The Witcher (Zaklínač) Čas opovržení

Čas opovržení

Čas opovržení

Sága o Zaklínači pokračuje druhý dílem, ve kterém se Geralt a Ciri ocitnou ve velkých problémech. Kniha je opět rozdělena do sedmi kapitol.

24.5.2020

Základní informace

Původní název: Czas pogardy
Český název: Čas opovržení
Autor: Andrzej Sapkowski
Rok vydání: 1995
Rok vydání v Česku: 1996
Země vydání: Polsko
Počet stran: 344 (brožovaná verze)
Český vydavatel: Leonardo
Překladatel: Stanislav Komárek
Pořadí v sérii: Druhý díl pentalogie
Předcházející dílo: Krev elfů
Následující dílo: Křest ohněm
Hlavní postavy: Geralt z Rivie, Ciri, Yennefer z Vengerbergu, Marigold, Vilgefortz, Codringher, Fenn, Sigismund Dijkstra, Emhyr var Emreis, Tissaia de Vries, Keira Metz, Fabio Sachs, Kayleigh, …

Čase opovržení

Tento knižní titul představuje přímé pokračování Krve elfů, na jehož konci se seznámily Yennefer a Ciri. Kniha je podobně jako u předchozího dílu rozčleněna do sedmi kapitol, přičemž každá kapitola opět začíná určitým citátem.


Kapitola první

Královský posel Aplegatt směřuje na dvůr redanského krále, ale na cestě narazí na Ciri a Yennefer, přičemž Ciri mu v transu předpoví ne zrovna příjemnou budoucnost. Aplegatt však pokračuje ve své cestě a setká se s šéfem redanské rozvědky Dijkstrou, který mu předá další vzkaz. Když se Aplegatt opět vydá na cestu, tak je zabit elfy.

V té stejné době Geralt navštěvuje detektiva Codringhera, kterého pověřil získáním informací o Rienceovi. Codringher ani jeho společník Fenn mu nepoví moc novinek, nicméně se od nich dozví, že jsou Ciri a Yennefer v nebezpečí, a proto se vydá zabit nájemné vrahy, kteří je stíhají.

Kapitola druhá

Ciri a Yennefer přijíždí do Gors Velenu, kde má Ciri nastoupit na čarodějnickou školu. Po příjezdu však Yennefer má nějaká vyřizování, a tak Ciri dovolí, aby si prohlédla město, ale pouze za doprovodu mladíka Fabia Sachse. Společně navštíví několik zajímavých míst, nicméně ve stanu s wyvernou dojde k pohromě, kterou naštěstí Ciri ukončí. Následně ji odchytí čarodějky z místní akademie, přičemž Yennefer toto nedorozumění brzy vyřeší. Ciri se však rozhodne, že chce ještě před nástupem na školu vidět Geralta, a proto se za ním vydá, a to bez souhlasu Yennefer.

Kapitola třetí

Díky Ciri se nakonec Geralt a Yennefer opět shledají a usmíří se. Následně se vydají na čarodějnickou hostinu, kde Geralt poznává členy Čarodějnické rady a Kapituly. Zároveň tu vede dlouhý soukromý rozhovor s Vilgefortzem, který si ho chce získat na svou stranu.

Kapitola čtvrtá

Na ostrově Thanned, kde se pořádala čarodějnická hostina, dojde k roztržce mezi čaroději, kteří jsou věrní severní králům, a čaroději, kteří jsou podezírání ze spolupráce s Nilfgaardem. V té době se Geralt ocitne v zajetí Dijkstry, ze kterého se však brzy dostane. Po setkání s Marigoldem se vydá hledat Yennefer a Ciry, nicméně narazí na Keiru Metz, která mu ukáže správný směr.

V té době se Ciri zdá, jak jsou zabiti Codringher a Fenn, poté se shledá s Yennefer, která jí řekne, ať uteče pryč, protože to tu je nebezpečné. Ciri se dostane do Věže racka, na jehož vrcholu se nachází nestabilní portál, který se už dlouho nevyužívá. U věže se však brzy objeví Geralt a Vilgefortz, kteří spolu svedou souboj. Geralt je těžce raněn, dokonce se ocitne i na pokraji svého života, nicméně Vilgefortz ho nezabije. Ciri vstoupí do nestabilního portálu, kvůli kterému celá věž exploduje.

Kapitola pátá

Geralt se nyní léčí u dryád v Brokilonu, kam ho přijde navštívit jeho kamarád Marigold. Vzhledem k tomu, v jaké izolaci nyní Geralt žije, se zajímá o válku. Marigold mu říká, že Nilfgaard obsadil Lyrii a Aedirn, že Vilgefortz je k nenalezení a že si Tissaia de Vries podřezala žíly. Mezitím se císař Emhyr var Emreis seznamuje s Ciri, nicméně pozná, že se nejedná o tu pravou.

Kapitola šestá

Po vstupu do portálu se Ciri ocitla uprostřed pouště. Zcela zničená a zesláblá začíná hledat vodu, nicméně cesta ji nikam nezavede. Po čase se jí podaří narazit na jednorožce, s jehož pomocí se nakonec dostane na okraj pouště. Zde ji však zajmou lovci lidí.

Kapitola sedmá

Na Ciri je vypsána velká odměna, čeho jsou si tito lovci vědomi, a proto ji vezou k prefektovi. Cestou se však zastaví v hostinci, kde místní lovci zajali Kayleigha, člena Potkanů. Díky jeho tlupě nakonec unikne pryč, nicméně setrvá u Potkanů, kteří tam začnou tvořit její novou družinu. Prefekt, který má za úkol dopadnutí této bandy, dostane nové rozkazy, a to všechny Potkany zabít.

Nezapomeňte knihu Krev elfů ohodnotit, pokud jste ji četli.

Foto: Leonardo

Diskuze /8

AzurovyAzure77

Tahle kniha mi vždycky přišla zajímavá tím, jak si jednotlivé kapitoly protiřečí. Pamatuju si, že při prvním čtení jsem se u kapitol 1 a 2 povážlivě nudil (něco ve smyslu „jako nic proti Yennefer a Ciri ale já chci sakra Geralta!“), pak přišla geniální trojka, kterou dodnes považuji za nejlepší pasáž celé ságy, čtyřka na ni skvěle navázala, pátá kapitola už slabší a pak šestka a sedmičku, duh. To byl zase teror číst. Nevím proč Sapkáče napadlo napsat skoro osmdesát stránek o tom, jak Ciri umírá na poušti a žere brouky, ale já umíral skoro taky. A Geralt zase nikde. Možná proto mi vadí ty rádoby důležité epizody v seriálu, kde figuruje pouze a jen Yennefer, popřípadě Ciri. Snad se to v druhé sérii trochu vyváží :-)

#3 pidalin #8 fabec
24.5.2020 | 16:03:00
Kouhen

Ono totis to co nebavi tebe jineho bavit muze :-) ja si knizky uzil vsechny

25.5.2020 | 5:53:14
pidalin

#1 AzurovyAzure77: To se občas stává že dílo neni o jedný jediný postavě. :-D

26.5.2020 | 15:13:37
4391

Já to měl při čtení ságy jak kdy, někdy mě víc zajímal Geralt, někdy Ciri… ale zrovna Čas opovržení jsem ještě četl jedním dechem a nepřišlo mi, že by Geraltova dějová linka byla nějak extra lepší, než dějová linka Ciri :) Její bloudění na poušti mě i celkem bavilo (v dobrém příběhu se hlavní hrdina musí občas dostat na dno a nějak se odrazit, to právě Sapkowski s Ciri na poušti zvládl podle mě dobře). Ale ok, hádám, že je to prostě věc názoru…

#5 AzurovyAzure77
26.5.2020 | 16:26:02
AzurovyAzure77

#4 4391: To bylo spíš tím, že Geralt je prostě Geralt :-D kdyby byl na té poušti on, tak bych to asi taky hltal, ale Ciri v knihách dvakrát nenadchla, to až ve hře. Třeba taková Yennefer měla ještě celkem dobré kapitoly ale Ciri, ta se četla nejlíp když měli společný příběh s Geraltem. I když nad tím teď tak přemýšlím, to tam taky moc často nebylo xD

26.5.2020 | 20:12:46
B.Jaga

Zaplať pámbu, že jsem to nepřiznala jako první, totiž že mě knižní (a teď už i herní) Ciri dost hněte… :D

#7 Svjatogor
26.5.2020 | 21:49:52
Svjatogor

#6 B.Jaga: U sedmi pekel čím? :-O :-D

26.5.2020 | 22:43:49
fabec

#1 AzurovyAzure77: Tak kvalitativními výkyvy trpí celá románová série…

26.5.2020 | 22:58:10
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Druhá série Zaklínače

Roku 2021 se dočkáme pokračování seriálu Zaklínač, které se bude skládat z osmi epizod. Pokud vás zajímají další novinky týkající se druhé řady, tak zavítejte do našeho přehledného článku

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás