The Walking Dead (Živí mrtví) Shrnutí a postřehy k epizodě Here's not Here

Shrnutí a postřehy k epizodě Here's not Here

Shrnutí a postřehy k epizodě Here's not Here

Čtvrtá epizoda, nesoucí název Here's not Here, sice trochu zpomalila rozjetý start šesté sezóny, nicméně nám přinesla několik nových informací a zajímavostí, které si rozebereme právě v tomto shrnutí a postřezích. Pokud jste díl prozatím neviděli, přečtěte si článek později.


22 0
4.11.2015

Po minulém díle, plném chodců, emocí a nezodpovězených otázek nám byla naservírována poněkud pomalejší epizoda, která se zaměřila pouze na jednu z postav, jejíž návrat si diváci přáli od prvního dílu a pak od třetí série, kdy mu trochu začalo strašit ve věži. Ano, dočkali jsme se epizody, která nám vysvětlila nové životní krédo Morgana Jonese.

Clear: část druhá

Epizoda Here's Not Here si opět hraje s časem, což jak se zdá, je takovým ústředním motivem šesté série. Na začátku (ne)vidíme Vlka, kterého Morgan chytil v předminulém díle, a kterého nechal jít na konci minulé série. Jakmile se vrátíme v čase, tak si uvědomíme, že Morgan nemluví o svých vzpomínkách jen tak pro nic za nic, ale dává mu to jediné cenné, co mu zůstalo. Ale nejen to. Nabízí Vlkovi vykoupení tak, jak mu jej nabídl Eastman. Před tím, než ho knockoutoval, se mu omluvil, přesně jako to udělal Eastman, když se poprvé setkal s Morganem. Nyní je na Morganovi, aby si zahrál na mentora a dovedl Vlka k jeho vnitřnímu klidu.


Ovšem co Morgan nevidí je ten obrovský rozdíl mezi ním a Vlkem, no a jeho skupinou obecně. Rozdíl tkví v tom, že Vlk si tento život vybral, jak sám říká, je to jeho přesvědčení o tom, jaký život nyní je. Morgan, na rozdíl od Vlka, se stal tím, čím se stal kvůli ztrátě svých blízkých – nejdříve své ženy, kterou nedokázal zabít a posléze i syna. Pak mu nezůstalo nic než prázdnota, zloba a pocit, že musí své okolí vyčistit. Vlk může být jen další skutečně ďábelským člověkem, ne nepodobný Dallasu Wiltonovi, muži, který vyvraždil Eastmanovu rodinu a sám Vlk se na konci epizody dává do paralely s tímto vrahem.

Co se stane s Vlkem dál? Doopravdy vyvraždí Morganovu novou rodinu, nebo Morgan udělá výjimku a zabije jej dřív, než se změní na chodce? Pokud zvážíme dosavadní rozhodnutí, které Morgan učinil, jeho rozhodnutí se může kruhem vrátit a vzít mu něco, na čem mu záleží.

Rozhodnutí

Během šesti sezón se nám postupně odhaloval Morganův příběh, který byl plný tragických rozhodnutí. Neschopen udělat, co udělat musí, zapříčiňuje to, že kolem něj lidé umírají. Poprvé jsme to mohli vidět v epizodě Clear, ve třetí sérii, kdy Rickovi pověděl, jak zemřel jeho syn Duane – Morgan nedokázal zabít svoji přeměněnou manželku, která nakonec pokousala Duanea. V této sérii další špatné rozhodnutí mohlo zapříčinit Rickovu smrt.

Někteří by mohli namítnout, že kdyby nepustil Vlka, kterého nyní drží, jíž poprvé, nemusela by skupina najít cestu do Alexandrie. Stejně tak jsme tuto epizodu viděli další rozhodnutí, které zapříčinilo něčí smrt. Když Morgan nedokázal zabít kluka, kterého dříve uškrtil, Eastman ho zachránil a v důsledku toho byl pokousán. Dalo by se říct, že je to jakési Morganovo prokletí, které se čas od času opakuje. A není to poprvé, kdy postava v seriálu odmítala někoho zabít, vzpomeňme si, do jakých hrozeb tak stavěl skupinu například Tyreese.

Zklamání

Po této epizodě už můžeme chápat to, proč je Morgan Rickem tak nějak zklamán. Zjistil, co se z Ricka stalo. Ne, že by se Morgan nedokázal ztotožnit s příšernými věcmi, které Rick musel udělat, možná Morgan dělal i šílenější věci, ale vidí muže, který kdysi býval dobrý a snažil se mu pomoci, když sám byl na dně. Morgan vidí muže, jenž se morálně mění pod tíhou nového světa. Nejspíš tak přehodnotí i svoji poznámku „nový svět bude potřebovat Ricka Grimese“.

