The Walking Dead (Živí mrtví) Shrnutí a postřehy k epizodě JSS

Shrnutí a postřehy k epizodě JSS

Shrnutí a postřehy k epizodě JSS

Po strhujícím premiérovém díle přichází neméně rozjetá druhá epizoda s názvem JSS. Ve článku najdete shrnutí a postřehy a pokud jste díl zatím neviděli, přečtěte si postřehy pro jistotu později.


40 0
21.10.2015

Minulý týden jsme se po premiérovém prvním díle šesté série nejspíš všichni těšili na pokračování. Ovšem to, co jsme si mysleli, že skončí jako pokračování je naopak skvěle rozjetý začátek nové sezóny. Zdá se totiž, že celá zápletka nám vydrží ještě minimálně nějakou tu epizodu. Pojďme tedy navázat tam, kde jsme před týdnem skočili a shrnout si to, co víme o druhé epizodě JSS.

Jen nějak přežít

Název epizody tentokrát dopředu o ději příliš mnoho neprozrazoval, až ke konci dílu jsme zjistili, jaký význam mají pro Enid tři písmena JSS. Na začátku epizody jsme se dozvěděli to, čím si musela mladá dívka projít, než se dostala za brány Alexandrie. Věděli jsme, že pro Enid jsou tři písmena nějakou mantrou, která jí i v těch nejhorších chvílích dodává alespoň trochu odvahy. Když na konci opouští město, nechává Carlovi vzkaz, na kterém stojí Jen nějak přežít.


V tomto duchu se ovšem nese i celý děj epizody. Alexandrie je poměrně oslabená, většina obyvatel je venku a snaží se odlákat chodce od města, čehož využije skupina Vlků, která na zbytek obyvatel zaútočí. V průběhu epizody vidíme několik postav, jak se s touto situací vyrovnávají a jaká je jejich strategie nějak přežít. Ať už mluvíme o Deanně a jejím synovi nebo o ostatních původních obyvatelích Alexandrie, v lepším případě se schovávají, v horším si je najdou Vlci. Naopak vidíme Carol a Morgana, kteří se sice Vlkům postaví, ale každý svým vlastním způsobem.

Oba dva však v průběhu epizody zápolí sami se sebou. Morgana samozřejmě ke konci dostihne jeho snaha o řešení situace dohodou a poklidnou cestou, když jej Vlk, kterého jsme viděli minulou sérii, napadl a Morgan jej tehdy nechal jít. Podruhé už mu tu šanci nedal. Ovšem ve chvíli, kdy Morgana obklopilo několik členů vlčí smečky, které také nechal jít, jeden z vlků vzal pistoli, která ležela na zemi. Je velice pravděpodobné, že právě ta pistole Morgana a jeho dobrotu nakonec dožene. Naopak Carol zápasí s vlastní zlobou, pomstou, snahou ochránit své blízké za každou cenu. Kromě Gabriela, na toho, zdá se, už kašle.

Velice zajímavý je pak jejich střet, kdy se Morgan snaží Carol přesvědčit, aby Vlky nezabíjela. Ta jej odmítá poslechnout a pokaždé, když Morgan s nepřítelem bojuje a objeví se v okolí Carol, přijde a nekompromisně ho zabije.

Za zmínku stojí i Jessie, která se jako matka odhodlá postavit člověku, který ohrožuje její syny – tak, jak to nedokázala svému násilnickému muži. Že by se nám tu rýsovala nová blonďatá Carol?

Hra s časem

Minulá epizoda končila hlasitým troubením, podobně jako ta pondělní. Kuchyňský zvonek nám měl připomenout dvě věci. Jednak to, v jaké rychlosti se události odehrály – na začátku epizody dávala Carol pekáč do trouby a na konci zvoní budík, který natáhla na 45 minut. A pak druhá, poněkud zajímavější věc. Budík nám ještě ukazuje to, s jakou všednodenností se Rickova skupina s podobnými událostmi setkává a bere ji jakou běžnou součást života. Podobně, jako dělají oběd.

Co ještě přijde?

Morgan jako jediný přispěchal na pomoc do Alexandrie mezitím, co Carol nakopávala pár Vlčích ohonů. Jenže to, jak víme, není konec. Na Alexandrii se žene megastádo, Vlci sklopili uši a pelášili pryč. Je tak velice pravděpodobné, že to nebyl jediný úder, který Alexandrie zažije, ať od chodců, tak od Vlků. Navíc Vlci v poslední epizodě nestihli předvést svoji skrytou zbraň – torsa chodců, které převáží v kamionu. Je tak více než jisté, že příště, až se objeví na scéně, budou daleko více připravenější.

Krátké postřehy

Pamatujete si, jak jsme minulou sérii psali o Rickově Teorii rozbitého okna? Znovu se nám vrací. Když Vlci napadnou Alexandrii, vidíme město zdevastované. Ačkoliv to neznamená konec útočiště, je jasné, že město a jeho obyvatelé budou zlomeni a změní se.

Především pak Aaron si bude klást za vinu to, co se Alexandrii stalo. Pod jedním z Vlků našel batoh, ve kterém byly fotografie města, byl to ten uvítací balíček, který ukázal Rickovi několik epizod zpátky a Vlci tak měli alespoň část města zmapovanou.

Paradoxně, Shelly opravdu zabilo kouření. Jak ji Carol na začátku epizody varovala, je spousta věcí, které by ji v současném světě mohly zabít. Shelly byla jednou z prvních obětí Vlků, protože si šla ven zapálit. Kdyby byla v domě a schovala se, ještě by mohla žít.

Jen pro případ, že byste zapomněli. A, které bylo na zábradlí schodů bylo razítko Alexandrie, které měl Sam. A ještě pořád to některým může připomínat vagón z Terminu, ve kterém je kanibalové drželi.

Když vidíme z blízka kamion, který míří na Alexandrii, můžeme si všimnout nápisu „Jak se sklizeň dostane domů“, nejspíš byl nákladní prostor plný chodců podobně, jako jsme to již viděli v předchozích dílech. Tématická volba kamionu. To se musí Vlkům nechat.

Carol je opravdu jeden z nejdrsnějších charakterů celé série The Walking Dead. A je mistryní převleků. Působila jako vlk v rouše beránčím. Nebo vražedná ovce v rouše vlčím? Tak jako tak, mohla by si zahrát i v Assassin's Cre­ed.

Jak se vám líbila epizoda JSS? Dejte nám vědět do komentářů a pokud jste si v epizodě všimli něčeho dalšího, co nám uteklo, napište nám i to!

Foto: AMC

Diskuze /43

Leon

Začnu poněkud netradičně…

Ten, kdo píše tato shrnutí, si zaslouží velkou pochvalu. Avšak ani ne pro obsah samotného článku, ale hlavně pro skvělý jazykový styl. Je vidět, že autor má naši krásnou mateřštinu v malíku, a to je (bohužel) věc v naší době a obzvláště na internetu vzácná.

Jinak epizoda velmi dobrá, čekal jsem podobný vývoj. Pokud se budou alespoň v hrubých obrysech držet komiksové předlohy, pak se o úroveň dalších dílů rozhodně nebojím. Naopak vše nasvědčuje tomu, že tu po dlouhé době budeme mít zase konstruktivní a rozvinutý děj s gradací, tak, jak to bylo např. ve 3. a 4. sérii s Guvernérem.

Nevím jak ostatním, ale mně Morgan přijde v této sérii jako nezajímavá a kýčovitá postava.

21.10.2015 | 17:20:32
s.m.43.

In Carol We Trust!!!

21.10.2015 | 17:26:17
StrejdaMorty

Děkuju za použití mojí hlášky, že Carol by mohla byt Assasin :-D Velice pěkný

21.10.2015 | 17:47:51
monolyza

Carol je mou nejoblibenejsi! takove uzasna gradace charakteru a skvele zahrana. Jen mam strach, at se ji ta jeji povaha nevymsti, uz jednou byla vyhostena. Ale mam za to ze se poucila a je mnohem chytrejsi … a pripravenejsi, jak podotkl Morgan v tehle epizode.

21.10.2015 | 17:51:29
Oveckoun

Carol je sociopat. To by možná už taky do těch postřehů mělo patřit :-P

21.10.2015 | 18:05:48
Batiatus

Kebyže v 2 serii do niakej diskusie napíšem že Carol bude jedného dňa najväčší badass seriálu tak sa stavím že by ste ma všetci vysmiali :D

21.10.2015 | 18:10:30
Batiatus

Ale keď sa objaví Jesus a Negan tak Carol bude mať už pekných súperov v tom kdo je väčší Badass :D

21.10.2015 | 18:12:10
Mates79

Carol sa ako postava vyvíja naozaj zaujímavo – od poníženej, mužom týranej žienky domácej až po sebavedomú a silnú samostatnú ženu. Veľmi dobre. Ale Morgan mi lezie na nervy s tou jeho zvrátenou morálkou – nechať Vlkov na žive, aj keď zabíjajú hlava-nehlava…

21.10.2015 | 19:09:27
dahakere

No Morgan mi připadá celou tou svojí filozofií jako naprostej hlupák a nechápu jak v podobném světě mohl přežít tak dlouho. (joooo černej kungfu ninja s tyčí co nic nezabíjí je opravdu cool -.-) Opravdu doufám že ta zbraň se skupině vymstí i na úkor jiné postavy. Ke Carol…z ní už je Chuck Rambo Norris od chvíle co je osvobodila z terminusu takže žádné překvapení :)…začínám mít „FEAR“ čím dál tím raději po tom co ty charaktery předvádějí

#25 Leon
21.10.2015 | 19:31:01
DonJarod

Komiks neznám, tak že se nechám překvapit, rozhodně Carol trávila nějaký ten čas s „Vlky“ a zabíjeala je proto, aby se to neprozradilo.

21.10.2015 | 19:34:31
danho123

inak nechápem ten kamion. Ako sa tam ten chodec objavil? že by vedel už šoférovať? Alebo by sa tak rýchlo premenil? Alebo som si niečo nevšimol :D

#12 Batiatus
21.10.2015 | 19:42:49
Batiatus

#11 danho123: Nevieme presne ako dlho trvalo kým sa premenil. Od zabitia šoféra kamionu po otvorení dverí Spencera kamiónu mohlo prejsť aj 20 min. V 1 serii bolo povedané že človek po smrti sa na chodca môže zmeniť asi od 3 min do 18 hod. takže bolo dostatok času nato aby sa premenil kým ho Spencer objavil. Mne skôr príde divné že čerstvý chodec a palica mu préjde lebkou ako zatiaľ najstaršiemu chodcovi vo Walking Dead. Vo FTWD čerstvému chodcovi neprešiel cez lebku nôž ba dokonca ani broki z brokolnice z polmetrovej vzdialenosti a tu mu prejde obyčajná palica cez lebku ako cez želatinu.

#13 Batiatus
21.10.2015 | 20:12:13
Batiatus

#12 Batiatus: brokovnice

21.10.2015 | 20:13:26
danho123

že by sa tak dlho dostával s tej veže? No ale je to tuším najrýchlešia premena čo si pamätám

#15 Batiatus #17 Stardos
21.10.2015 | 20:54:58
Batiatus

#14 danho123: Tak ja neviem možno to trvalo len 5 min. kým sa z nej dostal, ale že by sa Morganbod stáda dostal tak rýchlo do Alexandrie ? Ak áno tak to stádo je koľko od Alexandrie ? Pol kilometra ? Že by vážne bolo tak blízko ? :D

21.10.2015 | 21:07:53
Batiatus

Nie tak blízko nemôže byť. To by boli schopný počuť strelbu z Alexandrie a do 45 min by na ňu isto stihli zaútočiť aj taký slimáci ako sú oni. Navyše by ich bolo vidno z veže čo nebolo. Takže typujem že kým sa dostal z tej veže bolo to okolo tých 15 min. Tak rovnako trvalo dobehnutie Morgana do Alexandrie ako dostávanie sa Spencera z veže.

#22 chir
21.10.2015 | 21:19:38
Stardos

#14 danho123: Shane se proměnil ve chvilce ;)

Jinak se mi líbí rozdíly v komiksových postavách . Jessie je narozdíl od komiksu opravdu super zpracovaná a pokud by měla umřít , tak mi to příjde škoda :( Co se týče Morgana , tak to ještě nevíte že toho Wolfa na konci

Si uzamkne do věznice a bude ho tam držet :D

#19 ori
21.10.2015 | 22:20:36
danho123

podla mna sú Wéčka nejaká sekta alebo niečo také ved ani nedávalo zmysel to čo hovorili že prišli sme vás oslobodit vy sem nepatríte a nemáme na výber

21.10.2015 | 22:35:57
ori

#17 Stardos: Nechápam, ten Wolf nie je Ježiš ani Dwight

#20 Stardos
21.10.2015 | 22:47:42
Stardos

#19 ori: Není ale , že ho Morgan

zavře do vězení tak jako v komikse Rick zavřel do vězení Negana

21.10.2015 | 22:49:28
tom99

Přišlo to jenom mě, že se Morgan už nějaký čas s Vlky zná?

#23 ori
webmaster
21.10.2015 | 22:59:45
chir

#16 Batiatus: No já si to vysvětluju tak, že tam právě nechali Carol, Maggie, Rositu a ostatní, kteří se o sebe dokáží postarat a poslali za nimi jen Morgana, aby jim pomohl nebo zjistil o co jde. Zbytek se snaží odlákat chodce nebo je alespoň postupně zabíjí. To by bylo docela kontraproduktivní, kdyby se hned všichni vrátili a stádo nechali nakráčet v pohodě až ke dveřím. A být Rickem, tak se o lidi moc nebojím, když je tam Carol, která je v podstatě zachránila všechny z Terminu (protože ač chceme nebo ne, Rick ví, že se „jeho lidé“ o sebe umí postarat (JSS) a ostatní pořád nejsou ta „jeho rodina“, kor když v minulém díle byly náznaky nějaké vzpoury).

A to je to o čem se rozepisuju v postřezích, ta skupina je na tyhle situace už zvyklá a nemůže jednat bezhlavě, mají k sobě důvěru, že ty situace zvládnou. Jo, kdyby hrozil někdo jako Guvernér, tak asi dobře, ale co ví o Vlcích, tak že to jsou docela slaboši, sice trochu zvrácení a zblblí jakoukoliv ideologií, kterou jim kdovíkdo vtloukl do hlavy, ale velká hrozba nejsou (z toho, co o nich prozatím ví).

Ale třeba se pletu, uvidíme v pondělí, jak to bylo – je. :)

webmaster
21.10.2015 | 23:03:23
ori

#21 tom99: No však tí dvaja ho napadli na konci 5. série a on ich uložil do auta a odišiel.

21.10.2015 | 23:38:18
Spoorty

Carol byla fantastická, v tomhle díle se mi fakt líbila… opravdu uplnej assassin :-D

22.10.2015 | 1:06:44
Leon

#9 dahakere: To jo, skoro jsem zapomněl, že Morgan může být pro někoho cool. Já jen doufám, že se nebudou snažit dát do 6. série nějaký retrospektivní díl s Morganem, ve kterém by vysvětlili, co dělal před tím, než dorazil do Alexandrie. Na nějaký ninja výcvik s dřevěnou tyčí nejsem zrovna moc zvědavý. Bych asi umřel nudou…

#26 Stardos
22.10.2015 | 5:36:57
Stardos

#25 Leon: Čtvrtý díl by měl být o něm :D

22.10.2015 | 7:38:36
scottt1

Pokial ste pozorne pozerali prvy diel tak tam Rick hovori Morganovy aby isiel do Alexandrie povrdat ostatnym co sa stalo. Ked zabili toho jedneho

22.10.2015 | 11:11:20
PeterSaradin

Bravo, bravo bravo! Druha cast lepsia ako prva a to prva bola fantasticka! Jessie vyzerala, ze pochopila o com je svet v ktorom zije a musi sa byt o prezitie, je nacase aby to pochopilli vsetci v Alexandrii(aspon ti co prezili a niesu s Rickom). Carol je proste fantasticka, jej vyvoj napriec seriami neskutocny. Neskutocne sa tesim na kazdu dalsiu cast ako aj na kazdy novy diel komixu. Dik za zrhnutie ;-)

22.10.2015 | 14:26:31
Misfits

Nikoho z vás nezarazilo to, co řekla Enid Carlovi v domě? „Jsou to jen lidé. Toto místo je moc velké na to, abychom ho uchránili. Je tu mnoho slepých míst. TAK JSME SE DOKÁZALI…“ Takže chir měl/a v minulých shrnutích pravdu… Enid je krysa a práskla Vlkům, kdy budu nejvýhodnější zaútočit (což také vysvětluje, proč tak najednou utekla). Mrcha! :D

Proč ale nezabila i Carla? Že by se s ním sblížila natolik? Jaký na to máte názor?

Každopádně moc pěkné shrnutí (ostatně jako vždy). :)

#30 Stardos #31 chir #32 danho123 #33 ori
22.10.2015 | 14:45:48
Stardos

#29 Misfits: Podle mě myslela to , jak přelezla s Carlem plot :) Nikdo si jich nevšiml , stejně jako Vlků a stejně jako Glenna a Nicholase :)

#34 Misfits
22.10.2015 | 15:50:43
chir

#29 Misfits: No, nevím, jestli to myslela takhle. Z toho, co jsme viděli na začátku epizody bych spíš řekla, že má strach být na jednom místě a přilnout k těm lidem, aby pak nemusela čelit tomu, co přijde, když zemřou (jako její rodiče). Město skutečně velké je a skutečně má mnoho slepých míst, které nepřátelé mohou využít při schovávání se, nepozorovaně se dostat do města (to všeho všudy už zmiňoval Rick). To, že řekla, že to jsou jen lidé odkazuje na to, že se chodců bojí víc než lidí (nepotkala zlé lidi, když byla sama, jen chodce, ze kterých malá holka prostě strach mít musí).

Pokud by opravdu byla špion (není to vyloučeno, ale spíš bych řekla, že není – fotky Alexandrie, neznalost města), tak by Vlky v tichosti pustila dovnitř, zavedla do zbrojnice, ale Vlci vypadali jako neorganizovaná magoři.

To, proč jsem minule psala o tom, že by mohla být špion vycházelo z minulé série, kde jsme viděli jak mizí a pak přichází, a že čte komiks s vlky. Myslím ale, že po tom intru které měla je to spíš méně pravděpodobné.

#34 Misfits
webmaster
22.10.2015 | 15:57:17
danho123

#29 Misfits: pochybujem že by bola špion iba kvoli tomu že utiekla

#34 Misfits
22.10.2015 | 15:59:54
ori

#29 Misfits: Ani ja si nemyslím, že s nimi niečo má

22.10.2015 | 16:01:36
Misfits

#30 Stardos: Tak na tuto skutečnost jsem vůbec nepomyslil… :) To bude tím, že od doby, kdy Rick a jeho skupina navštívili (pokud se nemýlím) Morgana ve zbrojnici (?) v níž na zdech byly napsány spoilerující informace k budoucímu ději, hledám za vším něco víc. :D

#31 chir: Ano, to jsme sice viděli, ale o to více by to bylo po sléze zajímavější, ne? Chudák malá holčina, co přišla o rodiče a byla nalezena partou fanaticky smýšlejících bláznů, kteří ji zachránili v době, kdy hladověla a pak poslali jako zvěda (ta myšlenka se mi opravdu libí, i když zní trošku klišoidně). Nicméně nejspíš máš pravdu, má to mezery.

#32 danho123: Netvrdím, že je to pouze jen kvůli tomu, že utekla nýbrž poukazuji na to, že Vlci zaútočili v „pravou chvíli,“ na to, co řekla a ano i na to, že nakonec zmizela. ;)

#37 danho123
22.10.2015 | 16:16:47
Bugís

Parádní shrnutí !

22.10.2015 | 18:47:54
MaybeLater

Som zvedavy kedy pride Carl o oko a kto mu to spravi a ci zabiju glena alebo ho tam nechaju skoda by ho bola… no a abraham mi je taky nesympaticky takze jeho smrt ma neak netrapi :) ale super diel :)

22.10.2015 | 19:24:12
danho123

#34 Misfits: To by nedávalo zmysel. Bola tam už neviem ako dlho mohla im dať info už skorej. V podstate celá alexandria bola oslabená než prišiel Rick a skupina. Prečo útočiť teraz ked sú silnejší ako pred tým než prišli

#38 MártyXCZ
22.10.2015 | 19:28:48
MártyXCZ

#37 danho123: Možná, že zaútočili, protože začala být Rickova skupina pro ně hrozbou.

#39 danho123
22.10.2015 | 20:52:22
danho123

#38 MártyXCZ: To by na nich zautočili vonku tam by nemali šancu z jednej strany chodci a z druhej vlci :)

22.10.2015 | 22:18:15
Stardos

Kdyby Enid byla špión , tak jim řekne , kde se nachází zbrojnice :)

22.10.2015 | 23:09:55
prvs

Prinasim dalsi postreh. V case 41:41, kdy bojuje Morgan uvnitr domu s jednim z Wolf a posle ho smerem na zaskleny plakat na stene. Na plakatu je napsano: Harrold Loyd Back to the woods. Ze by narazka na to, ze se skupina nebo nekdo ze skupiny rozlouci z alexandrii?

23.10.2015 | 9:46:46
Ennisa

Asi se Vám to bude zdát hloupé, ale asi mám špatnou paměť a vůbec si nevzpomínám, co jsou Vlci zač. :-D Mohl by mi to, prosím, někdo trochu upřesnit?

#43 chir
23.10.2015 | 22:35:54
webmaster
24.10.2015 | 11:48:16
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Pozor na spoilery

Pokud chcete znát spoilery k dalším epizodám či se chcete podělit o to, co jste se z internetu o nových dílech dozvěděli, tak zavítejte do spoilerové diskuze, kde se můžete bavit o spoilerech. Ve všech ostatních diskuzích budeme podobné příspěvky mazat.

Reklama

Nepřehlédněte

Co nás čeká v osmé řadě?

Co nás čeká v osmé řadě?

Sedmá série The Walking Dead je za námi a nás teď čeká dlouhé, minimálně půlroční, čekání. Pojďte se podívat na to, čeho bychom se měli v osmé řadě dočkat.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás