The Crown (Koruna) Fikce vs. realita: Velká srovnávací galerie

Fikce vs. realita: Velká srovnávací galerie

Fikce vs. realita: Velká srovnávací galerie

První řada historického seriálu The Crown z dílny streamovací služby Netflix je za námi. Nejeden divák si při sledování nepochybně položil otázku, zda se jeho hrdinové vizuálně podobají svým protějškům z reálného světa. Díky tomuto článku máte možnost se přesvědčit na vlastní oči.

23 0
27.11.2016

Alžběta II.

Kdo jiný, než Její Veličenstvo královna Alžběta II. by měl naši srovnávací galerii zahájit. Mladou britskou herečku Claire Foy do nedávné doby znali především fanoušci seriálu Wolf Hall, kde v šesti epizodách ztvárnila jinou slavnou historickou dámu, Anne Boleynovou. Mimo to ale její kariéra velké role ani zvučné tituly bohužel neobsahuje, českým divákům proto její jméno moc neřekne, snad kromě snímku Hon na čarodějnice s Nicolasem Cagem, na který bychom však raději zapomněli. Nemůže být ovšem pochyb, že v roli mladé panovnice podává excelentní výkon. Je jí však podobná i svým vzhledem?

Philip, vévoda z Edinburghu

Ani Matt Smith, též známý jako jedenáctý Doktor ze seriálu Doctor Who, to neměl jednoduché, neboť se musel zhostit role královnina chotě, vévody Philipa, jenž měl ve své době pověst pohledného elegána a šarmantního společníka. Mattovi se povedlo zachytit a napodobit spoustu detailů Philipova chování a pohybu, všimněte si zejména jeho vystupování na veřejnosti a chůze s rukama za zády.


Princezna Margaret

Krásná Vanessa Kirby si velmi dobře poradila s rebelskou povahou Alžbětiny mladší sestry, zároveň dokázala přesvědčivě zahrát i bolestné okamžiky v jejím životě, od smrti milovaného otce po nešťastný vztah s jeho pobočníkem, čímž probudila v srdcích diváků soucit podobný tomu, jaký ke skutečné Margaret ve své době chovali obyvatelé Británie i zemí Commonwealthu.

Peter Townsend

Aby příběh tragické lásky dobře fungoval, musí na obou stranách stát herecká esa. Naštěstí se role oddaného a charismatického válečného veterána ujal zkušený Ben Miles, jehož královský štolba jistě zamotal hlavu nejedné fanynce. Závěrečná chvilka v chladném a osamoceném pokoji v Bruselu z desátého dílu pak musela dojmout i toho největšího cynika. Srovnejte, zda měli tvůrci šťastnou ruku při výběru i co se podoby týče.

Alžběta, královna matka

Někteří diváci se možná podivili, co tím vévoda z Windsoru princ Edward myslel, když svou švagrovou Alžbětu častoval jízlivou přezdívkou „cookie“ (v překladu „sušenka“), či se posmíval jejím tlustým prstům. Skutečná královna matka totiž opravdu nadváhou trpěla, čímž si vysloužila posměch zejména vévodkyně Wallis. Věříme, že v tomto případě musela fyzická podoba ustoupit hereckým kvalitám, neboť Victoria Hamilton podala v roli stárnoucí matky, jež musí znovu nalézt své místo v životě a monarchii, znamenitý výkon.

Královna Mary

Manželka Jiřího V. a matka dvou králů se vyznačovala moudrostí a způsoby ještě z dob slavné viktoriánské éry. To ona se z velké části podílela na výchově Alžběty II. a poučila ji o základních principech vládnutí. Podobnou důstojností a autoritou disponuje i uznávaná britská herečka Eileen Atkins, která si tuto roli zahrála již jednou v televizním filmu Bertie a Elizabeth.

