The Man in the High Castle Shrnutí první série: Politika, zakázané filmy a falešní agenti

Shrnutí první série: Politika, zakázané filmy a falešní agenti

Shrnutí první série: Politika, zakázané filmy a falešní agenti

Druhá řada seriálu The Man in the High Castle je za dveřmi, proto jsme si pro vás připravili sérii článků, v nichž shrneme dění první řady. Dnes se zaměříme na úvodní dvě epizody.


13 0
1.12.2016

Alternativní historie

V samém úvodu jsme vrženi do roku 1962, kdy svět ovládají mocnosti Osy. Je tomu už 15 let, co USA kapitulovaly a na jejich území vznikly tři územní celky.

Východní pobřeží je součástí tzv. Velké nacistické říše. Spadá tedy přímo pod správu berlínské vlády, kancléřem a prezidentem je stále Der Führer Adolf Hitler. Ovšem tento muž je už přece jen postarší (ročník 1889), proto se někteří vysocí představitelé nacistického režimu chystají vládu převzít. Reichsführer SS Heinrich Himmler a ministr propagandy Joseph Goebbels se přou o moc. Je zajímavé a trochu hloupé, že vládu chtějí převzít právě tito dva muži, kteří jsou v podstatě Hitlerovi vrstevníci (Himmler se narodil v roce 1900 a Goebbels dokonce v roce 1897). V tomto aspektu se tedy seriál liší od knižní předlohy, kde vládu po Adolfovi převzal Martin Bormann, bývalý sekretář říšského kancléřství.


Vlajka americké části Velké nacistické říše.

Západní pobřeží patří Japonsku, jež zde zformovalo soustátí s příznačným názvem Pacifické státy. V čele Země vycházejícího slunce stále stojí velký císař Hirohito a jeho nástupcem je princ Akihito. O vojenských velitelích, kteří zemi vedli během války, zde není ani zmínka. Hideki Tódžó ani Isoroku Jamamoto v seriálu nevystupují.

Vlajka Japonských Pacifických států.

Střed bývalých USA tvoří Neutrální zóna, kam se uchylují uprchlíci, rasově nečistí a různé pochybné existence. Proto v prvních dvou dílech potkáváme afroamerického barmana, který si zde v klidu provozuje svou živnost. Ve zdejších knihkupectvích si také můžete pořídit zakázané knihy, jako je třeba Bible. Ovšem Neutrální zóna přeci jen není tak neutrální, vyskytují se zde agenti SA, SD, SS i Kempeitai či Tokko.

Odbojář, nebo nácek?

Na samém začátku se seznamujeme s jakýmsi Joem Blakem, který se přidává k odboji, aby osvobodil svou zemi od německé nadvlády. Agenti odboje jej nejprve nechtějí přijmout, ale nakonec dají na jeho historku o otci, který kdysi bojoval ve velké válce.

Mladý Joe Blake pevně věří Hitlerovým ideálům.

Ovšem Joeův otec nebojoval za americké expediční jednotky, ale za Wehrmacht. Hrdý syn jde v jeho stopách, jak jsme se dozvěděli na konci první epizody, kde při telefonátu se svým nadřízeným Obergruppenführerem Johnem Smithem vyřkne pozdrav, kterým se Němci a jejich pohůnci zdraví už skoro 30 let (od roku 1933) – Heil Hitler.

Za Joeovou misí ve skutečnosti stojí kovaný nacista John Smith.

Od odboje dostává Joe za úkol jet do Neutrální zóny, konkrétně do města Canon City, kde se má potkat s dalším agentem. Sám se na svůj náklad nesmí podívat, my však víme, že veze zakázané filmy od Muže z vysokého zámku.

Kopie zakázaného filmu.

Nedobrovolná odbojářka

Agentem, kterého má Joe potkat v Canon City, je obyvatelka Pacifických států Trudy Crain. Ta však narazí na Kempeitai, kteří ji zastřelí. Ovšem těsně před smrtí předá balíček své sestře Julianě a poprosí ji, aby jej dopravila na místo určení. V onom balíčku je další kopie filmu od Muže z vysokého zámku.

Juliana, vydávajíc se za svou sestru, opouští svého milého Franka a putuje do Neutrální zóny. Byť po cestě kvůli drobné krádeži přijde o svá zavazadla, dostane se i s filmem do Canon City. Zde potkává Joea, který se tváří jako ztělesnění laskavosti. Ubohá žena netuší, jaké má skrytý nacista plány.

Joe se s Julianou rychle sblížil.

Frank se kvůli Julianině zmizení dostává do spárů Kempeitai, kde jej krutě vyslýchá inspektor Kido. A navíc se dostává do problémů kvůli svému židovskému původu.

Frank se nakonec z vězení dostal. A začal Japonce nenávidět.

Hrozí další válka?

Pro lidstvo daleko podstatnější problémy řeší japonský ministr obchodu Nobusuhuke Tagomi. Na schůzce s německým velvyslancem je mu naznačeno, že partnerství bude pokračovat, ale věštci tvrdí, že se blíží válka, která by mohla svět zničit.

Pověrčivý Tagomi se obává o osud své vlasti.

Foto: Amazon

Diskuze /8

Trifi

Hezké shrnutí, těm co první řadu viděli době odvysílání určitě pomůže. Já mám tu výhodu, že jsem se k tomuhle seriálu (ani nevím proč) strašně dlouho odhodlávala a nakonec jsem ho dala před pár dny během asi čtyř večerů… :) Doufám, že v druhé řadě trochu objasní ty filmy a jejich „průchod“ do této reality a vůbec vlastně smysl toho všeho (jsou to teda jenom filmy, nebo mají moc i něco změnit? ). Asi mám smůlu v tom, že jsem nečetla knižní předlohu, ale i tak to zatím sakra nedává moc smysl… :D

#2 KevSpa
překladatel
1.12.2016 | 21:23:13
KevSpa

#1 Trifi: Podle mě to zatím dávat smysl ani moc nemá. :D

#3 Trifi #4 Angi
webmaster
1.12.2016 | 21:28:57
Trifi

#2 KevSpa: Pravda, zatím to tak funguje, ale nevím jak dlouho je taková hra divákem udržitelná… :P Jako že nám budou třeba 4 sezony házet drobky jako v té první a nic nevysvětlovat, to bych asi nechtěla… :D

překladatel
2.12.2016 | 4:30:51
Angi

#2 KevSpa: Opět mimikry? A neříkej mi, že to máš zase čtvrt roku prosím. =)) Jinak tentokrát se teda nemůu dovtípit, kdopak to je?

#6 KevSpa
2.12.2016 | 8:04:23
Angi

I když spoustu mých známých to považuje za nudnou hloupost, tak se těším na druhou řadu docela dost. Díky za shrnutí.

2.12.2016 | 8:05:00
KevSpa

#4 Angi: Nene, ta je čerstvá. :D A je to Peter Townsend:D

webmaster
2.12.2016 | 8:59:37
skot11

Už se nemůžu dočkat na další sérii. K Vánocům jsem si dal dárek v podobě knížky. :)

2.12.2016 | 17:26:11
Bandicoot

Hele lidi, já se jen chci zeptat na to , že nechápu, když John Smith vzpomíná s Rudolphem na druhou světovou, tak jaktože nemá německé jméno? Já myslel zpočátku že to je amík, kterýho Němci převychovali, ale takle mi to spíš vychází, že si změnil jméno

23.1.2017 | 8:54:07
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Ukázka ze třetí série

Thumbnail Play icon

Reklama

Třetí série

Jason O’Mara si zahraje ve třetí sérii

Jason O’Mara si zahraje ve třetí sérii

Ohlášena byla první herecká posila třetí řady The Man in the High Castle. Jason O’Mara, kterého jsme nedávno mohli vidět například v Agents of S.H.I.E.L.D., ztvární jednu z hlavních rolí.

Plakáty

Plakáty

Narozeniny herců

Hlídejte si nás