The Walking Dead (Živí mrtví) Shrnutí a postřehy k epizodě Spend

Shrnutí a postřehy k epizodě Spend

Shrnutí a postřehy k epizodě Spend

Do konce série nám zbývají už jen dva díly. Pojďme se proto blíže podívat na to, co se stalo v čtrnácté epizodě s názvem Spend. Pokud jste díl doposud neviděli, přečtěte si článek pro jistotu později.


30 1
19.3.2015

Ačkoliv nám do konce série zbývají ještě necelé dva týdny, poslední odvysílaná epizoda Spend připomínala spíše finále, než regulérní díl. Můžeme se tak těšit, že poslední dva díly (a finálový s delší stopáží) budou opravdu našlápnuté? V dnešním článku si rozebereme, co tomu naznačuje.

Spend

Prozatím všechny názvy dílů nám měli něco naznačit. Čtrnáctý díl byl poněkud větším oříškem, jednak tento název dílu můžeme pochopit ve smyslu „dát nějaký výdaj“ na to, abychom něco získali – nastavit cenu. Tuto cenu zaplatil Noah.


V několika dílech jsme viděli několik odkazů, které nám měli připomenout Dalea. To se však týká i samotných názvů epizod. V první sérii, v díle Vatos, Dale parafrázoval část z Faulknerovy novely Hluk a vřava:

„I give it to you not that you may remember time, but that you may forget it. For a moment, now and then, and not spend all of your breath trying to conquer it.“ – Dale

Tato citace nám vlastně nastiňuje celý storyarc těchto epizod. Celé to začíná tím, že si Rick nastavuje čas na svých hodinkách, následují epizody Remeber, kde se skupina snaží rozpomenou na to, kým byli, Forget o zapomínání některých věcí, Spend – zaplacení ceny. Zbývají nám tak díly Try, kdy se skupina (pravděpodobně) ještě pokouší spolupracovat s lidmi z Alexandrie a poslední epizoda Conquer nám tak naznačuje, že se v tomto díle bude jednat o dobývání.

Nenech to být!

Noah nebyl součástí skupiny příliš dlouho, ale také ji do jisté míry ovlivnil a ona ovlivnila jeho. Právě proto šel za Deanniným manželem Regem a chtěl se naučit něco, čím by mohl přispět skupině, ne náhodou si vybral právě opevnění, po tom, co se stalo s jeho útočištěm.

V této epizodě byl Noah takovým Glennem první série. Právě scéna mezi ním a Regem byla velmi podobná dynamice vztahu mezi Glennem a Dalem, ovšem tentokrát to nebyl učitel kdo umřel. Pro Glenna byla smrt Noaha i něčím větším.

Nikdy předtím s ním nikdo neumřel, Glenn tak poprvé zažil tíhu toho, že se o někoho nedokázal postarat, byť to nebyla jeho vina. Viděli jsme, jak byl otřesen, nejen tou hrůznou scénou, ale i pocitem svého vlastního selhání. Ještě předtím však Noah s klidným hlasem řekl Glennovi „Don’t let go.“, čímž pouze nemyslel, aby ho nepouštěl, ale naopak se snažil Glennovi říct, ať to nenechá být – ať se nezhroutí, neztrácí naději a nezahazuje všechno, co udělal za hlavu, snažil se mu říct, že to není jeho chyba.

Zbabělci

To, že je Eugene zbabělec víme snad od chvíle, kdy jsme ho poprvé viděli. Ale v tomto díle jsme zjistili, jak velký může být mezi zbabělci rozdíl. Lidé z Alexandrie žijí především podle pravidla „zachraň sám sebe“, jak jsme viděli na stavbě, kdy Francine spadla z bagru a Tobin ji chtěl nechat napospas, stejně tak jako když Nick opustil Aidena, Noaha a Glenna.

Zjistili jsme, jak lidé v Alexandrii umírají – právě díky zbabělosti těch, na které spoléhají a zejména kvůli tomu, že si neuvědomují, jaké následky mají jejich činy. Ačkoliv Glenn na Aidena volal, aby přestal střílet, Aiden ho neposlechl a odpálil tak granát na výzbroji chodce, což mělo fatální následky.

A pak je tu Eugene, který i když je zbabělec, dokázal v sobě najít sílu ochránit přátele, ať už měl sebevětší strach. To, jak při pohledu na Taru zhasl světlo a pomalu nakukoval ze dveří, vypadalo, jako by se ji rozhodnul opustit, avšak to byl pravý opak. Stejně tak, když lákal chodce od skleněných dveří, ho muselo stát velkou dávku odvahy. Ovšem největší oddanost prokázal tím, když se snažil zabránit Nickovi v tom, aby odjel, i když věděl, že jej nepřepere.

Tím se právě Rickova skupina odlišuje od všech ostatních, které jsme doposud potkali. Lidé na sebe spoléhají, jsou rodina, drží spolu a stávají se hrdiny. Bohužel, každé pravidlo musí potvrdit nějaká výjimka.

Pokrytectví a zrada

Celé to začalo úvodní scénou, kdy otec Gabriel dostane košík jahod, načež začne trhat Bibli na kusy – pokud jste se divili, co to znamená, tak v křesťanství jsou jahody považovány za symbol spravedlnosti a duchovní zásluhy, čistoty.

To nejspíš Gabriela přimělo k tomu, aby zašel za Deannou a pověděl jí o hrozbě. Snažil se jí přesvědčit, že Rickova skupina je zlá. Zasadil tak semínko pochybností, že přijde den, kdy Rickova skupina postaví své životy nad životy ostatních obyvatel Alexandrie, což je z jeho úst absolutní pokrytectví. Deanna nevypadala, že by Gabrielovi tak snadno uvěřila, nicméně další epizodu se vrátí skupina bez jejího syna a nejspíš i vy tušíte, že Nick nebude říkat úplnou pravdu o tom, co se stalo.

Napětí mezi skupinami

Jak někteří z nás už minulou epizodu hádali, manželství Petea a Jessie není úplně ideální. Tuto epizodu jsme zjistili, že Pete bude nejspíš manželem, který svoji ženu bije. Prvním člověkem, kterého to samozřejmě muselo napadnout, je Carol, jež dříve byla ve stejné situaci.

„Vím, jak to s Petem skončí. Je jenom jeden způsob, jak to může skončit. Budeš ho muset zabít.“ – Carol

Když k tomu všemu přidáme dřívější incident s Aidenem, to, co se stalo na staveništi, kdy Abraham nechtíc získal vlivnou pozici (stejně jako Rick), Aidenovu smrt, nevíme, jak budou ostatní obyvatelé Alexandrie reagovat. Je to tak začátek nové éry? Bude Alexandrie rozdělena na dva tábory, které budou proti sobě stát?

A co vlci?

Na první pohled to vypadá, že se tuto epizodu o vlcích nemluvilo. Avšak byli zde nastíněni. Když Garbiel mluvil o falešných prorocích, mluvil o části z Bible:

„Dávejte si pozor na falešné proroky, kteří k vám přicházejí v ovčím rouše, ale uvnitř jsou to draví vlci.“ – Matouš 7:15

Tohle by nám mohlo naznačit, že ta obávaná skupina vlků je opravdu jen metaforou pro Rickovu skupinu tak, jak to Gabriel zamýšlel. Ale nesmíme zapomínat na Enid, dívku, která vlastní komiks s vlky a sama, tajně odchází někam mimo hranice Alexandrie.

Možná ale přichází něco zcela jiného. Venku před staveništěm byl velký nápis, který hlásal Velké věci přicházejí. A nejspíš ani vy si nemyslíte, že by se to mělo vztahovat ke skupině chodců, kteří dorazili na staveniště.

Další postřehy

Aidenův osud nápadně připomněl řeč, kterou pronesla Carol k Samovi v minulé epizodě. Jen vyměňte slovo svázaný za napíchnutý a máte v podstatě to, čím Carol vyhrožovala.

Opravdu byl výpadek sítě jen náhodný nebo to byla sabotáž? Nemohla za tím být Enid nebo někdo úplně jiný? A možná to opravdu bylo jen kvůli tomu, že rozvodná síť prostě dosloužila.

A pokud máte rádi dubstep, či si jen dáváte dohromady písničky ze seriálu, tak vám nesmí uniknout písnička, kterou hráli v dodávce po cestě do skladiště a kterou poté lákal Eugene chodce – Internet Friends od Knife Party.

A co vy, všimli jste si dalších věcí? Co říkáte na to, jak se zachoval Gabriel a myslíte si, že mezi skupinami vystoupá napětí až do otevřeného konfliktu? Podělte se s námi o vaše názory, ale pozor na spoilery!

FOTO: AMC

Diskuze /41

Chanshuwun

napr. pred odchodom, ked este len v dodavke sedeli a ta pesnicka zacala hrat, tak zrovna ked bolo povedane, „and now you going to die“ tak kamera bola ukazana na Noahovu tvar :D

#11 timco89
19.3.2015 | 15:47:38
Ibite

Dobrá epizoda, ale škoda Noaha, byl fajn :( Taky doufám, že si to neodskáče i Tara, když už se Eugene trochu sebral. A Gabriel je pěkná krysa. Když se skupina vrátí bez Aidena, tak mu Deana nejspíš dá za pravdu.

19.3.2015 | 15:54:37
Minui

hej fakt mi je ta jeho smrt děsně líto :( sice ta byl chvilku, al oblíbila jsem si ho :(

redaktor
19.3.2015 | 16:02:53
Roxon

Tak to vyzerá, že seriál sa nám vracia nazad ku komixu. Koho zaujímajú nejaké spoilery, tak si nenechajte ujsť nové číslo Živí Mrtví. Predpokladám, že koniec tejto série skončí tam kde tento komix, všetko tam smeruje. A kto si chce počkať na seriál, tak bude veselo, budú potyčky, no otázne zostáva, či tu vyhrá zdravý rozum tak ako na konci komixu, alebo prevládne strach a vášne. A toto je niečo, čo považujem za prínos tohto seriálu, pretože dokáže prekvapiť skutočne každého :)

19.3.2015 | 17:13:00
L0newolf

Eugene, ač zbabělec, to o sobě tvrdil od začátku, že jím je a tudíž mohl překvapit jen příjemně. Oproti tomu Aiden a Nicholas dělali rameny, ale když došlo k lámání chleba, tak selhali. Taky to vlastně byli zbabělci, jenže dělali, že nejsou. Za mě má Eugene velký plus :-) ad Knife Party – Internet Friends: tahle skladba je z roku 2011 a jestli události TWD začínají roku 2010(doba, kdy začali seriál vysílat, nikde to explicitně uvedeno není, pokud vím) tak by teoreticky ta skladba neměla existovat, ale to je jen špekulace :-)

#7 UltraeMK #12 CrispyBullet #17 chir
redaktor
19.3.2015 | 17:24:26
Thomas Morta

Já si nejsem jistý, jestli Aiden byl zbabělec – nebyla skutečná příležitost to zjistit. To, s jakou vervou se pustil do obrněného zombíka spíš svědčí o tom, že zbytečně riskoval. Rozhodně byl ten, kdo machroval dostával okolí do zbytečných problémů, ale mohl to být obyčejný namachrovaný frajírek, který nevěděl, co dělat v krizové situaci a když jeho kamarád zavelel na útěk, tak se prostě přidal.

#16 chir
19.3.2015 | 19:52:55
UltraeMK

#5 L0newolf: Vsadím se,že tu songu tam dali jenom kvůli „and now you are going to die“ ,aspoň mě to tak příjde.

#9 L0newolf
19.3.2015 | 20:29:57
MackMashon

Napadla mě taková teorie ohledně W / M na čelech chodců, co myslíte mohlo by to znamenat i M jako Morales ? O.o http://www.hngn.com/…les-back.htm

#10 Hodooor
19.3.2015 | 20:48:11
L0newolf

#7 UltraeMK: však to je asi jasné, jsem to zmínil jen tak pro zajímavost ;-)

redaktor
19.3.2015 | 21:07:03
Hodooor

#8 MackMashon: Určitě ne, proč by se měl vůbec na chodce podepisovat? A pak ještě obráceně, to nedává žádný smysl. Stejně jako ten název ulice, nezdá se mi že by měl Morgan čirou náhodou tolik společného s Alexandrií, že by po něm pojmenovali ulici. Spíš jen takový vtípek od scénáristů.

19.3.2015 | 21:09:22
timco89

#1 Chanshuwun: wow, fakt dobrý postreh :)

19.3.2015 | 23:05:59
CrispyBullet

#5 L0newolf: Ale pokud koukáš na všechny sérky tak už proběhla jedna zima což je minimálně jeden rok

#13 L0newolf
20.3.2015 | 6:46:02
L0newolf

#12 CrispyBullet: jasně, však dle timeline http://walkingdead.wikia.com/…how_Timeline bude podzim 2011, to jo :-) ale když je zombie apokalypsa, tak už asi nový songy nahrávat nebudeš, ni? :-)

redaktor
20.3.2015 | 8:24:19
5825

Ještě že tam umřelo tolik lidí, musíte taky myslet na zombíky jak jsou chudáci vyhladovělí… :D

20.3.2015 | 8:26:49
WarriorQueen

Skvele zhrnutie a postrehy! Dakujem za objasnenie jahôd… Dufam, ze Gabrielovi sa aspon zadrhli v krku :) Ta tabula na stavenisku urcite nebola nahoda..tiez si myslim. :) A co myslite – tie stavy co mal Abraham.. su nasledky – nieco ako sok z toho, ze vonku boli stale v strehu a teraz ten extremny klud ?.. alebo z toho, ze si prisiel neuzitocny? Alebo nieco ako abstinencne priznaky, ked je bez boja?

#16 chir
20.3.2015 | 10:33:09
chir

#15 WarriorQueen: Děkuju a k tomu Abrahomovi – doufám, že se to ještě rozvine, ale v podstatě ano, podle mě se jedná přesně o to, co píšeš. Ti lidé jsou pořád ostražití (podle mě Abraham věděl, že přijdou chodci – záběr na ptáky, to „rozdýchávání“ se), počítají s tím, že je někdo může napadnout, to je v tomhle světě docela normální. Ale u Abrahama je to ještě ten jeho stav, asi balancuje mezi tím, kdy mu hrábne – tak jak když vystrašil Rositu.

#6 Thomas Morta: Z toho, co Nick Aidenovi řekl před tím, než zdrhnul to z toho docela vyplývá. Oni si prostě hráli na vojáky, ale nezvládali to.

webmaster
20.3.2015 | 11:33:27
chir

#5 L0newolf: Na to se ve Walking Dead nehraje :D v jednom díle hrála písnička od Bena Howarda – Oats in the Water a ta je taky z roku 2012 :D dokonce i některé modely aut, které jsou v záběrech, z montážních linek sjely později, než to odpovídá seriálovému universu.

#18 L0newolf
webmaster
20.3.2015 | 11:43:31
L0newolf

#17 chir: no vidíš, dokonce :-D

redaktor
20.3.2015 | 11:47:59
Marek Vojtěch

Díky za super rozbor…opět na jedničku s hvězdičkou :-)

20.3.2015 | 12:20:58
anty629

Tyhle shrnutí jsou nejlepší

20.3.2015 | 13:58:26
Zmiaz

Krásně schrnuto, i já děkuji za objasnění jahod.

Otec Gabriel mě dost zklamal, do teď jsem proti němu nic neměla, ale po tomhle díle ho už nemůžu ani vidět :)

Potřebovala bych objasnit pár věcí, jestli mi pomůžete (komix jsem nečetla):

  1. proč je vlastně Morgan stopuje?
  2. kod je Nathan, který se tam má objevit (nevím zda píšu správně)
  3. a proč se na něj tolik těšíte? Tím myslím, je kladný nebo záporný?

V komentech mi přišlo, že každý píše něco jiného, ale shodují se na tom, že se nemůžou dočkat až tam bude. Prosím kdo ví, pomožte mi to pochopit.

#24 Hodooor
20.3.2015 | 14:42:51
badyvlasim

1.to asi nikdo nevi, tahle zapletka v komiksu nebyla
2. Negan, vudce Saviors
3. Protože je to ten nejvetsi zmrd ve svete TWD a pritom si jiste zasady zachovava.

#24 Hodooor #34 Zmiaz
20.3.2015 | 15:26:55
gleek.žanda

Noah mi byl ukradený, ale takto drasticky si zemřít nezasloužil. Dle mého názoru opravdu exceloval Eugene. :D Gabriel se mi nelíbil už od začátku, je to šmejd a doufám, že ho chodci rozcupují na kousky. ^^

20.3.2015 | 19:17:36
Hodooor

#21 Zmiaz:
#22 badyvlasim: další dva pitomci, na spoilery tady máte jinou diskuzi která se překvapivě jmenuje SPOILERY, to to musíte tady všem cpát?

#25 lukas254
20.3.2015 | 20:09:01
lukas254

#24 Hodooor: nechápu tvoji reakci hodore od Zmiaze žádnej spoiler neni jenom se ptá a badyvlasim má spoiler zakrytej tak nevim proč ti to vadí

20.3.2015 | 21:33:10
Hodooor

No právě to že se ptá na spoilery a chce aby je někdo napsal sem. Zajímavé že je na spoilery a věci z komiksu speciální diskuze, ale moc lidí tam nechodí? Že by proto že o ně nestojí? Tak ať si ty spoilery říkají tam. Nechápu proč mají pořád někteří potřebu sem cpát věci jako „vygůglil jsem si že postava XX příště zemře, je to pravda?“ nebo „v komiksu je tohle a tohle pěkný podvod uvidíte“ O guvernérovi, kanibalech, Beth a dalším jsem kvůli lidem co tu tohle píší věděl vše dopředu, no a teď už i o Neganovi :(

A badyvlasim to do spoileru nedal, zakrylo se to až mnohem později.

#28 chir #34 Zmiaz
21.3.2015 | 8:30:41
badyvlasim

tak to prrrr, do spoileru sem to dal a hned. Koukam se vzdy na nahled.

21.3.2015 | 10:30:45
chir

#26 Hodooor: bylo to zakryté ;) Problém by byl, kdyby to tu opravdu někdo natvrdo napsal – to bych smazala, ale pokud je to zakryté, tak myslím, že je to na každém, jestli si to rozklikne.

Ono většinou, když se někde něco řeší aktivně, tak lidi píšou, kdyby někdo napsal do spoilerů, tak tomu člověku vlastně ani třeba někdo nenapíše.

webmaster
21.3.2015 | 10:42:04
Hodooor

Já to bohužel viděl hned :( ani nevím že bych na to klikl třeba omylem, to bych se nevztekal. Jestli to opravdu bylo schované tak promiň, to jsem nevěděl.

Ale na spoilery byste se mohli ptát v diskuzi Spoilery, někdo vám tam určitě odpoví. (A jestli ne, tak jen platí to že většina lidí spoilery nechce :P)

#31 gleek.žanda
21.3.2015 | 12:21:53
Serials.

Největší zklamání? Smrt Noaha ( O toho Gabriela jsem něco takového čekala, byl mi nepříjemný už od začátku ) Ale co mi udělalo radost, to byl Eugene, nečekala jsem to od něj, ale opravdu mi udělal radost :)

21.3.2015 | 12:38:25
gleek.žanda

#29 Hodooor: Tak nelez na veřejné diskuze, když se ti nelíbí, že občas narazíš na něco co by mohl být spoiler.

#32 Hodooor
21.3.2015 | 13:20:43
Hodooor

#31 gleek.žanda: Hele ty se nestarej kam chodím a co se mi líbí, spoilery sem nepiš a buď v klídku jo ;)

#37 gleek.žanda
21.3.2015 | 17:27:15
ori

Podľa mňa tí wolves budú Derekova skupinka (to sú tí, čo napadli Alexandriu v komixe).

#36 Serials.
21.3.2015 | 20:02:21
Zmiaz

#26 Hodooor: Tak to se omlouvám, ze se v diskuzi nemohu zeptat na to, co mě už dlouho zajímá a co jsem se docetla v diskuzích prave na této strance. Mluvi se tady o tom dosti otevrene, takze me nenapadlo to napsat jinam. Mela jsem to aspoň schovat, což mi nedošlo, protoze jsem to brala jako diskuzi. Jeste jednou omluva ze to ze jsem takový pitomec. Ptam se přímo zde, protoze je vetsi pravděpodobnost toho, ze mi nekdo odpovi.

#22 badyvlasim: Moc děkuju za odpoveď, ve třetím bodu si mi zodpověděl to, co me nejvice zajímalo a o to více se těším :) A promiň ze jsi to schytal za můj dotaz… Zakryté to samozřejmě mas ;)

#41 pierres
22.3.2015 | 2:31:13
Lumicko

Nechapem preco povedal „dont let go“… Keby chcel povedat nech to necha tak alebo resp. ze to neni jeho vina atd.. tak by povedal „let it go..“ … To ze dont let go znamena ze to ma nechat byt / tak.. to je nezmysel :D

#38 chir
22.3.2015 | 12:36:28
Serials.

#33 ori: Prosím označuj spoilery :)

22.3.2015 | 13:40:53
gleek.žanda

#32 Hodooor: Až na to, že já spoilery nepíšu kámo. :P Vím velký hovno co bude v dílech před náma. :) Jde jenom o to, že když se ti to nelíbí tak tu nemusíš hned vyvádět. Někdo si třeba ani neuvědomí, že sem spoiler napíše a myslím, že by si s tím měl poněkud počítat, když jdeš na diskuzi. :)

22.3.2015 | 16:10:24
chir

#35 Lumicko: no podle mě je zase větší hloupost to, že by řekl nepouštěj mě tím stylem jak to řekl. Ale co myslíš ty, že tím Noah myslel?

#39 WarriorQueen
webmaster
22.3.2015 | 16:37:03
WarriorQueen

#38 chir: Mne sa tiez viacej pozdava preklad toho „Don´t let go“ v zmysle Nenechaj to tak..Ze to ma Nicholasovi zratat.. Myslim, ze Noahovi bolo jasne, ze ho Glen nema sancu stiahnut naspat – on predsa citil, aky silny je tah zo strany „chodcov“. Musi to byt silny moment.. urcite chcel zit..ale zaroven si uvedomil, ze jeho obet zachrani Glenna. Tak ako sa Tyreesse obetoval za neho…aj ked v inej situacii

#40 chir
23.3.2015 | 8:30:57
chir

#39 WarriorQueen: přesně tak :) Navíc to řekl vážně s klidem, pokud by vážně byl tak zoufalý, že by ho prosil, aby ho nepouštěl, tak by to intonačně řekl úplně jinak.

webmaster
23.3.2015 | 22:24:37
pierres

#34 Zmiaz: tohle objasni Morgana, stopuje Ricka uz od 4. serie, proste chce najit bezpecne misto a shledat se s Rickem https://www.youtube.com/watch?…

24.3.2015 | 0:17:12
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Pozor na spoilery

Pokud chcete znát spoilery k dalším epizodám či se chcete podělit o to, co jste se z internetu o nových dílech dozvěděli, tak zavítejte do spoilerové diskuze, kde se můžete bavit o spoilerech. Ve všech ostatních diskuzích budeme podobné příspěvky mazat.

Reklama

Nepřehlédněte

Co nás čeká v osmé řadě?

Co nás čeká v osmé řadě?

Sedmá série The Walking Dead je za námi a nás teď čeká dlouhé, minimálně půlroční, čekání. Pojďte se podívat na to, čeho bychom se měli v osmé řadě dočkat.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás