The Walking Dead (Živí mrtví) Chodci aneb vše, co byste o nich měli vědět

Chodci aneb vše, co byste o nich měli vědět

Chodci aneb vše, co byste o nich měli vědět

Zombie, neboli oživlé mrtvoly, jsou hlavním hybatelem událostí ve světě The Walking Dead. Tento článek zahrnuje vše, co o nich zatím víme.

39 0
6.1.2019

Pojmenování

Samotné slovo „zombie“ v seriálu nikdy nebylo použito, protože podle autora The Walking Dead, Roberta Kirkmana, ve jeho smyšleném světě nikdy nevznikla slavná Noc oživlých mrtvol spisovatele George Romera, a proto ani nikdo nepozná zombie jako takové. Naopak v komiksu toto slovo na samém začátku párkrát padlo, ale rychle se od toho upustilo.

Pro živé mrtvé se používá mnoho jmen, v podstatě každá skupina je má pojmenované jinak. V seriálu je nejčastěji používán název „chodci“, který jsme prvně slyšeli od Morgana, od kterého to převzal Rick. Lidé z Woodbury jim zase říkali „kousáci“. V komiksu je pro aktivně se pohybující zombie používán název "tuláci“, zatímco pro ty, kteří jenom sedí a zaútočí až když jsou vyrušeni, nebo z nějakého důvodu nemůžou chodit, se používá název „číháci“. Mezi další názvy patří „bezmozci“, „hniláci“, „kůžožrouti“, „nemrtví“, „nakažení“, „zesnulí“ a mnohé další.


Patogen

Původ patogenu, který to má všechno na svědomí, je neznámý. Může jít jak o bakterii, virus, houbu nebo plíseň, stejně tak může být přírodní nebo uměle vytvořený. Nevíme ani, jestli se přenáší vodou, vzduchem nebo dotekem. Sám Kirkman se vyjádřil, že původ patogenu nebude nikdy odhalen, stejně jako na něj nikdy nebude nalezen lék. Pravděpodobně všichni lidé na světě byli infikovaní, ovšem patogen napadá jenom je, zvířata jsou vůči němu imunní. Sám patogen však lidi nezabíjí, jenom vyčkává, až hostitel umře, a až pak se probudí k životu.

Infekce

Jiný případ nastává, když je člověk pokousán nebo poškrábán zombie. V tom případě patogen spustí agresivní reakci, při níž imunitní systém okamžitě selže, a člověka pak nanejvýš během jednoho dne zabije infekce způsobená poraněním.

V případě přímého kontaktu se zombie není člověk přímo ohrožen infekcí, pokud nemá otevřenou ránu, do které by se mohla dostat krev zombie. Ovšem jsou tu jistá rizika, jak se o tom přesvědčil otec Gabriel. Stejný výsledek jako kousnutí má i pořezání zbraní infikovanou krví zombie. V komiksu tuto taktiku použili Spasitelé při útoku na Hilltop, stejně jako v seriálu. Ovšem v seriálu se už párkrát stalo, že to nefungovalo, jako když si Shane pořezal ruku nožem, kterým chvíli předtím zabil chodce, nebo když Sasha omylem řízla Abrahama hned potom, co tím stejným nožem zabila chodce. V tomhle případě se možná jedná i o to, kolik krve zombie je na zbrani nebo jak je zranění hluboké.

Nákaza se, alespoň v komiksu, nepřenáší slinami, protože jsme viděli Guvernéra líbat jeho dceru Penny (ve skutečnosti neteř) na ústa poté, co jí vytrhal zuby. Konzumace masa infikovaného člověka je po tepelné úpravě možná, což potvrdil i Kirkman. Co se týče masa samotných zombie, to je podle Kirkmana pro lidi nejedlé i po tepelné úpravě, protože je příliš shnilé a plné různých chorob. Avšak pro některá zvířata jako psy, prasata nebo tygry je možné sníst i samotné zombie, protože jejich žaludky jsou mnohem silnější než naše, a nevadí jim sníst ani shnilé jídlo.

Příznaky

Mezi příznaky infikovaného patří vysoká horečka, slabost, malátnost, halucinace, změny nálad, třesavka, dehydratace, bledá pokožka, pocení, vykašlávání krve a další. Vše se stupňuje až do okamžiku, kdy osoba umírá. Doba, po kterou osoba umírá, závisí od tělesné zdatnosti a také vážnosti zranění.

Proměna

Jakmile člověk jednou zemře, je jedno, jestli na kousnutí, zastřelení, vykrvácení, nemoc nebo z přirozené příčiny, a jeho mozek není poškozen, změní se na zombie. Čas, za který se člověk změní, se různí od pár sekund do několika hodin. Patogen nastartuje jenom mozkový kmen a základní tělesné funkce jako pohyb, zrak, čich, sluch a nezastavitelnou touhu žrát. Všechny vyšší funkce jako pocity, vzpomínky a myšlenky jsou nenávratně pryč. Okamžitě po smrti je tělo pro jiné zombie pořád atraktivní, ztrácejí o něj zájem, až když se jeho tělesná teplota vyrovná okolní.

Základní fyziologie

Zombie jsou v podstatě oživlé mrtvoly, takže jejich fyziologie je velice podobná té lidské. Kirkman potvrdil, že zombie se žádným způsobem nevyvíjejí jako živočišný druh, jsou jen dočasným fenoménem, který tu bude, jenom dokud tu budou lidé. Patogen kromě oživení zpomaluje přirozený rozklad tkáně, takže zombie existují mnohem déle než tradiční mrtvoly (viz níže). Neumějí mluvit, pouze vydávají chrčivé zvuky.

Pohybují se pomalou loudavou chůzí, takže jim člověk snadno uteče i rychlým krokem. Nepociťují ale únavu, takže jsou mnohem vytrvalejší. Zombie neomezuje nervová soustava, takže i člověk za života ochrnutý bude jako zombie opět chodit, jak jsme viděli při Guvernérově návštěvě domova důchodců. Mají slabší stabilitu, trochu silnější postrčení dokáže zombie shodit na zem, také nedokáží vylézt po žebříku, skákat a chodit po schodech (nahoru jen velmi pomalu, dolů naopak velice rychle).

Protože nemají krevní oběh, v zimě mohou zamrznout, jako jsme to viděli v komiksu. Když se ale oteplí, opět roztají a pokračují ve své cestě. K „životu“ nepotřebují spánek, vodu ani jídlo (víc níže), nehojí se jim zranění, kromě spálenin jim nic neudělá elektřina, a jestli neshoří na popel, „přežijí“ i požár.

Zombie jsou slabší než lidé a jejich síla závisí od stupni rozkladu. Těsně po proměně jsou rychlejší a silnější, ale postupně pořád jenom slábnou. Na druhou stranu nemají žádný pud sebezáchovy a necítí bolest, takže se nezastaví doslova před ničím – budou kousat i s vyraženými zuby a zlomenou čelistí, budou trhat i se zlomenými prsty a rukama, a budou se za kořistí sápat i bez končetin. Dokonce i oddělená hlava se pořád snaží kousat. Zombie nedýchají, takže je není možné otrávit plyny, udusit ani utopit. Nezastaví se ani před ohněm nebo hlubokou strží. Jediným způsobem, jak je zabít, je tedy zničit mozek.

Smysly

Zrak zombie je velice slabý, podle tvůrců jsou jedinými věcmi, které vidí, pohyb a ostré světlo, jako oheň. Typickým znakem zombie je, že mají velice malé nebo žádné zorničky a nevýrazné duhovky, takže jsou jejich oči mléčně bílé nebo také žluté. Protože nemrkají, rychle se vysuší, popraskají a zanesou nečistotami. Tma je nijak neovlivňuje, viděli jsme jich i spoustu bez očí, což znamená, že je vlastně ani nepotřebují.

Hlavním smyslem, podle kterého se zombie orientují, je sluch. Dokáží uslyšet i nepatrné zvuky, které můžou znamenat kořist. Jsou ale nevnímaví vůči zvukům, které sami vytvářejí. Dalším důležitým smyslem pro zombie je čich, podle kterého dokáží rozeznat živé lidi od mrtvých. To lze využít jako maskování, když se člověk potře vnitřnostmi zombie, nebo využije chodce jako krytí, jako to udělala Michonne, nebo se natáhne do jejich kůže, jako to dělají Šeptači. Zombie nemají hmat, necítí bolest ani teplotu.

Zombie nevnímají chuť a jejich jediným cílem je žrát. Jsou žraním tak posedlí, že i oddělená hlava se bude snažit kousat. Podle Kirkmana zombie nijak netráví maso, prostě jedí a jedí, až se maso protlačí přes střeva a konečníkem vypadne jenom požvýkané ven. Jejich potravu tvoří jakýkoli živý tvor nebo čerstvá zdechlina, je jedno, jestli je to člověk, kůň, pes nebo myš, sežerou cokoliv, co dokážou chytit.

Jak už jsme zmínili, když se tělesná teplota mrtvoly vyrovná okolní, zombie o ni ztratí zájem. Proto také neútočí sami na sebe a také nerabují spíže kvůli konzervám. Když delší dobu nejí, chovají se agresivně, naopak když se nají, jsou klidnější, jak zjistil v komiksu Guvernér s Penny a u kousáků, které měli na zápasy. Když se nají opravdu dosyta, ani neútočí, což jsme viděli na chodci, který sežral celou Lori (i s oblečením, botami, lebkou – to byl tedy pořádný hlad) a Ricka úplně ignoroval.

Když ale opravdu dlouho nejí, přestanou být agresivní, jako jsme to viděli u chodců, které měla Michonne na řetězech. Eugene zase v komiksu studoval "číháka“, který byl tak slabý, že nedokázal ani vstát, jenom slabě chytil Rositu za nohu a cvakal zuby, nedokázal ji ale shodit ani se k ní přitáhnout, aby ji kousl.

Délka „života“

Zombie se díky aktivnímu patogenu rozkládají mnohem pomaleji než obyčejná mrtvola, podle Kirkmana je to průměrně 10 let, záleží ovšem na podmínkách. Zombie k pohybu potřebují alespoň nějaké svaly, proto bude nejvíc bezpečno v suchých pouštních podmínkách, kde maso rychle vyschne a zombie se tak nebudou moci pohybovat a rozpadnou se. Zombie se také rychle rozpadnou ve vlhkém prostředí džunglí, kde se prostě rozmočí.

Naopak nejdéle zombie vydrží v chladných podmínkách za polárním kruhem, protože v zimě zmrznou, takže se jejich už tak pomalý rozklad zpomalený nízkou teplotou zastaví, během léta opět roztají a takto mohou mrznout opakovaně i několik desetiletí po sobě.

Co se týče zombie, kteří jsou ve vodě, tam máme minimum informací, každopádně víme, že zombie můžou pod vodou v klidu existovat, jako jsme to viděli u Guvernérových hlav v akváriích nebo u Petea Dolgena, kterého Guvernér hodil se závažím na dno jezera a chodil se na něj dívat. V páté sérii jsme se zase vydali do zatopeného skladu, kde bylo pár opravdu ošklivých rozmočených chodců, a také nesmíme zapomínat na fešáka v Hershelově studni. Také jsme s Tarou byli na pobřeží, odkud víme, že je moře vyplavuje, takže pobřeží jsou jedním z nejméně bezpečných míst na světě. Oceány by jich měly být plné, protože zombie neumí plavat, a když z nich uniknou všechny plyny, potopí se na dno. Jak dlouho ale pod vodou jejich těla vydrží, to nevíme.

Zombie jsou postupně stále slabší, pomalejší a shnilejší. Maso černá a opadává, kůže slézá. Na zombie může růst mech nebo menší rostlinky, houby nebo vilejši. Nakonec zombie ztratí tolik svalové hmoty, že se už nemůže pohybovat a rozpadne se. Když však zombie zemře zničením mozku, tělo se začne rozkládat jako každá jiná mrtvola.

Rozšíření

Zombie jsou s velikou pravděpodobností rozšířeni po celém světě, výjimku podle nás tvoří Antarktida, kde ovšem výzkumníkům brzy dojde jídlo, nebo izolované ostrovy uprostřed oceánů. Když vezmeme v potaz, jak je náš svět propojený, nákaza, i kdyby se nešířila vzduchem ale dotekem nebo vodou, by brzy ovládla celý svět.

Jistě víme, že jsou postiženy přinejmenším všechny státy USA a Mexiko. Podle ruského kosmonauta, se kterým mluvil Strand ve Fear the Walking Dead, však světla zhasla na celé zeměkouli, takže teorie, že je postižena jenom Amerika, nebudou pravdivé, což potvrzuje i to, že jsme zatím neviděli ani žádné stíhačky nebo armády cizích zemí (prakticky opuštěné Spojené státy by byly obrovským lákadlem). Existuje také speciální část komiksu, která se soustředí na Rickova mladšího bratra Jeffreyho, kterého apokalypsa zasáhla ve španělské Barceloně, takže přinejmenším v komiksu je postižena i Evropa.

Chování

Zombie jsou velice hloupí, nemají žádnou inteligenci a řídí se jenom instinktem žraní. V první sérii jsme sice viděli zombie, jak drží kameny, kterými rozbíjeli okna, nebo jak zvedají plyšového medvídka, ale to bylo způsobeno tím, že tvůrcem seriálu byl tehdy Frank Darabont, který si zombie představoval trochu jinak než ti, kteří ho pak nahradili.

Zombie nemají žádnou sociální vazbu, ani spolu nekomunikují. Osamělý zombie nepředstavuje téměř žádný problém, opravdovou hrozbou se stávají, když je jich víc. Pak dokáží obklíčit jakoukoliv kořist. Opravdu velká skupina zombie se nazývá horda nebo také stádo.

Hordy vznikají samovolně. Jakmile zombie zaslechne zvuk, vydá se za ním. Cestou střetává další a další zombie, kteří také sledují ten zvuk. Tyto skupinky se pak spojí s dalšími a dalšími, až vznikne velké stádo, které se později může spojit s dalším. Nakonec vznikne obrovská skupina tvořená chodci, kteří jdou za zvukem, na který už dávno všichni zapomněli – chodí, protože ostatní chodí. A ti chodí, protože oni chodí.

Hordy se chovají jako přírodní síla, nezastaví se před žádnou překážkou. Když narazí na řeku, prostě se do ní nahrnou, nezastaví je ani žádná hradba, stěna nebo plot, protože nevydrží tlak, který horda vyvíjí. Před hordou se nedá například ukrýt v budově. Stačí, když se jeden zombie náhodou otře o dveře. Druhý to uvidí a usmyslí si, že uvnitř je kořist. A najednou se celá horda snaží dostat do prázdného domu.

S hordou se však lehce manipuluje a pomocí několika lidí, kteří budou zombie lákat, se dá její směr změnit. Tak se dají odvést například do oceánu. To používají například v komiksu, aby odklonili hordu od Království nebo ji odvedli z Alexandrie. Využívají toho však i Šeptači, kteří se pohybují uvnitř hordy a používají ji jako svou hlavní zbraň, protože zabít tolik zombie je velmi obtížné.

Významné seriálové postavy, které se proměnily

Amy Harrison, Jim, Sophia Peletier, Randall Culver, Shane Walsh, Merle Dixon, Milton Mamet, Patrick, Caleb, David Chambler, Pete Dolgen, Hershel Greene, Deanna Monroe, Paula, Spencer Monroe, Sasha Williams, Eric Raleigh, Brion, Tamiel, Tobin a Simon.

Za zpracování tohoto článku děkujeme našemu odborníkovi na komiksy, @orimu.