Krátké postřehy

Pokud se ještě vrátíme ke scéně s Vlkem, na rozdíl od Eastmana, Morgan nenechal dveře od cely otevřené. Je to jakési znamení toho, že nově převzatá filozofie má své limity.

Použití ohně a rozostřených záběrů první osoby vykreslilo obraz Morganova mentálního rozpoložení po většinu této epizody.

Symbolicky je změna v Morganově myšlení doprovázena i výběrem zbraně. Předtím jsme jej viděli s nabroušeným kopí, zbraní, ale nyní používá elegantnější hůl.

Časově je epizoda ohraničena koncem dvanáctého dílu třetí série a končí v současnosti, respektive před událostmi v Terminu (polovina minulé série). Ukazuje nám ale i to, jak Morgan našel svoji cestu zpátky k Rickovi a jak dlouho mu jeho proměna trvala.

Na konci epizody slyšíme Ricka křičet „otevřete bránu“. Zdá se tak, že se vrátíme k rozjetému tempu předchozích epizod, jenže je možné, že si tvůrci opět trošku pohrají s časem a ukážou nám jinou linku.

A pokud si nechcete zkazit překvapení, v dalším odstavci bude malý postřeh z poslední epizody ohledně Schrödingerova Glenna.

Tento postřeh nám bohužel nedává konečné rozhřešení, ovšem v úvodních titulcích poprvé od začátku série nebylo zobrazeno jméno představitele Glenna, Stevena Yeuna. Obvykle se uvádí jména všech hlavních postav, i když se v epizodě neobjeví (credit only). Otázkou zůstává, zdali je jméno odebráno skutečně z toho důvodu, že Glenn umřel nebo si s námi tvůrci pohrávají a v případě, že by se Glenn vrátil, budeme všichni překvapeni.

Největší slabinou této epizody bylo především zasazení. Proč právě během rozjetého začátku série, který podle mého skromného názoru je mimořádně povedený, nasadit epizodu, která dynamiku posledních tří epizod tak nějak zabije? Možná se chystá něco velkého (což po smrti Glenna zní dost strašidelně), k čemu budeme potřebovat znát to, kým Morgan byl, jaká byla jeho cesta ke změně a pochopení toho, proč se chová tak, jak se chová. Nezbývá nám nic jiného, než si počkat. A to, jak se vám epizoda líbila, nám dejte opět vědět v komentářích.

Foto: AMC

Diskuze /34

Batiatus

Článok sa mi páčil a tak isto aj epizóda a nech sa Morgan už konečne naučí robiť to čo je potrebné. Chce zachrániť čo najviac životov a robí pravý opak.

4.11.2015 | 18:21:45
Stardos

Steven byl včera na natáčení.Já nevěřím tomu,že na natáčení chodí aby jsme si mysleli,že žije :D

4.11.2015 | 18:22:49
Uchvatitel

Tak pro mě asi nejlepší epizoda doposud skvěle to udělali a nejhorší moment byla smrt Tabithi sem skoro brečel :D

4.11.2015 | 18:36:41
Aprok

Článek Super! mě se tenhle díl taky líbil a byl sem rád že jsem se dozvěděl o Morganovi :) a podle mě to fakt udělali naschvál že vynechali jméno Glenna a přesně kde má bejt napsaný jsou v té znělce ty hodinky :D :D

4.11.2015 | 18:54:43
DiceCze

Jen potřebovali, aby se o co nejdéle spekulovalo o Glennově smrti a celkově co nejvíc řešilo WD, tak nám po třech parádních dílech na začátku série naservírovali čističe Morgana a nechají nás v nejistotě co nejdéle. .)

4.11.2015 | 18:55:09
Leon

Morgan přivede Ricka zpět na správnou cestu, avšak ve chvíli, kdy se bude vše zdánlivě vyvíjet pro Ricka jeho přátele dobře, zjeví se Negan, podrobí si Alexandrii, a zabije Morgana, což bude pro Ricka těžká rána…

#7 Batiatus
4.11.2015 | 19:19:24
Batiatus

#6 Leon: Jak že na správnu cestu ? Teraz robí niečo zlé ?

4.11.2015 | 19:31:31
DolphZiggler

Díky za fajn článek. Jen bych se chtěl zeptat , jestli tu je nějaký znalec komiksu walking dead .. drží se u smrti hlavních postav tvůrci komiksu nebo ne?

