The Leftovers (Pozůstalí) Trocha symboliky z minulé epizody

Trocha symboliky z minulé epizody

Trocha symboliky z minulé epizody

Ač se epizoda “The Garveys at their Best” odehrávala zcela v minulosti, byla plná symboliky a dvojitých významů. A na webu WatchingTheLef­tovers.com se jako obvykle objevil zajímavý článek s domněnkami, co by tyto symboly mohly znamenat, které stojí za zvážení…


1 0
6.9.2014

Kevinovo kouření
Kouření je zcela bez pochyb v této řadě velmi nápadné, ale z různých důvodů. Pro Kevina se tím důvodem zdá být uvolnění. Vždy, když ho v této epizodě vidíme kouřit, je něčím nebo někým vyrušen. Prvně je vyrušen jelenem v lese a podruhé je rušivým elementem také jelen, ale ve škole. Potřetí, když se snaží kouřit, načape ho během párty otec. Zdá se, jako by pokaždé, když se Kevin snaží uniknout svému životu, byl nějakou vnější silou vtažen zpět. Je také zajímavé povšimnout si, jak se snaží své kouření skrýt před Laurie a svou rodinou, ale nyní, jako členka Viny Přeživších, Laurie kouří velmi veřejně.

Bílá barva
Bílá barva byla v této epizodě velmi výraznou a to zde Vina Přeživších ani nebyla. Řada postav nosila bílé a světle barevné oblečení. V kontextu této šou se bílá stala příliš spojenou s Vinou Přeživších, proto již nevidíme moc lidí, že by ji nosili. Je zajímavé vidět, jak celý Kevinův dům byl vymalován bíle, téměř to symbolizuje mír a klid v domácnosti a rodině. Ale jak léta uplynula a Vina Přeživších se rozšířila a lidé se změnili, stejně tak se změnil význam bílé barvy.


Jelen
V této sérii se objevila řada podobností s jelenem. I když se o nich v šou nemluvilo, přítomnost jelenů zde byla silně cítit. K dnešnímu dni v seriálu dva jeleni zemřeli. Když se podíváte na to vydání National Geographic, které dal Kevinovi jeho otec, je v něm jeskynní malba dvou jelenů. Ta samá malba je v té chatě, kde je v zajetí držena Patti. Stále si nejsem jistý, co by to mohlo symbolizovat, ale rozhodně se to zdá býti důležité. Jeleni by mohli souviset s Kevinem a tím, jak se cítí „v pasti“. Mohli by být symbolem toho, jak se Kevin snaží najít cestu ze svého současného života, jak hledá vyšší účel. Jelen se také neustále snaží probojovat si svou cestu ven, což způsobuje, že je přejetý. Pokud má jelen symbolizovat Kevina, měl by být opatrný, aby nebyl příliš divoký… nebo by mohl být také zabit.

Prasklina ve zdi
Kevin si všimne praskliny ve zdi svého domu, když se vrátí z běhání. To by mohlo symbolizovat, že se jeho domov chystá rozpadnout, ne nutně ve fyzickém smyslu. Jill vidíme, jak se v této epizodě směje a zpívá si, Tom je šťastný, že je se svou rodinou doma a všichni se smějí a Laurie se zdá býti spokojená s tím, co se děje. Jak se dům začíná pomalu rozpadat, rozpadá se i jejich rodina.

Kevinův hrnek „Můj hrdina“
Když Kevinův otec na okrsku říká všem o jelenovi, Kevin si všimne toho, jak mu na stole teče jeho hrnek s nápisem „Můj hrdina“. Mohlo by to být symbolem toho, jak Kevinův osobní hrdina, jeho otec, začne po Náhlém vytržení ztrácet nervy a bude přijat do psychiatrické léčebny?

Štěňátka
Štěňátka se v této epizodě zdají býti symbolem pro Toma. Kevin není Tomův biologický otec, ale je Lauriin biologický syn. Takže když Laurie jede k chovateli (kterým se ukáže býti Gladys), začne plakat. Gladys jí říká, ať toho pejska prostě vezme domů, že si ho Kevin zamiluje, jakmile ho uvidí. Totéž se Kevinovi muselo stát, když Laurie do jeho života přivedla Toma. Později, když ho Laurie žádá, aby k ní byl upřímný poté, co jí lhal o Tomovi, jí řekne, že psa nikdy nechtěl a chtěl ho jen proto, že ho chtěla Laurie. To by mohlo také znamenat, že Kevin nikdy nechtěl skutečně být Tomovým otcem a udělal to jen z lásky k Laurie.

Balónek s nápisem „Je to holka“
Když je Kevin přinucen střelit a zabít trpícího jelena, nad hlavou se mu vznáší krvavý balónek s nápisem „Je to holka!“. Aniž by o tom Kevin věděl, Laurie je také těhotná s jeho dítětem. Pro mě to symbolizuje to, že Kevin je tím důvodem, proč se to dítě nikdy nenarodí. Laurie Kevinovi o dítěti nikdy neřekla a vypadá to, že zvažovala potrat. Proč by to dělala? No, pokud si vzpomínáte, Jill Kevinovi říkala, že to vypadá, že jejich táta se chystá jejich mámu opustit. Navíc se zdá, že Laurie nechce to dítě kvůli tomu, jak se Kevin chová.

Lauriin kalendář
Když Laurie otočí stránku ve svém kalendáři, odhaluje tuto frázi: „Noha se cítí býti nohou, když se dotýká země.“ To znamená, že noha necítí nic, dokud není s něčím konfrontována. To by mohlo nastiňovat to, jak se Laurie odizoluje od všech svých pocitů, dokud nakonec není konfrontována něčím, co ji přiměje znovu cítit. Laurie to dokonce řekla sama, že snažit se na někoho zapomenout prostě nefunguje.

Finálová epizoda nás čeká již v noci na pondělí…

Diskuze /3

PomarancPhoenix

Článek dobrý, jako vždy…jen si nemůžu odpustit malé podotknutí, že na konci epizody to vypadalo, že během náhlého vytržení zmizelo i její dítě…

#2 Milenka
7.9.2014 | 12:11:01
Milenka

#1 PomarancPhoenix: No zjevně při náhlém vytržení zmizelo i její dítě, to snad všichni víme, ne?

webmaster
7.9.2014 | 16:41:13
PaSta

Tleskám, hezky napsaný. :)

7.9.2014 | 17:37:34
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Seriál byl ukončen

Po třech řadách byl seriál The Leftovers ukončen a dalších epizod se již nedočkáme.

Reklama

Co je cílem Leftovers?

To krásně shrnul Damon Lindelof

Tenhle seriál není pro každého. Někteří lidé ho budou milovat a jiní ho mít rádi nebudou, ale chceme, aby všichni něco cítili.

Poster ke třetí řadě

Poster ke třetí řadě

Titulky

Titulky k seriálu pro vás překládali Danyssimo a Milenka

Stáhnout je můžete v profilech jednotlivých epizod nebo v rubrice Titulky