Turn: Washington's Spies Rozhovor s hercem Ianem Kahnem o jeho postavě

Rozhovor s hercem Ianem Kahnem o jeho postavě

Rozhovor s hercem Ianem Kahnem o jeho postavě

Ian Kahn, který hraje generála George Washingtona v seriálu Turn: Washington’s Spi­es, mluví o tom, jaké to je ztvárnit jednu z nejznámějších historických postav a co na Washingtonovi nejvíce obdivuje.


4 0
10.6.2015

Hrajete jednu z nejvýznamnějších postav americké historie. Povězte nám některý z typických nátlaků, které s rolí přicházejí.

Tlak je zde poměrně značný. Vůči tomuto člověku a jeho památce cítím velkou zodpovědnost, stejně tak to cítím i k lidem, kteří si ho také velice váží. Pro naši zemi byl opravdovým hrdinou a svým způsobem byl hrdinou i pro celý svět. V žádném případě nebyl dokonalý. Byl člověk, lidská bytost, ale měl jedny z nejlepších lidských vlastností. Jako člověk, který měl to štěstí a mohl si obléci jeho boty, cítím velikou odpovědnost, vždy ctít jeho život a velikost.


Washington sám sebe charakterizuje jako „respektovaný, obávaný, nenáviděný a zbožňovaný“ a říká o sobě „Nejsem ten, kdo si myslíte, že jsem.“ Jaké to je, hrát tak komplikovanou postavu?

Jednou z nejlepších věcí je, že showrunner Craig Silverstein spolu s našimi autory dokázali objevit muže, který se ukrýval pod kamennou maskou. V seriálu jsme během série jasně viděli všechny výzvy a věci, které se děly v srdci osoby, která je zodpovědná za spoustu lidí. Nesl – a myslím si, že tomu rozuměl – váhu celé země na svých bedrech. Pokud selhal, nebylo to pouze „No, tak jsme prohráli“. Bylo to „No, tak budete viset“, a to by se přihodilo všem, kteří ho podporovali. Jeho volbami byl život a smrt, neměl pouze jednoduché volby, které by měly velmi malé následky. Rozuměl každému kroku své cesty, za kterou byl tolik zodpovědný. To je důvodem, proč požádal při přijetí této role o odpuštění, myslel si totiž, že není této zodpovědné role hoden.

O Washingtonovi toho bylo napsáno mnoho. Jaké zdroje byly nejvíce užitečné, při vytváření profilu postavy.

Prováděl jsem hodně bádání. Dan Shippey z Breed’s Hill Institutu provedl obrovské množství výzkumů, takže jsem se odtud dozvěděl velmi mnoho o muži, kterým ve své době byl. Existuje i knížka s názvem Washington: A Life od Rona Chernowa, z té jsem se toho také hodně dověděl. Existuje mnoho historiků jako Mary Thompson, která je vedoucí knihovny Mount Vernon – byla mi velmi dobrým zdrojem. Spousta lidí se zajímala o ztvárnění generála Washingtona, proto ho chtěli vidět pořádně zahraného. Byl jsem si vědom problémů v armádě, které byly pro generála Washingtona velkou výzvou, a problémů, které cítil z vlastního selhání. Velmi mě bavilo prozkoumávat jeho druhou stránku.

(Generál George Washington; FOTO: AMC)

Minulou sezónu jste se zmínil, že byste se rád podíval do Mount Vernon. Povedlo se vám tam dostat? Co jste zjistil?

Dostal jsem se tam. Na začátku série mi zařídil Dan Shippey schůzku s Mary Thompson. Mary mě pak představila ostatním a vedoucí Mount Vernon mi nabídl, že zde můžu přespat v jedné z chatek. Na zemi jsem byl schopný spát, avšak jsem vstal velice brzy a sedl jsem si k řece Potomac. Vlastně jsem se tak nějak zeptal generála Washingtona o povolení žít v jeho botách a ctít ho tak moc, jak jen to půjde. Byl to velmi děsivý zážitek. Snažil jsem se mu to dát najevo tak moc, jak jen jsem mohl.

Jedním z vašich hrdinů je George Washington. Které věci na něm nejvíce obdivujete?

Myslím si, že většina lidí si není vědoma toho, jak vášnivým člověkem byl. Pomýšlel jsem na něj jako na tvář z dolarové bankovky, kde byl starším mužem plným bolesti. Neznal jsem příběh, ve kterém mu je dvacet až třicet let, to byl bezohledným člověkem. Naučil se skrze pokusy a omyly ovládat svůj vztek, aby se mohl stát člověkem s vyšším uvědoměním. Trvalo několik selhání a zklamání, než se stal tím mužem, kterého oslavujeme. Jelikož jsem člověk, který má spoustu vad, bylo pro mě povzbudivé vidět tohoto muže vyvíjet se. To je jedna z věcí, kterou obdivuji. Další je jeho pokora – nikdy se nechoval tak, že je ze všech nejchytřejší, důstojníci si ho vážili a nerozkazoval zezadu, ale zepředu.

Kdybyste se mohl s Georgem Washingtonem setkat, jaká by byla vaše první otázka?

Zeptal bych se ho, jestli věděl, že volby, které za celé roky učinil, budou tak úspěšné pro založení naší země. Co generál Washington dělal – když se na konci války vzdal moci – nemusel to dělat. Když se po dvou volebních obdobích vzdal postu prezidenta – tato pravidla jím byla stanovena před lety. Byl příkladem, který se dnes snažíme následovat. Asi bych se ho zeptal „Opravdu jste si myslel, že odvedete tak dobrou práci? Protože jste to dokázal, pane!“

Původní rozhovor můžete najít na stránkách AMC.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Stav překladu

Epizoda S04E04: Nightmare

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad sedí na verze Turn:

  • … S04E04 HDTV x264-SVA

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Fotografie hlavních postav

Fotografie hlavních postav

Narozeniny

Hlídejte si nás