The Expanse Fair trade bez genetických mutací a lepku aneb věda v Expanse

Fair trade bez genetických mutací a lepku aneb věda v Expanse

Fair trade bez genetických mutací a lepku aneb věda v Expanse

Další okénko do vědeckého zákulisí seriálu The Expanse vysvětlí, co se stane s člověkem vypuštěným do vesmíru a proč jedna z postav pěstuje zrovna sóju.

13 0
18.3.2017

Na všechny otázky opět odpovídali Daniel Abraham, Mark Fergus a Hawk Ostby, tvůrci a producenti seriálu (Daniel je také jednou polovinou autorského dua, které stojí za knižní předlohou). Co tedy divákům prozradili?

V osmé epizodě někoho vypustí do vesmíru. Co se lidskému tělu ve vakuu stane?
Daniel Abraham: Takový člověk umře fakt rychle. Zabere to tak 15 vteřin.
Mark Fergus: Slyšel jsem, že je to jeden z „nejpříjemnějších“ způsobů smrti.
Daniel Abraham: Nemyslím si, že bys to chtěl zkusit. Podle mě to nejspíš není pravda. Žádný dusík. Vím, co je lepší způsob smrti, tohle to není. Ten nejlepší způsob se objevil právě v osmé epizodě. Rychle upadnete do bezvědomí a pak pomalu, během několika týdnů nebo měsíců, zmizí všechno teplo a vy zcela umrznete.


Hawk Ostby: To je pro mě vlastně jedno z největších překvapení. Vždycky jsem si představoval, že když byste byli ve vesmíru vystaveni teplotám pod/mínus 257 stupňů, okamžitě byste zmrzli na kost. Že by vám vesmír vysál hlavu v okamžiku, když byste si sundali helmu, a explodovali byste.
Mark Fergus: Jako v Total Recall.
Hawk Ostby: Přesně. Bylo pro mě fakt zajímavé, že se teplo tam venku převádí tak pomalu. Bylo to velké vědecké odhalení, že ve vesmíru není nic, co by z vás odvedlo teplo.
Daniel Abraham: A je to propojené s problémem vesmírných lodí. Není těžké zařídit, aby nezmrzly, ale aby se neutopily ve svém vlastním teple, které vyzařují.
Hawk Ostby: Přesně tak.
Daniel Abraham: Takže když mluvíme o maskovací technologii, o co vlastně jde? Co to dělá? Je to způsob, jak dočasně zastavit teplo, takže loď za sebou nevyzařuje stopy?
Hawk Ostby: Sakra, na to jsem nepomyslel!
Daniel Abraham: Takže ano, pokud to shrnu, na začátku člověk přijde o dost tepla, protože se velmi brzy vypaří všechny sliznice. A pak prostě umřete.

Proč Prax pěstuje sóju a ne třeba pšenici nebo kukuřici?
Daniel Abraham: Tam nahoře jsou určitě i pěstitelé pšenice nebo kukuřice, ale sója je prostě fajn.
Hawk Ostby: Je to úplně nová supersója.
Daniel Abraham: Šlo nám prostě o nějakou základní potravinu. Jídlo, ve kterém je hodně proteinů, a sója se perfektně hodila. A můžete z ní vyrobit tofu. Tofu je takové jídlo budoucnosti.

Zdroj a foto: Syfy

Diskuze /2

Angi

Tofu je jídlo budoucnosti. Právě jsem přestal mít o budoucnost zájem. =))

#2 oskarka
19.3.2017 | 10:00:45
oskarka

#1 Angi: Klid, dejte si sójové latté! :-)

22.3.2017 | 0:17:10
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S05E10: Nemesis Games

cz100%
DOKONČENO

Titulky překládá: @Lucifrid
Odborný poradce: @Zero

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele The Expanse a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Čtvrtá řada

Amazon zachránil The Expanse: Objednána čtvrtá řada

Amazon zachránil The Expanse: Objednána čtvrtá řada

Dnes jsme se dočkali skvělé zprávy. Po krátkém vyjednávání byla uzavřena dohoda a Amazon u společnosti Alcon Television Group objednal čtvrtou řadu. Příběhy posádky Rosi, Avasaraly a dalších se dočkají pokračování. Máte z toho radost?

Reklama

Nejlepší postavy

Promo fotografie

Promo fotografie

Reklama

Narozeniny herců

Hlídejte si nás