Skrytí duchové, temnější prostředí a děsivá podívaná: Záhadné sídlo Bly zadaptuje tucet duchařských příběhů Henryho Jamese

Skrytí duchové, temnější prostředí a děsivá podívaná: Záhadné sídlo Bly zadaptuje tucet duchařských příběhů Henryho Jamese

28.9.2020 16:00


Kdo se bude pohybovat v neklidných vodách hemžících se duchy? V čem je sídlo Bly jedinečné a čím se liší od Domu na kopci? Než překročíme práh nového panství, společně s člověkem, který ve své druhé netflixovce přivede nemrtvé k životu, rozebereme si, proč dát šanci stokrát recyklované duchařině.


Z kopce na koupačku k jezeru

V hlavním tahu seriálové sezóny 2018 se zcela odnikud přiřítil hororový fenomén, který na konci padesátých let minulého století představila spisovatelka Shirley Hardie Jackson. Seriál Dům na kopci okamžitě ovládl přední příčky ve sledovanosti na Netflixu a vydobyl si obrovskou fanouškovskou základnu po celém světě. Mimořádně úspěšným titulem uhranul Mike Flanagan, který se stal jeho hnací silou jak za kamerou, tak v scenáristické dílně. Na pozadí deseti skoro hodinových epizod odvyprávěl tragický příběh rodiny Crainových, kterak se stala obětmi vlastního domu.

Streamovací služba okamžitě Flanagana povýšila a umožnila mu zanechat na scéně moderního hororu druhou nesmazatelnou stopu. Jelikož děsivé příhody klanu Crainových byly desátým dílem uzavřeny, talentovaný virtuos nakousl další kapitolu inspirovanou často žádaným spisovatelským velikánem Henrym Jamesem, neohranou zápletkou z gotického hororu Utažení šroubu (v anglickém originále The Turn of the Screw) a přispěvateli do linie moderního hororu typicky vyhledávaným prostředím – tajemným jezerem u rezidence (Bly).

Flanaganovi se tak neplánovaně povedlo rozběhnout antologickou sérii s názvem The Haunting, jíž se každou přibývající řadou mění podtitul, děj a na výjimky i ansámbl. „V první sérii jsme se zaměřili na dynamiku rodiny, na traumata prožitá v dětství a na zármutek a žal ze ztráty blízkého člověka. Celý náš tým se shodl, že jsme odvyprávěli všechno, o co jsme se snažili. Sám jsem chtěl a usiloval o to, aby byl příběh první série dotažen úplně do konce. Neměl jsem zájem se ke Crainovým znovu vracet a ruku v ruce s tím šli i herci. Rodinu Crainových by to okradlo o vyrovnanost a vnitřní klid, kterého dosáhli na konci série,“ popsal tvůrce v reakci na otázku, zda se s Lukem, Theodorou či Shirley někdy znovu uvidíme.

Tentokráte nestraší Paní se zlomeným krkem, ale duch Dámy z jezera.

„Letos vám představíme nový příběh,“ pokračoval Flanagan, „antologický formát nám dává volnější ruku, protože v každé sezóně můžeme prozkoumat jinou hororovou literární klasiku. Herci mohou zůstat, pokud se jim námět bude zamlouvat a nebudou časově vytíženi. V druhém případě od účasti upustí a seriálový ansámbl se promíchá s novými tvářemi. Jsem rád, že můžu pracovat s tímto formátem.“ Všechno, co jsme měli rádi na The Haunting of Hill House, se počátkem říjnového měsíce vrátí na vaše televizní obrazovky v novince Záhadné sídlo Bly, a to stejnou měrou strašidelné i pamětihodné.

Henry James po letech opět v kurzu, ale děsivěji

Anglo-americký spisovatel si ve své psychologicky laděné novele z roku 1898 pohrává s nadpřirozenými prvky a výrazně těží z hororové atmosféry devatenáctého století. Dějově se zaměřuje na mladou ženu, která nastoupí na pozici guvernantky v sídle Bly. Ze začátku je unesená z toho, jakými andílky jsou její svěřenci Flora a Miles, ale později ji dům přesvědčí, že malé sourozence pronásledují a ovládají nemrtví. Netflixovská verze Flanagana nebude pouhým využíváním nostalgie. Přestože si bude hrát s dobovým konceptem, časově se bude pohybovat v modernějších osmdesátých letech minulého století. Bohatý strýček Henry Wingrave nemá zájem se starat o svou osiřelou neteř a o synovce, který je ve škole samý problém, a po tragické smrti jejich služky nabídne práci chůvy mladé Američance. Události v Bly Manor budou mít dopad i na tamního šéfkuchaře Owena, na paní domácí Hannu Groseovou a na Jamie, která se stará o zahradu.

Flanagan není prvním, kdo naťukl prózu Henryho Jamese. Jeho Utažení šroubu je považováno za jedno z nejzákladnějších děl žánru hororu a bylo překováno do filmových, seriálových, divadelních, a dokonce i operních a baletních adaptací v nepřeberném množství. Na gotický horor si sáhl i český režisér a dramaturg Petr Weigl. K nejúspěšnějším variacím se řadí stejnojmenná opera Benjamina Brittena, jež dodnes působí na publikum po celé zeměkouli, a kultovní snímek Jacka Claytona Neviňátka (The Innocents), který byl na stříbrném plátně uveden roku 1961. A právě o druhou zmíněnou úpravu se Flanagan ve svém díle novátorsky opře, protože Neviňátka patří k jeho oblíbeným filmům a již v minulosti ovlivnila jeho tvorbu.

Neviňátka byla po premiéře označena za nejlepší adaptaci Jamesovy předlohy.

O Claytonově filmu se na propagačních akcích svého filmového přeobrazení oblíbené kingovky Doktor spánek zmínil jako o nejlepší adaptaci všech dob, a proto se ve své verzi nechce zaměřovat jen na jeden příběh. Ten už byl do filmového formátu přetaven dokonale. Z novely sice bude notně čerpat, avšak ve skutečnosti se ponoří hlouběji do literárního světa strašidelných povídek Henryho Jamese. „Musím se vám pochlubit, že jsem dostal zelenou, když jsem chtěl pracovat nejen s novelou Utažení šroubu, ale i se zbytkem duchařské sbírky Henryho Jamese,“ nechal se slyšet Flanagan. Bly Manor bude situovaný ve fiktivním světě složeného z více než tuctu temných povídek, kterými byste si nechtěli listovat sami v noci u lampičky. „Utažení šroubu bude hlavním narativem, jenž vydláždí cestu celé sérii, čili ji odstartuje a zároveň i patřičně zakončí. Očekávat můžete například povídky The Jolly Corner (pozn. redaktora: o muži, jehož pronásleduje ďábelský dvojník) nebo The Romance of Certain Old Clothes (pozn. redaktora: o truhle skrývající děsivé tajemství) a spoustu dalších úžasných strašidelných poetik z předloh, které se v televizní ani filmové sféře nikdy neobjevily,“ dodal tvůrce.

Pokud jste se u první série báli natolik, že jste se Domem na kopci procházeli s několikaminu­tovými pauzami, ve druhé jízdě si budete muset odpočinout více než na hodinu. Flanagan se vložil do směsky hororových povídek možná až s moc velkou důkladností, jak by jeden řekl. V jeho očích je druhá série mnohem hrůzostrašnější než Crainovic prvotina. „Pro fanoušky Henryho Jamese to bude divoká jízda, ale pro diváckou obec, která ještě neměla tu čest se s autorem setkat, to bude něco neuvěřitelně děsivého. Mně samotnému přijde druhá řada strašidelnější a těším se, až ji i vy uvidíte,“ vylíčil Flanagan.

Seriáloví senioři a zelenáči

Do nenavazujícího pokračování se vrátí někteří staří známí z Hill Housu, ale zahrají si zbrusu nové postavy. Ústřední postavou série bude mladá chůva Dani Claytonová, která se pokouší utéct před svou temnou minulostí, a proto přijme práci chůvy v majestátním sídle. V originální novele chůva nemá jméno, a proto se showrunner inspiroval u neviňátkového režiséra Jacka Claytona, na jehož příjmení tímto jemně odkazuje. Nastupující au pair si střihne Victoria Pedretti, jež se v první sérii chopila role prokleté Nell. „S Victorií jsme ze začátku dlouho rozmlouvali, jak její novou roli odlišit od Nell. Nell byla postavou, které se kompletně zmocnila temnota, z níž se jí nikdy nepovedlo vystoupit. V rámci retrosměsky, osmdesátkového stylu, odchodu z Ameriky a dobrodružného pobytu v Anglii bude mít její postava svěží a veselejší nádech,“ popsal Flanagan v časopisu Vanity Fair novou postavu. Dani se bude starat o dětské začínající hvězdičky Benjamina Evana Ainswortha, který si zahraje vznětlivého Milese, a Amelii Beu Smith, ztvárňující optimistickou Floru.

Dani bude v novém prostředí zaučovat paní Hannah Groseová, kterou si vezme na paškál herečka T'Nia Miller (Witless, Years and Years). Paní domácí nechce uvěřit tomu, co se na pozemku Bly odehrává, a proto bude přítomnost nadpozemského zla silně popírat. K nováčkům, jež propadnou kouzlu sídla Bly, se přidává herečka Tahirah Sharif (Waterloo Road, série A Christmas Prince). Tahariah se ujme role Rebeccy Jesselové. Ta se před nástupem Dani starala o dva siroty, ale ze záhadných okolností zemřela. Trevor Macy, kolega Flanagana z producentského postu, popsal slečnu Jesselovou následovně: „U vychovatelky slečny Jesselové je kamenem úrazu to, že je nadmíru citlivá a empatická, což se jí stalo osudným.“ Slečnu Jesselovou doplní herečka Amelia Eve (Enterprice) v roli Jamie, která kolem domu mapuje stávající zeleň a má na starost venkovní úpravy, a herec Rahul Kohli (iZombie), jenž si střihne tamního šéfkuchaře Owena.

Ze známých tváří, jež se rozhodly zůstat ve Flanaganovském hororovém mainstreamu, se můžete těšit na Henryho Thomase, který v první sérii ztvárnil otcovskou figuru rodiny Crainových. V druhé řadě na něj čeká postava bohatého strýčka Henryho Wingrava, jenž se nechce starat o svého synovce a neteř a bojí se vstoupit do prokletého domu. Oliver Jackson-Cohen se letos přeorientuje z vystrašeného Luka na záporáka Petera Quinta, Henryho vypočítavého obchodního partnera, který se chce za každou cenu zmocnit pozemku, na němž se sídlo tyčí.

Oliver Jackson-Cohen, Henry Thomas a Victoria Pedretti prodloužili kontrakty.

Do pokračování se vrátí i Kate Siegel, která si zahrála senzitivní Theodoru a Katie Parker, jež se objevila v roli přízraku Poppy Hillové. Ta se v Domě na kopci snažila přimět Olivii, aby zbavila své děti trápení a sprovodila je ze světa živých. Zatím jsou veškeré podrobnosti o postavách těchto hereček drženy pod pokličkou. Podle insiderů se během produkce druhé série v kanadském Vancouveru objevila i Carla Gugino. Ta by měla podle nepotvrzených zpráv zaujmout postavení vypravěče. V původním příběhu Henryho Jamese je totiž příběh o sídle Bly vyprávěn retrospektivně ze zápisků bezejmenné guvernantky.

Hledejte duchy, jsou pro příběh důležití

Flanagan si bude i ve své druhé části užívat oblíbené kratochvíle, díky níž se vzepřel škatulkování. Režisér i scenárista, jemuž za kamerou letos pomohla jména Yolanda Ramke & Ben Howling (Cargo, 2017), Liam Gavin (Temná píseň, 2016), Axelle Carolyn (Tales of Halloween, 2015), se nespokojil s opakováním žánrových klišé a způsobil rozruch takzvanými schovanými duchy, nikoliv nadměrným množstvím jumpscarů. V Hill Housu představil nanejvýš padesát záběrů, v nichž najdete nic nedělající přízraky, které v pozadí takřka splývají s nábytkem, v tichosti postávají a straší pozorné diváky, jež si nemrtvých všimnou.

„Skryté duchy z první série jsem si neuvěřitelně zamiloval a při natáčení jsme se tím pořád bavili. Po uvedení jsem zbystřil, že si v nich libovali i diváci. Tito schovaní duchové navíc diváky nutí seriál opakovaně zhlédnout,“ uvedl s nadšením. V nadcházejících devíti epizodách tomu nebude jinak, Flanagan bude opět hýřit detaily, nyní jich však bude mnohem více. Schovaných duchů jste si mohli všimnout i v oficiálním traileru, který jsme vám přinesli s českými titulky v minulém týdnu. Schválně si upoutávku pusťte ještě jednou, jestli postávající duše zaznamenáte na radaru (to samé si můžete vyzkoušet i na jedné z propagačních fotografií).

Najděte přízrak (pro větší rozlišení klikněte). Odpověď.

„V Bly Manor si s duchy nebudeme jenom hrát. Budou poprvé vyprávět svůj vlastní příběh. Jejich tragická minulost bude na rozdíl od první série plně odhalena. Koncem sezóny budete vědět, o koho se jedná a proč jsou v domě uvězněni,“ odhalil Flanagan. Duchové budou důležitou součástí příběhu. Pokud si jej chcete plně vychutnat, nezapomeňte je při sledování hledat.

Jaké změny nás letos potkají?

Druhá série se ponoří do samotného jádra duchařských příběhů. Příhody o přízracích zesnulých patří mezi nejstarší hororové příběhy, které vznikly, protože nemůžeme přijmout ztrátu blízké osoby. V sídle Bly se smrtí nic nemění. Když v domě někdo naposledy vydechne, nemusí to nutně znamenat, že nás daná osoba navždy opustila, naopak na nás ustavičně dohlíží. Hlavními tématy budou mezilidské vztahy, moc nad druhou osobou, srdcebol a nevydařená láska. Čím se Bly Manor dále liší od Hill Housu? „Hill House je Shirley Jacksonovou popisován jako strašidelná gotická stavba, plná šedi a temnoty. Naopak Bly Manor Henryho Jamese je krásné, prosvětlené místo, kam by kdokoliv rád vstoupil a nemyslel by si, že zde straší. I nově příchozí chůva je ze sídla nadšená a ze začátku se v něm nebojí přebývat,“ zmínil tvůrce o rezidenci Bly, která posloužila i jako objekt pro natáčení televizního seriálu Dům v růžích podle stejnojmenné kingovky.

Dalšími důležitými příběhovými prvky, na něž si divák bude muset dávat pozor, bude Flořina sbírka ručně vyrobených panenek. Překrásné panenky v hororovém díle přece nesmí chybět. „Panenky reprezentují reálný svět. Děti je mají rády, protože si s nimi mohou hrát, pečovat o ně. Jenže tohle všechno má i temnější podtón. Panenky nemají svobodnou vůli, jsou v našem područí, nejsou nám rovny,“ pověděl tvůrce o Flořiných panenkách. Ty budou divákům vkládat do hlavy poučná přirovnání a metafory. Co se stane s panenkami, když si s nimi dítě už nechce hrát a zahodí je? Co se stane s člověkem, kterého už nepotřebujeme slepě ovládat? „Když budete pozorně sledovat dům panenek malinké Flory, okamžitě vám dojde, co se děje a proč.“

Sklep plný panenek ztracených v čase. Pod kotlem vpravo je schovaný další duch.

Na Bly Manor jedině přes Netflix

Pokud máte odvahu vstoupit do nového sídla, v kalendáři si zakroužkujte druhý říjnový pátek. V devět hodin ráno budou ve videotéce červeného streamovacího giganta vypuštěny všechny díly najednou, celkově jich bude devět. Vlastní překlad rozjíždět nebudeme, neboť si limitovanou sérii budete moci vychutnat s českými titulky. Pokud dáváte přednost českému znění, i toho se dočkáte. Nový titul si nezapomeňte přidat do svého netflixovského seznamu.

Oficiální trailer nestačil? Máme tu ještě jeden

Thumbnail Play icon


Budete s námi sledovat nový projekt Mika Flanagana?

Foto: Netflix, Twentieth Century Fox


Jít na The Haunting of Bly Manor | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!