The Shannara Chronicles (Letopisy rodu Shannara) Postřehy z epizody Ellcrys

Postřehy z epizody Ellcrys

Postřehy z epizody Ellcrys

Finále první řady zodpovědělo spoustu otázek, ale zároveň vyvolalo několik zcela nových. Nakonec to vypadá, že démoni nebudou jediným velkým nebezpečím, které se valí na Čtyřzemí.

27 0
9.3.2016

Předem upozorňujeme, že v následujících postřezích nebudeme porovnávat seriál a knižní předlohu. Knihu však musíme několikrát zmínit, abychom pochopili jednotlivé souvislosti. Zároveň následující postřehy nečtěte, pokud jste ještě desátý díl neviděli. Pokazili byste si tak zážitek ze sledování.

Jediné Semeno

Po celou první řadu jsme sledovali putování Wila, Amberle a Eretrie, kteří měli jediný cíl – zachránit Čtyřzemí. K dosažení tohoto cíle museli donést Jediné Semeno do Úkrytiště, kde ho měli vhodit do Krvavého ohně. Celou dobu to vypadalo nevinně, ale nakonec se ukázalo, že pro záchranu Čtyřzemí je potřeba obětovat něco skutečně velkého.


Vše spočívalo na Vyvolených. Ti jako jediní mohli získat od stromu Ellcrys semeno, které měli odnést do Úkrytiště. Nakonec však nešlo o semeno, ale právě o Vyvolené. Jen Vyvolení dokáží zachránit Ellcrys a to tak, že se sami stanou čarostromem. Semeno Ellcrys je tak jakousi metaforou, protože skutečným semenem Ellcrys není „semeno Ellcrys“, ale Vyvolený.

Vše do sebe zapadá. Ellcrys si prvně musel Vyvoleného vyzkoušet, proto do něj měl Vyvolený vstoupit a podstoupit tak zkoušku. Když neuspěje, zemře. Když uspěje, tak je schopen vykonat celou výpravu a zachránit strom. To se Amberle povedlo. Ellcrys je tak ve skutečnosti jedním z Vyvolených. Proto celou tu dobu mohl komunikovat a myslet jako člověk.

Ten, který lže

Boj mezi dobrem a zlem je nekonečným svárem. Allanon je v tomto boji jakýmsi informátorem, který stojí na straně dobra a který se objevuje vždy ve chvíli, kdy se blíží nějaké velké zlo. Proto jej lid nemá příliš v lásce. Je totiž symbolem špatných zpráv. Je poslem, který oznámí krutou pravdu.

V seriálu jsme se nejednou setkali se situací, ve které někdo stál proti Allanonovi, opovrhoval jím a neposlouchal jej. Nedělo se to tak jenom z toho důvodu, že mluvil o věcech, které nikdo nechtěl slyšet, ale také dělal věci, které se všem nelíbily.

Jednou z nich je i lhaní. Allanon už několikrát ukázal, že říkal jen polopravdy. Právě kvůli tomu ho ostatní odsuzovali a považovali ho za lháře. Nikdo si však neuvědomil, co by pravda způsobila. Šel by snad někdo dobrovolně do Krvavého ohně s vědomím, že musí obětovat svůj život?

Allanon jasně ukázal, že je jen prostředníkem mezi dobrem a zlem. Je jen ten, který popostrčí druhé ke konání dobra. Kdyby tu Allanon nebyl, tak by dobro nikdy nevyhrálo. Kdyby se však sám postavil zlu a vytáhl by všechny karty na stůl, tak by dobro také nevyhrálo. Je tu jen proto, aby popohnal sled událostí a to ve jménu dobra.

Nová hrozba

Během závěrečné scény, kdy se Wil a Allanon baví o záchraně Eretrie, se Allanon zmíní o tom, že Dagda Mor je sice pryč, ale jeho přítomnost je roztroušena v jiných zlech. Tím měl Allanon namysli, že zlo nikdy nezmizí. Na světě bude vždy soupeřit dobro a zlo. Vždy tu bude někdo, kdo bude chtít vymýtit dobro.

Novou hrozbu tak představuje samotný Bandon, nový, mocný druid na scestí, který se na konci epizody odebral za Hraniční pás. Už záleží jen na tom, co se z něj stane a kdy ohrozí Čtyřzemí. Ať to bude kdykoliv, Allanon nám to pár dní předem oznámí.

Léčivé elfeíny

V našich postřezích nesmíme zapomenout na elfeíny, které konečně ukázaly, že nejsou jen na zabíjení zlých bytostí. Nyní jsme mohli vidět, že dokážou i léčit. Krom toho, jak tomu bylo v knižní předloze, může Wil po elfeínech chtít, aby mu ukázaly správnou cestu. Elfeíny skutečně nejsou jen na jedno použití.

Foto: MTV

Diskuze /5

Mesyas

Amberle jako herečka pěkná, ale ten její mučící obličej už bylo v posledních dílech k nevydržení :D

9.3.2016 | 19:14:50
VeronikaD

mě se libí Tulačka. ze zažátku svině. ale je to krásná ženská :) no už se těším na druhou serii a zajimalo by mě ten konec. TO JSI TY… o.O

#5 hrnec7
17.3.2016 | 12:07:09
KIK

ono bude ta druha seria?

24.3.2016 | 15:13:30
PeterBremial

Jestli bude ještě druhá seria? Nevíte náhodou kdy? Dík

14.4.2016 | 10:30:49
hrnec7

#2 VeronikaD: tak mě napadlo, že tím „to jsi ty“ ? jak na konci řekla Eretrie, tak za mě by to mohli být buď 1) Cephallo (nebo jak se jemnuje) – ten její „adoptivní zlodějský fotřík“ anebo za 2) Ty (člověk z osmého dílu Utopie, učil Eretriu střílet z pistole) …nikdo další mě nenapadá…

2.8.2016 | 19:19:53
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

Postřehy z epizod Wilderun a Blood

Postřehy z epizod Wilderun a Blood

Finální bitva mezi Shannarou a Černým mágem je u konce. Pojďte si přečíst menší rozbor posledních dvou dílů druhé série.

Reklama

Nejlepší epizody druhé série

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás