The 100
90/100 - 808×

The 100

Post apokalyptický scifi seriál stanice The CW. Lidstvo bylo zničeno nukleární válkou, která vyhubila téměř vše živé na planetě. Nyní skoro po sto letech je vyslána expedice čítající stovku mladistvých delikventů, aby zjistili jestli je Země znovu obyvatelná.

USA | 2013 | Ukončeno
vysílání
7 sezón | CW | 43 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Bob Morley (Bellamy Blake), Eliza Taylor (Clarke Griffin), Thomas McDonell (Finn Collins), Devon Bostick (Jasper Jordan), Richard Harmon (John Murphy), Christopher Larkin (Monty Green), Marie Avgeropoulos (Octavia Blake), Lindsey Morgan (Raven Reyes), Eli Goree (Wells Jaha), Paige Turco (Abby Griffin), Isaiah Washington (Thelonius Jaha), Henry Ian Cusick (Marcus Kane), Dichen Lachman (Anya), Adina Porter (Indra), Alycia Debnam-Carey (Lexa)

Proč jsou knihy od Kass Morgan tak rozdílné oproti seriálu?

Proč jsou knihy od Kass Morgan tak rozdílné oproti seriálu?

Asi žádná adaptace knihy se nevyhne určitým změnám. Nicméně seriál The 100 je doslova jiný. Dejme tomu, že jádro první série je zachováno, následně si ale seriál a kniha jdou jasně vlastními cestami a mají toho pramálo společného. Proč tomu tak je a kde vznikl problém?

12 0
17.10.2020

Vždy je těžké udělat seriál, když nemáte kompletní knižní sérii. Ještě těžší je ovšem začít se seriálem, když vám nevyšla ani první kniha. A to je přesně případ The 100. Jason Rothenberg začal psát scénáře k první řadě ještě předtím, než Kass Morgan stačila dopsat svou první knihu. Rothenberg s ní sice diskutoval, věděl, o čem má příběh pojednávat, a dost možná i četl většinu stran první knihy, ale zkrátka nebylo to ono.

Seriál tak šel do produkce dříve, než se kniha dostala mezi čtenáře. Dalo se tedy očekávat, že to obecně zaseje problémy do dalších řad. První kniha Kass Morgan s jednoduchým názvem The 100 totiž končí zhruba v polovině první řady, takže seriál měl od začátku náskok, který se autorce nepovedlo dohnat. Fanoušci Game of Thrones o tom rozhodně mohou říci své, protože tento seriál v posledních řadách prakticky předběhl knihy a šel si svou vlastní cestou, což se pochopitelně podepsalo na jeho kvalitě.


Kass Morgan v médiích vždy říkala, že se jí seriál líbí. A odklonění od knih jí nevadí. Dá se jí to i věřit, protože v prvních pár sériích na tom byl seriál kvalitativně asi lépe než knihy. Jenže jak to bylo se změnami v seriálu oproti knize? Tak například Clarke Griffin je v knize obviněna ze zrady a odsouzena, než je následně poslána na Zem. V seriálu má trochu mírnější osud.

(Knihy s tematikou The 100. Foto: CW)

Jason Rothenberg do svého seriálu přidal celou řadu postav, v knize totiž chybí Finn Collins, John Murphy, Jasper Jordan, Raven Reyes, Monty Green a jiní. Naopak v úplných začátcích seriálu zabil Wellse Jahu, který je v knize důležitou postavou. A také vynechal Glass, postavu, skrze kterou vidíme, co se děje v Prstenci nad Zemí.

Seriál je také o dost temnější, neboť se soustředí na surové přežití a války mezi jednotlivými skupinami přeživších z lidské rasy. Kniha se drží daleko více u země. Druhá kniha Day 21 svým způsobem dovypráví příběh první řady, zatímco třetí Homecoming se zabývá příletem Archy na Zem. Čtvrtá kniha s názvem Rebellion se zase věnuje zbožným fanatikům, kteří chrání Zemi před násilím. Tato dějová linka okrajově odpovídá té z třetí řady, kde jsme se dočkali A.L.I.E..

Následně už si šel seriál úplně svou vlastní cestou a s knihami neměl nic společného. Zatímco knihy se plně soustředily na dobrodružství na Zemi, Rothenberg se rozhodl prozkoumávat i jiné planety. Kass Morgan ovšem po své čtvrté knize již nepokračovala a seriál tak absolutně neměl z čeho vycházet. Dá se obecně říci, že obě díla toho mají pramálo společného.

Máme tady mezi našimi fanoušky některé čtenáře? Co pro vás bylo nejvíce rozdílné oproti seriálu?

Zdroj: Cbr.com

Diskuze /6

Makavelina

Já jsem začla první knížku číst cca 14 dní před odvysíláním posledního dílu seriálu, a byla to hrozná nuda. Myslím, že by se mi to nelíbilo ani kdybych seriál neznala, dál jsem nepokračovala, a ani mě to moc neláká.

17.10.2020 | 18:59:52
FValek

Mně se knihy líbily moc a je škoda, že Cooboo po druhém díle skončilo s překladem a vydáváním!

17.10.2020 | 22:15:33
Akul

Nedovedu si představit, že v knize není Murphy… :-D

17.10.2020 | 22:50:56
FValek

Já si po přečtení nemohl představit, že v seriálu nebude Glass :D :D

17.10.2020 | 23:02:49
TaiTodd

Nijak mi nevadí, že se děj knih nedrží. Naopak. Četla jsem tedy jen tu první a byla to hrůza. Nezajímavé, nudné a je jedině dobře, že se charaktery v seriálu od knih liší.

18.10.2020 | 11:00:45
JirkaKo1961

Po dlouhém a marném čekání na vydání 3. a 4. dílu jsem si oba nakonec koupil v angličtině. Z mého pohledu si seriál vzhledem ke knihám v prvních dvou řadách vedl velmi dobře. Pak se seriál vytasil s Městem světel a jeho úroveň pak šla nezadržitelně dolů, poslední série pak už byla hodně lacinou televizní inscenací s levnými a trapně působícími triky, na které se podepsaly i zákulisní problémy protagonistů. U mě rozhodně vycházejí v porovnání jako vítěz knihy, jakkoli se seriál podařilo přijatelně ukončit, i když se nemohu zbavit dojmu, že ho měli ukončit o několik řad dříve.

18.10.2020 | 14:10:42
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S07E16: The Last War

cz100%
DOKONČENO


Překlad: @Kattharinna, @Jirkem, @mia28
 

Epizodu nezapomeňte ohodnotit v jejím profilu. Diskutovat o aktuálně odvysílané epizodě můžete zde.

Aktualizace postav

Během sedmé řady budeme doplňovat nové i staronové postavy. Proto je určitě nezapomeňte ohodnotit.

Reklama

Novinky

Deset věcí, které byste měli před koncem seriálu The 100 vědět

Deset věcí, které byste měli před koncem seriálu The 100 vědět

Konec se nevyhnutelně blíží. Ještě předtím než se podíváme na finální epizodu, pojďme se podívat na deset nejzajímavějších věcí o seriálu The 100, které jste možná do jeho konce netušili. A správný fanoušek by přeci o svém oblíbeném seriálu měl vědět co nejvíce. Zvlášť před jeho koncem.

Nejoblíbenější postavy

Fotografie

Fotografie

Nepřehlédněte

Narozeniny herců

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama