The Strain Rozdíly mezi knižní předlohou a seriálem The Strain

Rozdíly mezi knižní předlohou a seriálem The Strain

Rozdíly mezi knižní předlohou a seriálem The Strain

Jistě víte, že seriál The Strain vychází ze stejnojmenné knižní trilogie (v ČR vydané pod názvem Zhoubný kmen). Přečtěte si o několika zásadních rozdílech mezi knihou a seriálem.


13 0
2.9.2015

Postavy navíc

Ačkoliv se seriál snaží, aby seznam postav zůstal co nejbližší knižní předloze, tak i tady se nevyhneme nějakým těm postavám navíc. Asi tou nejvýraznější je Dutch Velders, počítačová hackerka, která pomohla na začátku epidemie odstřihnout New York od sítě, a později se přidala k naší skupince bojovníků. V knize je sice hacker zmíněn, ale rozhodně mu není dán takový prostor jako v seriálu.

Další postavou „navíc“, je Coco Marchand. Ta je osobní asistentkou Eldritche Palmera, v posledních dílech i jeho milenkou. Coco je zajímavá z toho důvodu, že vlastně nevíme, co svým spojením s Palmerem zamýšlí. Netušíme, zda je pouze asistentkou se slabostí pro starší mocné muže, nebo se za jejím jednáním skrývá něco víc.


Postavy, které v seriálu již zemřely a v knize ne

Jako první předčasně zemřela Marcela Martinez, matka doktorky Nory. Marcelu zabil už během první série Bolivar, během útoku na Setrakianovu zastavárnu. V knižní předloze vydržela až do třetí knihy.

Další na seznamu je Mr. Fitzwilliam, který v knize nikdy od Palmera neodešel a už vůbec se nedružil s naší skupinkou. V knize sice také umře, ale úplně jiným způsobem. Abych neprozradila něco z budoucího děje, nebudu radši popisovat jak.

Vaun vs. Quinlan

Asi největší „zradou“, kterou si autoři seriálu připravili pro znalce knižní předlohy, je záměna dvou postav – Vauna a Quinlana. Všichni, co znají knihy, předpokládali, že vůdcem upířího komanda z první série je právě Quinlan. Není se čemu divit. Nejen, že Vaun vzhledem připomínal knižního Quinlana, ale v první sérii se tak i choval (např. únos Guse a představení Prastarým). Ovšem hned na začátku druhé série se Vaun konečně představil svým pravým jménem a fámy, které do té doby kolovaly, se staly skutečností. Proč tomu tak bylo? Dle všeho autoři ze začátku chtěli, aby Vaun byl opravdu Quinlan. Ale během natáčení se rozhodli, že Quinlan má působit mnohem silněji a mohutněji, což herec Vauna (Stephen McHattie) moc nesplňoval. Proto angažovali jiného vyhovujícího herce, Ruperta Penryho-Jonese.

Vzhled a komunikace strigoiů

Určitě jste si všimli, že Prastaří a běžní strigoii rozhodně nevypadají stejně. Typický vzhled knižních strigoiů započítává chybějící nos a dlouhé prostředníčky s velkým drápem. Logicky by takto měli vypadat jen ti nejstarší upíři. Občas se ale zdá, že v seriálu na detaily jejich vzhledu zas tolik nedbají. Tím se dostávám ke vzhledu Quinlana. Ten v knize vypadá přesně jako strigoii – je bez nosu, má rudé oči a dráp. V seriálu jeho vzhled výrazně polidštili.

Hlavní změnou je způsob komunikace. I ti upíři, kteří mají svou vlastní vůli, v knize nemluví a dorozumívají se pouze telepaticky (včetně Quinlana). Ale je asi jasné, že v televizi by toto moc nefungovalo, proto upíři v seriálu mluví.

Foto: FX a Dark Horse Comics

Diskuze /13

Spoock

pořád mě láká si ty knihy přečíst, ale zase bych si spoiloval seriál, takže snad někdy jindy

#2 ScaryX
2.9.2015 | 20:04:06
ScaryX

#1 Spoock: A že ti seriál spoileruje knihy, to ti nevadí? :D

#13 Smajdalfcz
webmaster
2.9.2015 | 20:28:08
Amper

Takže to chápu tak, že polovina je vlastně vymyšleno, takže lepší přečíst knihy? :D Po skončení seriálu si asi až pak přečtu knihy a srovnám to :)

2.9.2015 | 20:45:29
FraGyver

U mě byla chyba už, že jsem si přečetl anotaci trojky. :/ Prvou knihu mám dočtenou a v druhý jsem skončil někde na začátku. Rozhodl jsem si to nechat v záloze, neboť se hodí mít co číst v dobách tápání. :) Ale ta přečtená anotace mě mrzí do dneška!

2.9.2015 | 21:38:38
Gappo

Knihy doporučuji, hned na začátku serialu jsem si je přečetl a nemohu si stěžovat :) Jinak je ještě doktorova cesta vlakem :)

2.9.2015 | 22:16:44
Lorne Malvo

A nevite kde najdu ty svazky?Jsou přeložené(kvuli datu vydani)?našel jsem jen same anglické a za velký peníz.

#7 Luci75 #8 Amper
3.9.2015 | 14:28:08
Luci75

#6 Lorne Malvo: nedávno jsem je viděla v levných knihách cca za 59,–

3.9.2015 | 15:14:51
Amper

#6 Lorne Malvo: Všechny tři v levných knihách.

3.9.2015 | 16:49:27
deadpool

no dutch me nevadi :D a ten Quinlan mi pripada jako peknej sympatak :D asi je dobre ze je tak prohodily

3.9.2015 | 18:01:01
Narcis123

S druhou sériou začnem až ked dočítam tretiu knihu :D knihy sú fantasticky napísané ja som spokojný :D aj mi bolo divné ze sa na postavu hekera z knihy nepametám teraz uz viem prečo :D

4.9.2015 | 0:05:09
anushka

Určitě všem knihy doporučuji přečíst. Jsou hodně čtivé a pro ne moc „schopné“ čtenáře nejsou ani dlouhé (myslím, že každé má do 300 str.). Ovšem pokud se chcete nechat překvapit seriálem, tak to udělejte až po skončení seriálu (má mít 5 sérií). Já si knížky přečetla loni v létě, když běžela první série a nelituju ;)

Spíš bych teď chtěla přečíst i ty komiksy, ale to je u nás celkem nadlidský úkol. To, že jsou jen v aj, by mi nevadilo. Ale nedají se u nás sehnat všechna čísla :(

#12 atack
webmaster
6.9.2015 | 2:00:44
atack

#11 anushka: to tak ebay ne ?

6.9.2015 | 20:41:56
Smajdalfcz

#2 ScaryX: Ale čistě teoreticky začal seriýl sledovat jako první :D … takže by to bylo jak psal :D

22.9.2015 | 11:24:56
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Kniha vs. seriál

Pár závěrečných slov o seriálu The Strain

Pár závěrečných slov o seriálu The Strain

Seriál The Strain je u konce. Celé čtyři roky nás bavil svou porcí akce. Fandili jsme Setrakianovi a jeho bandě a naopak si přáli, aby toho hajzlíka Zacka už konečně někdo oddělal. Pojďme si v tomto článku připomenout několik zásadních okamžiků seriálu.

Reklama

Svět se změnil

Svět se změnil

Citáty

Citáty

Stav překladu

Epizoda S04E10: The Last Stand

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Seriál The Strain pro vás překládají @Hendorn, @Blahar a @Janel.

Překlad na verzi: The Strain S04E09 HDTV x264 FLEET

Sledujte si nás