The Witcher (Zaklínač) Meč osudu

Meč osudu

Meč osudu

Druhá kniha o zaklínači Geraltovi od spisovatele Andrzeje Sapkowského je taktéž tvořena jednotlivými povídkami, které netvoří jeden ucelený příběh. Povídek je tentokrát sedm.

5.2.2020

Základní informace

Původní název: Miecz przeznaczenia
Český název: Meč osudu
Autor: Andrzej Sapkowski
Rok vydání: 1992
Rok vydání v Česku: 2000
Země vydání: Polsko
Počet stran: 400 (brožovaná verze)
Český vydavatel: Leonardo
Překladatelé: Stanislav Komárek a Jiří Pilch
Pořadí v sérii: Druhá sbírka povídek
Předcházející dílo: Poslední přání
Následující dílo: Krev elfů
Hlavní postavy: Geralt z Rivie, Marigold, Yennefer z Vengerbergu, Borch Tři Kavky, Istredd, Dainty Biberveldt, Dudu, Ciri, Eithné, Yurgu, …

Meči osudu

Druhá sbírka povídek o zaklínači Geraltovi opět nemá jeden ucelený děj. Příběh je rozdělen do sedmi různých povídek, přičemž poslední z nich je brána za epilog. Hlavní postavou je opět samotný Geralt z Rivie, kterému velmi často sekunduje bard Marigold. Zároveň se tu poprvé objevuje malá Ciri, která sehraje velkou roli v nadcházejících knižních dílech.


Povídka Hranice možností

Geralt a jeho přítel Marigold se ocitnou v oblasti, kde se rozpoutal hon na draka. Stanou se tak součástí výpravy, které se účastní například Borch Tři Kavky, Sekáči z Crinfridu, trpaslík Yarpen Zigrin či Geraltova láska Yennefer. Geralt však není posedlý zabitím draka podobně jako ostatní, protože tyto zvířata považuje za vzácná. Výprava nakonec narazí na velmi vzácného zlatého draka jménem Villentretenmerth, který vyzve rytíře Eycka z Denesle na souboj. Villentretenmerth hravě vyhraje a poté odhalí, že je Borch Tři Kavky, který dokáže měnit svou podobu na kohokoliv a cokoliv. Villentretenmerth následně odchází pryč a Geralt se usmíří s Yennefer, se kterou se hádal.

Povídka Střípek ledu

Zatímco jsou Geralt a Yennefer ve městě Aedd Gynvael, kde Geralt vyřizuje zakázku pro místního starostu, tak se dozvídá, že Yennefer má poměr s místním čarodějem Istreddem. Yennefer se nedokáže rozhodnout, se kterým mužem by měla být, a proto se Geralt a Istredd domluví na vzájemném souboji, který rozhodne o tom, kdo bude s Yennefer. Těsně před soubojem obdrží Istredd dopis od Yennefer, ve kterém ho čarodějnice odmítá. Geralt poté odejde ze souboje, aniž by se s čarodějem bil, protože spěchá pro svůj dopis od ní.

Povídka Věčný oheň

Geralt a Marigold zavítají v Novigradu za půlčíkem jménem Dainty Biberveldt, za kterého se však vydává doppler, stvoření, jež je schopno změnit své chování a svou podobu na někoho jiného. Tento doppler přezdívaný Dudu však původního Daintyho Biberveldta nezabil, protože ten později rozzuřeně přijde do Novigradu. Doppler se všem po chvilce ztratí, a proto ho Geralt, Marigold a Dainty začnou hledat. Dainty následně zjistí, že Dudu prodal jeho zboží a nakoupil jiné, díky čemuž si Dainty vydělal velké jmění. Dainty a Dudu se proto usmíří a Dudu si může ponechat jeho podobu.

Povídka Trochu se obětovat

Geralt pomáhá knížeti Aglovalovi s mořskou pannou Sh'eenaz, do které se kníže zamiloval. Sh'eenaz však nechce obětovat svou ploutev k tomu, aby se stala člověkem, a proto Geralt nedokáže knížeti pomoci. Následně se Geralt a Marigold setkávají v Bremervoordu s trubadúrkou Essi Daven, Marigoldovou kamarádkou, která se bezhlavě zamiluje do Geralta. Geralt následně řeší problém s rybolidmi, který přežije jen díky Sh'eenaz. Ta se brzy poté obětuje a přijme lidské nohy, aby mohla být se svým knížetem. Vzhledem k tomu, že Geraltova práce v Bremervoordu je hotova, se rozloučí s Essi, kterou už nikdy neuvidí.

Povídka Meč osudu

Geralt se ocitá v lese Brokilonu, kam přijíždí se zprávou pro vládkyni dryád Eithné. Cestou však čirou náhodou narazí na dívenku jménem Ciri, která je vnučkou královny Calanthé. Dryády rozhodnou o tom, že Ciri zůstane v jejich lese už navždy, ale Geralt přemlouvá jejich vládkyni, aby holčičku potkal jiný osud, protože si ji oblíbil. Eithné se nakonec rozhodne propustit Geralta i Ciri, přičemž Geralt posílá Ciri zpátky domů za její babičkou.

Povídka Něco více

Sedlák Yurga se ocitne v nesnázích, když ho přepadnou netvoři, ale na poslední chvíli ho zachrání Geralt, který v boji utrží vážné rány. Zachráněný sedlák si uvědomí, jak moc je zaklínači dlužný, a proto se ho snaží zachránit. Geralt se tak například setkává se svou matkou Visennou, která mu pomáhá zpátky na nohy. Dále se Geralt dozvídá, co se stalo v Cintře, kterou dobyla nilfgaardská vojska. Když už je zaklínači lépe, tak mu Yurga slibuje, že mu dá svého syna, aby z něj udělal zaklínače. Čirou náhodou se však Yurgova rodina za jeho nepřítomnosti ujala osiřelé dívky, kterou je Ciri. Geralt se proto ujímá jí a slibuje jí, že už budou navždy spolu.

Povídka Něco končí, něco začíná

Geralt a Yennefer mají svatbu, na které se nachází téměř všichni jejich přátelé. Během veselky dojde k několika událostem, které Geralt musí vyřešit, aby svatba nebyla narušena. Svatba je zároveň zasazena do vzdálenější budoucnosti, protože Ciri je tu již starší.

Nezapomeňte knihu Meč osudu ohodnotit, pokud jste ji četli.

Foto: Leonardo

Diskuze /13

fabec

Finální řádky „Trochu se obětovat“ jsou pro mě vrcholem celé knižní série :) :( V závěsu pak celá povídka „Hranice možností“, také velmi vyvedená :).

5.2.2020 | 20:51:32
Brut

Povídka Něco končí, něco začíná není myslím kanonická. Měl ji napsat Sapkowski pro přítele, který se v té době zrovna ženil.

6.2.2020 | 10:17:24
desaix

„Meč osudu a Niečo viac“ sú pre mňa úplný vrchol všetkých poviedok a možno i celého zaklínača.

6.2.2020 | 19:04:56
Thunderbird

jak říká #2, poměrně důležité je zmínit, že tahle povídka není kanonická. Není ani ve většině překladů, včetně Anglického.

6.2.2020 | 22:43:38
Thunderbird

Joo a ještě detail k Meči osudu – Geralt až do halucinací po požití Vody Brokilonu neměl páru, že ten prcek je vlastně Ciri, což je…tak nějak důležité pro děj? Jen že z tohohle shrnutí to není jasné, ale ono je to ve finále jedno :D

#6 Hzjena
6.2.2020 | 22:46:40
Hzjena

#5 Thunderbird: Pro celek to důležité není, ale jeho život (Sapkowského) zrovna zažíval zamilování do náctileté slečny…a to o něčem hovoří.:D

#7 Thunderbird
7.2.2020 | 0:45:56
Thunderbird

#6 Hzjena: A co s tím má společného Meč osudu a Geraltovy halušky? :D

#8 Hzjena
7.2.2020 | 15:25:28
Hzjena

#7 Thunderbird: sry to napsal jsem to do špatnýho okna/fóra

#9 Thunderbird
7.2.2020 | 20:21:40
Thunderbird

#8 Hzjena: :D

7.2.2020 | 22:22:44
Snowleopard

Knihy jsem četl poměrně nedávno, ale „something ends, something begins“ si nepamatuji. Nenapsal to náhodou Sapkowski nějak dodatečně nebo mi to nějak uniklo?

#11 Thunderbird #13 Hzjena
8.2.2020 | 21:18:35
Thunderbird

#10 Snowleopard: je možný, že máš jiné vydání :) ale o moc nepřicházíš, ta povídka není kanonická a má pár problémů :D

#12 Svjatogor
9.2.2020 | 1:41:07
Svjatogor

#11 Thunderbird: Ale je skvělá. Nelze nezávidět Villentretenmer­thovi jeho dračí sexappeal. :-D

9.2.2020 | 2:12:55
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Druhá série Zaklínače

Roku 2021 se dočkáme pokračování seriálu Zaklínač, které se bude skládat z osmi epizod. Pokud vás zajímají další novinky týkající se druhé řady, tak zavítejte do našeho přehledného článku

České titulky

Seriál Zaklínač vytvořila streamovací služba Netflix, jehož česká podpora vytvořila jak české titulky, tak i dabing. Zaklínače si tedy můžete plně vychutnat přímo na Netflixu. Nezapomeňte poté ohodnotit jednotlivé epizody, postavycelý seriál

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás