Terra Nova Brachiosaurus

Brachiosaurus

Brachiosaurus

Posvítili jsme si na nejúžasnější tvory, které se v seriálu vyskytly. Proto se s námi vydejte mezi brachiosaury. Víte, že kdyby si brachiosaurus chtěl zaplavat, tak by se utopil, kvůli své obrovské váze?

11 0
9.4.2017

Dětství, to jsou okamžiky plné zázraků, prvních lásek, pozoruhodného objevování, ale hlavně taky hraček. Každý musel mít plastovou postavičku dinosaura. Pokud se zájem o dinosaury nijak nestupňoval, začaly vznikat úžasné filmové kousky. Úžasným příkladem je trhák Stevena Spielberga Jurský park, který se dočkal několika pokračování a ve kterém se poprvé objevil brachiosaurus v celé své kráse. Plno nadšenců si tento kousek zamilovalo, vždyť brachiosaurus je jeden z nejoblíbenějších dinosaurů, a proto nesměl chybět ani v Terra Nově.

Troška historie

První náhodná zmínka o brachiosaurovi se datuje z roku 1883, kdy slavný paleontolog Othniel C. Marsh narazil v Coloradu na pozoruhodnou lebku neznámého dinosaura. Prvně si myslel, že se jedná o apatosaura (dříve brontosaura), který je brachiosaurovi velmi podobný, a proto lebku připevnil ke zbytku těla apatosaura. Trvalo téměř sto let, než si vědci uvědomili, že se dopustili chyby.


(Riggs se svým nálezem v Chicagu. Foto: Wikimedia Commons)

Za pojmenování vděčíme paleontologovi Elmeru Riggsovi, který v Coloradu narazil na celou kostru, které překvapivě chyběla lebka. Kostra byla převezena do Fieldova přírodovědného muzea, kde stojí dodnes.

Čím větší, tím lepší

Existuje obecné pravidlo, čím je zvíře větší a pomalejší, tím déle se dožije. A s věkem brachiosaurus opravdu neměl problém. Zdravý jedinec by se dokázal dožít i 150 let. Pomáhá mu k tomu jeho výška a délka (byl vysoký 14 metrů a 26 metrů dlouhý). Tyto obrovské čísla mu získávají imunitu proti predátorům, a i kdyby na brachiosaura nějaký odvážlivec zaútočil, nemá šanci se ubránit monstróznímu ocasu.

(Brachiosauři ve stádu u zdí Terra Novy. Foto: FOX)

Brachiosaurus jako pravěká transportní loď

Možná jste si někdy říkali, že by brachiosaurus mohl obývat vody. Mohl by chodit po dně jezer, a tak by se mohl jednoduše dostávat na druhý břeh a byl by chráněný. Nezní to jako problém. Brachiosaurus má obrovské rozměry a dlouhý krk. Ten sice slouží k držení rovnováhy, ale mohl by mít i další funkci – šnorchl. Bohužel Vás musíme zklamat, protože tohle není možné. Brachiosaurus váží asi 40 tun a tlak vody by mu rozdrtil plíce.

Brachiosaurus miloval kameny

Brachiosaurus má svou zvláštnost, díky které působí klidně a elegantně. Jeho přední končetiny jsou delší než zadní. Výška se mu hodila, protože nemusel s ostatními býložravci bojovat o potravu. Bát se ale musela vegetace ve výšce 12 metrů, protože musel spořádat až několik set kilogramů rostlinné potravy denně. Nemohl však žvýkat listy, a tak polykal kameny, které rozmělňovaly potravu v jeho žaludku.

(Odvážná Zoe, která krmí brachiosaura. Foto: FOX)

Brachiosaurus v Terra Nově

Brachiosaura jsme nejprve viděli v epizodě Genesis, když se Zoe vydala prozkoumávat Terra Novu dětskýma očima. Brachiosaury potkala u zdí kolonie, protože jako stádo putovali za bezpečím a potravou. Zoe se nebála a rozhodla se, že je nakrmí, a překvapivě měl jeden z nich o listy zájem.

V epizodě Occupation narazil brachiosaurus na Weavera. Ten si ho všiml v blízkosti stromů a myslel si, že ohrozí jejich přípravu na těžbu. Rozhodl se, že ho zneškodní, což udělal dřív, než mu Lucas stačil říct, že tento druh je neškodný.

Brachiosauři doprovází některé epizody, kde jen klidně stojí a zajímají se pouze o potravu.

Diskuze /6

adys2807

docela ztráta času se serialem kterej je davno zrušenej :D

9.4.2017 | 16:37:57
dinko

skoda ze ho zrusili… do tej me fox stve kuli tomu… pred cca mesicem sem si to znovu zkouknul

9.4.2017 | 16:46:09
Kafka Tamura

LOL… Snad to Kubc6a vytáhl jen ze šuplíku a vážně nemá tak nudný život, to bych nikomu nepřál. :)

#4 Kubc6a
9.4.2017 | 16:52:13
Kubc6a

#3 Kafka Tamura: Nudný život fakt nemám. :D Někomu by tohle mohlo přijít zajímavé, tak proč se o tom nezmínit?

webmaster
9.4.2017 | 17:00:37
moniq

Dobrý to bol seriál, škoda, že nemá pokračovanie :/ ale tak hádam niekedy v budúcnosti to zase oživia :) ako príklad prison break…po 8 rokoch nová časť :) Terra Nova sa nevysiela ešte len 6 rokov, takže možno sa dočkáme ešte pokračovania :)

9.4.2017 | 20:46:05
Bosin

ja na to take cca mesíc zpetne koukal… a take mi stve ze je konec

1.5.2017 | 17:56:03
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Terra Nova je u konce


Bohužel se musíme rozloučit s dinosaury, protože seriál Terra Nova se už nevrátí s druhou řadou na televizní obrazovky. Dejte nám vědět v tomto fóru, jak na vás seriál působí.

Ohodnoťte seriál Terra Nova

Poznejte dinosaury z blízka

Brachiosaurus

Brachiosaurus

Posvítili jsme si na nejúžasnější tvory, které se v seriálu vyskytly. Proto se s námi vydejte mezi brachiosaury. Víte, že kdyby si brachiosaurus chtěl zaplavat, tak by se utopil, kvůli své obrovské váze?

Reklama

Anketa

Měl by seriál Terra Nova získat pokračování?

97%
3%
35 hlasů

Reklama

Neznáte Terra Novu?

Thumbnail Play icon
Video přeložil @Harfist.

Momentky

Momentky

Narozeniny

Hlídejte si nás