Princ Edward, vévoda z Windsoru

Nad Edwardovou až příliš významnou úlohou v ději seriálu si historikové budou zoufat zřejmě nejvíce. Ve skutečnosti tak velký vliv na události rodu Windsorů v 50. letech neměl. Nicméně nemůžeme se tvůrcům divit, když chtěli marnotratného prince zapojit o něco více, aby tak využili hereckého umu Alexe Jenningse a zároveň až zarážející podoby s jeho předobrazem.

Wallis, vévodkyně z Windsoru

Nelze v žádném uměleckém díle představit prince Edwarda a zároveň vynechat jeho osudovou Wallis. Její úloha v dosavadních deseti dílech byla zcela minimální a ani v budoucnu nelze příliš očekávat, že by Lia Williams dostala víc prostoru. Může nás tak alespoň těšit, že je od skutečné Wallis Simpsonové takřka k nerozeznání.

Tommy Lascelles

Postava osobního tajemníka královny v podání mistra vedlejších rolí Pipa Torrense nás nejednou rozesmála svým kamenným výrazem za každé situace a pro Brity typickým suchým humorem. Můžeme jen doufat, že i skutečný Alan Lascelles dokázal své okolí pobavit stejným způsobem. Pochybovat však rozhodně nemusíme o jeho oddanosti Koruně a smyslu pro povinnost.

Lord Louis Mountbatten

Fanynky dalšího okouzlujícího Angličana, herce Grega Wise, jistě nepotěšilo, že se Louis Mountbatten v první řadě příliš neobjevoval, přestože byl od počátku veden v seznamu hlavních postav. To by se však v budoucnu mělo změnit, přičemž by rozhodně byla velká škoda jej přeobsazovat, nejen kvůli podobě se skutečným šlechticem.

Winston Churchill

Postavu nejvýznamnějšího premiéra v dějinách Británie se již na filmovém plátně či v televizi pokusilo zachytit velké množství umělců. Tentokrát padla volba na amerického herce Johna Lithgowa, jenž brilantním výkonem dal zapomenout i na svou dosud nejslavnější roli sériového vraha v seriálu Dexter. Příjemným bonusem pro diváky je pak jeho vzhled, který si v ničem nezadá se skutečným Churchillem.

Clementine Churchillová

Harriet Walter se naneštěstí musí zařadit k zástupu těch, kteří nedostali moc příležitosti předvést své nadání. Avšak i v pouhé jedné epizodě, kde sehrála o něco větší roli, dokázala přesně ztvárnit silnou, sebevědomou a milující manželku, jakou skutečná Clementine Churchillová bezesporu byla.

Anthony Eden

Churchillův nástupce musel na svou slavnou chvíli čekat velmi dlouho a když už konečně přišla, bylo to právě v době, kdy jej začaly trápit nepříjemné zdravotní potíže. S netrpělivostí a frustrací, ale i s bojem s vlastním tělem, s tím vším si v průběhu první řady výtečně poradil Jeremy Northam.

Jiří VI.

To nejlepší nakonec. Dokonce ani samotná smrt nezabránila tomu, abychom se s Jiřím VI. nadále vídali díky flashbackům. Přestože fyzická podoba Jareda Harrise se skutečným Jiřím není příliš patrná, jsme toho názoru, že pro tuto roli zkrátka nebylo možné vybrat lepšího herce. Zcela právem se nejsilnější emocionální okamžiky seriálu pojí právě s ním a nám nezbývá, než zvolat: Ať žije král!

A jak vnímáte podobu herců a jejich protějšků z reálného světa vy? Podělte se o své názory v komentářích.

Foto: Volné dílo, Netflix

Diskuze /9

Lucifrid

Je jasné, že za účelem dramatizace musejí herci vypadat o trochu lépe než jejich skutečné protějšky. Zarazily mě hlavně u účesy a make-up královen a princezen. Ale chápu, že by jejich úprava byla mnohem náročnější na přípravu. Já jsem s výběrem herců nanejvýš spokojená a musím souhlasit s každým slovem. Ve svých rolích zazářili úplně všichni, ale Jared Harris jako král Jiří VI. ve mě vyvolal největší emoce, takže musím vyzdvihnout hlavně jeho.