Foto: AMC, Image Comics

 • 00dc172949ec0b92-tumblr-nudqdjX1Lm1rbq5wyo1-1280-2096ed6ae900b5daac2ce94b9f856275.jpg
 • 2af72c3cdc7c8df2eb5641a01cc5e2b7-e74f352382fe37c5922c5c232e5f57b8.jpg
 • 3A-Walker-2-e65d811438a77bd4691f0407137460ee.jpg
 • 3A-Walker-3-35c756aefbdfc30f39d135ccfd0e4bec.jpg
 • 3A-Walker-10-083a430ce86ef5ebe2708d7af4cdf54b.jpg
 • 3A-Walker-14-8c3ed75c00984914e7dbbe2ea1bfb64f.jpg
 • 3B4AD1A200000578-4023664-image-a-2-1481530226212-db9480cfe231464de06181fa8fad973f.jpg
 • 3-deanna-spencer-twd0610-2628-fd91f6a8189ee133451435d27f86c549.jpg
 • 5acacc3cfacba821008b4579-750-375-4ef01945bcddb12c96a847bb8ff647cb.jpg
 • 5x11-Flare-Walker-6a33eae75ca1a65f99ce2e212bfa29f7.png
 • 7ddf8dc64263e88f1438f0298d465b98-99924772e175c3cb7b3c39b25e28b2c8.jpg
 • 8fd134373ecb98653da2930ca2b78bcf-f8b4b7c5ed0be5729965229df16bc264.jpg
 • 9d289c3ce63077e84d5c9a41dfed3e54-e1127b47edf881a248a8cb9532bb19af.jpg
 • 13-hershels-head-michonne-twd0409-0172-9240112550662d60efbf1f0d60032b49.jpg
 • 23-sophia-rick-twd207-002743-5b430e4067001c6a1245a2e12fc0923f.jpg
 • 50DEB70600000578-6225651-image-a-105-1538366657099-633345375d6a152865b6f80e76fd5160.jpg
 • 61dde7e3cbfa42368aa583d7fd68e113-e518792a8adc4246850121800df97bdb.jpg
 • 158-3195665e1adab4fb8f7b5fa1180dfcfb.png
 • 576f213043a54befcdbbc132e71bf87c-cae710fa165e9ad4d757af1c513f236f.jpg
 • 0808-1c1cc9362184c77adc3d1aba7351c15d.png
 • 2013-11-25-the-walking-dead24-44a5280996576567224ddc1b022452c2.jpg
 • 6756-fcdc04304b85340c245a25808bc66406.png
 • 150823-leon-fear-walking-dead-tease-lwv54b-8f8292022620f146591b31bb47e58fc7.jpg
 • 862592c7b4dd544949fc9096edad7ace-fc895622807ec33f424176e98ed5017c.jpg
 • 978987-a6b63f6a9da33cdbcb5d3535f6124dd0.png
 • 1536717-894066820619477-967805399-n-f0aa6bbea297c7033261e8172e1c9211.jpg
 • 25299663-1825416860804374-4634338931283671568-o-03679d1c8de237f227fd9143161c1b87.jpg
 • AMC-512-Woods-Walker-e29144358645bb9304b8d02ae0386474.png
 • AMC-515-Woods-Walker-813a66d358371b6c8c2ff58c9e3478e1.png
 • AMC-601-Quarry-Walker-2cb0dbdb4cb8002b5d69ca72643666ce.png
 • AMC-601-Walkers-Woods-5a9df0d7ec92a0e6be4526238303aa7a.png
 • AMC-605-Sewer-Walker-a46137be2827fe0c8b9eae489dceb1db.png
 • AMC-606-Scorched-Walker-1e2345e68195f2702d5f062e404e5fb9.png
 • AMC-NS-Walker-2e0ecb888ed98b1cfb15f2fd9f4936e9.png
 • AMC-TWD-S5A-TAS-509-REV-e95ff2a0a00b6872a503c64c08485647.jpg
 • andrea-604cee84cfe1ee8fa11bceae4e948af8.png
 • A-Walker-Is-Losing-His-Mouth-in-The-Walking-Dead-Season-6-Midseason-Finale-a00e531040e9380e6365077aadbbf560.jpg
 • b17154cd-85b0-4a6e-831a-9ffdb9aa7c3f-264fca5dac4231d9b30307f23c1c1336.jpg
 • bd561e0cae0dacaaf8285ef859b69c18-2125260a7c98ddbc7b9b9e0c38306b2b.png
 • Blood-walker-e5a2a12b12788f692fbc4a1367e5e240.jpg
 • c8f89ed5738b4dc57ba305dd6400dde4-f23ef5eca8c34c867d8f61ecc2a09f4d.jpg
 • Deer-Eating-Walker-Greg-Nicotero2-b4aae048acbe659e6418e5faba20a3a1.jpg
 • DoG4yY2U4AEKYtp-356a7456724e2927f207ce5cd6baefde.jpg
 • Drug-Store-walker-aad5e093ad99e855a2f01ff5aaeb4905.jpg
 • Episode-11-walker-ce9985445ddf97db9f483f5445004360.jpg
 • Episode-12-walker-shane20123854018561034612890123598156901-be011d1f48fdd36e34fb02d6e3012d52.jpg
 • f9330bbe61c3f7946a7daa793493fcc2-fab676b960e4f046747454a4d5ff3fef.jpg
 • FB-IMG-1447378809200-1aad1c893e9d0f5d420f21fb8ba76407.jpg
 • FB-IMG-1447977641203-e9d58e98f35aaad5aee2f6fa7df531fb.jpg
 • FB-IMG-1466991469838-14ed2e5d6160f41ce73353ac4a705570.jpg
 • fear-zombie-3-086255b1063b80c28d12ec1ca5378aaf.jpg
 • ftwd-mutant-zombie-1002206-1280x0-08200f5fa817ab608d58541eebb17713.png
 • Head-Pulled-Walker-c6bc7d7a3694eda77248f1cfbe54fb85.png
 • hers-c7ed860a6d17f522b311115dc88b63fb.png
 • Horda-v-komiksu-c9091e8f46b6325b0b67cf8274a3a8c8.jpg
 • Horda-v-serialu-8f7947b3b47910b86674fe3fb92f3701.jpg
 • Cherokee-Rose-Wrightson-Walker-1cb6b5aecc0fa7117092e165c994e36a.jpg
 • img292-8c4cb67412f55ca57bfb732b077ea46f.jpg
 • Jenny-Jones-332a05809c4569988477a7d7e2907b8a.jpg
 • maxresdefault-270279938df76279cad89e0d3e741664.jpg
 • melty-zombies-8997a1601ee6e660c2d5e88c4c6a2f2b.jpg
 • Proxydddd-5a1f34e4c5ed59f488650bea9ccac7cd.jpg
 • RPG-Walker-768x512-1b4861ab92218c9cf7501e01b1208184.jpg
 • S6-Ep1-G6-5c60233f63006f9ee68e514d089ec518.jpg
 • Sean03-fdb48dd332d99fc412358c078b62e438.jpg
 • season-three-penny-blake-orig-68537af43344866fb49024cb9ceeb302.jpg
 • The-Sanctuary-Herd-acef647b8fc9dcb28746909c087c1670.jpg
 • the-walking-dead-season-5-episode-8-coda-bts-2-b72fad2f3f12354d3f42709fcad0fde1.jpg
 • the-walking-dead-episode-715-oceanside-walker-1200x707-3e2c3897189a8e998791957b3d39e342.jpg
 • the-walking-dead-episode-811-walker-935-f01de7b3149d6b5f4f1d78bba01116fc.jpg
 • the-walking-dead-episode-813-tobin-walker-2-935-403206886adf277067c59f49d99861ba.jpg
 • The-walking-dead-season-6-walkers-658px-1-c2f8c2ddeabb4682af1ad0bfa254e473.jpg
 • the-walking-dead-season-7-sdcc-trailer-broken-arm-walker-in-ro-191728-d4cc3bea63bb9aa3736bbbac4c0637ae.jpg
 • The-Walking-Dead-Soggy-Walker-2d17a6672dbdfef0c8d20a35c90c821e.jpg
 • The-Walking-Dead-walkers-1104571-64f919798e3e865be2073f7160cd64e1.jpg
 • TWD-897-Sep18-big-90853d1e0d5e055b0b8eb3500112dd3a.jpg
 • TWD-GP-304-0615-0258-666b719989304ed63b3325627271902a.jpg
 • Twd-gp-316-1121-0089-b7a7541dd2a5d40e1fcaeee80de80740.jpg
 • twd-s4-fullres-04-f564307248ab7196c213de77771d8c8c.jpg
 • TWD-S7-710-TAS-584b80054ae1d416e22feafa92ed1f67.jpg
 • twd-summer-b8f1ddf2fe676fdad5ce40dfd77c53eb.jpg
 • TWD-715-water-walkers-04-57c2b4b4261ac4a5c121f6bc25c0c304.jpg
 • Twd-live-bait-post-image-e10326065c68d2d732f59087fd282885.png
 • TWD-Sandy-Zombies-b2bdf64c388214e840f490b2fc8d70c9.jpg
 • Vlcsnap-2012-10-16-14h04m32s195-9c8fd513cef088a3d4e5060590865bbe.png
 • vlcsnap-2017-09-30-02h24m52s038-9aac4eb544c9972be228317d97e086b5.png
 • WalkerAtlanta-5d78501ef19f312b5b1a955b7fa75409.jpg
 • Walkersmany-f2804ac9c2f2933a9d6499fbbc0d5398.jpg
 • Walking-Dead-315-BTS-08-194fdc846617c78d80a337fb61459250.jpg
 • walking-dead-bird-19a2241a9470f810711d570933f5f142.png
 • Walking-Dead-Comic-Book-Whats-For-Lunch-73afa9d90ca7f6aa45f9287fa348d95a.png
 • walking-dead-nude-insta-480w-0850f9f67870d953e178e05d299d14f7.jpg
 • walking-dead-nude-walker-pic-0703e7c936f30da678d9ad39f88d0be0.jpg
 • walking-dead-season-2-4-cherokee-rose-well-zombie-857b69476ae9475cfed75c7a8e152da8.jpg
 • Walking-Dead-Season-4-Zombies-16-71af5f532b239fc74800bbacf785de5c.jpg
 • Walking-Dead-Season-4-Zombies-24-cb98c941ac814c7cd7ba4d932485f879.jpg
 • walking-dead-season-6-swamp-walker-754001d9c9a1ccf616c79affc3f147fb.png
 • walking-dead-spider-zombie-2f54a7d617c8d0987c10b24eaf35495b.png
 • What-Lies-Ahead-Zombie-2-d519236655bd3b9b58b4ba2244c02dff.jpg

Diskuze /29

6000r

Na začátku 3. série řekne T-Dog zombie, ale je možný ze to jen posral českej dabing.

#2 Xavik #5 pidalin
6.1.2019 | 17:12:36
Xavik

#1 6000r: Posral.

admin
6.1.2019 | 17:38:25
Stardos

Ty případy kdy to „nefungovalo“ – spíše bych to nazval jako chybu od scénaristů, kterým to v ten moment nedošlo.

6.1.2019 | 20:16:31
steve1206

Super článok, len to, že Lori zožral celú aj s kosťami a botami walker je blbosť, skôr ju niekam odtiahol, kde sa z nej nažral kým vládal a telo bolo niekde off screen, inak celá tá scéna bola dosť dementne natočená…

6.1.2019 | 20:42:20
pidalin

#1 6000r: To si pamatuju jak řekl zombie, taky jsem se tomu divil když jsem na to koukal ještě s dabingem, pak jsem si tu scénu našel v originále a řiká normálně chodec nebo něco takovýho, rozhodně ne zombie.

6.1.2019 | 20:57:37
Ozymandias

taky ted ctu ty komiksy no

6.1.2019 | 22:51:36
E la Trabanto

Za ten clanek te obdivuju, jak jsi se krasne dokazal rozepsat. Neco super :) Dobra.prace

#8 ori
6.1.2019 | 23:39:21
ori

#7 E la Trabanto: Jéj, ďakujem :) Ale musím sa ospravedlniť, najprv píšem že sa zombie v džungli rozmočia a o chvíľu že pod vodou vydržia dlho, to som nejako nedomyslel :D

7.1.2019 | 10:22:47
Mighty Iwory

clanek super,diky moc :) elektrinou zabijeli chodce ve hre o klementynce,skva­rilo(nicilo) to chodcum mozky,kdo pamatuje?odkud odevsad jsi cerpal?suprove obsahle a velice konkretni,good job

#10 ori
7.1.2019 | 12:19:40
ori

#9 Mighty Iwory: Ďakujem :) Len zo seriálu, komiksu a toho čo som našiel na walkingdead.wiki, hry som nehral takže to som netušil.

7.1.2019 | 12:27:05
med2019

Životnost „The Walkers“ je 10 let. Seriál nás posunul o dalších 6 let. Připočtu-li nějaký časový posun mezi ostatními sezónami, dostávám se minimálně na 15 let. Neměli už by být tou dobou " The Walkers" v menšině nebo nehorázně slabí? :)

#12 Hunter12 #14 ori #18 moniq
7.1.2019 | 13:35:05
Hunter12

#11 med2019: Až na to, že mezi jednotlivými sezónami skoro žádné časové posuny (až na pár výjimek) nebyly. Apokalypsa nyní trvá 9 let.

7.1.2019 | 13:51:54
vrzi

v článku se píše, že na základě seriálu není uplně jasné, zda je i zbytek světa postižen touto nákazou: ,,Jistě víme, že jsou postiženy přinejmenším všechny státy USA a Mexiko.´´. Myslím, že v druhé serii ten vědec ve vyzkumnem centru říkal, že postupně všechny vyzkumne centra všech statu se odmlčela, poslední na tom pracovali francouzi, kteří už byli hodně blizko, ale nakonec taky odpadli… takže podle serialu je myslim jasne, ze to postihlo cely svět.

7.1.2019 | 14:10:47
ori

#11 med2019: Od začiatku apokalypsy do konca vojny s Neganom ubehlo tak rok a pol/2 roky, oba časové skoky v 9. sérii trvali dokopy 7 a pol roka, teraz je to tak 8 a pol/9 rokov.

7.1.2019 | 14:15:09
Řízkáč

Moc pěkný článek, takový věc bych nedokázal napsat ani za 16 životů. Vyplatilo se to číst, pěkně zpracováno Ori. :)

#16 Řízkáč #17 ori
7.1.2019 | 15:14:36
Řízkáč

#15 Řízkáč: *takovou

7.1.2019 | 15:14:56
ori

#15 Řízkáč: Ďakujem :)

7.1.2019 | 16:48:15
moniq

#11 med2019: Tak keď si vezmeme, že Lori ostala tehotná počas apokalypsy, no a Judith môže byť tak 8 rokov, tak apokalypsa trvá 9 rokov. Takže sa nemohli ešte rozložiť.

7.1.2019 | 21:02:37
sonulle

Pěkný článek, až na tu nezávislost na nervové soustavě a že s poškozenou míchou by se pohybovaly, podněty z CNS je staví na nohy, pochybuji, že díku viru v mozkovém kmeni by se vzepřeli na nohy a chodili, kdyby byla mícha přerušena. To by i samotná hlava potom mohla skákat po trávníku a vzpírat se gravitaci. Samozřejmě pokud by měl zlomený třeba obratel a míchu jen pohmožděnou dovedu si to představit. Stejně tak jako smysly jsou v lalocích koncového mozku čich, sluch, tudíž i tady musí docházet k nějaké interakci a zpracování podnětu. Tady to tvůrci nepobrali.

#20 ori
8.1.2019 | 17:34:29
ori

#19 sonulle: Pravda že ak by bola miecha prerušená, tak by sa asi nepostavil, odkazoval som na tú zombie babku čo bola priviazaná k vozíku (teda pravdepodobne nevedela chodiť) ale hýbala nohami, keď tam bol Guvernér po kyslík.

8.1.2019 | 18:05:03
Tarzan_

To bych si rád přečetl, s prvním dílem.

8.1.2019 | 19:20:03
Harleys

Tenhle článek je užasný! Dokonce se mi líbí tak moc že si celý článek opisuju na papír abych ty údaje nezapoměla…Moc dobrá práce!

#23 ori
12.1.2019 | 20:05:59
ori

#22 Harleys: Jéj ani nevieš ako ma to potešilo :)

#24 Harleys
12.1.2019 | 20:21:35
Harleys

#23 ori: Máš můj velký obdiv! To kolik práce si si s tímhle dal je úžasné!

13.1.2019 | 12:00:41
Dr. Lemon

Takže ta část děje na kterou jsem se asi nejvíc těšil – původ patogenu – se vůbec řešit nebude. Fakt paráda.

#26 Harleys
13.1.2019 | 18:03:31
Harleys

#25 Dr. Lemon: Není přímo jisté odkud tenhle patogen pochází, takže je jasné že pan Ori se bude zaobírat jenom tím co ví jistě

14.1.2019 | 19:19:18
Řízkáč

Nemělo by tu ale být napsáno, místo výraz ,,chodci,, spíš ,,mrtváci,,?

#28 Hunter12 #29 ori
14.1.2019 | 22:02:08
Hunter12

#27 Řízkáč: Ne, protože to jsou chodci, nikoliv mrtváci.

16.1.2019 | 21:23:55
ori

#27 Řízkáč: Neuznávam český dabing :D

17.1.2019 | 12:13:09
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Čeká nás třetí seriál

Univerz seriálu The Walking Dead se opět rozšiřuje. Nyní má stanice AMC v plánu již v pořadí třetí seriál z tohoto zombie světa. Více informací o tomto novém projektu naleznete v našem článku

Filmy The Walking Dead

Svět Walking Dead již není tvořen pouze seriály The Walking Dead a Fear the Walking Dead, ale nově i filmy. První tři se zaměří na osud Ricka Grimese. Přečtěte si o nich něco více

Reklama

Nepřehlédněte

Fanoušci jásají, staré dobré The Walking Dead je zpět

Fanoušci jásají, staré dobré The Walking Dead je zpět

Ještě před startem deváté řady spousta fanoušků nevěřila, že by se jejich oblíbený seriál mohl zlepšit. Opak se stal pravdou, fanoušci jsou zatím po první polovině deváté řady potěšení nečekaným comebackem.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás