The Umbrella Academy (Akademie Umbrella) Postřehy z finále první řady

Postřehy z finále první řady

Postřehy z finále první řady

Před třemi měsíci jsme mohli vidět celou první řadu seriálu The Umbrella Academy, a tak tu pro vás máme detaily všech zvratů ve finále a zároveň objasnění, co to může znamenat pro budoucnost seriálu, když už je druhá řada potvrzena.

13 0
15.5.2019

Všichni už víme, jak příběh začal. V poledne 1. října 1989 43 žen porodilo, přitom ani jedna z nich neprokazovala žádné známky těhotenství. Zakladatel Akademie Umbrella Sir Reginald Hargreeves se rozhodl koupit co nejvíc těchto dětí, a právě v první epizodě vidíme, jak zavítal do Ruska, aby jedno takové dítě koupil od jedné matky. Vzhledem k růžové barvě na oblečku můžeme usuzovat, že jde právě o holčičku a tou holčičkou není nikdo jiný než Vanya Hargreeves. Její původ potvrzuje i její jméno, které jí dala Vanyina „matka“ Grace.

Co se stalo s dalšími 36 dětmi?


Přestože je Vanya držena dál od svých ostatních sourozenců Sirem Reginaldem a během jejího dětství jí namluvil, že není nijak speciální, Vanya se nakonec ukáže jako nejsilnější člen Akademie Umbrella. Kvůli jejímu statusu outsidera ji Pětka přehlíží a rozhodně ji nebere jako příčinu apokalypsy. Takovýto slepý bod má poté katastrofální následky.

Co se stalo ve finále první řady

Finále první řady s názvem The White Violin začíná flashbackem, kdy vidíme Sira Reginalda předtím, než založil Akademii v roce 1928. Své umírající ženě přináší housle, která mu však řekne, že by si je měl vzít s sebou a dát je někomu, kdo je bude milovat stejně jako ona. Sir Reginald jde poté k oknu a máme trochu pohled na místo, odkud pocházel. Lze vidět pole, které obstarávají roboti a v dálce nejspíš rakety, které vzlétají. Není jasné, kde přesně se Sir Reginald nachází, ale stojí za povšimnutí, že v komiksu je ve skutečnosti mimozemšťan, takže tato scéna se s největší pravděpodobností odehrává na jiné planetě, kdy Sir Reginald opouští svoji vlastní planetu při zničení apokalypsou. Pravděpodobně se více dozvíme ve druhé řadě, ale je zajímavé, že jeho loď odplouvá z Pier 7 – stejné číslo jako počet jeho dětí, které adoptoval.

Co se stalo s jeho rodnou planetou?

Přesouváme se do přítomnosti, kdy se Vanya osvobodila ze svého vězení a prochází domem, kde zažívá vize svých sourozenců jako dětí, kdy jí říkají, aby odešla z jejich pokojů. Jak se dům začíná pod náporem jejích sil hroutit, Klaus a Diego jsou zasaženi padajícími sutinami a nebýt Klausovy nově nalezené schopnosti, kdy umožnil Benovi se fyzicky zhmotnit a vytáhnout je zpod sutin do bezpečí, spadl by na ně další kus stropu.

Pogo mezitím narazí na Vanyu a povídáním si s ní ji na chvíli uklidní, přičemž se její bělavé oči vrátí zpět do normálu. Popravdě se ji snaží rozptýlit, aby její sourozenci mohli utéct, přičemž si vymění pohledy s Lutherem a Allison, když odcházejí. Vanya se ho mezitím zeptá, zda celou dobu věděl o jejích potlačených schopnostech, a když se jí přizná, že ano, opět rozpoutá své síly, odhodí Poga přes celou místnost a nabodne ho na parohy vycpaného jelena na zdi. Když je dům v posledním stádiu zničení, Grace je vidět v okně, jak posílá vzdušnou pusu Diegovi, než se objekt kompletně celý zřítí.

Také vás zasáhla smrt Poga a Grace?

