Největší filmoví řečtí hrdinové

Největší filmoví řečtí hrdinové

22.3.2018 12:00


Řecká mytologie je ve své podstatě první sdílený vesmír, kde se různé postavy setkávají napříč bájemi a pověstmi. Mýty jsou pak ideální látkou pro filmaře, proto se v článku můžete podívat na výčet nejslavnějších herců v rolích řeckých héroů.


V našem seznamu záměrně opomíjíme hrdiny války o Tróju, o jejichž dřívějších představitelích přinášíme podrobnější informace přímo v profilech postav, které můžete ohodnotit. Vybrali jsme tedy několik hvězdných herců, kteří proslavili slavné řecké hrdiny i mezi širší veřejností.

Iásón

V kultovním sandálu Jáson a Argonauti slavného krále, který nešťastně skončil, ztvárnil Todd Armstrong, kterému neskutečně seděla chemie se svůdnou Médeinou představitelkou Nancy Kovack. Nový televizní remake pak v roli iolkského rodáka představil relativně neznámého Jasona Londona, kterému ale statný řecký bojovník vůbec nesedl.

Todd Armstrong ve své životní roli. Foto: Columbia Pictures

Héraklés

Nejslavnější hrdina řeckých mýtů se na plátně a v televizi objevil už nesčetněkrát. O Sorbovi a Rockovi se píše všude, ale kdysi dávno jej kvalitně zahrál i kulturista Peter Lupus, který exceloval ve filmu Herkules proti babylónským tyranům, či filmový Aineiás Steve Reeves. Slavným představitelem Hérakla (Herkula) byl i italský titán Lou Ferrigno (první filmový Hulk) a jeden z posledních herců, kteří reka ztvárnili, byl Kellan Lutz, jenž ztvárnil i jinou postavu z řecké mytologie, boha Poseidóna.

Lou Ferrigno byl ten nejsvalnatější Herkules. Foto: MGM

Perseus

Héraklův dědeček sice není tak populární figurou jako největší hrdina řecké mytologie, ale ve filmu se už objevil celkem třikrát. Poprvé roku 1963, kdy jej ztvárnil Richard Harrison v bizarním snímku Perseo l'invincibile, přičemž hitem internetu je dodnes souboj Persea s Medusou, který připomíná Burroughsova hrdinu Johna Cartera v boji s rostlinnými lidmi na Barsoomu. Mnohem populárnější pak v této roli rozhodně byl Harry Hamlin, který v osmdesátkovém Souboji titánů prožil vrchol kariéry. Zatím naposledy Persea ztvárnil současný populární blockbusterový herec Sam Worthington, jenž jej nejprve pojal jako antického mariňáka a následně coby špinavého mstitele.

Po celý Hněv titánů si Worthington neumyl obličej. Foto: Legendary Pictures

Ioláos

V Sorbově Herkulovi si roli hrdinova synovce zahrál Michael Hurst a po celou dobu trvání seriálu byl hlavnímu héroovi pevnou oporou. Když se však podíváme trochu do historie, najdeme Ioláa na plátně už roku 1960, kdy jej ve filmu The Loves of Hercules ztvárnil Arturo Bragaglia. Zatím naposledy jsme Ioláa viděli v Rockově Herculovi, kde si roli střihl mladík Reece Ritchie.

Pro Hursta byl Ioláos životní rolí. Foto: Renaissance Pictures

Autolykos

Hermův syn a jeden z nejslavnějších zlodějů a podvodníků vůbec do našeho seznamu na první pohled nezapadá, jelikož však měl dobré srdce a nikdy svou krádeží neuškodil spravedlivým lidem, objevil se jako kladný hrdina nejprve v seriálech Herkules a Xena, kde mu propůjčil tvář legendární Bruce Campbell, a následně v Johnsonově Herculovi, ve kterém jej mistrně zahrál jeden z nejméně doceněných herců současnosti, Rufus Sewell.

Role šarmantního zloděje Campbellovi sedla. Foto: Renaissance Pictures

Atalanta

Největší lovkyně řeckých mýtů a předobraz pro komiksové hrdinky současnosti ve filmu překvapivě nemá tak silné místo. Vlastně jsme si jí pořádně užili jen po boku Kevina Sorba, kde ji ztvárnila Corey Everson, a v Herculovi s Dwaynem Johnsonem, kde ji mistrně zahrála Ingrid Bolsø Berdal. Role odvážné bojovnice norské herečce sedla, proto bude zajímavé sledovat, kdy při současném trendu ženských hrdinek Atalantu znovu uvidíme v akci.

Norská herečka v roli řecké hrdinky? Ale tak proč ne. Foto: MGM

Théseus

Vedle Hérakla patřil Théseus mezi ty úplně nejslavnější a nejproslulejší héroy v řeckém světě. Jako athénský kralevic zabil krétského býka, krommyonskou svini i knósského mínotaura a následně už coby král pomohl Oidipovi sestoupit do podsvětí. Tyto činy jej vyloženě předurčily i pro filmovou kariéru, proto nebylo divu, že si jej roku 1960 zahrál slavný atlet Bob Mathias ve filmu Teseo contro il minotauro. V roce 2003 pak Thésea ztvárnil Stellan Skarsgård, paradoxní však bylo, že ve filmu Helena Trojská. I třetí filmové vyobrazení athénského hrdiny se přímo neinspirovalo bájí, protože Théseus s tváří Henryho Cavilla byl prostým vesničanem, kterého bohové předurčili k obraně proti zlotřilému králi Hyperionovi. Ve snímku Válka bohů však Thésea vidíme i v boji proti mínotaurovi, což je pocta slavnému mýtu.

Pokud někdo může vést lidstvo proti Hyperionovi, pak je to Théseus. Foto: Virgin Produced

Agénór

Král, který podle pověstí vystavěl fénické město Týros a vybudoval obrovskou říši, sice není v řeckých bájích tak slavný jako jeho potomci Európa, Kadmos a Thásos, ale ve filmu se přeci jen objevil. Roku 2012 ho totiž v Hněvu titánů ztvárnil Toby Kebbell a představil jej jako člena Perseova týmu ve výpravě za záchranou Dia a porážkou Krona.

Tobyho Agénór měl ve filmu přezdívku Lodivod. Foto: Legendary Pictures

Týdeus

Kalydónský kralevic, otec achájského héroa Dioméda a hrdina výpravy Sedmi proti Thébám, ve filmu debutoval roku 2014, kdy jej jako němého a zuřivého bojovníka v Herculovi brilantně zahrál norský herec Aksel Hennie. Uvidíme, zda tuto nesmírně zajímavou postavu někdy uvidíme ve filmu znovu.

Týdeus byl zdatný bojovník i ve filmu. Foto: MGM

Amfiaráos

Slavný věštec, který podle svých slov spatřil svou smrt, a proto mohl bojovat beze strachu, debutoval ve filmu roku 2014, kdy jej ve snímku Hercules ztvárnil slavný herec Ian McShane. Účastník mýtické výpravy Sedmi proti Thébám zde vystupuje jako velice vtipný a výřečný starý válečník, který je členem Herkulova týmu.

McShane to jako Amfiaráos vskutku rozjel. Foto: MGM


Jít na Troy: Fall of a City | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře