The Strain (Agresivní virus)
86/100 - 193×

The Strain(Agresivní virus)

V New Yorku se rozšíří smrtelná nákaza, kterou musí epidemiolog, starý lovec upírů a pár dalších přeživších semknutých ve skupině zastavit dříve, než bude pozdě. Dříve, než starobylá legenda ovládne svět. Dříve, než se zhoubná kmen rozšíří po celém světě.

USA | 2014 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | FX | 43 minut
žánr
Dobrodružný, Hororový, Mysteriózní
hrají
David Bradley (Abraham Setrakian), Corey Stoll (Ephraim Goodweather), Kevin Durand (Vasiliy Fet), Richard Sammel (Thomas Eichhorst), Mía Maestro (Nora Martinez), Jonathan Hyde (Eldritch Palmer), Miguel Gomez (Augustin "Gus" Elizalde), Jack Kesy (Gabriel Bolivar), Natalie Brown (Kelly Goodweather), Max Charles (Zack Goodweather), Sean Astin (Jim Kent), Rupert Penry-Jones (Quinlan), Joaquín Cosío (Angel Guzman Hurtado), Ruta Gedmintas (Dutch Velders), Samantha Mathis (Justine Feraldo)

Pár závěrečných slov o seriálu The Strain

Pár závěrečných slov o seriálu The Strain

Seriál The Strain je u konce. Celé čtyři roky nás bavil svou porcí akce. Fandili jsme Setrakianovi a jeho bandě a naopak si přáli, aby toho hajzlíka Zacka už konečně někdo oddělal. Pojďme si v tomto článku připomenout několik zásadních okamžiků seriálu.

12 0
24.9.2017

Článek obsahuje seriálové i knižní spoilery!

Seriál The Strain vtrhl na televizní obrazovky jako svěží vánek. Oproti ostatním upírským seriálům, kde jde spíše o to, jak pohledného vampýra dostat co nejrychleji do postele, ukázal The Strain upíry v jejich pravém světle (nebo temnotě?). Jako krvelačné bestie toužící po vaší krvi. A navíc tu byl ten fakt, že řadoví strigoiové jsou řízeni skupinou Prastarých, včetně Mistra, který se rozhodnul jednat sám za sebe. Nad tím vším zářilo jméno tvůrce knih, kterými se seriál inspiroval. Guillermo del Toro je jako režisér podepsán pod spoustou úspěšných projektů, namátkou Blade 2, Faunův labyrint, Hellboy nebo Pacific Rim. To všechno dalo seriálu do vínku super mix proto, aby diváky zaujal. The Strain měl spoustu výborných momentů, ale bohužel i těch, nad kterými jsme nechápavě kroutili hlavou. V článku si s námi můžete na několik z nich zavzpomínat.

Díky tomu, že seriál vycházel ze stejnojmenné knižní trilogie, nemuseli se scénáristé moc zamýšlet nad dějem. Tedy alespoň ze začátku. První dvě řady se velmi inspirovaly dějem první knihy Nákaza a z části také druhou knihou nazvanou Pád. Hlavní události jako přílet Mistra do New Yorku, převoz jeho rakve Gusem přes řeku, setkání Setrakiana s dalšími hrdiny, až po zranění Mistra tak, že musel vyměnit svou schránku, kopírovaly události, o kterých se můžete dočíst v knihách. První změna přišla se smrtí doktorky Nory během útěku vlakovými tunely. Nora v knihách všechno přežije a společně s Fetem, se kterým má milostný vztah, vychovávají děti.

(Eph a Nora se snaží zjistit, co je příčinou smrti cestujících letu 753. Foto: FX)

Dalším velkým plusem seriálu jsou sympatické postavy. Pokud v seriálu objevíte postavu nebo dokonce postavy, se kterými chcete týden co týden prožívat jejich osudy, má seriál vyhráno. A pokud jsou vám sympatičtí i záporáci, má vyhráno dvakrát. Thomas Eichhorst je zrovna takovým typem záporáka, kterého prostě musíte milovat. Vždycky je tu ale i postava, kterou nemůžete ani cítit. Myslím, že budu mluvit za většinu, když řeknu, že jsme Zackovi přáli opravdu nepříjemnou smrt. Nelze nezmínit Quinlana, fanoušky velmi oblíbený napůl strigoi a napůl člověk. Proto mnohým nebyl zrovna po srsti způsob, jak scénáristi ukončili jeho život. Naopak velmi emotivní byla smrt profesora Setrakiana.

Teď se pojďme zaměřit na pár chvil, které ne zcela dávaly smysl. Od třetí série se seriál začal více vzdalovat knihám a ukázalo se to i u několika nelogičností, které se v seriálu objevily. Za prvé kniha Occido Lumen, ve které má být skryto tajemství zániku Prastarých. Setrakian se knihu snaží dostat a nebrání se ani spolupráce s Prastarými, aby měl v dražbě dostatek financí. Poté knihu skrývá, aby zabránil tomu, že ji získá Mistr. Ačkoliv to vypadá, že nějaké ty zásadní informace před svou smrtí z knihy získal, nikdy se vlastně nedozvíme konkrétně co. V knihách je také použita atomová bomba k zabití Mistra, ale v Lumenu je ukryta informace o místě, kde Mistr povstal. A právě tam musí být atomovka odpálena, aby Mistr zahynul.

(Boj o Occido Lumen na aukci pořádané Creemem. Foto: FX)

Mistr se v seriálu tak moc bomby bojí, že se všemi silami snaží zabránit, aby ji Fet s ostatními dostal na Manhattan. V posledním díle je ale tak moc zaslepen svou touhu porazit Zrozeného, že se do dosahu atomovky vydá bez jakýchkoliv obav. Největší rozdíl mezi knihou a seriálem, který mně osobně vadil nejvíc, bylo to, že po smrti Mistra nezemřeli ostatní strigoiové. V seriálu sám Setrakian zmínil, že k vyřešení problému stačí zničit Mistra a všichni strigoiové zemřou s ním. Ovšem jak bylo vidět v posledním díle, tak strigoiové pouze ztratili myšlenkové vedení a stali se hloupými, tím pádem se pak dali snadněji i zabít. Znamená to, že i Quinlan by po smrti svého otce žil? I když celý seriál tvrdil, že jeho život a smrt jsou svázány se smrtí Mistra?

Seriál byl zajímavý i spoustou flashbacků, které doplňovaly celý příběh. Ať už se jednalo o příběh profesora Setrakiana z období druhé světové války, smrt jeho ženy a pronásledování Mistra. Nebo příběh Quinlana a jeho inklinování k lidské části a ztrátě všech milovaných. Všechny tyto příběhy dodávaly seriálu šťávu. Trochu mě mrzí, že scénáristé do příběhu nezařadili legendu o vzniku Prastarých.

(Setrakian a Thomas Eichhorst v jednom z flashbacků z koncentračního tábora. Foto: FX)

Tvůrci se rozhodli se seriálem po čtvrté řadě rozloučit. Pro některé byl konec trochu urychlený, jakoby scénáristům ke konci trochu docházel dech. Osobně jsem čekala něco trochu více epického. I tak můžeme být rádi, že The Strain vůbec nějaký uzavřený konec dostal.

A jaký moment je ten váš nejoblíbenější? Jste spokojeni, jak byl seriál ukončen?

Diskuze /15

Ují

Tak musím říct, že za mě obrovské zklamání. Žádný závěrečný a velký epic souboj. Zack a Eph – jo todle bylo jediné v pořádku. Ale zbytek postav mělo dosti odfláklý konec. Quinlan mohl rozhodně skonat důstojněji a néééé zrovna takhle, nehledě na to, že tomu boji mezi ním a Mistrem mohli dát víc šťávy. A Fet… to jsem byla jediná kdo fakt čekal, že odjede za tou holkou na chatu? A Gus.. ten aspoň hledal… ale mohli ukázal víc té zpustošené země, když už ji projížděl, a lidi jak přežívali i po tom, co Mistr „odešel“. Co se týče těch pěti let, za které se všechno obnovilo…totální hloupost, ale v tom celém závěru to byla ta nejmenší maličkost. Jde vidět, že v tomto případě televize šetřila penězi a scénáristi šetřili mozek i nápady. škoda.. :( nečekala jsem moc… ale tohle bylo hodně podprůměrné. Jo a taky jsem pořád jak debil čekala, že nakonec nějak využijí ty stříbrné cihly… že se jim šiknou hned a néé až v budoucnu. Nehledě, že pokud to auto zůstalo v epicentru výbuchu..... ách jo

#5 Marcus Flavius
24.9.2017 | 21:18:40
Trifi

Já osobně nejvíc nemůžu překousnout jak zametli s Quinlanem, dokonce ještě víc než pokus o nanebevzetí Zacka… Konec byl prostě takový nijaký, ani ne uspěchaný, ale jakoby málo „prosolený“ … :D :-/ A můj nejoblíbenější moment byl asi ten, když si ke konci třetí řady Palmer podal Eichhorsta, to bylo prostě geniální.

#3 Ují
24.9.2017 | 21:20:29
Ují

#2 Trifi: Souhlasím… to byla hodně podřadná smrt, po tom všem čím prošel.. a co uměl. Moje nej scéna je asi první setkání Setrakiana a Quinlanem a pak setnutí Mistra, když měl ještě tělo Bolivara.

24.9.2017 | 21:37:41
Tralalala

Mě osobně překvapilo, že lidstvo zvítězilo. V době kdy strigojové získávali kontrolu nad městy se také nechovali moc inteligentně. Vysáli co uviděli nedokázali plánovat a přesto rozšiřovali své řady. Řekl bych, že po smrti mistra by lidstvo zaniklo. Většina lidí byla někde pod zámkem, odzbrojená nebo zdecimována a krvežíznivých strigojů byla přesila. Lepším řečením by skutečně bylo:zabiješ mistra tak tím zabiješ i podřízené.

24.9.2017 | 21:55:34
Marcus Flavius

#1 Ují: Mě třeba zaráží už tohle: Strain jede podle knih, tedy se tvůrci ani nemuseli babrat s vymýšlením scénáře a přesto jim ve 4 serii došel dech?Je to škoda, protože jinak Strain rozhodně nebyl špatný seriál a bavil mě celé 4 roky.

#7 Ují
24.9.2017 | 23:26:13
Rottero

já jsem knihy četl před půl rokem, velice rychle jsem je zhltnul, překvapil mě konec, čekal jsem trochu něco jinýho než anděly, konec seriálu byl ale horší a ano nelogičností bylo hodně, teď po ukončení seriálu za sebe říkám že kdyby jeli podle knih, nebylo by to moc drahý a konec příběhu by byl určitě lepší

25.9.2017 | 9:26:16
Ují

#5 Marcus Flavius: V první řadě to vypadalo, že se budou knih držet… ale pak se nejspíš rozhodlo, že příběh v knize není dost dobrý, protože jinak si to neumím vysvětlit. škoda… ale zase vysloveně mě zklamal až ten poslední díl, který mohl mít rozhodně víc „šťávy“

25.9.2017 | 10:57:50
igwar

Nedivím sa, že sa nám finále zdalo málo epicke, štavnaté …a pod. Počas seriálu nás ohľadom zabitia Majstra autori rozmaznali rôznymi kľučkami a zvratmi, kedy tie všetky pokusy zlyhali (samoúčelne z dôvodu potreby pokračovať so seriálom) len na nejakej hlúposti. A je jasné, že keď sa už naozaj jedná o finále, všetci intuitívne čakajú viac a niečo lepšie ako doteraz seriál ponúkol. Svojim spôsobom sa tvorcovia s nami hrali aj vo finále. V podstate o konci (príbehu) seriálu rozhodlo jedno jediné stlačenie tlačidla. :-) . Bez neho by seriál v podstate ďalej mohol pokračovať s veľmi zaujímavo „rozdanými kartami“. Mám na mysli Epha ako majstra… :-)

25.9.2017 | 13:33:18
Kristy218

Odklon třetí a čtvrté řady od knih byl spíše ke škodě než k užitku. Ale na rovinu nevím, jak by se tvůrci vypořádali se zakončením, které bylo v knize- to už jsem si říkala na konci druhé řady, poté co jsem si přečetla všechny knihy, že závěr seriálu tvůrci asi pozmění. Autorka článku mi „nasadila brouka do hlavy“ s myšlenkou, že když po Mistrově smrti přežili strigoiové, tak proč by nemohl přežít i Quinlan, kdyby ho Mistr nerozdupal. Tahle teorie mě doposud nenapadla. Nejlepší scénou pro mě byl útěk Quinlana od Prastarých, poté co tam Eichhorst dal atomovku a nahnal strigoie. Scénu, kdy se Quinlan probojovával davem strigoiů jsem sledovala s otevřenou pusou a stejně tak poslední boj Prastarých. Super byly i Setrakianovi a Quinlanovi flashbacky, ty dodali seriálu šťávu :) Seriál mi bude hodně chybět hlavně tím, že něco podobného na trhu zatím není a doufám, že se dočkáme nějakého spin- offu. :)

#10 anushka
25.9.2017 | 16:18:28
anushka

#9 Kristy218: Mě ta teorie napadla hned. A proto si pořád říkám. PROČ? Proč ho museli zabít takovým způsobem? Není jim to blbý? :D

#13 Kristy218
webmaster
25.9.2017 | 21:23:23
Hed94

Čtvrtá serie byla opravdu dost zrychlená což je docela škoda, ale i tak jsem se na každej díl díval raději než na TWD kde kvalita už je na úrovni ulice. Mě se závěr líbil, sice jsem nepochopil Mistra, proč tam šel sám, nebo proč dávno nezmizel do uplně jiného města, ale můžeme to nechat na tom, že jako každej záporák si až moc věřil. Takže proč né…

Jediný co fakt nechápu je, k čemu potřeboval toho Zacka ?

#12 anushka
25.9.2017 | 23:13:02
anushka

#11 Hed94: Zacka si vychovával jako svou budoucí schránku. Minimálně tak to bylo v knihách.

webmaster
25.9.2017 | 23:48:14
Kristy218

#10 anushka: Teď si přesně nevzpomínám, ale Quinlan zemřel v knize poté co ho nakazil Mistr? Vím, že se jeho smrt liší v komixu a v knize, každopádně nevím, jestli bych byla raději, kdyby ho potkal stejný osud jako v knize. To by mi ho bylo možná ještě víc líto…

26.9.2017 | 18:06:24
hayemaker8

pre mna moment tohto serialu jednoznacne zaverecny suboj satrakiana proti eichorstovi .. to bolo fenomenalne .. to bol presne ten vzacny moment kedy ani nedýchaš .. Inac vynikajuci serial celý 95%

27.9.2017 | 11:36:37
Alenn

První serie bomba a druhá měla stále kinetiku. Pak už to bylo znát a jsem rád za důstojné ukončení.

28.9.2017 | 15:42:42
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Kniha vs. seriál

Pár závěrečných slov o seriálu The Strain

Pár závěrečných slov o seriálu The Strain

Seriál The Strain je u konce. Celé čtyři roky nás bavil svou porcí akce. Fandili jsme Setrakianovi a jeho bandě a naopak si přáli, aby toho hajzlíka Zacka už konečně někdo oddělal. Pojďme si v tomto článku připomenout několik zásadních okamžiků seriálu.

Svět se změnil

Svět se změnil

Reklama

Citáty

Citáty

Stav překladu

Epizoda S04E10: The Last Stand

cz100%
DOKONČENO

Seriál The Strain pro vás překládají @Hendorn, @Blahar a @Janel.

Překlad na verzi: The Strain S04E09 HDTV x264 FLEET

Sledujte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama