The Man in the High Castle George Lincoln Rockwell: Realita vs. alternativní svět

George Lincoln Rockwell: Realita vs. alternativní svět

George Lincoln Rockwell: Realita vs. alternativní svět

V prvních epizodách třetí řady se na scéně objevil vysoce postavený nacista George Lincoln Rockwell. Následující článek vám představí, čím tento muž byl ve skutečném světě, a porovná jej s jeho seriálovou verzí.

13 0
8.10.2018

George Lincoln Rockwell je v seriálu nejvýše postaveným nacistou v Severní Americe a za svou oddanost režimu získal dokonce hodnost říšského maršála. Na obřadu k uctění památky Thomase Smithe předvedl vynikající řečnické umění a spolu s J. Edgarem Hooverem nachystal i určitý podraz na Oberstgruppen­führera Smithe.

Podle Rockwella je v seriálu pojmenované i letiště. Foto: Amazon Studios


Jak to ale bylo s Rockwellem ve skutečnosti? Narodil se v Illionis roku 1918 a mládí prožil jako liberální občan Spojených států. Když mu bylo dvacet tři let, vstoupila jeho vlast do války s Japonci a Němci a patriotisticky orientovaný George okamžitě vstoupil do armády. Jako příslušník námořnictva pak sloužil v Atlantiku a Pacifiku, do bojů však během druhé světové války nezasáhl. Krátce po válce však dosáhl hodnosti poručíka a posléze odešel do výslužby.

V roce 1950 však USA vstoupily do války se Severní Koreou a mezi znovu povolanými vojáky figuroval i Rockwell. Ten však nevycestoval na krví nasáklý poloostrov, ale do San Diega, kde pomáhal s výcvikem nových rekrutů. Posléze dosáhl hodnosti kapitána a po ukončení bojů odešel znovu do výslužby.

V civilním životě následně propadl projevům senátora z Illinois Joea McCarthyho a podporoval jeho antikomunistické štvavé kampaně. Jeho nenávist ke komunistům mu pak jednoho dne přihrála do rukou Hitlerův Mein Kampf a z Lincolna se v tu chvíli stal pevně věřící stoupenec nacistické ideologie. Během prezidentských voleb později podporoval kandidaturu Douglase MacArthura, radikálně pravicového politika, a kvůli tomuto aktu se později ocitl na seznamu a přišel o některé své medaile z obou válek.

Roku 1955 se Rockwell přestěhoval do Washingtonu a vedl zde různá antisemitská a antikomunistická hnutí. O tři roky později byl zatčen za protesty proti prezidentu Eisenhowerovi. Díky americkým zákonům, které nezakazují používání nacistických symbolů, si brzy vyzdobil nové sídlo a svá uskupení sjednotil do jedné velké politické strany, jíž nazval American Nazi Party. Ta okamžitě navázala přátelské styky se skupinami KKK a dodnes sdružuje nejrůznější organizace, např. American Nazi Skins či Hitlerjugend USA.

Lincoln na jedné z prvních schůzí. Foto: National Archives

Rockwell stál v čele ANP až do své smrti v roce 1967 a na sklonku života ještě masivně protestoval proti Martinu Lutheru Kingovi i Rose Parks. 25. srpna 1967 byl Rockwell zastřelen v Arlingtonu ve Virginii vyloučeným členem ANP. Novým vůdcem se stal Matt Koehl a strana ANP funguje dodnes. Jejím heslem zůstává tzv. 14 slov, která Rockwell pronesl na jejím začátku, tedy „We must secure the existence of our people and a future for White children“. (Musíme zajistit naše lidi a budoucnost našich bílých dětí.)

Po Rockwellově smrti se členská základna ANP zvětšila. Foto: National Archives

Diskuze /10

Kutil44

Ako je možné že takáto strana môže dodnes fungovať? Počkať, u nás je podobná strana dokonca v parlamente…

#2 jajkob #5 DarthRevan
8.10.2018 | 19:35:38
jajkob

#1 Kutil44: Marián aspoň nemá v názve slovné spojenie Nacistická strana :D

#3 Negan Grimes #5 DarthRevan
8.10.2018 | 20:37:17
Negan Grimes

#2 jajkob: Stačí, že je nácek, nemusí to mať v názve :D

#4 jajkob #5 DarthRevan
9.10.2018 | 21:20:42
jajkob

#3 Negan Grimes: No, keby to mal v názve aspoň by to že je náckom pochopili aj naši menej inteligentní spoluobčania. Všetko má plusy aj mínusy.

9.10.2018 | 21:32:22
DarthRevan

#1 Kutil44:
#2 jajkob:
#3 Negan Grimes: Teď je hlavní nacionalista Marián? Co se tam u vás stalo s panem Slotou, dlouho jsem o něm nějak neslyšel…

#6 Kutil44
webmaster
9.10.2018 | 23:00:11
Kutil44

#5 DarthRevan: Pár krát niekoho zrazil, podplatil pár ľudí aby sa „skutol nestal“ a teraz je možno niekde na protialkoholickom liečení.

10.10.2018 | 12:57:00
jajkob

Ten už je vo výslužbe. V strane ho nahradil JUDr. kapitán Andrej Danko.

10.10.2018 | 17:15:33
904a2878

Co bylo na generálu Douglasu MacArthurovi radikálně pravicového? Chtěl snad zrušit daně a privatizovat to málo státních služeb, co bylo v USA? Nebo chtěl odepírat afroameričanům právo volit? Pokud to druhé, potom to byl rasista (tzv. jižní demokrat), ale rozhodně nebyl příznivec radikální pravice.

#9 DarthRevan
11.10.2018 | 17:32:01
DarthRevan

#8 904a2878: Pokud vím, tak ve svejch pamětech výše zmíněný srandy přiznal. On to byl docela magor, dobře, že se nedostal k žádný funkci. Nemůžeš jeho osobnost hodnotit podle těch internetů a filmů. Třeba ten snímek s Peckem je strašně fajn, ale Douglase hrozně idealizuje…

webmaster
11.10.2018 | 22:51:00
pidalin

Je neuvěřitelný co všechno je v tý émerice legální.

12.10.2018 | 3:00:52
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S04E10: Fire from the Gods

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @gongis, @Laisobel
Korekce: @KevSpa, @Lucifrid

Sedí na verze: SKGTV, ION10, AMZN

Epizodu nezapomeňte ohodnotit.

Ohodnoťte seriál The Man in the High Castle 

PODPOŘTE PŘEKLADATELE

Chcete-li podpořit překladatele The Man in the High Castle a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Reklama

Trailer ke čtvrté sérii

Thumbnail Play icon

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Narozeniny herců

Hlídejte si nás