Pětka následně přichází ke zbývajícím členům Akademie Umbrella se zjevením, že apokalypse nebylo, jak si dříve mysleli, zabráněno. Uvědomí si, že akademie nikdy nebyla zničena spolu se vším ostatním, ale že byla zničena před tím, než se stala apokalypsa – a že sama Vanya způsobila apokalypsu. Mezitím se Vanya vrací do svého bytu pro housle a míří na koncert, kde má naplánované své sólo.

Celé snažení Pětky zabránit apokalypse přišlo vniveč.

The Handler sdělí Hazelovi a Cha-Che, že to Pětka jim poslal instrukce, aby se navzájem zabili a tím je rozptýlil. Mezitím jim dá nové poslání, a to ochránit Vanyu Hargreeeves, aby apokalypse nebylo zabráněno. Zpočátku se zdá, že Hazel nemá nejmenší problém úkol splnit a veze je oba do města, aby vyhledali Vanyu. Když je však s Cha-Chou v autě a pozorují Vanyu, řekne jí, že Manažerka jim lhala a že mise, na které jsou, je sebevražedná mise.

Sledují autobus, ve kterém Vanya sedí a jakmile vystoupí a vejde do koncertní haly, Hazel sešlápne pedál s plynem a narazí nejvyšší rychlostí do betonové bariéry. Cha-Cha, jež neměla na sobě bezpečnostní pás, proletí čelním sklem a přistane na silnici bez jakékoliv známky pohybu. Hazel se pak vrací za Manažerkou a přeruší jeden z jejích projevů tím, že ji střelí do hlavy. Následně ho čeká romantické setkání s jeho láskou Agnes, která byla držena jako rukojmí.

Ze sebevražedné mise sešlo.

Strategické setkání v bowlingové hale je přerušeno agenty z Komise a členové Akademie Umbrella jsou nuceni utéct a vydat se do koncertního sálu. Uvědomují si totiž, že Vanya hodlá naplnit své původní plány na večer a vystoupit se svým sólem. Allison prosí Luthera, aby ji nechal jít za Vanyou samotnou a pokusit se ji přimět k usmíření. Ten sice souhlasí, nechá ji jít, ale jen proto, aby rozptýlila Vanyu, zatímco on a Diego na ni zaútočí. Útok se ovšem nezdaří, Vana odmrští jeho i Diega dozadu a způsobí, že diváci začnou panikařit a utíkat z koncertní haly. Agenti Komise je mezitím dohoní s úkolem ochránit Vanyu a zabránit členům akademie v zastavení blížící se apokalypsy.

Klausova nová schopnost opět přichází jako princ na bílém koni, kdy ztělesní Bena tak, že ho vidí ostatní a zároveň projeví i jeho schopnosti. Smrtící chapadla začnou roztrhávat agenty Komise na kusy. Cha-Cha také přichází na scénu, sice těžce zraněná, ale ne mrtvá, a bojuje s Diegem. Když Diego vyhraje a chce ji zabít, vzpomene si na Pětku, co mu řekl, že vražda je špatný způsob, jak uctít památku detektivky Eudory Patch, kterou Cha-Cha zabila, a tak Cha-Chu následně ušetří.

Klausova nová schopnost přišla všem velmi vhod.

Ve finále Luther, Diego, Klaus a Pětka opět zaútočí na Vanyu z různých úhlů, ale ona je snadno srazí a drží je ve vzduchu s chapadly světla, které je pomalu dusí. Allison se nakonec objeví za Vanyou a míří jí zezadu na hlavu pistolí. Přesto se však nemůže odhodlat k tomu, aby svoji sestru zabila, a tak místo toho vystřelí zbraní přímo u jejího ucha a tím naruší její sluch a její schopnosti, čímž způsobí, že spadne na zem a s ní i ostatní, které držela. Členové Akademie Umbrella oslavují, že je apokalypsa zažehnána, jenže jejich oslava je trochu předčasná. Vanya totiž, když padala, vypálila skleněnou kopulí stropu na Měsíc paprsek energie, který způsobil, že Měsíc praskl a meteory se nyní řítí směrem k Zemi spolu s jedním opravdu velkým kusem.

Takový zvrat nikdo nečekal.

Přestože si uvědomí, že znovu selhali, Pětka jim nabídne řešení, jak přežít apokalypsu, a to v podobě skoku v čase společně s ním. S ohledem na nedostatek možností všichni souhlasí a drží se společně za ruce, přičemž Luther drží Vanyu, která je v bezvědomí. Když se kolem nich začne časový portál rozprostírat, všichni se pomalu změní na děti stejně jako to bylo u Pětky, než poté společně zmizí. Hazel a Agnes také uniknou apokalypse díky kufříku, který byl ukryt ve ventilaci v hotelu. Nicméně všichni ostatní včetně Cha-Chy jsou zabiti padajícími meteority.

Apokalypsa se přesto odehrála.

Vanya se stala White Violin

Pozoruhodný detail, který byl zanechán ve finále první řady, byl ten, že když Vanya vystoupila jako první housle a uvolnila plný potenciál svých schopnosti, oblek, který měla na sobě, a housle, které zdědila po Siru Reginaldovi, zbělely. To samé se stalo i v komiksu od Gerarda Wayen. Komiks nazvaný The Apocalypse Suite měl přímý vliv na první řadu seriálu, kdy Vanya byla zajata zločinným orchestrem a přeměněna Dirigentem s pomocí Hargreevesových poznámek. Její pleť, oči a vlasy se změní v bílé a jsou jí dány bílé house, které použije k nasměrování svých sil.

V seriálu jsou samo sebou věci jinak. Zatímco Harold Jenkins slouží jako padouch až v druhé polovině série a má podobnou roli jako Dirigent v komiksech, kdy Vanyu učí uvolnit své síly s pomocí poznámek Sira Reginalda. Vanya nakonec finální přechod ve White Violin zvládne zcela sama.

Je Vanyin osud zpečetěn?

Klausova nová schopnost vše mění

Stejně jako u Vanyi i Klausovy schopnosti byly potlačeny – ne Sirem Reginaldem, který toužil, aby rozvinul potenciál svých schopností, ale právě Klausem samotným. Sir Reginald se snažil přinést Klausovy síly do popředí a vyléčit ho ze strachu z mrtvých tím, že ho nechal zamknout na celou noc v mauzoleu. Tím se mu akorát podařilo traumatizovat Klause natolik, že jakmile se stal dospělým, dělal všechno proto, aby mrtvým nemusel nijak čelit. To samé bylo i u Vanyi, když brala už odmalička léky na úzkost, které skrytě byly léky na potlačení jejích schopností. Klaus používal drogy a alkohol, aby schopnosti potlačil, takže jediného ducha, kterého viděl, byl Ben.

Když se Klausovi podařilo vystřízlivět, aby opět viděl lásku svého života, konečně se zbavil chemického oparu, který blokoval jeho schopnosti. Stále neměl kontrolu nad svými schopnostmi a spouštěčem jeho schopností se stala panika a adrenalin. V seriálu jsme ho viděli použít svoji novou moc třikrát. V momentě, kdy se dostal do boje s Benem kvůli práškům, které chtěl spolknout, poté když na něj a Diega padal strop a přes Bena oba odtáhnul, a ve chvíli, kdy se setkali s agenty z Komise v divadle. Tam se ovšem stalo něco zcela nového, kdy Klausovy ruce začaly modře zářit a tím dal Benovi fyzickou podobu.

V té chvíli se Klausova pozice v Akademii Umbrella pro Klause rapidně změnila, protože do té doby se nemohl účastnit jakéhokoli boje, když jen uměl vyvolávat mrtvé. Nyní může nejen vidět duchy, ale dávat jim i fyzickou podobu tak, aby je mohli vidět i ostatní. A co je ještě důležitější, že Ben se oficiálně může zúčastnit hry a je schopen bojovat se svými impozantními schopnostmi. Tedy pokud je Ben stále mrtvý po finále.

Je možné, že Klausova nová schopnost není poslední?

Kam Akademie Umbrella skočila?

Jedním z nejzajímavějších aspektů kruhu, který členové Akademie Umbrella vytvořili poté, co se Pětka snažil s nimi skočit pryč z divadla, byl ten, že když všichni omládli, tak Ben, kterého mohl do té doby vidět jen Klaus, omládl také. Není jasné, co přesně obnáší fyzika duchů ve světě The Umbrella Academy, ale skutečnost, že vidíme Bena jako dítě, může znamenat, že jeho smrt je jakým si způsobem zrušena. Je to samo sebou pouze teorie, ale bylo by zajímavé vidět Bena jako člena týmu v druhé sérii – nemluvě o tom, jak užitečné je mít jeho schopnosti v týmu.

Větší otázkou je však to, v jakém časovém období se Akademie Umbrella ocitne. Jednou z možností je, že se prostě mohli vrátit o osm dní zpět a budou mít třetí šanci na zabránění apokalypsy. Pravděpodobnější možností však je, že budou cestovat zpátky v času do roku 1928 a setkají se se Sirem Reginaldem za mlada. Diváci by se tak mohli dozvědět více o pozadí této postavy a členové Akademie Umbrella by tak mohli zvrátit apokalypsu tím, že zachrání Vanyu z jejího nešťastného dětství. Nezáleží ani tak na tom, kde skončí, ale vše spíš více zkomplikuje fakt, že se změnili právě na děti.

Také je tu otázka, kam skočili Hazel a Agnes s pomocí kufříku. Je možné, že už tyto postavy nemusíme vidět a Hazel bude mít radostný odchod do důchodu – bude pozorovat ptáky a jíst koblihy s láskou svého života. Také se ale opět může ukázat jako cenný spojenec, pokud skončí ve stejné době jako Akademie Umbrella.

Kde se s nimi v druhé řadě setkáme?

Skutečný důvod první řady

Velkým zvratem první série bylo to, že nejenže členové Akademie Umbrella nedokázali apokalypsu zastavit, ale oni sami byli její příčinou. V úplných začátcích byla způsobena hlavně díky Siru Reginaldovi. Vychoval členy Akademie Umbrella, aby se z nich stali bojovníci a vždy považovali násilí a sílu za nejlepší řešení jakékoliv situace. Rozhodl se potlačit Vanyiny schopnosti, protože se bál, že jsou příliš nebezpečné a použil Allison k tomu, aby přesvědčil Vanyu, že na ni není nic mimořádného, což ji vedlo k celoživotnímu podceňování se a pocitů méněcennosti. Držel ji odděleně od jejích sourozenců a nepřinášel ji žádný podpůrný systém, který tak nutně potřebovala. V podstatě z ní udělal časovanou bombu.

Nicméně on není jediný na vině. Členové Akademie Umbrella mohli apokalypsu zastavit a dostali hned několik možností, jak ji zvrátit. Mohli zahrnout Vanyu do svých diskuzí a plánování, místo aby jí opustili, takže jediná osoba, na kterou se mohla obrátit, byl právě Leonard Peabody aka Harold Jenkins. Když se Vanya vrátila na akademii poté, co rozřízla Allisino hrdlo, Luther jí mohl projevit soucit a opustit jí. Místo toho jí však nabídl objetí a zradil ji tím, že ji objal silně, až upadla do bezvědomí. Dále ji Vanyiny sourozenci mohli z vězeňské cely propustit, když je prosila, jenže odešli a nechali ji tam samotnou.

Vše mohlo dopadnout zcela jinak.

Je ironií, že zoufalé snažení členů Akademie Umbrella zastavit apokalypsu mohlo být ve skutečnosti to, co ji způsobilo. Nevíme přesně, co se stalo v původní časové ose, ale je jasné, že se podobně sešli a pokusili se bojovat proti Vanye. Oba boje vedly k tomu, že vypustila plný potenciál svých schopností, zničila Měsíc a způsobila tím, že meteory spadli na Zemi. Kdyby Luther a Diego nechali Allison, aby šla sama do koncertní haly s tím, že se uvidí s Vanyou, apokalypsa by byla pravděpodobně odvrácena. Než se totiž Luther a Diego vyřítí na Vanyu, vidíme její vřelý, sesterský úsměv, jenž věnuje Allison v publiku, která se na ni dívá a oceňuje její talent.

Sesterské pouto bylo silnější.

Konec první série byl zajímavou subverzí žánrů superhrdinských ztvárnění, kdy často bojují mezi sebou postavy, které se porazí jen díky tomu, že jsou nejsilnější osobou v místnosti. V tomto případě by bylo jedním ze způsobů, jak zachránit svět, přestat bojovat, protože síla Vanyi byla poháněna nedostatkem lásky v jejím životě a jejím hněvem na její sourozence. Možná že Haroldem Jenkinsem vše začalo, ale její sourozenci byli ti, co mohli vše svým chováním zastavit.

Skutečně chytrou věcí, která se v první řadě stala, bylo to, že zatímco Pětka hledal stopy k tomu, co způsobilo apokalypsu díky protetické oční bulvě a pokynům Komise na ochranu Harolda Jenkinse, seriál nám ve skutečnosti dával opravdová vodítka po celou dobu. Ať už to byly scény se členy Akademie Umbrella, jejich výchovou či jejich velmi napjatými vztahy, tak vše byly hlavní stopy celého příběhu najít zdroj blížící se apokalypsy. Seriál nám ukázal, jak se apokalypsa stala, ale ne tak, jak bychom očekávali. A v té době, kdy si diváci i postavy uvědomili pravou příčinu apokalypsy, bylo už příliš pozdě.

Apokalypse se dalo předejít.


Líbil se vám zvrat první řady? Co vše se vám na první sérii líbilo?

Foto: Netflix

Diskuze /8

Flanelek

Dallas? Komiks, druhý díl?

#2 Zira
15.5.2019 | 20:14:30
Zira

#1 Flanelek: Teď nevím, na co se konkrétně ptáš :D

#7 Flanelek
webmaster
15.5.2019 | 20:18:45
Fiume

Tý jo, dobrá práce. Hezky jste to všechno sepsali :) Už se nemůžu dočkat další řady… Tak moc mě naštvalo, jak se k Vanye chovali, apokalypsa je jejich chyba :(

15.5.2019 | 21:00:37
IzzyQueen

Oni sa fakt premenili na deti?! Ako to že som si to nevšimla?

15.5.2019 | 21:40:16
choudys

Hezky popsáno, prima článek. Seriál příjemně překvapil, těším se na druhou sérii.

16.5.2019 | 7:54:44
azoxid

Dobře sepsáno. Poslední odstavec to vystihl dokonale, já jsem to taky neviděl do poslední chvíle, byť jsme měli odpověď před očima celou dobu. Seriál hodně překvapil, bylo to mnohem lepší, než bych čekal. Na druhou sérii se těším.

17.5.2019 | 12:00:17
Flanelek

#2 Zira: Jednoduché. Komiks má druhý díl s názvem Dallas. Druhá Serie,že by?

#8 Zira
18.5.2019 | 9:27:41
Zira

#7 Flanelek: Já vím, že druhý díl má název Dallas, jen jsem nerozuměla otázce :) Je možné, že se nechají inspirovat druhým dílem, uvidíme :)

webmaster
20.5.2019 | 21:35:33
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

Kde se skrývaly Easter eggs v první řadě?

Kde se skrývaly Easter eggs v první řadě?

Jak už to tak bývá, ani v seriálu The Umbrella Academy nechyběly známé „Easter eggs“, které nejen mohly zpříjemnit divákovi sledování seriálu, ale navíc mu mohli předčasně odhalit finále seriálu. V následujícím článku si je podrobně rozebereme.

Reklama

Narozeniny herců

Reklama

Momentka

Momentka