The Shannara Chronicles (Letopisy rodu Shannara) Postřehy z epizody Graymark

Postřehy z epizody Graymark

Postřehy z epizody Graymark

Epizoda zaměřená na Karmínovce a jejich honbu po jedincích, kteří používají magii, byla řádně temná a akční. A taky se v ní objevilo několik částí, které stojí za podrobnější rozbor.

15 0
29.10.2017

Název dílu

Na chvíli jsme se vzdálili od boje mezi Shannarou a Černým mágem, protože se příběh třetího dílu zaměřil na Karmínovce. Není proto divu, že epizoda byla pojmenována po jejich pevnosti Šerá stopa, která se nachází na Krkavčích štítech.

V seriálu se sice jedná o pevnost Karmínovců, ale v knihách se jednalo o pevnost přisluhovačů Černého mága, konkrétně o sídlo sžíravých přízraků a mwellretů. Dodržena byla alespoň lokalita této pevnosti. V knihách se taktéž nachází na Krkavčích štítech.


Mwellreti

Další rasou nám překvapivě nebyli představeni trpaslíci, ale mwellreti. Díky rozhovoru mezi Allanonem a generálem Rigou jsme zjistili, že Riga je křížencem elfa a mwellreta. Jeho matka byla elfka, ale těsně před porozením svého syna ji napadl mwellret. Matka jeho útoku podlehla, ale Riga přežil. Narodil se však jako kříženec, protože byl útokem také nakažen.

To je poměrně překvapivé zjištění, které však dokonale vysvětluje scénu z druhého dílu Wraith, ve kterém dokázal Riga naprosto jednoduše přemoci Allanona. Mwellreti jsou totiž rasa, která je odolná vůči veškeré magii.

Riga byl však ovlivněn mwellretem pouze zevnitř, jeho zevnějšek zůstal elfský. Mwellreti jsou totiž ve skutečnosti šupinatí ještěři, kteří navíc mluví velmi zdlouhavě, protože dlouze vyslovují písmena jako „s“ či „c“. Jejich přízvuk tak vypadá, jako by mluvil had. A podobně jako trollové, trpaslíci či skřeti, tak i mwellreti byli původně lidé, kteří se však během Velkých válek proměnili.

Jaxova minulost

Ve třetím díle jsme se toho také hodně dozvěděli o Garetu Jaxovi, který vždy nebýval lovcem odměn. Když došlo k velké bitvě mezi elfy a démony, tak Jax velel pohraniční legii, která čelila démonům. Celá tato legie byla však zmasakrována, tedy až na jediného muže, kterým byl Garet Jax.

Podobně jako Riga, tak i Garet Jax byl válkou silně ovlivněn, Garet se však vydal jinou cestou než Riga. Zapomněl na svou minulost a začal se věnovat přítomnosti. Jeho minulost ho však opět dohnala, a to během útěku z Šeré stopy, kdy mu jeden Karmínovec připomněl, jaké to bylo bojovat proti démonům.

Všechny vzpomínky, které se Jaxovi vybavily, naleznete v následujícím obrázku. Záhadou je však pevnost, kterou Jax viděl. O kterou pevnost se jedná, se pravděpodobně dozvíme v dalších dílech.

Druidská magie

U magie jsme zatím mohli vidět, že když se používá, tak z ní dotyčný sice těží, ale zároveň mu ubližuje. V první řadě jsme například viděli, jak Allanon kouzlil, ale poté měl spálené ruce. Podobná věc se děje i Wilovi, kterému jeho elfeíny způsobují popáleniny.

Nově jsme však mohli vidět, jak funguje druidská magie. Allanon a ostatní druidi mají na hlavě a na krku runy, které jim po využívání magie mizí. Díky tomu víme, že druidové mají svou moc omezenou, a proto s ní musí šetřit.

V knihách to funguje obdobně. Druidové tu také mají omezené množství moci, ale po spotřebování velkého množství magie začnou stárnout. Proto se vždy odeberou do svých jeskyní, kde spí tak dlouho, dokud se plně nezotaví. V seriálu bude stárnutí zřejmě nahrazeno právě oněmi runami, které si pak Allanon obnoví spánkem, protože tak se omlazoval i v knihách.

Rychlé postřehy

Eretria zmínila, že Mareth je krátkoouško. Tak Eretria označuje půlelfy. Je tedy jasné, že Marethin otec rozhodně nebyl elf. Zatím tedy může platit, že Allanon je jejím otcem, protože ten je člověk.

Není žádné překvapení, že královna Tamlin ví, že je generál Edain členem Karmínovců. Že by i ona zasadila jedno ze semínek nenávisti, které v Rigovi vyklíčily?

Když už je řeč o generálu Edainovi, tak v knihách jedna postava s tímto jménem vystupuje. V knihách najdeme Edaina Elessedila, který je synem krále Andera. Pochopitelně se nejedná o stejnou postavu, která vystupuje v seriálu.

Jax se zmínil o místě, kam až dosáhl hněv Karmínovců, zvaném Horské hnízdo. V knihách se jedná o vesnici na jihu Západních zemí, ve které žijí nebeští elfové, kteří tu cvičí své Rochy. Jednoho Rocha jsme mohli vidět v díle Breakline.

Eretria dala Wilovi výbušniny, díky kterým se dostal ze své cely. Ty jí dal určitě Coglin, který se ve výbušninách doslova vyžívá.

Foto: Spike

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Nepřehlédněte

Postřehy z epizod Wilderun a Blood

Postřehy z epizod Wilderun a Blood

Finální bitva mezi Shannarou a Černým mágem je u konce. Pojďte si přečíst menší rozbor posledních dvou dílů druhé série.

Reklama

Nejlepší epizody druhé série

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás