True Detective (Temný případ)
94/100 - 364×

True Detective(Temný případ)

Stanice HBO představuje nový formát osmidílného seriálu. V každé sérii se rozehrává zcela nový příběh s novými postavami, které řeší jeden velký a temný případ. Z pohledu detektivů i kriminálníků divák proniká nejen do policejního vyšetřování, ale také svědomí postav, a skrze ne zcela lineární vyprávění v nečernobílém světě nadnáší zásadní filozofické otázky života.

USA | 2014 | Pauza
vysílání
4 sezóny | HBO | 60 minut
žánr
Detektivní, Drama, Krimi
hrají
Matthew McConaughey (Rustin Cohle), Woody Harrelson (Martin Hart), Colin Farrell (Ray Velcoro), Rachel McAdams (Ani Bezzerides), Taylor Kitsch (Paul Woodrugh), Mahershala Ali (Wayne Hays)

True Detective potřetí: Světlo vyhrává

True Detective potřetí: Světlo vyhrává

Temný případ byl přesně před týdnem završen svou v pořadí osmou epizodou. Seriál se sice pravděpodobně vrátí i s druhou řadou, nyní nám však zbývá si shrnout ještě to, jak tento unikátní a kritiky i diváky oceňovaný televizní počin vlastně dopadl.

5 0
17.3.2014

Seriál Temný případ si pod náš drobnohled bereme již potřetí. Poprvé tomu tak bylo v rámci uvedení jeho pilotní epizody, podruhé jsme se k němu pak vrátili, když se seriál dostal do své poloviny. Nyní nám tak nezbývá nic jiného, než si shrnout ony čtyři zbývající epizody, které nám Temný případ nabídl za uplynulý měsíc. V čele samozřejmě s jeho opulentním finále.

Nejprve si však připomeňme, kde jsme seriál Temný případ posledně zanechali. V naší poslední recenzi jsme pokryli dění až po brilantní čtvrtou epizodu, na kterou pak o týden později navazoval díl, který nás všechny posadil na zadek. Díl, který svou temnou atmosférou, dějovým spádem a naprostým otočením směru, jímž se seriál dosud vydával, předčil veškerá naše možná očekávání a nabídl tak něco, co se nejen v televizní, ale ani ve vysokorozpočtové filmové produkci jen tak nevidí. Zůstává otázkou, jestli po epizodě The Secret Fate of All Life seriál True Detective vůbec ještě dokázal sám sebe překonat. Pokud ale ano, největší šanci k tomu měl v samotném svém završení.


Co se týče atmosféry, epizoda Form and Void nám nabídla poctivě šokující, mrazivé a audiovizuálně skvostné završení hodné dosavadní reputace celého seriálu. Přesto však fanoušci, kteří očekávali promyšlené provázání a zužitkování mnoha nenápadných vodítek napříč celým seriálem, které by prstem ukázalo na některou z již známých postav (či dokonce na jednoho z hlavních hrdinů), mohli z jeho završení vyjít značně zklamaní. Jenomže i ti z nás co pochopili, že Temný případ není až tak o onom případu samotném, jako spíše o tom, jaký měl tento případ dopad na oba své vyšetřovatele, jsme ze závěru jeho osmé epizody mohli cítit jisté rozpaky.

Ano. Teď už samozřejmě nebude řeč o ničem jiném než o samotném závěru Temného případu. Závěru, který nakonec… nebyl zase až tak temný. S konci seriálů (i když Temný případ velmi pravděpodobně bude mít pokračování, zde se pořád jedná o uzavřený příběh) je ten problém, že ne vždy se dá zavděčit každému, jelikož každý divák měl k seriálu svůj vlastní přístup a svou vlastní vizi pro jeho ukončení. Proto se diváci Temného případu v jeho finále museli chtě nechtě rozdělit. Na ty, kterým tento závěr vyhovoval, a na ty, kteří od něj čekali něco trochu víc.

Je totiž skutečně seriál tak temný, s tak jasně cíleným směrem ke všemu krutému, zlému a nelítostnému v našem světě – kdy seriál sám často pokoušel a pokřivoval divákovo vlastní vnímání našeho světa – je takový seriál skutečně správné zakončit de facto happy endem? je skutečně oním poselstvím celého seriálu, že přes všechny útrapy, kterým si Marty a Rust prošli a čemu všemu museli přihlížet (a i potom, co je Rust nakonec připraven o znovushledání se svou dcerkou), že světlo nad tmou přece jen vítězí? Kde tento seriál napříč předchozími sedmi epizodami (ba v osmé epizodě mínus posledních pět minut) nabízel jakékoliv indície, že by toto skutečně mohlo být jeho výslednou zprávou divákovi? Kde seriál ve svém posledním nadechnutí najednou objevil tolik optimismu, po kterém dosud nebyla ani zmínka?

Přes to všechno však Temnému případu nelze vyčítat špatný konec. Můžeme mu vyčítat tak maximálně to, že tak šokující, drsný, ale přesto brilantní a jedinečný seriál nechal v pár svých závěrečných minutách své diváky takto rozdělené. Ať už jste finále Temného případu vnímali jakkoliv, obecně ho nejde brát jako selhání celého seriálu. Snad jen jako malou vadu na kráse jinak mistrovského díla televizní produkce a téměř jistě i nejlepšího seriálu roku 2014. A o to se se mnou přít snad nikdo nebude. I když je teprve březen.

Thumbnail Play icon

Diskuze /16

godycz

Ja se prit nebudu. Pro me jednicka 2014. Kurva jednicka.

17.3.2014 | 20:21:47
Noogeta

Taky tak:)

17.3.2014 | 20:27:39
radok82

Mne happyend na konci vôbec nevadil. naopak som rád že obaja prežili.

17.3.2014 | 21:19:54
milos2110

Tak ked prezili je tu aspon ta moznost, ze sa este vratia, hoci mala, ale je.

17.3.2014 | 21:32:49
Dragon94

Zrovna Happy end není to co mi na konci vadilo… Spíše to, že se celý případ vmrskl do nahánění pobudy po nějaké pevnosti … Bylo to až moc přímočarý a plytký a na tento seriál neuvěřitelně primitivní… Nejsem jeden z těch co si vysnily mega konec… ale tohle bylo opravdu slabí … naopak Happy end s hvězdama mi přijde dost fajn ..

#6 exarion
18.3.2014 | 5:53:38
exarion

#5 Dragon94: Mam uplne stejne pocity :)

18.3.2014 | 8:22:25
PaSta

Supr článek… za mě osobně bylo posledních pár minut par excellence, nejlepší chvíle v celý řadě. Jsem rád, že to skončilo tak, jak to skončilo, poslední díl mne velice nadchl… asi jsem holt nenáročnej divák :).

18.3.2014 | 10:29:06
+Daryl+

Exscelentní a evoluce seriál.

18.3.2014 | 15:09:34
Mulderdeathson

Konec jsem čekal rozhodně lepší a temnější, nesnáším happy endy. A tvrdit že je to nejlepší seriál v roce v březnu? :D ale no tak…

#10 Hurley
19.3.2014 | 20:02:06
Hurley

#9 Mulderdeathson: No uvidíme. :)

čestný člen redakce
20.3.2014 | 9:21:31
Gravelark

šlo to tak ráz na ráz v závěru. ta berlička se zelenýma ušima byla hooodně divoká. chyběl mi alespon jeden díl, který by více démonizoval padoucha, odkryl by více pevnost a bludiště v ní a vztah s těmi mini větvičkovými skulpturami (symbol uvěznění na tomto světě a iniciační přechod přes bludiště a smrt k věčnosti?) a celkově prostě zvýraznil ten vztah reality a transcendentna, tu fatálnost, (ne)věčnost a vlastně cokoliv, o čem prakticky jen kecali. „vize“ rustyho skrze celý seriál taky mohly být více zvýrazněny aby zapůsobila ta finální a závěrečný proslov. tak či tak povedené finále, světlý závěr a sblížení obou detektivů mi přijde v pořádku.

20.3.2014 | 15:05:50
Jacob044

Já půjdu trochu proti proudu, neboť musím přiznat, že miluju celou tu, jak mnozí tvrdí, „neprovázanost“ Temného případu. Působí tu pak takový náhodný efekt a vyznívá to mnohem realističtěji a hlavně – nepředvídatelněji. A právě nepředvídatelnost je to, co mi dnes u 95% procent seriálů a filmů nejvíce chybí, obzvláště pak u krimi žánru. A co se týče závěru – ten mě sice také zaskočil, ale nakonec musím říct, že kladně. Pěkná ukázka toho, jaký dopad může mít na člověka jediný prožitek. A nelze přeci prohlásit, že to byl úplný happy-end. Hoši dostali sice svého vraha, ale celou síť se jim položit nepodařilo, takže alegoricky opravdu přidali jen další hvězdu do temného nebe.

22.3.2014 | 14:08:05
ElektronickyOtisk

Finále nebylo šokující, nebylo nejlepší, drastické ani dechberoucí, bylo zkrátka solidní. Rustův závěrečný optimismus je zcela jednoduše vysvětlitelný, stačí si popátrat na internetu a přečíst si reakce lidí, co měli „near-death-experience“. Většinou je to nabudí takovým obrovským optimismem, že jim člověk může jenom závidět. Možná si to tvůrci mohli odpustit, ale rozhodně to nebylo něco, co by mi zkazilo zážitek. Finále mi totiž i přes optimistické žbleptání přišlo opravdu dost temné, neboť fakt odhalili akorát hlavního řezníka, a zbytek kultu zůstal na svobodě. Když to člověk vezme takhle, možná by mohli ty lidi z kultu prostě najít dalšího jižanského burana, který za ně bude zabíjet. Souhlasím, že by mohla být více rozvedená mytologie sekty, to mi v závěru dost chybělo. Celkem je to jednoznačně nejlepší seriál letošní sezony a silně pochybuji, dá se to prohlásit už teď v březnu. A ty co nevěří, se sami během roku přesvědčí.

28.3.2014 | 18:45:06
hayemaker8

výborne ze to skončilo štastne jednoznačne !

26.5.2014 | 23:21:20
PeS

Skvělý seriál, o tom žádná! Ale mám jeden problém – možná jsem něco přehlédl – … Bylo nějak vysvětleno, proč „pachatel“ mrtvolu Dory Lange aranžoval tak, aby ji všichni našli, když ostatní oběti byly před veřejností pečlivě skrývány?

5.6.2014 | 12:10:08
Knell

S odstupom času sa toto dielo u mňa zaradilo medzi tých pár vecí, na ktoré sa nezabúda deň po odznení záverečných tituliek a evidentne, aspoň u mňa, ani po viac ako dvoch rokoch. To, že tam bol nejaký „temný prípad“ posplietaný skrze vetvičky akéhosi kultu a okultu a že sme chytali nejakých pokrivených magorov s divnými záľubami, je teraz už úplne podružné. Zostala esencia mimoriadnej atmosféry rámovanej skvelou (a skvele vybranou) hudbou – spúšťačom spomienok na obrazy, obrázky (ktorýkoľvek si môžte zarámovať a s fleku zavesiť na stenu ako hodnotné umelecké dielo), zvuky, chute a dokonca pachy, dokonale napísané a odohrané scény a dialógy ako s krištálu. To, že sme far from any road čapli iba jedného upoteného pošuka mi dnes nepríde nijako podstatné. Atmosféra a dojem, to je to, čo ďalej tečie korytom angry rivers našich myslí…

30.6.2016 | 7:43:58
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S03E08: Now Am Found

cz100%
DOKONČENO

Odkaz směřuje na web titulky.com, kde jsou ke stažení titulky dostupné z HBO. Seriál si můžete pohodlně pustit online na HBO GO.

Recenze třetí řady

Recenze: Třetí Temný případ znovu a lépe, jenže jako přes kopírák

Recenze: Třetí Temný případ znovu a lépe, jenže jako přes kopírák

Scenárista a tvůrce seriálu Nic Pizzolatto se ve třetí řadě Temného případu vrací zpátky na místo činu – do série Rustina Cohla a Martina Harta. Uspět se snaží s recepturou, která si už diváky získala. Vlastní instrukce následuje velmi dobře, do výsledku ale nepřidává mnoho nového.

Reklama

Nejlepší postavy

Třetí Temný případ

Třetí Temný případ

Tip na čtení

Kdo stvořil úvodní znělky Temného případu?

Kdo stvořil úvodní znělky Temného případu?

Seriál True Detective se může pyšnit jedněmi z nejpoutavějších úvod­ních znělek v televizní historii. Pečlivý je výběr záběrů, hudby i celá myšlenka. A to u všech tří sérií. Přečtěte si, čí umělecký mozek je pomáhal stvořit a jaké další práce už má za sebou.

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama