Deset důležitých faktů o rozhovoru princezny Diany

Deset důležitých faktů o rozhovoru princezny Diany

Kontroverzní rozhovor princezny Diany pro BBC z roku 1995 a jeho následné vyšetřování v roce 2020 je jednou z největších zápletek páté série seriálu The Crown.

6 0
12.12.2022

Diana byla lstí přivedena k účasti na rozhovoru

Hlavní kontroverzi kolem rozhovoru s princeznou Dianou z roku 1995 vyvolává falešná záminka, kterou novinář z BBC Martin Bashir použil, aby získal přístup k princezně. Bashir nejprve kontaktoval jejího bratra, hraběte Charlese Spencera, aby svou sestru upozornil na obavy ohledně její bezpečnosti.

V roce 2021 hrabě Spencer uvedl, že ho do toho Bashir vtáhl. Popisoval, že byl Bashirem podveden, když za ním přišel a upozornil ho na jeho největšího strašáka: špatné chování tisku. Seriál The Crown si pohrával s myšlenkou, že Bashir je lstivý. I když na první pohled byl vykreslený jako ambiciózní mladý novinář, který je frustrovaný z toho, že jeho televizní tvorba nemá velkou sledovanost. V seriálu se Bashir domnívá, že získání přístupu k princezně by bylo sólokaprem století.

Martin Bashir vytvořil falešné bankovní výpisy, aby si zajistil rozhovor 

V roce 2020 zahájili z BBC formální vyšetřování rozhovoru z roku 1995. Vyšetřování se týkalo falešných bankovních výpisů Dianiny ochranky, které ukazovaly platby tiskových agentur výměnou za informace. Tyto spisy ukázal Martin Bashir Dianinu bratrovi, který na to princeznu upozornil.

V seriálu je ukázáno, jak Bashir tyto bankovní výpisy upravuje na svém počítači před setkáním s hrabětem Spencerem. Bashir v dokumentech upravil jméno Patricka Jephsona, Dianina šéfa ochranky, a Spencerovým řekl, že Jephson pravděpodobně odposlouchával Dianiny hovory a prodával nahrávky novinám, protože princ Charles se v předchozí epizodě stal obětí uniklého hovoru.

Rozhovor možná přesvědčil královnu, aby se Diana a Charles rozvedli 

Ti, kdo sledovali čtvrtou sérii, si jistě pamatují, že manželství Charlese a Diany bylo od začátku bouřlivé, protože Charles odmítal ukončit svůj poměr s Camillou. Královna Alžběta II. se však se svým synem hádala, že domluvené manželství musí pokračovat v zájmu veřejného obrazu koruny.

Jak se ukázalo v páté sérii, Charles a Diana se v roce 1992 formálně rozešli, ale vzhledem k názorům královny Alžběty jako hlavy anglikánské církve se nerozvedli. Nicméně necelý rok po rozhovoru od BBC bylo Dianě a Charlesovi povoleno se rozvést. V seriálu začíná jejich rozvodové řízení na začátku epizody po odvysílání Dianina rozhovoru.

Rozhovor údajně poškodil Dianino duševní zdraví

Vyšetřování rozhovoru se zaměřilo zejména na Dianino duševní zdraví v důsledku Bashirova vztahu s princeznou. Její syn, princ William, se domníval, že Bashir využil Dianiných psychických potíží, aby rozhovor získal. V roce 2021 princ ve svém prohlášení uvedl: „Selhání BBC významně přispělo k jejímu strachu, paranoie a izolaci, které si pamatuji z těch posledních let s ní“.

The Crown se opírá o Williamovy myšlenky ohledně rozhovoru. V první scéně Bashir v novinách obšírně čte o Dianiných problémech s duševním zdravím. Způsob, jakým Dianě říká, že její ochranka a později její bratr o ní prodávají historky, izoloval princeznu od její rodiny a přátel. Zmanipuloval ji, aby uvěřila, že pouze on je spolehlivým zdrojem informací.

Princové William a Harry věří, že následky rozhovoru vedly ke smrti jejich matky 

Když začalo vyšetřování rozhovoru, její synové Harry a William vydali prohlášení, že vyšetřování podporují. Zejména Harry dal rozhovor do souvislosti se smrtí své matky o rok a půl později a prohlásil, že „naše matka kvůli tomu přišla o život a nic se nezměnilo“.

V seriálu bylo ukázáno, že Diana přerušila styky se svou královskou ochrankou, která by pravděpodobně sehrála roli při prevenci autonehody z roku 1997, jež ji nakonec připravila o život. Jedna ze scén, kdy se Diana domnívá, že s brzdami jejího auta bylo manipulováno, což málem způsobilo její havárii, přímo naráží na propojení těchto dvou událostí.

Diana nelitovala, že poskytla rozhovor

Seriál líčí tento rozhovor jako významnou historickou událost, která trvale poškodila Dianin vztah ke královské rodině. Skutečná princezna však účasti v rozhovoru a spolupráci s Martinem Bashirem nelitovala. Diana tvrdila, že si myslela, že její blížící se rozvod bude znamenat klauzuli o mlčení a že čas na rozhovor byl tehdy, nebo nikdy.

V seriálu The Crown je to nejvíce patrné ve scéně, kdy Diana informuje královnu Alžbětu, že rozhovor bude brzy odvysílán. Způsob, jakým Diana informovala svou tchyni o tom, že rozhovor byl natočen a odvysílají ho, spolu s jejím neochvějným postojem, že rodina nevyslyšela její obavy nebo boj s duševním zdravím, ukázal neochvějnou Dianu, která věřila, že rozhovor je její jedinou platformou.

Z BBC se osobně omluvili Dianinu bratrovi Earlu Spencerovi a Dianině bývalé ochrance 

V roce 2020 se z BBC oficiálně omluvili přímo bývalému šéfovi ochranky princezny Diany Patricku Jephsonovi. Vysílací společnost vyplatila Jephsonovi značnou částku s tím, že příprava rozhovoru způsobila vážnou újmu jeho pověsti spolu s rodinou Spencerových. Z BBC se rovněž omluvili hraběti Spencerovi, ačkoli hrabě tvrdí, že se mu Martin Bashir nikdy neomluvil.

Jedna konkrétní scéna v seriálu, kde má Diana tajnou schůzku s Martinem Bashirem v autě, ukazuje princeznu, jak přemýšlí, zda má do rozhovoru opravdu jít. Bashir pak začne tvrdit, že její vlastní bratr má dobré kontakty s tiskem, MI5 a MI6 a že je jediným člověkem, který ji nepodvedl.

Královna po rozhovoru ztratila důvěru v BBC

Jak ukázali v seriálu, královna Alžběta má s BBC dlouhodobý vztah, přičemž první série se týkala Alžbětina prvního vánočního poselství v televizi. BBC produkovala královnino každoroční vánoční poselství každý rok až do roku 2000, kdy byla produkce svěřena společnosti Sky, vysílací společnosti provozované Rupertem Murdochem.

V páté sérii královna Alžběta říká svému vnukovi, princi Williamovi, že nepotřebuje vyměnit svou starou televizi a že ráda zůstane u sledování BBC. Po konfrontaci s Dianou, kde se o rozhovoru dozví, Alžběta souhlasí s koupí nové televize se stovkami nových kanálů.

Formální vyšetřování rozhovoru proběhlo až v roce 2020 

Fanoušky seriálu možná překvapí, že k vyšetřování Dianina rozhovoru došlo až 25 let po jeho odvysílání, tedy 23 let po Dianině smrti. Vyšetřování BBC bylo oznámeno po obnovení zájmu o rozhovor poté, co řada dalších britských televizních stanic natočila dokumenty o Dianině rozhovoru a jejích posledních letech života.

Martin Bashir je v seriálu vykreslen jako zlovolný a nečestný novinář. Možná, že kdyby pátá série vznikla o několik let dříve nebo kdyby nebylo nařízeno vyšetřování, byla by Bashirova role v dopadech rozhovoru vyváženější, ale seriál svaluje vinu přímo na Bashira.

Martin Bashir byl shledán vinným z podvodu

V roce 2021 rozhodlo oficiální vyšetřování Dianina rozhovoru z roku 1995, že Martin Bashir se dopustil lživého chování, aby si zajistil rozhovor s princeznou Dianou. Z BBC oznámili, že rozhodnutí bez výhrad přijali a že Bashir nepřijatelně selhal.

V seriálu je Martin Bashir vylíčen jako dravá postava, která zneužila Dianina duševního zdraví a připravila několik lidí o práci kvůli zfalšovaným dokumentům, které jsou v seriálu vylíčeny jako Bashirovo dílo. Tato sezóna byla natočena po rozsudku z roku 2021 a pravděpodobně hrála velkou roli při vykreslení Bashira.

Foto: Netflix

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Nepřehlédněte

The Crown se dočká i šesté řady

The Crown se dočká i šesté řady

Tvůrci původně plánovali, že seriál The Crown bude mít šest řad. V lednu jsme se ale dozvěděli, že pátá série bude tou poslední. Teď v červenci se ovšem situace obrátila a my se šesté řady přece jen dočkáme.

Reklama

Trailer k páté sérii

Thumbnail Play icon

Momentky

Momentky

Kniha o seriálu

The Crown - Podrobná historie: Jak to bylo doopravdy?

The Crown - Podrobná historie: Jak to bylo doopravdy?

Nakladatelství Omega vydá v pondělí 30.4. knihu, kterou by si fanoušci seriálu The Crown neměli nechat ujít. Dozvíte se z ní informace, které na Wikipedii nenajdete. Oficiální průvodce seriálu, který napsal renomovaný britský historik, obsahuje velké množství reálných fotek i těch ze seriálu.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama