Waco
99/100 - 20×

Waco

Tato šestidílná minisérie představí události z roku 1993, kdy se u města Waco v Texasu odehrál nechvalně známý incident, kde FBI a ATF obléhaly ranč, kde se usídlila náboženská sekta Davidánů.

USA | 2018 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Paramount Network
žánr
Drama, Životopisný
hrají
Michael Shannon (Gary Noesner), Taylor Kitsch (David Koresh), Paul Sparks (Steve Schneider), Melissa Benoist (Rachel Koresh), Shea Whigham (Mitch Decker)


Očima redaktorů Edny: Jak dopadl střet náboženských fanatiků a FBI ve Wacu

Očima redaktorů Edny: Jak dopadl střet náboženských fanatiků a FBI ve Wacu

Pokud vás minula tato šestidílná minisérie, natočená podle skutečných tragických událostí, které se v 90. letech odehrály ve Wacu v Texasu, přečtěte si recenze našich nadšených redaktorů.

7 0
20.3.2018

@KevSpa

Šestidílná minisérie podle skutečných událostí je dechberoucí podívaná, která se na celou situaci dívá z více úhlů. Nehrozí tedy, že by šlo o černobílou rekonstrukci událostí, kde by se nadržovalo bezpečnostním složkám, na jejichž straně došlo pod vlivem okolností k obrovským pochybením. Davidiány tvůrci nevylíčili jako absolutní náboženské fanatiky. Spíše jako lidi, kteří se nechali zmanipulovat svým vůdcem, Davidem Koreshem. V jeho případě se už o fanatismu samozřejmě dá bezesporu mluvit, stejně jako o jeho až patologické potřebě ovládat lidi i za cenu jejich zdraví a života. Bez něj by zkrátka k takové situaci nikdy nedošlo, takže v tomto ohledu je hlavní viník jednoznačný.

Koresh a jeho náboženský fanatismus byli hlavními viníky celé tragédie.


Přestože jsou události dobře známé, tvůrci dokázali budovat od začátku napětí a diváky přikovat k židli. Velký podíl na tom mají i výborné herecké výkony, především Michaela Shannona a mého oblíbence Paula Sparkse v roli Davidovy pravé ruky Stevea. Taylor Kitsch je coby Koresh také bezchybný, nicméně má silná averze vůči náboženským fanatikům mi prostě nedovolí jej plně docenit. Určitě bych snesla i pár dílů navíc a trochu větší roztažení děje, tak moc mě Waco pohltilo.

Svou vinu na celé tragédii samozřejmě nesly i ATF a FBI.

@Lucifrid

O událostech ve Wacu jsem měla přehled, takže jsem věděla, co mě čeká. Už první epizoda splnila má očekávání a každá další je jen předčila. Člověk znalý situace nemohl být překvapený, ale na druhou stranu vás děj strhne natolik, že se nemůžete dočkat dalšího dílu. Tato sonda do událostí americké moderní historie buduje od první epizody vztahy mezi postavami a soustřeďuje se na gradaci napětí tak, že ani nedýcháte. Od druhého dílu je to jedna velká akce, a to i přesto, že hlavním tématem je zde vyjednávání. Příběh má spád a vy se nestihnete ani na chvíli nudit.

Taylor Kitsch ztvárnil fanatického Davida Koreshe dokonale.

Všichni herci podávají skvělý výkon, v čele samozřejmě stojí Michael Shannon, jemuž jeho zoufalost z toho, že jeho nadřízení vidí situaci jinak, věříte a je vám ho líto. Stejně tak „žerete“ famóznímu Tayloru Kitschovi jeho slizkého fanatika Koreshe a ke konci už ho vyloženě nenávidíte. Ze začátku se David nemusí zdát až tak šmejdský, ale ve druhé polovině minisérie opravdu vidíte, že mu jde jen o sebe, což v poslední epizodě vede k nevyhnutelné tragédii. Tu mají na svědomí samozřejmě i ATF a FBI, jejichž činy člověku nedávají smysl, a o to víc pak kroutí hlavou při závěrečných scénách, když vidí, že se po událostech ve Wacu v podstatě nic nezměnilo. Co následovalo poté (bombový útok v Oklahoma City), víme všichni.

Mezi Davidiány byla spousta obyčejných lidí, kteří podlehli Koreshovu charismatu.

Tuto minisérii hodnotím značně kladně nejen pro velice hodnověrné ztvárnění tohoto tragického střetu egoistického fanatika s bezpečnostními složkami, které se držely svých dogmat a neviděly jinou cestu než tu násilnou. Tvůrcům se povedlo dát dohromady skvělé obsazení, jemuž nedominují jen Shannon a Kitsch. Paul Sparks či Shea Whigham, ale i všichni ostatní, ve svých rolích excelují. Jediné mínus vidím v malém počtu epizod, ale to spíše z pohledu diváka, který by chtěl víc. Waco řeklo vše podstatné a v úplném závěru nám navíc přineslo dvě úsměvná pomrknutí v podobě cameí skutečného Garyho Noesnera a Davida Thibodedeaua.

Paul Sparks si zahrál rozpolceného Stevea Schneidera.

@Twister78

Vlastně ani nevím, jak jsem se k seriálu Waco dostal, ale prostě se to tak nějak stalo. Náboženské téma, a obzvlášť v podobě fanatismu, není zrovna něco, co bych vyhledával. Před samotným zahájením vysílání jsem si nicméně o událostech zjistil pár věcí a začal být zvědavý, jak se tvůrci popasují s poměrně kontroverzním tématem, a na jakou stranu se přidají. Musím přiznat, že minisérie si mě okamžitě, počínaje prvním dílem, získala a nepustila až do konce. Čím?

Michael Shannon a Shea Whigman jako agenti FBI, kteří mají odlišný názor.

Na prvním místě zmíním výborné herecké výkony. Taylor Kitsch v roli Davida Koreshe je dokonalý. Své role se ujal opravdu výborně a několikrát jsem se přistihl, že přemýšlím, zda je to vůbec herec, nebo David. Ostatní, ať již na straně bezpečnostních složek nebo obyvatel domu Davidiánů, nezůstávají pozadu. Za zmínku určitě stojí hlavně dvojice Michael Shannon v roli Garyho Noesnera, vyjednávače FBI, který se snaží vše vyřešit co nejpoklidnější cestou, a Paul Sparks v roli Davidova hlavního parťáka, Stevea Schneidera. Sledovat rozpolcenost druhého jmenovaného a jeho vnitřní boj mezi tím, zda být loajální, nebo si raději zachránit život a rodinu, je úžasné.

Dalším velkým kladem jsou skvělé kulisy. Během sledování jsem si neustále říkal, jak dokonale je vše uděláno a přemýšlel, zda je celý seriál natočen na místě původních událostí.

Seriálové kulisy byly velice věrohodné.

A jako poslední bod zmíním velice těžké téma, které donutí diváka přemýšlet. Říkal jsem si, jak by asi situace vypadala v dnešní době, jak by reagovaly bezpečnostní složky v případě stejné události nyní. Stejně tak nutí seriál přemýšlet, kdo je vlastně ten špatný. FBI, která zkresluje realitu a v podstatě lže, nebo šílený náboženský fanatik nedbající na nic jiného, než své vlastní poselství. U mě prohrál ten druhý, myslím, že situaci měl zvládnout a mohl zachránit spoustu životů. Nicméně velká chyba je právě i na straně “zákona”, jelikož FBI úmyslně uvedla nepravdivá fakta (například, že tam neustále zneužívají děti).

Minisérie má přesně takovou délku, jaké bylo potřeba a po zhlédnutí posledního dílu zůstane hodně dlouho v paměti. A tím se dostávám na začátek. Výborný seriál, který mě utvrdil v tom, jak nemám rád náboženský fanatismus.

Na trailer se můžete podívat v tomto článku.

Foto: Paramount Network

Co říkáte na Waco vy? Jaké jste měli po finále pocity?

Diskuze /6

Nigrant

10/10

21.3.2018 | 10:46:37
Chuppacabra

Já teda vůbec nevěděla co mě čeká, kdybych to věděla, tak to snad ani vidět nechci :D Každopádně natočený to bylo suprově, zahraný taky. Hlavní „hrdina“ byl fakt neuvěřitelnej píčus, chudák herec, ten to bude mít nadosmrti :D

21.3.2018 | 12:03:48
krytak

Shannon skvělý a hlavní herec skvělý charizma a hrozně mi připomínal Jamese Franca :)

21.3.2018 | 12:45:37
TOMASH

Perfektna miniseria – az na ten ( uz pomaly v bohuzial v serialoch povinny ) uvodny drbnuty flashforward.

21.3.2018 | 18:13:45
GumidekB

Série se mi líbila, chytla mě a nepustila. Opravdu vynikající výkony hlavních postav, nikdo nebyl černobílý a každý s vnitřním bojem. Pro mě nejsilnější scéna byla v posledním díle, kdy velitel FBI (ten, co prosazoval zásah) se marně snaží pomoct uniknou ženě z pod zborceného školního autobusu (únikového východu). To zoufalství a procitnutí jsem mu opravdu věřil.

23.3.2018 | 14:06:57
karca28

Tohle byl opravdu skvělý seriál. Vůbec jsem nemohla usnout, jak jsem nad tím večer pořád přemýšela :D Každopádně mě tam tedy mnohem víc než Koresh vytáčeli ti dva z FBI. Kdyby nechali Garyho dělat jeho práci, mohlo to dopadnout úplně jinak. Moderátor toho rádia to komentoval celkem trefně, zvlášť to o tom slzném plynu.

8.4.2018 | 17:54:33
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S01E06: Day 51

cz100%
DOKONČENO

Titulky připravují: @twister78, @leletoto, @KevSpa a @Lucifrid

Sedí na verze:

  • WEB.x264-TBS
  • 1080p.WEB.x264-TBS
  • 1080p.AMZN.WEB-DL.DD+2.0.H.264-SiGMA


PODPOŘTE PŘEKLADATELE

Chcete-li podpořit překladatele Waco a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Reklama

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z

Reklama