The White Princess (Bílá princezna)
96/100 - 27×

The White Princess(Bílá princezna)

Píše se rok 1485 a válkou zmítaná Anglie má konečně světlejší vyhlídky. Elizabeth si bere Henryho Tudora, což by mělo zemi sjednotit. Nesou se však zvěsti, že princ Richard je naživu a nárokuje si trůn. The White Princess nahlíží na Válku růží z pohledu žen a je volným pokračováním seriálu The White Queen.

USA | 2017 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Starz | 60 minut
hrají
Jacob Collins-Levy (Jindřich VII.), Michelle Fairley (Markéta Beaufortová), Jodie Comer (Alžběta z Yorku), Essie Davis (Alžběta Woodvillová), Rebecca Benson (Maggie), Patrick Gibson (Perkin Warbeck), Vincent Regan (Jasper Tudor), Joanne Whalley (Markéta Burgundská)


Historické zasazení děje The White Princess

Historické zasazení děje The White Princess

Historické seriály bývají pro diváky náročnější pro množství postav a dlouhá jména s tituly. Abyste se hned od začátku mohli orientovat, připravili jsme pro vás stručný článek a stanice Starz zpracovala velmi přehledný videoklip s rodokmenem, který jsme pro vás přeložili.


7 0
24.4.2017

Ocitáme se v roce 1485, kdy bitva u Bosworthu ukončila válku růží. Jindřich Tudor, z rodu Lancasterů, porazil v této bitvě vojsko Richarda III. (bratra Eduarda IV.). Na anglický trůn usedají Tudorovci. První věty a už zmatek, ale přesně takto byl zakončen seriál The White Queen. Spousta postav hrála již v tomto prequelu, ale nyní získala většina z nich nové herecké tváře.

Pod lupou – Jindřich, který žil dlouhá léta v exilu, si nárokoval na anglický trůn. Po smrti Eduarda IV. (otce Alžběty z Yorku) usedá na trůn jeho syn Eduard V. (asi tak na dva měsíce). Mladého Eduarda sesadí z trůnu jeho vlastní strýc Richard (tedy bratr Eduarda IV.) a panuje necelé dva roky jako Richard III. – že vám to zní povědomě? Ano, ve skutečnosti to byl Alžbětin strýc. S podporou francouzských a skotských vojáků se Jindřich vylodí na břehu Anglie a jde si pro trůn. Po svém vítězství se stává králem Anglie a aby si svou pozici upevnil, ožení se Alžbětou z rodu Yorků, dcerou předchozího krále. Stává se z něj však velice úzkostný panovník, který se téměř po celý zbytek života obává o své postavení.


(zleva: Jasper Tudor; Jindřich VII. Tudor; Markéta z rodu Beaufortů. Foto: Starz TV)

Jindřich strávil velkou část svého mládí se strýčkem Jasperem, který je nyní jeho rádcem. Jeho matka, Markéta Beaufortová, věřila, že Jindřich jednou dobude trůn. Leč vystupuje jako zbožná žena oddaná víře, je pro svého syna schopná nechat zabíjet. Jejím manželem je Sir Thomas Stan­ley, který býval stoupencem Yorků.

(zleva: Markéta, vévodkyně burgundská; Cecílie z Yorku; Alžběta Woodvillová; Alžběta z Yorku; Markéta z rodu Plantagenetů. Foto: Starz TV)

Zleva na fotce vidíme Alžbětinu tetu, Markétu Burgundskou, která byla sestrou zesnulých králů Eduarda IV. a Richarda III. Alžběta Woodvillová měla s králem Eduardem IV. deset dětí, Alžběta „Lizzy“ (Bětka) byla nejstarší, Cecílie se narodila v pořadí jako třetí. Leč byla Bětka v dětství mnohokrát zaslíbená jiným panovníkům, nakonec se musela stát manželkou krále Jindřicha, aby upevnila jeho pozici na anglickém trůnu. Poslední postavou, kterou zmiňujeme jako významnou, je sestřenice Bětky – Markéta „Maggie“ z rodu Plantagenetů, sestra Teddyho. Jen několik příslušníků jejího rodu přežilo válku růží, a proto se na novém královském dvoře ocitá ve velmi nepříznivé situaci. Její bratr totiž mohl být jedním z posledních mužů v celé dynastii, tudíž by si mohl nárokovat trůn.

Zbytek příběhu nebudeme spoilovat a počkáme si na seriálové řešení zápletky. Pokud máte rádi seriál The Tudors o vládě Jindřicha VIII. a jeho šesti manželek, pak jen ještě dodáme, že The White Princess vypráví příběh právě jeho rodičů.

Thumbnail Play icon

Diskuze /7

pch

Pěkně upravené fotky ;)

24.4.2017 | 19:55:01
Ptolemai

Časově jsem si to zasadila správně…co mi ale nesedí je Elizabeth Woodville, chybí mi Rebecca Ferguson :/

25.4.2017 | 14:27:48
majkl44

Maggie a Teddy jsou míněni děti George Plantageneta?

#4 heidi #5 JS
25.4.2017 | 18:02:09
heidi

#3 majkl44: Přesně tak :-) dvě děti z jeho manželství s Isabel Neville

redaktor
25.4.2017 | 18:26:11
JS

#3 majkl44: Hej. Ale mám pocit, že jeho potomkovia boli z nástupníckej línie zákonom vyradení, práve preto, že bol popravený za zradu.

#6 heidi
25.4.2017 | 20:40:15
heidi

#5 JS: To byli. Z následnictví je vyloučil Richard III. Kdyby to neudělal, tak by se dle následnické linie měl stát králem malý Teddy, jakožto syn George, prostředního ze tří bratrů. Po Richardově smrti ale nebylo v zájmu Yorků a jejich příznivců, aby tento Richardův krok dál podporovali. Jak bylo řečeno v seriálu – Teddy je chlapec a York – a rebelie v jeho jménu vzniknout mohly a vznikaly…

#7 JS
redaktor
25.4.2017 | 21:18:01
JS

#6 heidi: Čo som čítala, tak ešte za Eudarda, tým istým zákonom, ktorým bol ich otec odsúdený a zbavený práv. Zbavenie všetkých dedičských práv platilo aj pre jeho potomkov.

27.4.2017 | 21:25:30
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!