#9 Batiatus #25 Numidis
4.11.2015 | 19:33:00
Batiatus

#8 DolphZiggler: Nie. Všetky postavy v komixe zomreli inak v komixe ako v seriály okrem Amy, Jim, Pete. Tyresse v komixe zomrel ako Hershel v seriály a napr. taká Andrea a Sophia v komixe stále žijú a Carol zomrela ešte vo väzení, spáchala samovraždu no a v seriály stále žije a navyše je omnoho väčší badass.

#10 DolphZiggler
4.11.2015 | 19:50:24
DolphZiggler

Tak to pak jo. Tak sem si říkal že si ty spekulace trochu ulehčím. :D tak nic… no slyšel sem že v komiksu vůbec není Daryl , ale jen jeho brácha a furt živej .. a to je všechno co o komiksech vim :D tak podle mě je Glen tuhej ..#9 Batiatus:

#11 Batiatus
4.11.2015 | 20:00:05
Batiatus

#10 DolphZiggler: v komixe nie je ani jeden Dixon :D a ešte t-dog, jacqui (či ako sa píše), morales, milton, deana, bob, gareth a to už je asi všetko

#12 ori
4.11.2015 | 20:05:36
ori

#11 Batiatus: Bob je v komikse, ale beloch, jeho príbeh je viac rozvinutý v knihách.

#14 Batiatus
4.11.2015 | 20:27:57
ori

Aj David Morrisey (Guvernér) zmizol z tituliek po 3. sérii a potom ho opäť vrátili. A v jednej epizóde 4. série sa do tituliek vrátil aj Hershel, aj keď bol iba vo flashbackoch.

4.11.2015 | 20:30:14
Batiatus

#12 ori: No komixy nečítam tak neviem ale myslím si že keď má niekto v komixe rovnaké meno ako v seriály tak to neznamená že sa jedná o tú istú postavu ale ako som už povedal komixy a knihy nečítam tak možno má všade rovnaký charakter ale ak nie tak si nemyslím že ide o rovnakú postavu len preto lebo ma isté meno.

#17 ori
4.11.2015 | 20:34:54
morticia

Dík za článek,,,já osobně Morgana ráda nemám, ale i přesto se mi epizoda opravdu líbila a zaujala mi, vůbec mi nevadilo zpomalení tempa série. I přes prodlouženou délku jsem se během dílu vůbec nenudila. Nicméně Morgan mi svým rozhodnutím na konci opět naštval. Je zajímavé, že jde z extrému do extrému – buď zabije vše co vidí, okamžitě a bez otázek. Nebo naopak nezabije vůbec nikoho a to i přes to, že k tomu existuje velmi dobrý důvod. Zatím to vypadá, že celá první polovina série v podstatě „zamrzne“ ve vyprávění příběhu jednoho jediného dne. Taky si myslím, že o Glennovi se ještě 2 díly nic nedozvíme. Příští díl má být v Alexandrii a přepokládám, že se Maggie vydá Glenna hledat, ale zatím nenajde a další epizoda se bude věnovat Darylovi, Abrahamovi a Sashe. Takže co se vlastně stalo s Glennem bychom se mohli dozvědět až v epizodě 7. A poznámka na závěr…RIP Tabitha… :D

4.11.2015 | 20:39:06
SaintSin

Díky za postřehy, akorát mi tady chybí vysvětlení názvu dílu Heres not here (zároveň opakující se „motto“), u minulých dílů jsem většinou název pochopil, ale teď mi to nějak uniklo, proč se tam toto objevuje.

#17 ori #20 chir
4.11.2015 | 21:08:41
ori

#16 SaintSin: To bol ten Morganov slogan, ktorý všade písal (Tu nie je tu).
#14 Batiatus: Aha, ja som myslel že si čítal. V komikse je Bob Stookey, bývalý armádny medik a opilec, ale moc ho tam neukážu, ako som písal, je viac dôležitý v knihách. V komikse sa ale nevydal s Rickovou skupinou ale stále je vo Woodbury.

#18 Batiatus
4.11.2015 | 21:20:37
Batiatus

#17 ori: Aha, diky

4.11.2015 | 21:25:02
Insonnia

Tvůrcům se povedlo nevídané.

Tato epizoda by totiž klidně mohla aspirovat na celovečerní film (samozřejmě by tam tvůrci museli vlepit ještě nějakou ženu (Tabitha se nepočítá) a nejlépe i sex, jinak by to nebylo správně hollywoodské) a voila…

Postavu Eastmana jsem si oblíbila, pro mě je to zřejmě jedna z nejlepších a nejzajímavějších vedlejších postav. Badass každým coulem. (Kdo v něm poznal Klauna z AHS?:) Škoda že neměl více prostoru a celý jeho příběh a filozofie se tak musely scvrknout a uspěchat do šedesáti minut.

Děj byl pěkně ucelený, měl hlavu a patu. Byl sice víceméně předvídatelný, ale na druhou stranu co dneska není. Navíc jako bonus epizodu provázelo pěkné poselství.

Zklamala mě potenciální budoucnost onoho Vlka, protože se asi v seriálu moc neohřeje, což je mrzuté, jelikož byl takový fešný.

Epizoda se mi všeho všudy líbila a osobně mi vůbec nevadilo, že byl děj oproti jiným epizodám TWD poklidnější.

4.11.2015 | 21:28:47
chir

#16 SaintSin: No, přemýšlela jsem nad tím, ale taky jsem nic moc kloudného nevymyslela. Nejspíš se to vztahuje k nějaké Morganově myšlence toho čištění, proto to má jako takové osobní motto, jak říkáš. No a viděla bych to na to, že čistil všechno okolo sebe a tady není tady bych brala jako nějaké „varování“? Aby ostatní věděli, že tady není žádné útočiště, kde by je někdo ochránil, žádné místo, kde můžou rabovat a vraždit atd. Ale jestli to tak bylo myšleno… Plus na konci po Morganově a Eastmanově bitce to řekl i Eastman, když byl pokousaný a to už mě úplně zmátlo.

Tak by mě docela zajímalo, jestli si to někdo vykládá jinak nebo podobně? Teď si akorát můžu sypat popel na hlavu, že jsem doufala, že si toho nikdo nevšimne. :D

#22 SaintSin
webmaster
4.11.2015 | 21:34:45
Insonnia

Mé fantasmagorické vysvětlení názvu:

Na začátku vidíme, jak Morgan vyvádí a na tabuli má napsáno „You are not here“ a pod tím „Here is not here“. Možná mluví sám k sobě (= sám o sobě) možná s někým (o někom jiném). Morgan někoho či něco hledá. Říká, že někdo měl něco udělat, ten někdo tam momentálně s ním není. Takže tady to místo, kde se Morgan na začátku nachází, není místo, co Morgan hledá = tady není tady.

(Bohužel si tuhle Morganovu dějovou linku z dřívějších sérií moc nepamatuju, takže vycházím jen z této epizody, čili možná jen blábolím z cesty.)

A později si Eastman všimne Morganových nápisů a poručí mu, aby tam cvičil. Morgan odpoví, že tady nechce „not here“, ale přesto začne máchat tou holí. Pak když je Eastman pokousán a porazil Morgana, který se válí na zemi, fňuká Morgan, že přece říkal „not here“.

Duchaplný Eastman mu odvětí „here is: not here“. Čili tady je to „ne tady“. Přesně na tomto místě nachází Morgan to, co hledal. Tady došel ke svému cíli.

Z počátečního „Here is not here“ ve smyslu „to není to místo“ Eastman vytvoří „Here is: not here“ jinými slovy „přesně tady je to místo“.

Konec fantasmagorie:)

#22 SaintSin
4.11.2015 | 22:27:22
SaintSin

#21 Insonnia: Zajímavá fantasmagorie :) teď mě třeba ještě napadlo, že to může být o jeho touze žít, i když je všechno ztraceno…kdyby ostatním umřela žena a syn, takovým způsobem, jako jemu, tak by se asi na místě odpráskli a nedělali by nějakou čistku…ale on prostě chtěl pokračovat a měl motor který ho hnal dopředu…a jenom nápis Heres not here ho dělil od smrti, tím totiž sám sobě říkal, že na tomhle místě nezemře, něco na způsob JSS: Just survive somehow. Toť k mé fantasmagorii :)

#20 chir: Nevadí, článek byl super ;) ještě poslední věc (nechci být hnidopich), ale možná bych i připomenul Eastmanův „zvyk“ s občankama. Přesně to samé totiž udělal Rick v jedné z prvních epizod, kdy zabili jednoho z prvních chodců aby si z něj udělali kamufláž. Jenže narozdíl od Ricka si Eastman tenhle zvyk zachoval dodnes a nevidí chodce jako zvířata na porážku, ale jako lidi, kteří si nezasloužili zemřít a kteří stále mají jméno, přestože už nejsou živí. ;) Toť k mému hnidopištví a předávám slovo dále :D

#23 chir
4.11.2015 | 22:56:42
chir

#22 SaintSin: to není hnidopišství, jen další postřeh. Super. :)

webmaster
5.11.2015 | 7:57:15
Crusader 1

Zatím jednoznačně nejslabší díl. Jakási psychostudie na pozadí hororových událostí navíc s naivním koncem kdy se mistr bojového umění nechá přihlouple kousnout do zad…aby zase odkráčel ze scény. Doufám, že takových retro prostřihů bude co nejmín´a vrátíme se dějově do Alexandrie.

5.11.2015 | 17:41:34
Numidis

#8 DolphZiggler: Třeba Takový Dale, který v Seriálu umřel v druhé sérii na Farmě v komiksu umřel až pozdějí po Terminusu…nohy mu snědli Kanibalové (v seriálu Bobovi jednu nohu) a třeba taková Sasha nevím jestli ji předělali a nebo se jmenuje jinak, ale Tyrres přišel do vězení s dcerou, která tam spáchala sebevraždu :-)

#26 Batiatus
5.11.2015 | 18:28:35
Batiatus

#25 Numidis: Ale Daleovi v komixe tiež spapkali len jednu nožičku, o prvú prišiel vo väzení. Terminus v komixe taktiež nie je.

#30 vasilij-jaky
5.11.2015 | 18:37:44
coraxx

Dobrý díl, jediné co mne zarazilo byla montážní pěna na spojích chatrče, viditelná v záběrech, kdy Eastman dává Morganovi hůl… a osobně si myslím že tvůrci měli dobrý důvod zasadit takovýto pomalejší díl po třech parádně rozjetých dílech… tempem které nasadili by jim podle mne seriál asi moc dlouho nevdržel… osobně dávám dílu tak 1–

5.11.2015 | 22:08:27
sonny

No nevím, 6. řada se mi zatím zdá podobně slabá jak začátek první řady. První 3 díly nebyly špatné, nicméně velikostí katastrof co se staly se mi to zdá až přehnané. A pak 4. díl, kdy teda mělo být řečeno jak to dopadlo, tak tu máme hodinový díl a v podstatě nevýznamné postavě v seriálu.

6.11.2015 | 15:33:10
vasilij-jaky

Toto byl ten nejnudnejsi a nejhorsi dil ze vsech a jeste o nejhorsi postave ze vsech,90-ti minutove utrpeni,,,vubec me nezajima,co si prozil pred tim nebo potom,,ted se chova jako idiot a doufam,,ze ho zezerou nebo odprasknou,,oh­rozuje celou skupinu,,,mladej Carl musel odprasknout svoji matku a nezblaznil se,,proste kazdy utrpel strasnou ujmu,,,at tahne ze serialu pryc tato nejhorsi ohrozujici postava,,chova se jako prase.

#33 ori
9.11.2015 | 9:17:13
vasilij-jaky

#26 Batiatus: jdete uz s vasim komixem do prdele,,co to porad srovnavate,,,toto neni komix,ale film a nebude to podle nej porad..

#31 Batiatus #32 Batiatus
9.11.2015 | 9:19:44
Batiatus

Ja hovorím že tu má byť niečo podľa komixu ?
#30 vasilij-jaky:

9.11.2015 | 11:52:02
Batiatus

Jediné čo som urobil bpolo že som odpovedal na otázku či v seriály umierajú postavy rovnako ako v komixe potom mi niekto napísal niečo o Bobovi a ja som mu potom odpísal a potom som opravil jedného užívateľa. Robím niečo zlé ? Nesťažujem si na zmeny v seriály a ani nič neporovnávam tak v čom je problém ?#30 vasilij-jaky:

#34 vasilij-jaky
9.11.2015 | 12:11:30
ori

#29 vasilij-jaky: Tak ak si pozeral aj reklamy tak sa ti nedivím :D tá časť mala iba 60 minút…

9.11.2015 | 13:43:12
vasilij-jaky

#32 Batiatus: omlouvam se Ti,,promin.

10.11.2015 | 8:29:34
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Pozor na spoilery

Pokud chcete znát spoilery k dalším epizodám či se chcete podělit o to, co jste se z internetu o nových dílech dozvěděli, tak zavítejte do spoilerové diskuze, kde se můžete bavit o spoilerech. Ve všech ostatních diskuzích budeme podobné příspěvky mazat.

Reklama

Nepřehlédněte

Co nás čeká v osmé řadě?

Co nás čeká v osmé řadě?

Sedmá série The Walking Dead je za námi a nás teď čeká dlouhé, minimálně půlroční, čekání. Pojďte se podívat na to, čeho bychom se měli v osmé řadě dočkat.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás