

HDTV přepis

Nový, vysoce kvalitní přepis využijete pouze ve svém počítači. Není to však tak jednoduché, k přehrání kromě DVD-ROM potřebujete celkem výkonný počítač, přehrávač Windows Media Player 9 a především být připojeni v USA. Detekci IP adresy, která vám jinak přehrávání nepovolí, lze obejít připojením se skrz některé „ne-až-tak-legální“ proxy servery simulující US připojení. Pokud se vám to povede, čeká vás dokonalý požitek při sledování dokonalého přepisu v rozlišení 1080/24p, který je až čtyřikrát kvalitnější než klasické DVD. Samozřejmě čím větší rozlišení (doporučuje se 1600×1200) a rychlejší grafická karta, tím je obraz lepší. Pro ty, kdo sledují film na počítači, a nechtěji rušit své okolí, je připravena zvuková stopa Dolby Headphone, simulující ve dvou kanálech surroundový mix.

Verze filmu V HDTV přepisu je možno sledovat pouze kinoverzi (136´), nově obrazově remasterovanou. První disk nabízí primárně pouze speciální verzi (153´), ale skrz easter-egg lze sputit film také v kinoverzi. Stačí po spuštění „Play Extended Version“ na svém dálkovém ovládání pětkrát za sebou zmačknout šipku vpravo.

Interaktivní mód Tato funkce nabízí během přehrávání číst textové komentáře objevující se v malých oknech na obrazovce. Vlevo nahoře se zobrazuje žluté okenko s poznámkami nad natáčením, konkrétně kde a jak se dané scény filmovaly. V dolní částí se nalézá druhé okno, kde se skrývají zajímavé údaje o filmu samotném. Občas se během přehrávání objeví na pár vteřin také logo společnosti „Cyberdyne“, pokud na něj klikněte, čeká vás několik bonusových minidokumentů o práci v zákulisí, především jak se tvořily některé efekty. Některé z těchto segmentů se objevily již na Ultimate Edtion.

Audiokomentář

Zcela pro účely tohoto dvd vznikl nový komentář, kde se střídají James Cameron a William Wisher. Komentář je mnohem více ceněný než ten, který se objevil na Ultimate Edition, především díky Cameronovi, který se prezentuje jako obrovská zásobarna informací o nejrůznějších detailech.

THX certifikace

Stejně jako v případě předešlých dvou vydání, i zde si můžete pomocí optimalizéru nastavit svoje domácí kino tak, aby váš prožitek z filmu byl skutečně maximálně kvalitní.

No Fate But What We Make (25 minut)

Nový dokument je poctou T2 jako milníku v historii počítačových efektů. James Cameron, Peter Jackson, Dennis Muren a Stan Winston probírají Terminátora 2 a tvorbu efektů a předestírají, jak se stal inspirací pro další trikové filmy, počínaje Jurským parkem a trilogií Pán prstenů konče. Dokument byl natočen nedávno, obsahuje však několik pasaží natočených v roce 1993.

T2: On the Set (8:23)

Druhý dokument je montáží krátkých záběrů z natáčení, zachycující běžnou práci techniků a filmařů. Obsahuje také několik zábavných situací, například když se jednou hlavami srazili Arnold Schwarzenegger a Edward Furlong.

DVD-ROM

Po instalaci InterActual Player vás čeká několik interaktivních programů. V „T-800 Match Movie Studio“ umožňuje skloubit jakoukoliv fotografii ve formátu jpg s klasickou terminátorskou lebkou a zase ji zpět vyexportovat. „T-1000 Morph Studio“ jak už název napovídá, dokáže morfnout dvě vybrané fotografie pomocí klasické efektu tekutého kovu. „Online Robot Challenge“ je jednoduchá hra, ve které můžete své robotí jednotky vyslat do vzájemné boje. Vyžaduje stálé připojení k internetu.

Easter-Egg

Prvním skrytým bonusem je vstup do kinoverze filmu (viz výše). Na druhém disku najeďte v úvodním menu na „DVD-ROM“ položku a zmačkněte šipku vlevo – čeká vás dvouminutový trailer na Ultimate Edition DVD. Když vstoupíte přímo do nabídky DVD-ROM, najeďte na položku „Replay ROM Trailer“ a zmačkněte šipku nahoru. Aktivuje se vám krvavá skvrna, po jejímž spuštění se ukáže „co nejhoršího se může stát“. 

Koupit: Amazon (US – R1)
  • 840.jpg
  • 841.jpg
  • 842.jpg
  • 843.jpg
  • 844.jpg

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Aktuální film

Terminator: Dark Fate


Režie: Tim Miller
Scénář: David S. Goyer, Billy Ray, Justin Rhodes
Hudba: Junkie XL
Hrají:
Arnold Schwarzenegger (T-800), Linda Hamilton (Sarah Connor), Edward Furlong (John Connor), Mackenzie Davis (Grace), Gabriel Luna (Terminátor), Natalia Reyes (Dani Ramos)

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Reklama

Nejlepší postavy

Reklama