The Crown

První britské drama Netflixu je výjimečné hned v několika ohledech. Získalo objednávku rovnou na šest sérií a na první dvě řady dostalo sto miliónů liber. Bude pojednávat o životě britské královské rodiny a především královny Alžběty II.

Hlavních rolí se zhostí Claire Foy jako královna Alžběta II. a jedenáctý Doctor Who Matt Smith jako Filip, vévoda z Edinburghu. V první sérii si také užijeme Johna Lithgowa jako Winstona Churchilla. Claire je divákům známa hlavně svou poslední rolí Anny Boleynové ze série o Thomasu Cromwellovi a Jindřichovi VIII. Wolf Hall, kde skvěle sekundovala Damianu Lewisovi. Matt Smith si mimo jedenáctého Doktora zahrál v posledním Terminátorovi s podtitulem Genisys a Johna Lithgowa snad ani netřeba představovat. Jmenujme alespoň jeho otce-zabijáka Arthura Mitchella, který proměnil čtvrtou řadu Dextera v jednu z nejlepších.


Z dalšího obsazení zmiňme Jareda Harrise (Mad Men, The Expanse, Fringe), Jeremyho Northama (The Tudors), Eileen Atkins (Robin Hood, Cold Mountain), Alexe Jenningse (The Queen, Babel), Vanessu Kirby (About Time, Me Before You, The Frankenstein Chronicles) a Bena Milese (Dracula).

Trailer

Thumbnail Play icon

Scénář má na starosti Peter Morgan, který stál za oscarovým intimním pohledem na britskou královskou rodinu v The Queen. Za tento snímek získala Oscara Helen Mirren a film si vysloužil ještě pět nominací, mimo jiné pro Petera Morgana za původní scénář. Morgan sice Oscara nezískal, ale Zlatý glóbus ano, a k tomu také Cenu newyorských a losangeleských filmových kritiků.

Peter Morgan se specializuje na životopisné a historické filmy, uveďme alespoň The Last King of Scotland (cena BAFTA za scénář), Frost/Nixon (opět oscarová nominace za scénář) či The Damned United. Režie se chopil Stephen Daldry, jenž natočil například Billyho Elliota, The Hours nebo The Reader – za všechny tři filmy byl nominován na Oscara. Jedním z producentů bude Andy Harries, který se s Peterem Morganem podílel na The Queen.

Seriál je inspirovaný Morganovou divadelní hrou The Audience a první řada se zaměří na zrod moderní britské monarchie, svatbu Alžběty II., korunovaci a její vztah se sirem Winstonem Churchillem. Od seriálu pak budeme moci čekat hlavně vztahové drama, a to jak mezi (mladou) královnou a jejím manželem, tak mezi Alžbětou II. a jejími ministerskými předsedy, a k tomu šlechtické intriky na úrovni. Motto zní: „Dva domy, dva dvory, jedna Koruna.“

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Basim

totální sračka!

2.4.2022 | 7:39:15
babuna1999

Historie Británie mě vždycky dost zajímala, proto se tento seriál přesně trefil do mé noty. Vím, že je to dost přibarvené a člověk na to musí koukat s vědomím, že to tak prostě je, ale i tak mě to velice baví a vždycky se nemůžu dočkat nové série.

16.2.2021 | 22:05:56
NocnyBes

Seriál veľmi baví, ani som nečakal že ma tak pohltí. Nie každá časť je dychberúca, ale pri niektorých ten dych berie. Skvelý seriál, prvá kráľovná bola najsympatickejšia. Pekne prepojená tá skutočnosť s fikciou a to ako dáva nahliadnuť do kráľovského života.

29.1.2021 | 11:55:57
NewPerson

Fikce. A pokud je to fikce, tak to nemá žádný význam a v podstatě se vůbec neliší od telenovel, kterých tu už bylo mnoho.

8.12.2020 | 22:28:38
letadloxpce

O Britskou historii jsem se nikdy nezajímala, ale tenhle seriál je moc pěkně natočený a baví

19.11.2020 | 19:49:14
CoRnDuCK

Absolutní špička. Strop Netflixu.

20.5.2020 | 11:27:26
vla_mira

I třetí série výborná!

24.11.2019 | 17:15:18
magdu

Díky tomuto dílku lze pochopit, proč se královská rodina chová tak, jak se chová. Aby si udrželi pozici a tím pádem peníze, musí hrát… Pro větší věrohodnost mohli autoři přidat i trochu více královského škváru…nebo že by žádný nebyl? :)

6.10.2018 | 21:43:18
vsehofan

Netflix se překonává a tím, že si lidi raději pustí seriál s kvalitními herci (jako The Crown) dost dýchá na krk Hollywoodským studiím. Ty by se měli bát budoucnosti.

10.12.2017 | 14:29:16
komcus

Na to, že takový seriály většinou nesluduju, mě nesmírně nadchnul. Musím pochválit příjemné herecké obsazení a výborné historické zpracování. Nejlepší je, že se v každém díle dozvím nějakou zajímavost o královské rodině a historii Velké Británie, což je jeden z důvodů, proč seriál sleduju. Dejte historii zpracovat do rukou profíků a je z toho mistrovské dílo. 100% je jistota a těším se na další řadu. :)

čestný člen redakce
20.9.2017 | 19:26:14
1

Nepřehlédněte

The Crown se dočká i šesté řady

The Crown se dočká i šesté řady

Tvůrci původně plánovali, že seriál The Crown bude mít šest řad. V lednu jsme se ale dozvěděli, že pátá série bude tou poslední. Teď v červenci se ovšem situace obrátila a my se šesté řady přece jen dočkáme.

Trailer k páté sérii

Thumbnail Play icon

Reklama

Momentky

Momentky

Kniha o seriálu

The Crown - Podrobná historie: Jak to bylo doopravdy?

The Crown - Podrobná historie: Jak to bylo doopravdy?

Nakladatelství Omega vydá v pondělí 30.4. knihu, kterou by si fanoušci seriálu The Crown neměli nechat ujít. Dozvíte se z ní informace, které na Wikipedii nenajdete. Oficiální průvodce seriálu, který napsal renomovaný britský historik, obsahuje velké množství reálných fotek i těch ze seriálu.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama