Troy: Fall of a City
53/100 - 20×

Troy: Fall of a City

Trojská válka se stala velmi oblíbeným tématem ke zpracování. Tentokrát se ho ujmula britská stanice BBC One, která nám v této minisérii ukáže události z války a láskyplný vztah Heleny a Parida.

VB | 2018 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | BBC One | 60 minut
žánr
Drama, Historický, Válečný
hrají
David Gyasi (Achilleus), Jonas Armstrong (Meneláos), Hakeem Kae-Kazim (Zeus), Alfred Enoch (Aineiás), David Threlfall (Priamos), Tom Weston-Jones (Hektór)

Řecké mýty jako první sdílený vesmír

Řecké mýty jako první sdílený vesmír

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak jsme krátkozraci, když sdílený vesmír Marvelu považujeme za revoluční vynález? S tímto nápadem totiž už dávno přišly světové kultury ve svých mýtech, přičemž k úplné dokonalosti celý pojem sdíleného vesmíru dovedli Řekové.

3 0
25.8.2018

Na čem si tuto teorii nejlépe potvrdit? Nu, nejlépe nejdříve na sólových dobrodružstvích hlavních héroů. Řecká mytologie je plná těch nejlepších hrdinů, kteří ve velkém ničí nejrůznější potvory po celém antickém světě. Připomeňme si ty nejvýznamnější.

Héraklés

Největšího héroa řeckých bájí jistě netřeba představovat. Splnil proslulých dvanáct prací, ubránil Théby a ochránil Tróju před Poseidónovou stvůrou, ale také zabil své děti, otročil u Omfalé a bezdůvodně vybil několik měst. Héraklés je sice vzorem hrdiny, ve svých příbězích se však nevyvaroval temnějších chvilek a nedá se tedy brát jako nejvyšší vzor ctnosti. Nakonec však jako jeden jediný z hrdinů vystoupal na Olymp a stal se bohem.

Také vám chybí Sorbův Herkules? Foto: Renaissance Pictures

Perseus

Filmy proslavený héros, který zahubil smrtelnou Gorgonu Medusu, byl na rozdíl od Hérakla nenásilným bojovníkem, který ublížil pouze monstrům a několika násilným nápadníkům své ženy. Do mýtů se zapsal zničením Medusy, Kétha a zkameněním titána Atlanta. Vzal si Andromedu a po smrti se spolu s ní stal souhvězdím.

Perseus s tváří Harryho Hamlina. Foto: MGM

Théseus

I současné hlavní město Řecka mělo svého hrdinu. Athénský rek Théseus se inspiroval Héraklem, se kterým se navíc osobně znal, a vykonal stovky velkých činů, z nichž vypíchněme zahubení krommyonské svině, krétského býka a hlavně nestvůrného Mínotaura v Knóssu. I když své zemi vládl povětšinou moudře nevyvaroval se chyb a kvůli jedné musel rok dlít v podsvětí.

Théseus byl antickým Supermanem. Foto: Virgin Produced

Odysseus

Nejlstivější hrdina celé řecké mytologie zazářil jako geniální stratég, díky kterému Achájové dobyli Tróju. Následně deset let putoval po moři a jelikož urazil bohy, dlouho bloudil a hledal své malé království Ithaky. V Odysseově případě bychom mohli použít označení rogue hrdiny, tedy héroa, který není tak slavný a silný jako předchozí tři a neváhá si špinit ruce lží a intrikami.

Sean Bean v roli Odyssea. Foto: Warner Bros.

Jestli si myslíte, že příběhy těchto bojovníků nejsou provázané, tak se velice mýlíte. Už ve starověku se totiž dali dohromady tehdejší Avengers, aby našli Zlaté rouno. Proslulý tým Argonautů, který se vypravil do Kolchidy, byl složen z největších a nejmocnějších hrdinů světa. Jejich příběh je natolik slavný, že se dočkal i několika filmových zpracování, přičemž to nejvýznamnější z roku 1963 obsahuje veškeré reálie a sleduje Íásóna a spol. v boji s mýtickými stvůrami i obry.

Ani řecká mytologie však nedokázala fungovat bez děr v příbězích. Kolikrát se stávalo, že postavy, které už měly být mrtvé, najednou znovu vstoupily do děje. Za všechny chyby jmenujme například titána Atlanta, kterého Medusinou hlavou zkameněl Perseus, ale následně se s ním setkal Perseův přímý potomek Héraklés a využil jej ke splnění jedenáctého úkolu.

I starověký svět pak poznal své mohutné crossovery a vleklé války. Místo Infinity War si ale vystačil s válkou o proslulou Tróju, případně i s výpravou Sedmi proti Thébám a následnými Epigony. Tyto báje stejně jako moderní komiksovky sledovaly smrt mnoha hrdinů a dodnes působí jako velká inspirace.

Jelikož se současný Hollywood nachází v tvůrčích troskách, je dost dobře možné, že se brzy chopí myšlenky utvořit filmový vesmír na základě řeckých bájí a vedle komiksu je začne posílat do světa ve velkém. Schválně, kdy se tak stane.

Diskuze /7

Roy

Někdo tady objevil Ameriku.

#2 KosSs
25.8.2018 | 10:21:28
KosSs

#1 Roy: hh, někdo asi zapomněl na „povinnou“ četbu základní školy. Jen se divím, že z těchhle nejstarších cool příběhů netěží v současnosti desítky seriálů …

#3 Lex Luthor
25.8.2018 | 12:29:17
Lex Luthor

#2 KosSs: jo když opomene troyu na kterou jsem se přestal dívat po první epizodě tak už se žádné další seriály nevysílají, když zrušili i seriál Atlantis.

25.8.2018 | 13:07:02
DarthRevan

Pokud vaši, že jsem to tady takhle připomenul, tak se vám omlouvám, pánové. ;)

webmaster
25.8.2018 | 15:04:07
deeside95

Jen to ne… Universum inspirované řeckými bájemi podle Hollywoodu, to by byla polovina Řeků černých, sem tam možná Asiat a nejlépe pár homosexuálů. Ne, děkuji.

#7 Praimfaya
12.10.2018 | 14:53:43
Ozymandias

kez by uz zacli

23.10.2019 | 4:34:39
Praimfaya

#5 deeside95: V antickom svete boli homosexuáli pomerne bežný jav. Vo vojsku dokonca žiadúci.

21.1.2020 | 11:57:03
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama