The Crown The Crown očima redaktorů Edny

The Crown očima redaktorů Edny

The Crown očima redaktorů Edny

První řada výpravného historického dramatu o životě královny Alžběty II. je za námi a má zaděláno na titul nejlepšího seriálu roku. Jak se jeden z nejdražších seriálů v televizní historii líbil našim redaktorům, to se dozvíte v následující recenzi.


20 0
24.11.2016

@KevSpa

Netflix se pro mě letos stal králem seriálových novinek. Po zjevení z čistého nebe v podobě Stranger Things přišlo na řadu historické drama The Crown, od kterého jsem coby velký britofil čekala opravdu hodně. Riziko, že mě tahle nákladná výpravná podívaná zklame, bylo velké, ale veškeré obavy se rozplynuly po několika prvních minutách úvodního dílu. Nejen, že jsem byla naprosto ohromena dokonalou filmařinou, ale seriál mě dokázal hned od začátku vtáhnout do děje a po deseti dílech mě na konci vyplivnout emocionálně naprosto vyždímanou. Od jednoho z mých nejoblíbenějších scenáristů Petera Morgana (Královna, Duel Frost/Nixon, Prokletý klub, Rivalové) jsem sice čekala mnohé, ale seriál The Crown ve výsledku překonal veškerá má obrovská očekávání. Na tohle nádherné mistrovské dílo bych se mohla dívat donekonečna a těším se na příštích pět let, které v jeho společnosti strávíme. Scénář, hudba, úžasné herecké výkony všech zúčastněných i dechberoucí výprava… The Crown je skvostem v každém směru a bez váhání jej řadím k tomu nejlepšímu, co nejen letos vzniklo.

@Lucifrid

The Crown mě rozechvěl už prvním trailerem. Těšila jsem se jako malá a říkala si, že musím tlumit očekávání. Ta jsem měla opravdu velká, neboť každý další trailer vypadal ještě úžasněji. Má očekávání byla nakonec stokrát překonána, protože to, co nám Peter Morgan přinesl, nemá obdoby. V seriálu se sice dočkáme několika historických nepřesností, u emocionálního zobrazení jedné či dvou postav budete možná trochu skřípat zuby, ale jinak je to naprosto okouzlující drama, jež se takto mohlo klidně slovo od slova odehrát. Všichni herci se pro své role přímo narodili, ale nejvíce zde září Claire Foy jako mladá královna, John Lithgow jako Winston Churchill a také Matt Smith jako vévoda Philip. Nesmím ale vynechat ani nezapomenutelného Jareda Harrise, který vám jako král Jiří VI. vžene nejednou do očí slzy dojetí. Co lze vyzdvihnout dále? Skvělý suchý humor Tommyho Lascellese, nádhernou hudbu, překrásné scenerie a emoce prýštící z každého záběru na pozadí historických událostí. The Crown je pro mě nejlepší novinkou, ne-li seriálem, sezóny.


@téčko171

Bylo jen otázkou času, než se životní příběh nejdéle vládnoucí panovnice dočká uměleckého zpracování. I když tak nebývá zvykem, ještě za jejího života se tohoto úkolu nechopil nikdo menší než Peter Morgan, muž, jenž stojí za oscarovou Královnou. Musím přiznat, že ještě před premiérou jsem měl nemalé obavy, neboť bylo jasné, že postavy budou pro účel seriálového vyprávění do jisté míry zbeletrizovány a historie zdramatizována. A ve výsledku se skutečně najde nejeden okamžik, u kterého si historik zřejmě vykroutí oči. Naštěstí je těchto pár lapsů zpravidla okamžitě zapomenuto díky spoustě naopak velkolepých a dechberoucích scén, které musí nejednoho milovníka britské monarchie a Windsorů zahřát u srdce. Na seriálové poměry astronomický rozpočet je patrný na každém kroku, od kulis a kostýmů, po velice přesný výběr herců. Jistým výkonům zkušeného Jareda Harrise a Johna Lithgowa se zcela vyrovnává mladá a talentovaná Claire Foy, jejíž Alžbětu II. zkrátka nelze popsat. Musíte ji vidět. Máte-li zájem o britskou monarchii a vládnoucí dynastii, přičemž jste ochotni přehlédnout některé nedostatky, pak jste právě objevili seriál roku. Pro všechny ostatní je The Crown dalším brilantním dramatem Netflixu.

@AllyB

Chudák královna! To mi odpověděl syn na otázku, co ho při sledování seriálu The Crown napadlo jako první. V podstatě tím shrnul i moje pocity. Při každém díle – a opravdu je jeden lepší než druhý – mi v hlavě rezonovaly dvě věty z traileru, při kterých mi naskočila husí kůže už tenkrát. „Koruna musí vyhrát. Vždy musí vyhrát.“ Kvůli koruně se královna postupně vzdává věcí, o kterých by si to v dětství a později při uzavírání manželství s Philipem ani nepomyslela. Seriál ukazuje historické události, které se skutečně staly – dohledáte si je, učí se o nich, stojí na začátku řetězců dalších událostí, je to historie. Jenže současně je to fikce. Nikdo přece neví, co si říkají manželé v ložnici, ani když je to královský pár. Nebo princezna s milencem. Ani pobočník nebo osobní tajemník neprozradí doslova obsah každého rozhovoru, který změnil tok dějin. Natož politici, kteří jsou právě u vesla, nebo naopak nejsou a chtějí být. Jestli se rozhodnete dívat, čekejte nádheru, smutek, rozhořčení, lítost, soucit, zkrátka spoustu emocí. Kapesníčky si můžou připravit i muži. Nerada bych zapomněla na casting, který je podle mě vynikající a herecké výkony zrovna tak. Claire s Mattem možná nevypadají úplně přesně jako královský pár, ale hrají je skvěle. To samé v podstatě štíhlý a čilý John Lithgow, který je v roli starého, stěží se pohybujícího Winstona Churchilla velmi uvěřitelný. Jsem obrovský anglofil a všechny postavy jsem si okamžitě zamilovala, ale i kdybyste na tom nebyli stejně jako já, The Crown je seriál, který se tvůrcům podařil od začátku do konce. Je dobře, že nás čekají další řady!

@garax

Když si odmyslíte celé to třpytivé okolo, vlastně je to jen obyčejný příběh jedné rodiny a její firmy. Firmy s dlouhou tradicí a otázkou, jak zachovat její výsadní postavení a zároveň ji modernizovat. Starší bratr upřednostní svůj život, do řízení je tedy povolán mladší bratr. A tím je určen osud i jeho rodiny, která se tak musí zříci svého dosavadního života. Po jeho úmrtí se hlavou firmy i rodiny stává nejstarší ze dvou dcer, kterou celý život na tuto roli připravovali. Všichni věděli, že se to jednou stane, přesto je těžké se s tím vyrovnat. Matka čelí skutečnosti, že její slovo už nemá takovou váhu a není tak potřebná, když jsou obě dcery dospělé, mladší sestra se musí smířit s tím, že bude už navždy ve stínu své starší sestry, starší sestra pociťuje tíhu spojenou s řízením firmy a jejím vlivem na rodinné vztahy, její manžel trpí tím, že role jsou tu opačné a on musí být tím, kdo podporuje svou úspěšnější manželku. Když však tenhle obyčejný příběh jedné značky zabalíte do královského hávu a nešetříte při tom penězi, vznikne úchvatný psychologický vhled, na který je radost koukat. A máte tak na výběr, jestli si užijete skvělé lokace či kostýmy, nebo vaše oko přitáhnou excelentní herecké výkony. Ať tak či onak, věřím, že si tento seriál užijete.

@Gripe

Už první trailer k The Crown vypadal velmi zajímavě a zaujal mě natolik, abych začal dění okolo seriálu sledovat. I tak jsem raději neměl žádná velká očekávání a čekal jsem, co Netflix předvede. A ten se opravdu předvedl. To, co nám naservírovali, mohu s klidem doporučit všem, kteří mají rádi náročné seriály a dramata. Dokonce se odvážím tvrdit, že se jedná o nejlepší seriál roku 2016. První, co mě zaujalo, je soundtrack, který pasuje do všech scén a úžasně je podbarvuje. Také se mi zdálo, že se snad s každým dílem stává lepším a lepším. Určitě nebudu jediný, kdo si ho rád pustí i samostatně. Dále chci určitě vyzdvihnout herecké výkony i to, jak se jednotliví herci dokázali vžít do svých rolí. Hlavně Churchill v podání Johna Lithgowa je skvělý a vždy jsem se těšil, až se znovu objeví na scéně. Také scenáristicky je to bravurně zvládnutý seriál. Žádná z postav není černobílá, někdy Alžbětu (nebo kohokoliv jiného) chápete a někdy nevěřícně kroutíte hlavou. Celkově je někdy chování královské rodiny nepochopitelné, samé protokoly a zvyky, i proto se těším na další řady, kdy určitě bude stále více docházet k rozporu mezi zkostnatělými zvyky a tím, co očekává moderní Velká Británie či svět. A pokud se ptáte, jestli dění v seriálu odpovídá skutečnosti, tak možná ne dokonale, ale určitě tam jsou obsaženy ty nejdůležitější události, které ovlivňovaly ranou vládu královny Alžběty II.

@Valada06

Jsem velkým fanouškem britské monarchie, takže už když bylo oznámeno, že se tento seriál připravuje, nemohl jsem se dočkat. Výsledek mě nejenže nezklamal, ale předčil všechna má očekávání. Claire Foy královnu Alžbětu ztvárňuje naprosto bravurně. Výborný je i Matt Smith jako mladý vévoda z Edinburghu, opět se ukázalo, že je to geniální herec a o Winstonu Churchillovi v podání Johna Lithgowa ani nemluvím, už dlouho jsem neviděl, aby se herec do své role tak ponořil. Dokonalá hudba a skvělá úvodní znělka jsou už jen třešničkou na dortu. Kulisy jsou vskutku famózní a člověk by na nich mohl oči nechat. Jediné, co bych seriálu vytkl, je pomalejší tempo některých epizod, ale jako celek je to dokonalé dílo a já se nemůžu dočkat další řady.

Foto: Netflix

Jak se líbila první série vám? A už se těšíte na druhou řadu, která nás čeká příští rok? Podělte se o své dojmy v komentářích a nezapomeňte seriál ohodnotit.

Diskuze /1

oskarka

Moc pěkné počteníčko! Já sama jsem si seriál neuvěřitelně užívala.

Vedle výtečného výkonu VŠECH herců, kvalitního scénáře, uvěřitelných dialogů, nádherných scenérií a výpravných kostýmů jsem si užívala především dobu! Ještě starou dobrou Anglii tak, jak ji my, starší, známe z učebnic Státní jazykové školy, kde jedním ze základních konverzačních témat ke státnici byly reálie – nejen zeměpisné, ale státní zřízení GB, země Commonwealthu, volby, královská rodina, tradice, historie Velké Británie, Londýn, významné památky, Skotsko, Irsko, jednotlivá hrabství, jak Britové žijí, stravují se, kde tráví volný čas, atd. atd.

A v té době to byla Británie převážně bílá – prosím, nepíši nic politického či rasistického, je skutečností, že ačkoliv Británie vládla pomalu třetině světa s obyvateli všech barev, na britských ostrovech ještě v 50. letech to nebylo znát. V seriálu to zohledňují a v dalších dílech se to začne zásadně měnit.

Je dobře, že se seriál točí nyní, kdy královna ALžběta i její manžel žijí. Ano, také jsem si všimla některých historických nepřesností, ale celkově je seriál natočen citlivě a s úctou k panujícímu rodu. A střet povinnosti a osobních pohnutek – to nezažívá jen král či královna, ale u Koruny je to často otázka budoucnosti a existence dynastie či dokonce samotného státu.

Těším se na pokračování a věřím, že první série vyhraje v příštím roce zcela zaslouženě pár cen.

24.11.2016 | 23:05:31
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Trailer

Thumbnail Play icon

Reklama

Recenze

The Crown očima redaktorů Edny

The Crown očima redaktorů Edny

První řada výpravného historického dramatu o životě královny Alžběty II. je za námi a má zaděláno na titul nejlepšího seriálu roku. Jak se jeden z nejdražších seriálů v televizní historii líbil našim redaktorům, to se dozvíte v následující recenzi.

Nejoblíbenější postavy

Druhá série

Michael C. Hall a Matthew Goode si zahrají ve druhé sérii

Michael C. Hall a Matthew Goode si zahrají ve druhé sérii

Hned tři noví herci se objeví ve druhé řadě The Crown. Těšit se můžeme na Michaela C. Halla (Dexter), který ztvární Johna Fitzgeralda Kennedyho. V roli jeho ženy Jackie Kennedyové uvidíme Jodi Balfour (Quarry) a obsazen byl také Matthew Goode (Downton Abbey), který si zahraje lorda Snowdona.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás