The Expanse Krásné krvavé vločky aneb věda v Expanse

Krásné krvavé vločky aneb věda v Expanse

Krásné krvavé vločky aneb věda v Expanse

Vzpomínáte na vločky krve vznášející se vzduchem v sedmé epizodě seriálu The Expanse? A na zázračné pastilky na zlepšení paměti? Tvůrci vám v následujícím článku vysvětlí, jaké mají vědecké pozadí.


15 0
21.3.2017

Na všechny otázky opět odpovídali Daniel Abraham, Mark Fergus a Hawk Ostby, tvůrci a producenti seriálu (Daniel je také jednou polovinou autorského dua, které stojí za knižní předlohou). Co tedy divákům prozradili?

Na začátku sedmé epizody leží Bobbi na zemi a krvácí. Pokud by se to opravdu stalo, vážně by byla krev vysáta ven z těla?
Daniel Abraham: Ne, to by se nestalo. To, co v seriálu vidíte, jsou díry v jejím ochranném tlakovém obleku. Takže to není tak, že byste viděli vakuum, které vysává ven skutečně její krev.


Je tedy vůbec krev vysávána z žil?
Daniel Abraham: Možná trochu, ale jde hlavně o vnitřní prostředí obleku unikající ven. Pokud jde o dost malé objekty, které vyzáří teplo rychle, tak samozřejmě můžou zmrznout. A i jinak by to časem zamrzlo. Čím je objekt menší, tím rychleji vyzáří energii a zamrzne.

Vykrystalizovala by krev do podoby vločky?
Daniel Abraham: Tak to netuším.
Hawk Ostby: To nikdo neví. My jsme to tak udělali v seriálu? Jsme dobří!
Mark Ferguson: Nikdo to tak nikdy předtím neudělal.
Daniel Abraham: Nejsem si jistý, jestli by bylo možné získat na tuhle studii financování.

Ano, ale v krvi je přece hodně vody, ne?
Daniel Abraham: Jistě, ale taky spousta dalších látek.
Mark Ferguson: To je, takže by se to fakt stát mohlo.

To, co Cortazarovi provedli s mozkem, ho do základů změnilo. Šlo o neinvazivní zákrok. Je to vůbec možné?
Daniel Abraham: Tady jsme rozhodně čerpali z existujících materiálů. Jedna z věcí, se kterými se teď experimentuje, je efekt magnetického pole na mozek. A to včetně působení na tu část mozku, která je zodpovědná za řízení morálky a rozhodování. Vědcům se podařilo lokalizovat část mozku, která zodpovídá za naše usuzování, co je dobré a co špatné, a pak použili magnetické pole a trochu tuto část potlačili.

Mark Fergus: My jsme to jen dovedli do velkého extrému, takže vznikl jakýsi druh sociopatie, naprosté zmizení veškeré empatie. A to proto, že jsme našli místo v mozku, které je za ni zodpovědné, a doslova ho usmažili. Viděl jsem experiment, kde vzali vysokoenergetický magnetický pulz a díky němu naprosto „vypnuli“ řečové centrum. Když najdete v mozku to správné místo a narušíte ho, začnou se dít divné věci.
Hawk Ostby: Udělali jsme to Danovi!
Daniel Abraham: Jo. Ale u mě to nebyla velká změna.

Můžete nám říct něco víc o těch pastilkách. K čemu vlastně jsou?
Daniel Abraham: Je to nootropikum. Neurčili jsme přesně, o jakou látku jde, ale jejím účelem je zvýšit soustředění, odstřihnout cokoli, co by člověka mohlo rozptylovat, a dovolit mu intenzivně se soustředit na to, co zrovna dělá. Něco podobného děláme s Ritalinem.

Daniel Abraham: Spousta lidí již v současnosti díky prvotním verzím těchto drog prolézá vysokou. Myšlenka léku nebo drogy, které posílí funkci mozku, je docela běžná.
Hawk Ostby: To zní, jako kdyby měl být takový prášek vynalezený během pěti let.
Daniel Abraham: Na medicíně už na tom jedou.
Mark Ferguson: Nechtěli jsme, aby to bylo jako v každém druhém seriálu nebo filmu, kde je mlha a najednou se v ní otevře obrovské jasné okno. U Bobbi je to spíš tak, že prochází obrovským množstvím zbytečných vzpomínek a ta látka jí umožňuje najít důležitou linii a následovat ji, znovu si vzpomenout na to, co zapomněla. Nemůže si vzpomenout a najednou už ví. Pozorujete, jak v hlavě prochází vším, co si pamatuje, a jako kdyby tahala za nitku a postupně vše odhalovala, než aby všechno vyšlo najevo najednou, což je způsob, který ve filmech běžně vídáme. Podle mě tak totiž mysl nefunguje.
Daniel Abraham: Bobbi jsme použili k tomu, abychom se dotkli téma traumatu a ztráty. A myslím, že to, co s ní dělali v té místnosti, je naprosto neetické. Prostě hrozné! Vůbec to není terapeutické. Vezmou jednu křehkou mysl a rozlousknou ji jako ústřici. To není správné.
Mark Fergus: Politika je politika.
Daniel Abraham: Politika je politika. Politika je hnusná.

Zdroj a foto: Syfy

Diskuze /6

oskarka

Díky!

22.3.2017 | 0:12:04
Tony-Z

Ohledně toho jak si Bobbie vzpomína: Jak rád jsem v knize byl, když autor tuhle, za mě trapnou, pasáž prakticky přeskočil a na cca dvou stránkách se jim místo toho podařilo dostat kompletní záznamy z jejího obleku a ještě si kopnul do možnosti, že by záznam neobnovili.

Cituji: „Tohle je jako ve špatném hororu, pomyslela si. Hrdinka, která spatří netvora, ale nikdo jí nevěří. Představila si druhé dějství, v němž ji odsoudí válečný soud a je propuštěna bez poct, a zadostiučinění se jí dostane až v dějství třetím, když se monstrum znovu objeví a zabije každého, kdo nevěřil… „Počkat!“ vyhrkla. „Jakou dekompresi jste použili? Můj oblek je starší model. Kompresní program pro video je verze 5.1. Povězte to technikům, ať to zkusí ještě jednou.“ “

A tím bylo vyřešeno. Cca deset minut po probuzení, ještě před žádostí o steak. Ale to tvůrci seriálu né. Ti se z tohohle dna a klišé filmovýho/seri­álovýho světa rozhodli vytěžit všechno bahno až do dna. Za mě si v tomto ohledu vedou cca stejně jako ten barg před týdnem v Telči…

#3 oskarka
22.3.2017 | 19:48:58
oskarka

#2 Tony-Z: Seriál prostě není kniha. Cožpak se díváte poprvé? To hodláte citovat pasáže z knihy pokaždé, když něco nebude „správně“? :-)

#4 Tony-Z
23.3.2017 | 0:02:41
Tony-Z

#3 oskarka: Ale to vůbec ne. Vždyť jsem něco podobnýho zmínil poprvý v druhý polovině druhý série. A že těch „nesrovnalostí“ by bylo. Ale tady jsem tu citaci uvedl proto, že podobný „zápletky“ nebo jak to nazvat, kdy okolí nevěří někomu, kdo viděl něco nenormálního, jsou tak strašně ohraný a pro mě i otravný, že jsem si jednoduše nemohl pomoct. Zvlášť v kontrastu, kdy se tomu autor předlohy spíš vysměje a autoři seriálu na tom postaví několik epizod.

#5 Batu_Khan
23.3.2017 | 10:53:16
Batu_Khan

#4 Tony-Z: Je to síce klišé, ale zase to treba brať realisticky, povedala im že videla bubáka, oni jej neuverili, čo je podľa mňa logické, je po boji a dostala poriadne na prdel a tak môže mať z toho traumu, teraz už len záleží či sa dostanú k ďalším dôkazom a tým pádom sa bubák zhmotní, alebo aj nie ak nebudú žiadne ďalšie dôkazy a ak nebudú dôkazy a ona bude všade vykrikovať že ju napadol bubák tak skončí logicky v kazajke drogami zmenená na mrkvu

23.3.2017 | 17:57:14
Batu_Khan

Skôr my vadí na seriáli to že sa tam málo používajú roboty, to že AI sa nepoužíva, to že skleníky nasvecujú orbitálnymi zrkadlami(veď stačí použiť žiarovky napájané fúzními reaktormi) a recyklácia vzduchu a vody, no čo k tomu dodať si robia srandu a to že bez umelej gravitácie nikdy nikto nebude osídľovať vesmír ani radšej nepíšem(iba ak budú ľudia žiť vo veľkých orbitalnich kolesách postavených robotmi) a to že tam funguje kapitalizmus ma ako komunistu odchovaného star trekom pohoršuje :D ale niekto sa môže kludne považovať za Ferenga :D

23.3.2017 | 18:11:14
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Trailer na druhou řadu

Thumbnail Play icon

Reklama

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Promo fotografie

Promo fotografie

Narozeniny herců

Hlídejte si nás