Deset historických nepřesností v páté řadě

Deset historických nepřesností v páté řadě

Pátá série seriálu The Crown je plná historických nepřesností – od Dianina setkání s Dodim až po údajné varování prince Philipa.

1 1
5.1.2023

Titulní strana Sunday Times vyzývá k abdikaci 

Pátá série seriálu The Crown začíná tím, že rodina a zaměstnanci královny Alžběty II. před ní skrývají titulní stránku Sunday Times, která naznačuje, že by měla abdikovat a nechat prince Charlese nastoupit na trůn. V novinách tvrdili, že panovnice je již příliš stará a nefunkční a její odchod je pro přežití koruny lepší. Jak však zdůraznili ve skutečných novinách v The Times, žádná taková titulní strana ve skutečnosti nikdy nevyšla. Spíše se jednalo o tvůrčí licenci ze strany seriálu, která měla ilustrovat rostoucí rozčarování britské veřejnosti z Alžbětiny vlády.

(

Popularita prince Charlese

První významnou dějovou linií páté série je rostoucí přesvědčení prince Charlese, že by jeho matka měla abdikovat a umožnit mu převzít roli anglického krále. Charles se domnívá, že alžbětinská éra je příliš tradiční a on by mohl monarchii úspěšně modernizovat. Drobnou dírou v ději je, že Charles byl ve čtvrté sérii vykreslen jako neoblíbený mezi poddanými (jak bylo zdůrazněno v epizodě, kdy s Dianou navštívil Austrálii – tam ho Australané považovali za neohrabaného a bez charismatu). Diana, s níž se rozešel na počátku 90. let, dokonce v rozhovoru pro reálné panorama zdůraznila, že byla mnohem populárnější, než kdy Charles byl.

Setkání prince Charlese s premiérem

Princ Charles se pod rostoucím tlakem britského tisku, který se zasazoval o přeměnu monarchie, tajně setkává s premiérem Johnem Majorem. Na schůzce Charles doufá, že premiér využije svých pravomocí a přesvědčí matku, aby abdikovala, a zdůrazní své vůdcovské kvality. Skutečný John Major prohlásil, že k této schůzce ve skutečnosti nikdy nedošlo, a zašel až tak daleko, že seriál označil za „sud plný nesmyslů“. Britská Konzervativní strana, kterou Major kdysi vedl, byla hlavní silou, která přiměla Netflix, aby do pořadu zařadil zřeknutí se odpovědnosti, což nakonec Netflix odmítl.

Dianina konfrontace s královnou

Před odvysíláním Dianina rozhovoru pro BBC navštíví Diana královnu Alžbětu v jejím domě. Informuje svou tchyni, že televizní speciál bude pokračovat, a pak se obě pohádají kvůli Alžbětině nedostatečné podpoře, když Diana bojovala se svým duševním zdravím a kritizovala způsob řízení monarchie. Elizabeth Debicki rozhodně vystihuje, jak by princezna Diana mohla mít s královnou emocionální konflikt, ale neexistuje žádný důkaz, že k této konfrontaci někdy skutečně došlo. Podle královské historičky Sarah Gristwood neexistuje žádný důkaz o tomto setkání a královnina reakce na rozhovor byla jako vždy menší než u ostatních.

Rané podnikatelské záměry Mohameda Al-Fayeda

Mohamed Al-Fayed je egyptský miliardář a podnikatel, který měl několik vazeb na královskou rodinu. Koupil dům krále Edwarda III. a Wallis Simpson a byl také otcem Dodiho Fayeda, přítele princezny Diany, který zemřel po jejím boku při smrtelné autonehodě v roce 1997. V seriálu The Crown spatří mladý Mohamed krále Edwarda, když pracuje jako prodavač Coca-Coly v Egyptě. Ve skutečném životě Mohamed Al-Fayed krále Edwarda v Egyptě skutečně neviděl. Spíše se jednalo o vypravěčský prostředek, který měl ukázat Mohamedovy ambice mít královské vazby. Nebyl také pouličním prodavačem a svá první podnikatelská léta strávil prací v přepravní společnosti se svou rodinou.

Bizarní žertovný telefonát královny Alžběty z roku 1995 je vymazán 

První sezóna Imeldy Staunton v roli královny Alžběty byla kritikou velmi kladně hodnocena, protože ukázala starší královnu Alžbětu II., která prochází bouřlivým obdobím 90. let. Jednou z významných událostí 90. let, kterou seriál nezachytil, bylo, že se královna stala obětí žertovného telefonátu v kanadském rozhlasovém pořadu. V roce 1995 se rozhlasový vtipálek vydával za tehdejšího kanadského premiéra Jeana Chretiena a oba si 17 minut povídali; diskutovali o politice, zejména o nadcházejícím kanadském referendu. Tento vzácný okamžik, kdy se královna otevřeně vyjadřovala k politice, byl trapným přešlapem, který by nahrával dějové linii pořadu o odposlouchávání královských telefonátů.

První setkání Diany a Dodiho

V seriálu se princezna Diana na začátku 90. let setkává s budoucím přítelem Dodim Fayedem, který se účastní zápasu póla. S jeho otcem Mohamedem Al-Fayedem se dají do řeči a rychle si vytvoří pouto kvůli chladnému vztahu s královnou a oba Dodiho hravě poškádlí. Ve skutečnosti se Diana s Dodim seznámila v roce 1986, když hrál proti Charlesovi na zápase póla. Později se setkali oficiálněji po Dianině rozvodu, a to na jachtovém večírku pořádaném Mohamedem. To není na míle vzdálené od toho, co se dělo v seriálu, ale předpokládá se, že Diana věděla dávno předtím, kdo je Dodi, než se rozešla s Charlesem.

Sydney Johnson školí Mohameda Al-Fayeda

Ve třetí epizodě Mou Mou se Mohamed Al-Fayed setkává se Sydney Johnsonem, bývalým sluhou a komorníkem krále Edwarda. Mohamed, silně inspirovaný králem Edwardem poté, co ho viděl v jeho domovském Egyptě, si najme Sydneyho, aby ho proškolil životem anglické vyšší třídy a připravil ho tak na přátelství s královskou rodinou. Existuje spousta zpráv o tom, že Sydney Johnson pracoval jako domovní kurátor pro Mohameda Al-Fayeda, když restauroval bývalý královský dům. Neexistují však žádné důkazy o tom, že by ho Sydney školil v britské etiketě nebo že by se o něj Mohamed staral, když podlehl smrtelné nemoci.

Varování prince Philipa Dianě

Princ Philip je jednou z nejinteligen­tnějších postav seriálu The Crown a fanoušci to nejlépe vidí, když radí královně Alžbětě nebo brání svým dětem, aby vybočily z řady. V páté sérii je prozkoumána i druhá stránka, kdy diváci také vidí, jak je Philip ochranitelský vůči své rodině – zejména když se od své důvěrnice Penelope Knatchbull dozví, že Diana pracuje na autobiografii popisující její život v královské rodině. To ho vede k tomu, aby ji varoval před poškozováním rodiny. Ve skutečnosti neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že si Diana a Philip někdy v této věci něco řekli. Naopak, existují zveřejněné dopisy mezi nimi, které ukazují, že Philip byl Dianě po rozvodu se synem nápomocen.

John Major zprostředkovává rozvod Charlese a Diany 

Když královna Alžběta konečně povolí rozvod Charlese a Diany, najme premiéra Johna Majora, aby rozvodové řízení zprostředkoval. Navrhne mu, že vzhledem k jeho úspěchům při zprostředkování mezinárodních politických záležitostí může působit jako „rozhodčí“ mezi oběma stranami. Neexistuje žádný důkaz, že by John Major byl požádán o formální zprostředkování rozvodu, ani že by ho královna Alžběta požádala o pomoc Charlesovi a Dianě. Vzhledem k názorům Johna Majora na Korunu se pravděpodobně dostal do sporu i s touto dějovou linií.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Nepřehlédněte

The Crown se dočká i šesté řady

The Crown se dočká i šesté řady

Tvůrci původně plánovali, že seriál The Crown bude mít šest řad. V lednu jsme se ale dozvěděli, že pátá série bude tou poslední. Teď v červenci se ovšem situace obrátila a my se šesté řady přece jen dočkáme.

Reklama

Trailer k páté sérii

Thumbnail Play icon

Momentky

Momentky

Kniha o seriálu

The Crown - Podrobná historie: Jak to bylo doopravdy?

The Crown - Podrobná historie: Jak to bylo doopravdy?

Nakladatelství Omega vydá v pondělí 30.4. knihu, kterou by si fanoušci seriálu The Crown neměli nechat ujít. Dozvíte se z ní informace, které na Wikipedii nenajdete. Oficiální průvodce seriálu, který napsal renomovaný britský historik, obsahuje velké množství reálných fotek i těch ze seriálu.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama