True Detective (Temný případ)
94/100 - 373×

True Detective(Temný případ)

Stanice HBO představuje nový formát osmidílného seriálu. V každé sérii se rozehrává zcela nový příběh s novými postavami, které řeší jeden velký a temný případ. Z pohledu detektivů i kriminálníků divák proniká nejen do policejního vyšetřování, ale také svědomí postav, a skrze ne zcela lineární vyprávění v nečernobílém světě nadnáší zásadní filozofické otázky života.

USA | 2014 | Pauza
vysílání
4 sezóny | HBO | 60 minut
žánr
Detektivní, Drama, Krimi
hrají
Matthew McConaughey (Rustin Cohle), Woody Harrelson (Martin Hart), Colin Farrell (Ray Velcoro), Rachel McAdams (Ani Bezzerides), Taylor Kitsch (Paul Woodrugh), Mahershala Ali (Wayne Hays)

Časová osa první řady

Časová osa první řady

Přestože druhá řada seriálu True Detective nemá mít s tou první po dějové stránce nic společného, rozhodně neuškodí si připomenout a srovnat jednotlivé body loňského propleteného vyšetřování Martina Harta a Rustina Cohla, které se rozpínalo napříč neuvěřitelných sedmnáct let jejich životů.

20 0
15.6.2015

Podrobnější rozbor jednotlivých událostí první řady seriálu Temný případ si můžete pročíst v našich detailních popisech jednotlivých epizod.

(tradiční maškarní slavnosti Mardi Gras,
ze kterých buďto vychází, nebo se za ně schovává Tuttlův kult)

první polovina 20. století

 • Vážený člen louisianské společnosti Sam Tuttle buďto zakládá rituální kult vražd žen a dětí, nebo sám pokračuje v jeho starší tradici. Sam Tuttle měl mnoho dětí, ať už manželských či nemanželských. Jedním z jeho manželských dětí byl Billy Lee Tuttle, pozdější reverend, a jeho synovcem byl Edwin Tuttle, budoucí louisianský guvernér a Billyho bratranec. Mezi jeho nemanželské děti patřil například Ted Childress, který se stane šerifem, nebo William Childress, budoucí otec Errola Childresse, „špagetového monstra se zelenýma ušima“ a vraha Dory Lange. Všichni tito potomci Sama Tuttla byli zároveň součástí jeho rozsáhlého kultu. (After You've Gone)

1985

 • Martin a Maggie Hartovi mají svatbu. O rok později se jim narodí dcera Audrey, další tři roky nato pak druhá dcera Maisie. (The Long Bright Dark)
 • Reverend Billy Lee Tuttle a jeho bratranec, guvernér Edwin Tuttle, zakládají Pramen: alternativní křesťanský vzdělávací program pro děti, které nebydlí v blízkosti státních škol. Tento program je přitom využíván kultem okolo rodiny Tuttlových, kteří nyní přímo ve školách často uspávají, paralyzují a poté fotí a znásilňují děti, přičemž některé z nich dokonce unášejí a vraždí. (Haunted Houses, Form and Void)

1989

 • Rustova dcerka Claire umírá při dopravní nehodě. Rust se rozvádí se svou ženou a následně je obviněn ze zabití feťáka během protidrogové akce. Aby se vyhnul následkům, nechá se poslat na čtyři roky v utajení mezi drogové dealery. (The Long Bright Dark, Seeing Things)

1990

1992

 • Po záplavách je nalezeno tělo Rianne Olivier, přítelkyně Reggieho Ledouxe. Předpokládá se, že se utopila, ve skutečnosti však byla zabita Reggiem a pravděpodobně i Errolem Childressem. (The Locked Room, Form and Void)

(fotografie desáté třídy Tuttlovy křesťanské školy Světlo cesty;
na fotce je Rianne Olivier a několik dalších obětí kultu)

1993

 • Rust, stále v utajení a nyní již silně navyklý na drogách, zabije tři členy drogového kartelu a sám je postřelen. Potom je na čtyři měsíce uzavřen do texaské psychiatrické léčebny. (Seeing Things)
 • Program Pramen je ukončen, vraždění Tuttlova kultu ale stále pokračuje. Errol Childress vyhledává své oběti kolem pobřeží skrze zakázky na natěračské a udržovací práce. (The Secret Fate of All Life, Haunted Houses, Form and Void)

1994

 • Rust nyní může odejít do zaslouženého důchodu, místo toho si ale vyžádá přeložení ke kriminální policii. Je proto převelen na louisianskou kriminálku, kde se jeho parťákem stává Martin Hart. (Seeing Things)
 • Errol Childress po lese honí holčičku jménem Molly Ann Ross. Té se před ním podaří uniknout a policii pak řekne, že ji honilo „špagetové monstrum se zelenýma ušima“. Tomu nikdo nepřikládá žádnou váhu, Molly tím ale odkazovala na Errolovy jizvy a zelenou domovní barvu na jeho obličeji. (The Long Bright Dark, Form and Void)
 • Childress se setkává s Dorou Lange, k níž se dostal přes Reggieho Ledouxe, kterému o Doře ve vězení vyprávěl její exmanžel Charlie. Dora je pravděpodobně po určitou dobu žákem Errolova temného „učení“, a to zároveň nejspíše pod silnou dávkou omamných látek. Childress s ní chodí na kázání a vodí ji do černého vypáleného kostela. (Seeing Things, The Locked Room, Who Goes There, Form and Void)

(Errol Childress alias „špagetové monstrum se zelenýma ušima“,
jak ho policii popsala Marie Fontenot)

1995

 • Errol Childress Doru zabíjí a její tělo je nalezeno ve třtinovém poli. Dora byla mučena, znásilněna, zabita a poté svázána ke stromu s různými satanistickými ornamenty, včetně koruny z parohů. Hlavními vyšetřovateli se stávají Martin Hart a Rustin Cohle, Billy Lee Tuttle se ale případ snaží dostat pod svou zvláštní jednotku, aby skutečný vrah nemohl být dopaden. (The Long Bright Dark, Form and Void)
 • Marty a Rust během vyšetřování odhalí záhadná zmizení dvou dalších dívek z posledních pěti let: Marie Fontenot a Rianne Olivier. Právě přes Rianne se pak dostanou k prvnímu podezřelému – Reggiemu Ledouxovi. (The Long Bright Dark)
 • Rust využije své staré krytí a infiltruje motocyklový gang Železných křižáků, aby se dostal k Reggiemu Ledouxovi. (Who Goes There)
 • Marty podvádí Maggie s Lisou Tragnetti. Maggie se to dozví a na čas od Martyho odejde. (Seeing Things, Who Goes There)
 • Rust a Marty odhalí dům Reggieho Ledouxe. Marty v domě objeví mrtvé tělo chlapce a dívku v katatonickém stavu – Kelly. Marty Reggieho v hněvu zastřelí a s Rustem pak celou scénu narafičí tak, aby to vypadalo, že se jen museli bránit. Z obou detektivů se v očích veřejnosti stávají hrdinové a případ je oficiálně uzavřen. (The Secret Fate of All Life)

(Martin Hart a Rustin Cohle vyšetřují rituální vraždu Dory Lange)

2002

 • Marty a Rust jsou stále parťáci na louisianské kriminálce. Marty opět žije se svou rodinou, avšak jeho starší dcera Audrey začne vykazovat psychické problémy. (The Secret Fate of All Life)
 • Rust zjišťuje, že případ z roku 1995 není uzavřen a že skutečný vrah je stále na svobodě. Pokusí se v psychiatrické léčebně vyslechnout Kelly a zajde dokonce i za samotným reverendem Billym Lee Tuttlem. Ten Cohla nechá suspendovat. (The Secret Fate of All Life, Haunted Houses)
 • Marty opět podvádí Maggie. Ta se mu rozhodne pomstít tím, že se vyspí s Rustem. Martymu to řekne a i s dcerami od něj odejde. Marty Rusta napadne a oba se poperou. Rust poté dává výpověď a vrací se na Aljašku, kde prožil své mládí. Tam stráví dalších osm let. (Haunted Houses)
 • Marty během té doby žije povětšinou sám a otevírá si soukromou vyšetřovací agenturu. (The Long Bright Dark, After You've Gone, Form and Void)

(Rust a Marty v roce 2002)

2010

 • Je naznačeno, že Cohle hodlá spáchat sebevraždu, avšak ještě předtím chce dořešit svůj případ z roku 1995. Vrátí se do Louisiany a vloupá se do domu Billyho Lee Tuttla, kde objeví videonahrávku vraždy Marie Fontenot. Tuttle záhy buďto spáchá sebevraždu nebo je zabit jinými členy kultu, aby nemohl být s pomocí nahrávky vydírán. (After You've Gone, Form and Void)

2012

 • V Louisianě jsou odhalovány nové vraždy podobné vraždě Dory Lange. Vyšetřování se ujmou detektivové Papania a Gilbough, kteří si v dubnu na policejní stanici pozvou Rustina Cohla kvůli jeho vyšetřování Dory Lange v roce 1995. Oba ale ve skutečnosti Rusta z vraždy Lange i všech ostatních podezřívají. Když si to Rust uvědomí, odejde.
 • O měsíc později si Papania a Gilbough pozvou Martina Harta, aby jim řekl jejich verzi příběhu. Když pak i jemu řeknou, že podezřívají Cohla, Marty jim nevěří a rovněž odchází. (The Long Bright Dark, The Secret Fate of All Life)
 • Ihned poté, co Marty odejde od výslechu, ho vyhledá Rust a požádá ho o pomoc. Přesvědčí ho videokazetou s Marie Fontenot a oba se pustí do vyšetřování.
 • Po několika týdnech odhalí svého vraha, „špagetové monstrum se zelenýma ušima“, kterým je Errol Childress. Najdou jeho dům a pronásledují ho do „Carcosy“ – prastaré spleti tunelů lemované těly Childressových obětí. Errol oba bývalé detektivy těžce zraní, nakonec se jim ho ale podaří zabít. (Haunted Houses, After You've Gone, Form and Void)
 • Rust je vážně zraněn, avšak přežije. Martymu se poté svěří, že když byl blízko smrti, cítil přítomnost své dcerky a chtěl se k ní připojit – tedy zemřít. Oba pak společně opouští nemocnici. (Form and Void)

(finální konfrontace mezi Rustem a Errolem Childressem)

FOTO: HBO

Diskuze /8

barahir

Sakra, to byly časy. :D

čestný člen redakce
15.6.2015 | 20:41:17
RustCohle

pekný článok, už sa nemôžem dočkať pondelka aj keď mám docela strach vďaka tým negatívnym recenziám :/

#3 adam16
15.6.2015 | 21:13:00
adam16

#2 RustCohle: máš nejaké linky na tie recenzie? rád by som si ich prečítal

#5 RustCohle
15.6.2015 | 21:35:33
barahir

Recenze stejně můžou být z max prvních dvou dílů.

čestný člen redakce
15.6.2015 | 21:53:30
RustCohle

#3 adam16: na twitteri som do vyhladavanie napísal true detective a tam autmaticky vyhladá nanovšia články skoro všetko boli recenzie resp. môžeš skúsiť reddit.com tam toho najdeš veľa

#8 adam16
15.6.2015 | 21:54:26
gladiator992

Zaujímave :D

16.6.2015 | 7:12:30
terryuiu

Super článek, tenhle víkend jsem si sjela 1. sérii znovu :)

16.6.2015 | 13:03:27
adam16

#5 RustCohle: ďakujem ;)

17.6.2015 | 10:05:13
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S03E08: Now Am Found

cz100%
DOKONČENO

Odkaz směřuje na web titulky.com, kde jsou ke stažení titulky dostupné z HBO. Seriál si můžete pohodlně pustit online na HBO GO.

Recenze třetí řady

Recenze: Třetí Temný případ znovu a lépe, jenže jako přes kopírák

Recenze: Třetí Temný případ znovu a lépe, jenže jako přes kopírák

Scenárista a tvůrce seriálu Nic Pizzolatto se ve třetí řadě Temného případu vrací zpátky na místo činu – do série Rustina Cohla a Martina Harta. Uspět se snaží s recepturou, která si už diváky získala. Vlastní instrukce následuje velmi dobře, do výsledku ale nepřidává mnoho nového.

Reklama

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Nejlepší postavy

Třetí Temný případ

Třetí Temný případ

Tip na čtení

Kdo stvořil úvodní znělky Temného případu?

Kdo stvořil úvodní znělky Temného případu?

Seriál True Detective se může pyšnit jedněmi z nejpoutavějších úvod­ních znělek v televizní historii. Pečlivý je výběr záběrů, hudby i celá myšlenka. A to u všech tří sérií. Přečtěte si, čí umělecký mozek je pomáhal stvořit a jaké další práce už má za sebou.

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama