Under the Dome (Pod kupolí) Shrnutí a postřehy k epizodě Alaska

Shrnutí a postřehy k epizodě Alaska

Shrnutí a postřehy k epizodě Alaska

Epizoda Aljaska přinesla konečně pár odpovědí na palčivé otázky, které máme od začátku třetí série. Co všechno jsme se dozvěděli o využití vejce a k čemu ho chce Aktaion využít?

5 0
23.7.2015

Ovládnutí vs. Neovládnutí

Obyvatelé Chester's Millu v současné době lze rozdělit na dvě skupiny – buď patří do té, která poslouchá Christinu na slovo, každý obyvatel města její příkaz vyplní, a úzce se ztotožňují s alternativní realitou (Junior, Hunter), nebo patří k ostatním do skupiny, kteří úspěšně vzdorují (Joe, Norrie a nyní i Barbie).

Christina chce ale za každou cenu ovládnout všechny a už když se zdá, že Sam není ovlivňován Christinou, tak se Christina zbaví Abby, ženy, která držela Sama od jeho úplného poslouchání Christiny. Uvidíme, jak to v následujících epizodách bude se Samem. Je dost možné, že po ztrátě Abby dá se vším Christině za pravdu.


Zdá se, že ti, kteří měli v alternativní realitě lepší životy, jsou mnohem více snáz ovládnutelní než ostatní. Příkladem může být Junior, který se v alternativní realitě odpoutal od svého otce, Hunter tam zase našel zalíbení v Norrie. Při návratu do skutečného světa oba dva nechtěli přijmout svůj starý život a velice brzo se stali poskoky Christiny.

(Hunter se změnil a poslouchá Christinu na slovo. Foto: CBS)

Zmanipuj ty, které neovládáš

V minulé epizodě jsme se dočkali nové postavy – Petea, který varoval Christinu a Juniora před svržením trámu v radniční budově. V této epizodě se strhl strop a Pete začne obviňovat Christinu, že za vše může ona. Pete poměrně vyčnívá mezi ostatními obyvateli a hlasitě nesouhlasí s vedením Christiny, zatímco ostatní už úplně podlehli jejímu kouzlu.

Christina si je velice dobře vědoma, že nedokáže Petea tak lehce ovládnout, proto se ho rozhodne zmanipulovat a poštvat ho proti Barbiemu, který mu v podstatě celou epizodu pomáhal. Barbie na konci epizody Petea zabije, čím vlastně dá Christině přesně to, co chtěla.

(Spolupráce Barbieho a Petea nevydržela příliš dlouho. Foto: CBS)

Následky rozbitého vejce

Hned na začátku epizody Christina políbí Juniora, kdy na ústech má pomazanou zvláštní látku s názvem oxytocin, regulátor nálady, jak už bylo vysvětleno v dřívějších epizodách. Políbení Juniora s oxytocinem má za následek jeho úplnou oddanost k Christině. Jelikož Eva začala klást otázky a ve spoustu věcech nesouhlasila s Christinou, je také pomazána oxytocinem a ihned začne poslouchat na slovo.

V této epizodě se také dozvídáme, co se nyní stane, když je rozbité vejce. Pomalu začíná selhávat zásobování kupole energií, které by mělo vyústit v to, že se všichni v kupoli udusí. Jak se asi tato situace vyřeší? Má Christina plán? Objeví se na scéně další vejce?

(Eva a Christina si ve všem už tolik nerozumí jako na začátku série. Foto: CBS)

Aljaska

Aktaion neochotně odhalí Julii a Velkému Jimovi, co se stalo před 25 lety na Aljašce. Skupina vědců našla úlomky vejce a po jejich zkoumání se vědci infikovali neznámou látkou a začali se chovat podivně. To samé se děje nyní v Chester's Millu a je více než jasné, že onou látkou je oxytocin.

Christina byla první, která se dotkla vejce, takže jakékoliv rozhodnutí ona udělá, ostatní obyvatelé, kteří byli vystaveni oxytocinu, musí poslouchat a splnit rozkaz. Nyní už nám může být jasné, proč Christina zabila Melanie, která se v podstatě dotkla vejce před Christinou – Melanie měla být ta, která ovládá a vede obyvatele Chester's Millu k lepším zítřkům, ale u kormidla chtěla být Christina.

V epizodě se také dozvídáme, že Aktaion by mohl využít vejce pro okolní svět a díky vejci by se nemuseli stavět jaderné elektrárny a nedocházelo by k znečišťování životního prostředí. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál ohledně vejce, když je nyní zničené a Christina je chycena Aktaionem. Ty ale, zdá se, o všem vědí a Christinu využívají jako experiment. Nebo ona využívá je?

(Velký Jim konečně dostává odpovědi, na které čekal. Foto: CBS)

Shrnutí a postřehy k epizodě The Kinship
Shrnutí a postřehy k epizodě Redux
Shrnutí a postřehy z epizod Move on a I'm not
Shrnutí a rekapitulace druhé řady
Shrnutí a rekapitulace první řady

Pokud jste postřehli opět něco, co mi uniklo, nebo se vám něco nezdá, dejte rozhodně vědět do komentářů.

Diskuze /7

gladiator992

Spojitosť Julii a Veľkeho Jima som čakal 3 série a pritom boli nepriatelia a teraz konečne spolu..dúfam že spolu budu spolupracovať. A ta Christina trebalo by sa jej čim skôr zbaviť.

A ešte menšia otázka , keby Christina zomrela tak kto bude ďalší nástupca alebo vládca kupoly alebo ja neviem ako to mam nazvať , lebo tam niečo hovorila o dieťati čo nosi/bude nosiť Eva..?

#4 tom99
23.7.2015 | 16:18:47
Scrappak

Mňa najviac naštvalo, že zabili Petea :( Škoda vypadalo to tak, že by mohol dostať viac priestoru :/

23.7.2015 | 17:49:10
Cesc

Já to vidim tak, že právě proto, že chtěj všichni vidět Christine mrtvou, tam schválně bude co nejdýl. :-D ! A Petea je škoda, lepší by bylo, kdyby Barbiemu řek, že to na něj Christine ušila a spolu by jí zabili, škoda. :-/

23.7.2015 | 18:10:01
tom99

#1 gladiator992: No, těžko říct. Podle mě další ten, kdo se „naposledy“ dotkl vejce :-)

#5 gladiator992
webmaster
23.7.2015 | 19:13:20
gladiator992

#4 tom99: Veď to a to sa dotkli .. ak spočítam kto každy zomrel .. tak tie štyri ruky sa dotkli ako posledný , či? !!

#6 tom99
23.7.2015 | 21:54:14
tom99

#5 gladiator992: No, myslím, že před 25 lety se dotkla vejce jen Melanie. Pauline a Lyle jsou mrtví, Sam se zřejmě nikdy vejce nedotkl, takže dalšími kandidáty mohou být především Joe a Norrie, potažmo Junior. Nesmíme ale zapomínat, že na konci první série se stala Julie ochránkyní vejce po všem známé větě „monarcha bude korunován“, takže i to možná bude mít v následujících dílech roli…

#7 gladiator992
webmaster
23.7.2015 | 21:58:43
gladiator992

#6 tom99: Ta MONARCHA je teraz dajak ticho , nič o monarche nehovoria ani nie je žiadna zmienka v 3.sérii :/

25.7.2015 | 19:17:47
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S03E13: The Enemy Within

cz100%
DOKONČENO
sk100%
DOKONČENO

Překlad titulků: @Honza95, @AnnieK998 a @Seticzech
Na verzi:
Under.the.Dome­.S03E13.HDTV.x264-LOL

Předběžný čas dokončení: Během tohoto týdne

Reklama

Nejlepší epizody 3. řady

Reklama

Náhodný obrázek

Náhodný obrázek

Narozeniny herců

Hlídejte si nás