The Last Kingdom Audience u krále Alfréda Velikého

Audience u krále Alfréda Velikého

Audience u krále Alfréda Velikého

Sám král Alfréd Veliký si na nás ve svém nabitém programu plném válek, ovesné kaše a hádek s Uhtredem našel čas a seznámil nás s tím, proč se mu říká Veliký a jak se mu žije po boku tak skvělé ženy, jako je jeho královna.


18 0
17.11.2015

Anglický herec David Dawson hraje vizionářského krále Alfréda v našem již dobře známém seriálu The Last Kingdom. Prozradil něco o své postavě, o vztahu s Uhtred o tom, jaké má jeho kůň McFlurry sklony k dramatičnosti.


Co jste před obsazením do seriálu věděl o králi Alfrédovi?
Nevěděl jsem moc, ale opravdu miluju historii a zbožňuju výzkum. Představujete si Alfréda jako toho hrdinského krále válečníka, ale pak si v našem příběhu uvědomíte, že je víc přemýšlivý, křehký, náchylný k nemocem, tichý, zadumaný a vypočítavý. To mě k mé postavě vážně přitáhlo. Ve světě plném chrabrých válečníků tenhle malý, hubený a bledý muž možná nemá fyzickou převahu, ale byl to nejchytřejší muž v jakékoliv místnosti.

Co myslíte, že dělá Alfréda Velikým?
Na začátku příběhu nevěříte, že je schopný dosáhnout nějakých velkých skutků, a myslím, že ani oni on ne. Setkáváme se s ním v knihovně a on vypadá jako velmi tichý knihomol, ale pak mu naroste sebevědomí a on se stane celkem vizionářským králem. Je také bezohledný a nebezpečný, díky čemuž ho mám velmi rád.

Vidím Wessex veliký, jehož sláva Dánů se bude dotýkat.

Povězte nám o Alfrédově vztahu s Uhtredem.
Co mám na Uhtredovi a Alfrédovi rád, je to, že jeden je přesným opakem druhého. V jednom najdete odvážného, pohledného válečníka a pak tu máte hubeného, křehkého, ale neskutečně chytrého muže, a oba chtějí to, co má ten druhý. Je to tak trochu milostný příběh, protože konflit mezi nimi ukazuje, jak jeden druhého potřebují, aby v tom krutém světě přežili. Alfréd také Uhtreda na začátku nenávidí, ale uvědomuje si, že je cenný díky svým rozsáhlým znalostem nepřítele.

Jaké bylo natáčení tak velkých bitevních scén?
Ve scénách, kde jste na obrovských bitevních polích, obklopený válečníky, si uvědomíte, že abyste v té době přežili, potřebovali jste spoustu sil, a to jak fyzických, tak psychických. Naučil jsem se, jak jezdit na koni, což jsem nikdy předtím nedělal. Na začátku jsem v tom nebyl moc dobrý!
Jezdil jsem na koni jménem McFlurry a on byl trochu svéhlavý. Zastavoval, aby se nažral trávy, takže jsem ho musel zvedat. Nicméně jsem nevěděl, že když zvedáte koně pomocí otěží, znamená to opak. Takže když jsme natáčeli, díval jsem se do obrazovky a můj kůň najednou začal couvat. I tak jsem pokračoval. Jakmile se s koněm naučíte zacházet, doopravdy si to užijete.

Kolikrát jsem se dnes modlil Otčenáš?

Jaké bylo natáčení Alfrédovy korunovace?
Korunovace se natáčela hodně na začátku a bylo to dost děsivé. Když jsem přijel na natáčení, bylo tam asi kolem 150 komparzistů, kteří stáli po stranách velmi dlouhé cesty do síně. Byl jsem z toho vážně nervózní, ale to bylo dobře, protiže Alfréd musel být taky. U korunovace jsem do pasu nahý a pomažou mě oleji. Je to úplně cizí svět.

Jak víra ovlivňuje Alfrédův život?
Co Alfréda činí opravdu děsivým, je jeho naprostá oddanost Bohu a jeho naprostá víra v to, že Bůh bude na jeho straně. Mezitím se ale dostává do střetu s lidskými potřebami. Beocca skoro jeho svědomím, neustále ho přivádí k víře a pomáhá mu.

„Jestli Uhtred přežije, budeš navždy jíst jen ovesnou kaši.“

Povězte nám o manželství Alfréda a Aelswith.
Líbí se mi fakt, že jsou v příběhu i některé silné ženy. I když si nejsem jistý tím, že Alfréd a Aelswith si v posteli nějak moc užívají, mají jeden vůči druhému obrovský respekt. Ona je tam pořád pro něj a stará se. Je možná dominantnější než by si Alfréd přál, ale myslím, že je skvělé, aby měl král za sebou silnou ženu.

Jak se vám líbily kostýmy?
Když jsem poprvé vešel do kamionu s kostýmy, viděl jsem všechny ty rockové kostýmy pro vikingy s kožešinami a zahnutými helmami. Pak jsem se podíval do přihrádky pro Alfréda, kde byla v podstatě jedna strašně nudná tunika. I když na sobě nemám ty nejhezčí a nejzajímavější šaty, hodně vypovídají o muži, který je nosí. Pro Alfréda není oblečení nějak moc důležité, všechno se točí kolem oddanosti Bohu a Wessexu.

Máte nějakou scénu z wessexského dvora, která je obzvlášť zajímavá?
V seriálu se odehrává spousta vtipů a hodně času jsme trávili jen hraním scén, kdy jsou Sasové u dvora. V jedné z těch scén se Sasové setkávají s Dány Ubbou Guthrumem. Bylo opravdu osvěžující mít tam úplně jiný druh energie – tyhle cizince, kteří si hrají na našem trávníčku, z nichž jeden je psychopat a druhý sociopat.

Zdroj: BBC America

A co váš názor? Fandíte králi Alfrédovi, nebo už vám vadí jeho věčná pobožnost a nejradši byste ho zatáhli někam do krčmy a pořádně opili? Co na nás asi v posledních epizodách chystá? Sledujte dál!

Diskuze /5

tomsn40

O Alfrédovi jsem si už něco přečetl, a musím říct, že to je jedna z nejlepších postav v seriálu.. Je prostě skvěle zahrán, protože Alfréd Veliký, nebyl veliký protože by válčil, ale proto jaký byl, co dokázal. Nechci ale moc spoilerovat, když tak zapněte Wikipedii, a přečtěte si to sami :D

#3 sFík
17.11.2015 | 11:28:57
StigCZ

Tak 80% informací na wikipedii jsou blbosti takže myslím že ani moc spoilovat nebudeš :D

17.11.2015 | 11:32:57
sFík

#1 tomsn40: To přece není spoiler, ale historie :D To je jako bys nechtěl někomu vykecat jak dopadne film o Janu Husovi. Jestli to někdo neví, tak je debil :D Každopádně Alfréd je moje top postava (ještě s Leofricem, který to má teď nahnutý, knížky jsem nečetl, tak nevím). Alfréda mám mnohem raději než hlupáka (zatím hlupáka doufám) Uthreda, který mě irituje každou vteřinou na obrazovce (taky věřím že to je účel filmařů/autora knížky). A Aelswith teda nevnímám jako silnou královnu, spíš jako čubku :D

17.11.2015 | 18:16:35
desaix

Tak knižný Uthred je podstatne inteligentnejší a všetkými masťami mazaný.Vlastne jedine Alfréd ho dokáže ovládať a využívať na vlastné ciele. Uthred to dokonca i chápe a Alfréda preto neznáša,ale stredoveká etika(lenný pán),zmysel pre povinnosť,dobré meno(povesť) a náboženská posvätnosť prísahy mu nedovoľuje konať inak.

#5 sFík
17.11.2015 | 21:22:50
sFík

#4 desaix: Podle mě mu chtějí dát asi nějaký progres.. Z ukvapeného blbce právě tím lišákem..

17.11.2015 | 23:42:28
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Momentky

Momentky

Nejoblíbenější Dánové

Nejoblíbenější Sasové

Narozeniny

Sledujte nás