The Leftovers (Pozůstalí) Má počet obyvatel Jardenu - 9 261 - skrytý význam?

Má počet obyvatel Jardenu - 9 261 - skrytý význam?

Má počet obyvatel Jardenu - 9 261 - skrytý význam?

Už během první řady The Leftovers jsme se s vámi dělili o řadu zajímavých úvah z webu watchingthelef­tovers.com a spolu se začátkem řady druhé vám přinášíme další trefné zamyšlení. A jako třešničku na dortu přidáváme i jednu teorii o zvláštních úvodních minutách první epizody.

5 0
9.10.2015

Toto zamyšlení na téma 9 261 se objevilo na webu watchingthelef­tovers.com a autorem je John Bucher.

Jarden v Texasu je jistě zajímavý z mnoha důvodů, ale především kvůli 9 261, kdož byli ušetření Náhlého vytržení. Mohl by v tomto čísle být nějaký význam? Podle mě možná ano, takže jsem trochu započítal. Tady máte tři teorie, se kterými jsem přišel.


9+2+6+1
Součet je 18 a 18 je číselná hodnota pro hebrejské slovo „život“ (chai). V některých židovských kruzích je obvyklé dávat dary a dárky v násobcích 18 jako požehnání pro dlouhý život. Ve starém Římě by toto číslo mohlo symbolizovat pokrevní spřízněnost. Stejně tak má toto číslo význam v Abrahámovských tradicích. V Hinduismu je 18 kapitol v Písni Vznešeného, která je součástí Mahábháraty, která má 18 knih. Mahábhárata vypráví příběh o válce u Kurukšétry, bitvě mezi 18 armádami. Válka samotná trvala 18 dní. Mohlo by to číslo znamenat, že město je zdrojem života, což by pramenilo z Judaismu, nebo pro bitvu, což by mohl navrhovat Hinduismus?

92+61
Součet je 153, což má zvláštní význam v křesťanských tradicích. Jan 21:1–14 vypráví příběh o zázračném úlovku ryb, když se Ježíš po svém znovu zrození potřetí zjevil. Vyprávění výslovně zmiňuje, kolik ryb bylo chyceno: 153. Svatý Augustin předpokládal, že význam se vztahuje k faktu, že součet prvních 17 čísel je 153. Přišel s teorií, že 17 představuje kombinaci božské milosti (sedm darů ducha) a zákona (deset přikázání). Ve 14. století malíř Duccio vytvořil klasické dílo nazvané „The Miraculous Catch of 153 Fish“ (Zázračné chycení 153 ryb). Mohlo by mít číslo 153 nějaký zvláštní význam i pro Jarden? Jelikož tento zázrak nastal po zjevení se Krista po jeho vzkříšení, mohlo by to být známkou toho, že by mohl být Svatý Wayne vzkříšen a znovu se objevit?

926+1
Součet je 927, což je rok, kdy zemřel marocký prorok Ha-Mim, také známý jako Abu Muhammad. Tvrdil, že se mu dostalo zjevení v berberském jazyce. Zhruba přeložené z arabštiny začíná, „Ó ty, kdož jsi mimo dohled, který sleduješ svět, očisti mě od mých hříchů! Ó ty, který jsi zachránil Mojžíše z moře…“ Ha-Mim zemřel v boji proti Berberským blízko Tangeru. Mohlo by to mít nějaký význam? Mohl by do Jardenu mířit nový prorok? Je to ten muž, který stojí na vrcholu oné věže a shlíží na město? Je on tím, kdo mohl zemřít v bitvě? Ve druhé řadě máme i reverenda Matta Jamisona – bude on oponentem nového proroka? Nebo se prorokem stane on sám?


Co myslíte vy? Mohl autor na něco kápnout? Mohlo by číslo 9 261 skutečně mít nějaký skrytý význam, a pokud ano, máme šanci se jej někdy dozvědět, nebo to zůstane jako další tvorba Damona Lindelofa plná otázek a minima odpovědí?


Mě osobně nejvíc zaujaly následující myšlenky:

9+2+6+1 – součet je 18 – Ve starém Římě by toto číslo mohlo symbolizovat pokrevní spřízněnost.

Že by to mělo něco společného s prvními deseti minutami epizody odehrávajícími se v pravěku, které snad nikdo nepochopil? Které do seriálu řadě z nás nezapadaly a jedinou souvislostí s The Leftovers podle mě zdánlivě bylo to, že mimčo po smrti matky našli právě u jezera, které se nachází u Jardenu? Nikdo, kdo není občanem města, tam nesmí, voda z něj se prodává jako zdánlivě zázračná (ač místní to berou jako suvenýr, návštěvníci si myslí, jak je ochrání) a na konci epizody po zemětřesení (vskutku zemětřesení, nebo se jedná o něco jiného?) z něj zmizí veškerá voda.
Je možné, že jsou všichni ve městě potomky tohoto zázračného dítěte, které přežilo, ač celý jeho kmen zemřel a ani ono nemělo mít šanci na přežití? Vždyť celý kmen byl zabit v jeskyni, matka ho porodila sama ve slejváku, x dní s ním trávila v dešti, málem ho uštkl had a matka ho polomrtvá dokázala přenést přes vodu a pak ho ihned po její smrti našli? Je možné, že by právě proto byli obyvatelé města vyvoleni a přestáli Náhlé Vytržení?

92+61 – Součet je 153, což má zvláštní význam v křesťanských tradicích. Jan 21:1–14 vypráví příběh o zázračném úlovku ryb, když se Ježíš po svém znovu zrození potřetí zjevil. Jelikož tento zázrak nastal po zjevení se Krista po jeho vzkříšení, mohlo by to být známkou toho, že by mohl být Svatý Wayne vzkříšen a znovu se objevit?

Návrat Svatého Waynea já osobně neočekávám a nevyhledávám, ale nepochybuji nad tím, že se ve druhé řadě opět setkáme s Patti. Pravděpodobně to budou, podle mě, jenom Kevinovy halucinace, ale u Leftovers bych se nedivila ani tomu, kdyby se Patti vrátila živá, zdravá a kopající…

926+1 – Součet je 927, což je rok, kdy zemřel marocký prorok Ha-Mim, také známý jako Abu Muhammad. Mohl by to Jardenu mířit nový prorok? Bude Matt Jamison oponentem nového proroka? Nebo se prorokem stane on sám?

Už v první epizodě bylo vidět, že ač Jardenský duchovní vzal Matta do města jako svou dočasnou náhradu, rozhodně si nebude moci mluvit a kázat, o čem bude chtít. A Matt není zrovna člověkem, který by si nechal přikazovat, co má dělat. V jedné z ukázek ze druhé řady jsme Matta dokonce mohli vidět na pranýři… Takže myšlenka o prorocích se mi zdá docela trefná…

Bylo to tentokrát trochu delší, ale pokud jste dočetli až sem, ráda bych se zeptala, jestli vás některá z myšlenek zaujala? Dokážete se s některou z nich ztotožnit? Jaký osud myslíte, že čeká Matta?

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Seriál byl ukončen

Po třech řadách byl seriál The Leftovers ukončen a dalších epizod se již nedočkáme.

Co je cílem Leftovers?

To krásně shrnul Damon Lindelof

Tenhle seriál není pro každého. Někteří lidé ho budou milovat a jiní ho mít rádi nebudou, ale chceme, aby všichni něco cítili.

Reklama

Poster ke třetí řadě

Poster ke třetí řadě

Titulky

Titulky k seriálu pro vás překládali Danyssimo a Milenka

Stáhnout je můžete v profilech jednotlivých epizod nebo v rubrice Titulky

Reklama