Terminator (Terminátor)
90/100 - 24×

Terminator(Terminátor)

V nedaleké budoucnosti bude většina lidstva zničena. Ti, co přežili, vedou válku proti strojům. Vede je jediný muž, John Connor. Stroje několikrát vysílají do minulosti roboty – terminátory, aby Johna či jeho matku zabili. Existuje ale osud, nebo jen to, co sami pro sebe vytvoříme?

USA | 1984 | Rozhoduje se
vysílání
5 sezón | | 120 minut
žánr
Akční, Drama, Sci-fi
hrají
Arnold Schwarzenegger (T-800), Linda Hamilton (Sarah Connor), Christian Bale (John Connor), Robert Patrick (T-1000), Claire Danes (Kate Brewster), Sam Worthington (Marcus Wright), Summer Glau (T-888), Joe Morton (Miles Dyson),

Marcus Wright

Marcus Wright

Prototype Infiltrator, nebo-li „Infiltrační prototyp“ (také „Prototyp Infiltrátoru“) je speciální označení pro prototypy terminátorů vyráběné Skynetem za účelem infiltrace protivníka s cílem zlikvidovat určitý číl, většinou vůdce lidského odporu – Johna Connora.

Sezóny 1
2009 - 2009

Jedná se vždy o naprosto unikátní stroje, kdy existuje vždy jen jeden exemplář a vzájemně se od sebe značně liší. Patří sem stroje jako T-1000, T-X, Marcus Wright (označován právě jako „Prototype Infiltrator“), ale také modely jako T-600 a T-800, kterým toto označení bylo přiděleno v počátcích svého nasazení – později se již vyráběly hromadně, takže již nešlo mluvit o prototypech.

Terminator Salvation

Marcus Wright býval kdysi člověk, který byl odsouzen k smrti za mnohonásobnou vraždu. Těsně před vykonáním rozsudku ale podepsal smlouvu, díky které směla po Marcusově smrti firma Cyberdyne Systems s jeho tělem naložit jak chtěla a použít ho pro vědecké účely. Tak se Marcusovo tělo dostalo do projektu s názvem „Project Angel“, ve kterém následně po Soudném dni Skynet pokračoval a vytvořil tak zcela unikátní typ terminátora – byl vystaven speciální endoskeleton, který se od ostatních lišil tím, že obsahoval i zcela organické prvky, jako je lidský mozek a srdce. Mozek byl ukryt v kovové lebce a srdce bezpečně uzavřeno v hrudním koši, ze všech stran chráněno kovovou konstrukcí endoskeletonu. Samo srdce (značně zesílené) poté dodávalo kyslík mozku a umožňovalo regeneraci jeho „živé“ tkáni a kůži, přičemž chod srdce byl zajištěn speciální konstrukcí endoskeletonu. Tím je Marcus schopen přežít několik set let, aspoň podle svého tvůrce – Skynetu.


Přes to všechno je Marcus stále zranitelný a náchylný k potížím spojených s orgány, které má – může prožít zcela normální trauma, upadnout do bezvědomí a mít přirozený strach z bolesti, zranění a smrti. Je mu též jako zcela normálním lidem možno nahmatat a změřit puls. Dále je třeba zmínit, že Marcusův práh bolesti je mnohonásobně vyšší než u normálního člověka a bolest jako takovou cítí pouze v okamžiku, kdy je nějakým způsobem raněn. Zrovna tak netrpí dlouhodobou bolestí spojenou s jeho zraněními, tak jako tomu je u lidí.

Jak již bylo řečeno, k ochraně Marcusových orgánů (jeho největších slabin) slouží jeho speciálně upravený endoskeleton. Ten ale krom hrudní části postrádá jakékoli ochrané prvky, a proto na rozdíl od modelů T-600 či T-800 ponechává jeho servomotory a pohybové části odkryty. Jsou poté logicky více náchylné k poškození, což vede k závěru, že Marcus byl stavěn jako čistě infiltrační typ terminátora a ne jako bojový model. Jeho hlavními přednostmi tedy mělo být přežítí, infiltrace a špionáž – lze říci, že to byl jistý druh „spícího agenta“, který o svém poslání neví do chvíle, kdy je mu nějakým způsobem aktivován program pro terminaci určitého a předem vybraného subjektu, nebo je využit zcela jinak (viz. film TS).

Je neznámé, z jaké hyper-slitiny je Marcusův endoskeleton vyroben, ale je dostatečně odolný na to, aby ustál výbuch miny bez jakékoli známky poškození. Spolu s modelem T-800 sdílí značnou odolnost proti vysokým teplotám. Je též obdařen značnou fyzickou silou, srovnatelnou se silou jiných terminátorů. Tuto sílu Marcus demonstroval při boji s T-800 a v boji s hydroboty. Proto je velmi pravděpodobné, že je přinejmenším stejně tak silný, ne-li silnější jak série T-700. Oproti lidem je značně rychlejší a pohyblivější a díky méně těžkopádné konstrukci jeho endoskeletonu je i obratnější než T-800.

Jelikož Marcus postrádá standartní mikročip, jako tomu je u sérií T-600 a T-800, je mu vzadu na hlavě pod kůží vpraven speciální monitorovací čip, podobně jako u strojů série I-950. Tento implantát poté slouží jako sledovácí a ovládací zařízení, díky kterému je Skynet schopen vnímat a vidět vše, co Marcus a je zřejmě též schopen skrz tento čip Marcuse přímo ovládat. Nicméně Marcus se Skynetu vzepřel a čip si sám odstranil, čímž se osamostatnil a Skynetu znemožnil další sledování, či snad přímou kontrolu sebe samého. Před samotným odstraněním mohl Marcus díky čipu se Skynetem komunikovat a to užitím své ruky.

Zajímavosti

  • Marcusův endoskeleton je ve filmu v některých aspektech jiný, než je tomu na původních konceptech – je vyroben ze stejně lesklé hyperslitiny, jako endoskelet T-800, nebo že je jeho hrudní plát otevřen, čímž lze vidět Marcusovo srdce. Oproti původnímu designu má endoskeleton mnohem méně hadiček a kabelů, působí komplexnějším vzezřením a v neposlední řadě obsahuje kyber-náhražky jiných orgánů, jako jsou plíce, ledviny atd.
  • Marcus zřejmě nemá žádné potřebné schopnosti pro obnovení chodu svého srdce (T-800 ve filmu T2 si i po zničení hlavního zdroje uměl najít alternativní). Jeho srdce mu též napájí jak jeho organické, tak i kybernetické komponenty. Marcus je též schopen přijímat organické palivo, jako tomu je u série I-950, ale to je čistá spekulace.
  • Na malém panelu vzadu na hlavě, těsně nad páteří má Marcus malou signaturu „M“
  • Jeden z prvních konceptů Marcusova endoskeletonu obsahoval kromě lidského srdce a mozku i střeva a zbylé vnitřnosti.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Aktuální film

Terminator: Dark Fate


Režie: Tim Miller
Scénář: David S. Goyer, Billy Ray, Justin Rhodes
Hudba: Junkie XL
Hrají:
Arnold Schwarzenegger (T-800), Linda Hamilton (Sarah Connor), Edward Furlong (John Connor), Mackenzie Davis (Grace), Gabriel Luna (Terminátor), Natalia Reyes (Dani Ramos)

Reklama

Nejlepší postavy

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama