The Expanse Opít se a zničit měsíc aneb věda v Expanse

Opít se a zničit měsíc aneb věda v Expanse

Opít se a zničit měsíc aneb věda v Expanse

Seriál The Expanse obsahuje spoustu vědeckých perliček a tvůrci se v něm snaží držet reality. Může se tedy člověk ve vesmíru opít? A dá se raketovou střelou zničit měsíc?

12 0
22.2.2017

Tvůrci a producenti Daniel Abraham, Mark Fergus a Hawk Ostby opět odpovídali na otázky ohledně reálnosti toho, co jsme mohli vidět ve třetí epizodě. Drželi se i tentokrát skutečnosti?

Ve třetí epizodě jsme přihlíželi zničení Deimosu. Je vůbec možné zničit raketou měsíc?


Daniel Abraham: Silou střely samotné to nepůjde, ale záleží na tom, jaký poveze „náklad“. A pak nevidím důvod, proč by to nebylo možné.

Hawk Ostby: Bylo by k tomu třeba hodně atomovek.

Daniel Abraham: Kdybyste jich měli dost a dokázali tak na měsíc dostat dostatek energie. Měsíc je jen z minerálů. Je to jen kus kamene.

Mark Fergus: Jo, mohlo by ho to poškodit.

Daniel Abraham: Předpokládám, že do určité míry ano.

Mark Fergus: Ale četl jsem, že atomovky ve vesmíru moc nefungují. Nemají tlakovou vlnu.

Daniel Abraham: Nenásleduje EMP (elektromagnetický puls), protože tam není žádná atmosféra. Když tedy vzduch nepůsobí žádnou silou, nemůže výbuch vyhladit celé okolí. Ale pořád byste nakonec měli spoustu energie. Tyhle věcičky dokážou přenést pořádné množství síly.

Jak fungují martská „brnění“ a v čem jsou lepší než ochranné obleky, které máme v současnosti?

Daniel Abraham: Vlastně se od současné technologie tolik neliší, jsou na hraně toho, čeho můžeme dosáhnout. V současnosti pracujeme s umělými svaly, máme materiály, které se roztahují a uvolňují na základě elektrického proudu, stejně jako to dělá svalstvo. Dostanete tak něco velmi kompaktního, co má ale zároveň vylepšenou vnější kostru, která vám poskytuje přesně takovou sílu, jakou byste od ochranného obleku očekávali.

Jsou díky nim vojáci silnější?

Daniel Abraham: Jsou díky nim silnější, rychlejší a také jim poskytují oporu, když bojují nebo běží nebo dělají věci, které by lidské tělo normálně nezvládlo. Také díky nim můžou dýchat.

Mark Fergus: Takže jde o vylepšení vynálezu Tonyho Starka? Nebyly některé návrhy náhodou převzaty od Stark Industries?

Daniel Abraham: Je možné, že máme tajný zdroj u filmů o Iron Manovi, takže jsme měli pár tipů, kterým chybám se vyvarovat (poznámka: Hawk a Mark napsali Iron Mana). Když mají vojáci svůj oblek na sobě, pořád musí všechnu práci oddřít sami, ale díky jejich „brnění“ má všechno mnohem větší dopad, všechno je daleko silnější.

Hawk Ostby: To je pravda, ale Bobbie to nepotřebuje.

Daniel Abraham: Bobbie je borec. (smích)

Miller se v seriálu opije. Co se stane, když si dáte alkohol v prostředí se sníženou gravitací?

Daniel Abraham: Nevím o tom, že by lidi z NASA zveřejnili svoje studie. Jsem si jistý, že je dělali, ale jejich výsledky nemáme. Rozhodně však předpokládáme, že by se člověk nalil úplně stejně jako tady na Zemi.

Hawk Ostby: Slyšel jsem, že pak není kocovina.

Zdroj a foto: Syfy

Diskuze /4

oskarka

Však v seriálu uvidíme ještě plno vesmírných vědeckých vychytávek -těším se! A díky za zajímavé informace.

22.2.2017 | 23:13:31
FakacX

Cau :) jen chci zareagovat na docela velkou nepresnost ->

„Daniel Abraham: Nenásleduje EMP (elektromagnetický puls), protože tam není žádná atmosféra. Když tedy vzduch nepůsobí žádnou silou atd…“

→ zde popisuji vybuch atomove bomby ve vesmiru… Kazdej kdo malicko zna fyziku vi, ze ve vakuu se opravdu tlakova vlna nesiri, ovsem EMP je elektromagneticke zareni, ktere se rozhodne ve vakuu siri… Vzpomenme si na americke jaderne testy ve vesmiru, kdy si na Hawaii vyhodili temer veskerou elektroinstalaci + x odepsanych druzic na obezne draze ;)

Jinak pekna prace… Dobrej web

#3 Zero
23.2.2017 | 18:58:34
Zero

#2 FakacX: Máte naprostou pravdu, při překladu článku a jeho kontrole jsme přesně tohle ověřovali. Bohužel to v rozhovoru Daniel Abraham tvrdí špatně. (Odkaz je pod článkem) Rozhovor není náš, jenom jsme ho převzali a přeložili. Nicméně se omlouvám, že ačkoli jsme o tom věděli, zapomněli jsme připsat pod článek poznámku.

Jenom bych ještě připojil, že další nepřesností je, že jakýkoli výbuch by s největší pravděpodobností měsíc roztrhl a ten by spadl gravitací na povrch Marsu… čímž by došlo s velkou pravděpodobností k vyhlazení obyvatel nebo okamžité válce, Vzpomeňme na dinosaury, že? :) Tohle tvůrci moc nevychytali… ale tak stane se, že.

#4 FakacX
překladatel
24.2.2017 | 20:08:54
FakacX

#3 Zero: Bylo mi to jasny, ze jste clanek jen prebrali a uz ho vice neupravovali… Kdo by menil reziserova slova… ze?

O padu Deimosu do atm Marsu by se dalo polemizovat… neco by urcite dopadlo, zbytek by spise zustal ve forme prstence, kterej by se postupne rozprostrel kolem roviny obehu planety, neni podminkou, ze by vetsina hmoty mesice musela po vybuchu padnout… pouze ulomky, ktere by byly zpomalene vybuchem natolik, ze by dopadly na Mars a nebo naopak ty hodyne urchlene, ktere by kolidovali s drahou planety… zbytek by zustal priblizne tam kde se mesic nachazel a postupne by se rozdrolili na pas kolem planety… ASi :)

28.2.2017 | 18:20:46
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S05E10: Nemesis Games

cz100%
DOKONČENO

Titulky překládá: @Lucifrid
Odborný poradce: @Zero

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele The Expanse a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Čtvrtá řada

Amazon zachránil The Expanse: Objednána čtvrtá řada

Amazon zachránil The Expanse: Objednána čtvrtá řada

Dnes jsme se dočkali skvělé zprávy. Po krátkém vyjednávání byla uzavřena dohoda a Amazon u společnosti Alcon Television Group objednal čtvrtou řadu. Příběhy posádky Rosi, Avasaraly a dalších se dočkají pokračování. Máte z toho radost?

Reklama

Nejlepší postavy

Promo fotografie

Promo fotografie

Reklama

Narozeniny herců

Hlídejte si nás