#3 felisr
webmaster
27.11.2016 | 13:23:45
felisr

Jak už jsem psala jinde, za mě bohužel velké zklamání nad obsazením Alžběty a Phillipa, nesmířila jsem se ani s jedním. Navíc ke konci první série ty vlasy Phillipa, které se už vrací ke své původní tmavohnědé, tak to nahoře zaplácneme světlým přelivem patky, to už stačí na těch pár natáčecích dnů…no hnus! Většina ostatních postav byla naopak skvěle vybrána, ať typově nebo poté přesvědčivě zahraným charakterem postavy: Churchill, Margaret, Townsend, Jiří VI, Mary, Wallis a další.

#7 téčko171
27.11.2016 | 14:40:55
felisr

#1 Lucifrid: To snad nemyslíš vážně, že představitel Phillipa je hezčí než originál? Na starých, i nekvalitních fotkách je to velký krasavec, na rozdíl od tohoto divnotvara (jasně, fanynky Dr.Who, bijte mě). A co se týče Alžběty, nevěřím, že nenašli jinou odpovídající kvalitní herečku. Bohužel.

#4 Lucifrid
27.11.2016 | 14:44:07
Lucifrid

#3 felisr: Já ho jmenovala? Napsala jsem to obecně. Zrovna Matt Smith mi jako fešák nepřipadá, i když půjdu proti proudu.

#5 KevSpa
webmaster
27.11.2016 | 14:59:33
KevSpa

#4 Lucifrid: Někteří holt čtou až příliš mezi řádky. :D

webmaster
27.11.2016 | 15:20:01
hermionablack

Podoba Wallis je neskutečná, to smekám, u ostatních herců je to od 50–80 %. Za mě pochvala.

webmaster
27.11.2016 | 16:56:39
téčko171

#2 felisr: Ve skutečnosti se o jeho vlasy nejedná, Matt Smith v roli Philipa nosí paruku. :)

webmaster
27.11.2016 | 18:54:01
oskarka

Moc pěkné obsazení! A Matt Smith vystihl roli dobře, je to spíš otázka osobních sympatíí a averzí vůči tomu či onomu herci. Já jsem naprosto spokojená!

27.11.2016 | 23:47:14
milanadax

Super článek, moc za něj děkuji!! Já to vždycky googlím v průběhu sledování, jak kdo vypadá :)

Jenom bych řekla jednu věc: v seriálu přezdívku „cookie“ vysvětlili tak, že královna matka je tlustá jako kuchařka (myslím, že David přímo řekl královně Mary „…she might as well be a cook“). Jistě, konotace může být obojí…ale v britské angličtině se sušenka řekne biscuit.

6.12.2016 | 9:19:41
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Ocenění

Olivia Colman získala Zlatý glóbus

Olivia Colman získala Zlatý glóbus

Olivia Colman zabodovala při udílení Zlatých glóbů stejně jako její předchůdkyně Claire Foy. Za ztvárnění královny Alžběty II. ve třetí sérii The Crown si odnesla přestižní ocenění zahraničních novinářů v Hollywoodu.

Reklama

Trailer ke třetí sérii

Thumbnail Play icon

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Momentky

Momentky

Kniha o seriálu

The Crown - Podrobná historie: Jak to bylo doopravdy?

The Crown - Podrobná historie: Jak to bylo doopravdy?

Nakladatelství Omega vydá v pondělí 30.4. knihu, kterou by si fanoušci seriálu The Crown neměli nechat ujít. Dozvíte se z ní informace, které na Wikipedii nenajdete. Oficiální průvodce seriálu, který napsal renomovaný britský historik, obsahuje velké množství reálných fotek i těch ze seriálu.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás