The Walking Dead (Živí mrtví) Poznejte Roberta Kirkmana, muže, který stvořil komiks Živí mrtví

Poznejte Roberta Kirkmana, muže, který stvořil komiks Živí mrtví

Poznejte Roberta Kirkmana, muže, který stvořil komiks Živí mrtví

Robert Kirkman je dnes již světoznámou osobou, a to díky tomu, že stvořil komiksovou sérii Živí mrtví. Poznejte tohoto zajímavého tvůrce.

14 0
12.3.2019

Jsem tlustý, nezdravý a velmi pomalý. Čekala by mne proto i pomalá a bolestivá smrt.

-- Robert Kirkman o přežití během zombie apokalypsy


Robert Kirkman se narodil 30. listopadu roku 1978 (40 let) v americkém městě Lexington a vyrůstal v sousední Cynthianě (obě města se nachází ve státě Kentucky). Jeho prvním komiksem bylo v roce 2000 dílo Battle Pope, na kterém pracoval spolu s Tonym Moorem a které vytiskli na vlastní náklady. Příběh vypráví o ožralém a sukničkářském Papežovi, který se s pomocí Ježíše H. Krista snaží zachránit Svatého Michaela a celý svět před démony. Chvíli poté se uchýlil pod taktovku Image Comics, kde stvořil komiks Science Dog.

Roku 2003 vytvořil komiks Invincible, který vypráví o mladém teenagerovi, který je synem nejmocnějšího superhrdiny světa a který začíná svou vlastní kariéru jako superhrdina, ovšem musí se potýkat i se svými klukovskými problémy. Roku 2020 se toto dílo dočká seriálového zpracování.

Ještě téhož roku vyšlo 8. října vyšlo první číslo Živých mrtvých, který nejdřív kreslil Tony Moore, ale od sedmého čísla ho nahradili Charlie Adlar a Cliff Rathburn, protože Tony nestíhal udržet tempo jednoho čísla měsíčně. Kirkmanovou vizí nebyl jenom obyčejný příběh o zombie. Chtěl příběh o obyčejných lidech, o jejich vzájemných vztazích a problémech, kteří jsou najednou nuceni přežít v postapokalyp­tickém světě. Také nechtěl, aby byl příběh jenom o tom dostat se do bezpečí. Myšlenkou nebylo dostat postavy přes překážky, aby našly místo, kde můžou žít jako kdysi a pak konec. Chtěl, aby se čtenáři nemuseli ptát „A co bylo pak?“ ale aby toho byli svědkem. Chtěl, aby příběh nebyl jenom určitou částí Rickova života, ale abychom ho sledovali dál a aby tak komiks představoval jakousi kroniku Rickova života.

Kirkman zasadil Rickův domov do města Cynthiana, ve kterém sám Kirkman vyrůstal. Zároveň místa, která jsou v komiksu, existují i ve skutečném městě. Doktor Stevens, na kterého Rick vzpomíná cestou do Atlanty, je pak pojmenován po jejich rodinném lékaři. Kirkman následně pracoval i na některých komiksech od Marvelu, například Captain America, X-Men, Fantastická čtyřka nebo Ant-Man.

Roku 2010 začal spolupracovat s Frankem Darabontem na seriálu The Walking Dead. Napsal scénář k epizodám Vatos, What Lies Ahead, Beside the Dying Fire, Made to Suffer, Isolation, After a Strangers. Také napsal scénáře pro Fear the Walking Dead, a to pro epizody Pilot a The Good Man.

V červenci roku 2010 se ujal vedení nového výhonku Image Comics – Skybound Entertainment. Roku 2012 na něj Tony Moore podal žalobu, protože se považoval za spoluautora Živých mrtvých, ale prý mu Kirkman poskytl malou finanční kompenzaci. Všechno se nakonec vyřešilo o dva roky později vzájemnou dohodou.

Nakrátko se objevil v komediálním seriálu Robot Chicken, kde hrál sám sebe (viz video). Roku 2014 vytvořil komiks Outcast, který se roku 2016 dočkal nedávno zrušeného seriálového zpracování. Příběh pojednává o muži posedlém démonem.

Roku 2015 vyšel film Povětří, který Kirkman produkoval. Hlavní roli v něm hraje Norman Reedus a děj se odehrává v postapokalyp­tickém světě. Bohužel tento snímek nesklidil moc dobré ohlasy. Byl to také první film pod taktovkou Skyboundu.

Od roku 2019 vychází ve spolupráci s National Geographic hororový dokumentární pořad Dead By Dawn, na kterém Kirkman také spolupracuje (viz upoutávka). Spolu se spisovatelem hororů Jayem Bonashingou také napsal osm knih odehrávajícich se v komiksovém světě Živí mrtví, které sledují minulost Guvernéra, válku s věznicí a osud Woodbury.

Co se týče komiksové série Živí mrtí, tak lituje zabití Tyreeseho, Axela, Guvernéra, Andrey, Lori a Ezekiela. Také prý rád dává postavám nezapomenutelná úmrtí, jako měl například v případě Glenna, Abrahama nebo Gabriela.

Ve hře GTA V se v okresu Blaine County můžete setkat u policistů se jmenovkami „Kirkman“ nebo „Grimes“. Má syna, který se jmenuje Peter Parker Kirkman, protože Robert je velikým fanouškem Spider-Mana.

Za zpracování tohoto článku děkujeme našemu odborníkovi na komiksy, @orimu.

Diskuze /10

Harleys

Velmi zajímavé počteníčko!

12.3.2019 | 19:55:50
99tom

Nevedel by mi niekto napísať aké knihy vyšli? Spomínajú 8 ale čítal som len asi 3 alebo 4 Dík

#3 ori
12.3.2019 | 20:57:32
ori

#2 99tom: Vzostup Guvernéra, Cesta do Woodbury, Pád Guvernéra 1 a 2, Skaza, Invázia, posledné dve (Search and Destroy a Return to Woodbury) sa prekladať nebudú.

12.3.2019 | 21:25:32
VegeTTa

Super clanok

13.3.2019 | 7:15:14
Kirk1

Kua ale ten pred predposledny odstavec mohol byť v spojleri sakra prezradili mi dôležite umrtia kua. :(

#7 Xavik #8 ori
13.3.2019 | 16:14:39
Sapphire1977

chudák syn, ale stále lepšie ako keby sa volal Spider-Man Kirkman :D

13.3.2019 | 16:29:45
Xavik

#5 Kirk1: Žádný spoiler tam není, Krikman lituje úmrtí těchto postav v komiksech, ne v seriálu. Seriál se jen inspiruje komiksy, některé postavy například nadále žijí, zatímco v v komiksech dávno umřeli (např. Carol žejo).

#10 Kirk1
admin
14.3.2019 | 9:42:46
ori

#5 Kirk1: A ak nadávaš na to že si len teraz začal čítať komiks, tak to ma mrzí ale tie postavy sú mŕtve už dávno, ako keby niekto len teraz začal pozerať seriál a potom si tu sťažoval na spoilery. Už z názvu vyplýva že sa tam bude preberať hlavne komiks (a ešte Kirkman teda) :D

#10 Kirk1
14.3.2019 | 11:47:08
moniq

Dúfam že Ezekiel nezomrie v seriáli, Carol vyzerá konečne šťastná s ním

14.3.2019 | 15:20:08
Kirk1

#7 Xavik:
#8 ori: Diki to som si vydýchol som to nejako tak ten článok hltal že mi to ani neprišlo že rozprava o komikse TVD sledujem od začiatku a par ludi som naň nalákal aj keď skoro všetci odpadli po serii s guvernerom (tu som mal na mále aj ja neskutočne ma to nebavilo ) ale som rad že som tomu dal ešte šancu pomaly sa to dostava do takych lepších kolají.

15.3.2019 | 18:10:41
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S10E03: Ghosts

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @Xavik

České titulky sedí na lehce dohledatelné verze.

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Filmy The Walking Dead

Svět Walking Dead již není tvořen pouze seriály The Walking Dead a Fear the Walking Dead, ale nově i filmy. První tři se zaměří na osud Ricka Grimese. Přečtěte si o nich něco více

Reklama

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Čeká nás třetí seriál

Univerz seriálu The Walking Dead se opět rozšiřuje. Nyní má stanice AMC v plánu již v pořadí třetí seriál z tohoto zombie světa. Více informací o tomto novém projektu naleznete v našem článku. Nebo se rovnou podívejte na trailer

Reklama

Nejlepší epizody desáté série

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás