The Walking Dead (Živí mrtví) Shrnutí a postřehy k epizodě Them

Shrnutí a postřehy k epizodě Them

Shrnutí a postřehy k epizodě Them

Po týdnu opět přicházíme s novým shrnutím a postřehy, v pořadí již desáté epizody, s názvem Them. Pokud jste epizodu zatím neviděli, nenechte si zkazit překvapení a přečtěte si článek později.


22 0
21.2.2015

Jsou to tři týdny po tom, co skupina opustila Atlantu, avšak s každým dnem je morálka skupiny horší. Není to jen smutek ze ztráty Beth a Tyreese, ale i vyčerpávající sucho, teplo a nedostatek zásob, co má na Rickovu skupinu zásadní vliv. Zbývá okolo sta kilometrů, došel benzín, není kam se ukrýt a pomalu se na skupinu věší chodci, které skupina nechává být, v rámci úspory sil. Epizoda Them ukazuje naši skupinu přeživších, kteří navzdory všemu dál pokračují, ale jejich osud je pomalu dohání. Víc než kdy předtím oni sami teď připomínají chodící mrtvé.

Oni

Samotný název epizody se dá vyložit více způsoby. Může odkazovat na další skupinu, se kterou se setkáváme na konci dílu, tedy alespoň s jedním jejím členem, Aaronem. Ovšem epizoda není zaměřena na příchod nové postavy či skupiny. Samotný název tak nejspíše odkazuje na Rickovu řeč ve stodole, na jejímž konci prohlásí „My jsme živí mrtví“, na což mu Daryl oponuje „Nejsme jako voni“.


Atmosféra celé epizody se nese v tom duchu, že přeživší začínají pomalu ztrácet smysl života. Zejména záběr na naši skupinu, která je sledována malým stádem chodců, ukazuje, jak je hranice mezi životem a smrtí rozostřená, nelze s jistotou určit, kde jsou živí a kde mrtví. Avšak je to právě Darylovo odmítnutí, které skupinu o pár minut později znovu povzbudí a chce bojovat za své přežití. Stodolu, ve které našli úkryt před bouří, napadnou právě chodci z okolí, které přilákal hluk. Jak se skupina dokáže vypořádat s hordou chodců, když je od smrti dělí jen stará dřevěná vrata? Je to právě víra a odhodlání zůstat naživu.

Neztrať svou víru

Víra je v tomto díle ústředním motivem. Vidíme to především na otci Gabrielovi, který se pomalu od své víry odvrací. Maggie ho označí za pokrytce, protože nepomohl svému stádu, když ho nejvíce potřebovalo. Nakonec, jako symbol odvrácení se od Boha, spálí svůj kolárek. Jak ovšem vidíme později, kdy skupina znovu nabyde svoji víru, i víra Gabriela a Maggie je zpátky. Na konci dílu skupina nemůže uvěřit, že vůbec mohli přežít spoušť, která se udála venku, mimo stodolu a paradoxně je zachránila před útokem chodců.

„Mělo nás to rozervat na kusy. – Nerozervalo.“

Beth

Pokud jste pozorně sledovali, mohli jste si všimnout několika náznaků, které v epizodě reprezentovaly ztrátu Beth. Hrací skřínka s krásnou blonďatou balerínou nám měla připomenout Beth, její krásu a nevinnost. Zajímavou paralelou bylo i to, že skříňka v tomto novém světě nehrála, dokud jí Daryl neopravil, což odkazuje na jejich vztah. Po tom, co Daryl opravil skříňku, už působil srovnaně, jako dřív.

Dalším, poněkud zřetelnějším ztělesněním Beth v této epizodě byla svázaná, proměněná žena v kufru auta. To má odkazovat na únos Beth na konci minulé série. Když si Maggie uvědomila, že tato bezmocná žena mohla být její sestra, chtěla jí ušetřit jejího trápení.

Kdo je Aaron?

Aaron je novou postavou, která se objevila na konci dílu. Palčivou otázkou všech, kteří stejně jako já nečetli komiks, je jak to, že ví, kdo vede naši skupinu? Jak to, že zná Rickovo jméno? Je Aaron tím „přítelem“, který nechal skupině společně se vzkazem lahve s vodou na cestě? Má snad to, že hrací skřínka začala hrát na konci scény, naznačovat, že Aaron bude kladnou postavou a jeho útočiště nebude tak zvrácené jako Terminus? Pro ty z vás, kteří komiks nečetli, a přesto chtějí vědět něco víc, jsem si o Aaronovi něco málo zjistila.

V komiksu je Aaron ve své podstatě kladnou postavou, která přivede skupinu do bezpečné zóny – do Alexandrie. Ačkoliv nesmíme zapomínat na to, že komiksová předloha se od seriálové adaptace místy liší.

A fanoušci komiksu si dozajista v seriálu všimli tohoto odkazu, v podobě již zmiňovaného Rickova „My jsme živí mrtví“. Ať už se vám epizoda líbila nebo ne, můžete nám napsat, čeho jste si všimli, co vám uniklo nebo co vám v našem souhrnu chybí. A opět – buďme ohleduplní a pozor na případné (komiksové) spoilery.

FOTO: AMC

Diskuze /15

Thomcore

Chcel by som vedieť ako preboha skončil walker prepichnutý na tom strome na 3. obrázku :D

#12 mety
21.2.2015 | 18:16:11
JohnyTSK

tieto rozbori jednotlivých diel sú super :) len tak ďalej ;)

21.2.2015 | 18:20:35
forit

Ti chodci, kteří přišli v noci ke stodole, to nebyl jenom sen?

#5 Akul
21.2.2015 | 18:40:56
Akul

Autorka článku nečetla komiks.. sakra sakra…dohnat… :-D

21.2.2015 | 18:47:12
Akul

#3 forit: Jak to mohl být sen, když pak byli venku rozmetaní tou bouří a stromy?

#6 forit
21.2.2015 | 18:48:27
forit

#5 Akul: Mně to na první pohled jenom tak přišlo.

22.2.2015 | 10:39:22
Charity

Moc krásný článek, líbí se mi jak to rozebíráš do hloubky… Je to můj oblíbený seriál, ale např. tu podobnost mezi smrtí Beth a hrací skříňkou s tanečnicí jsem nepostřehla :-) Takže velké díky !!!

22.2.2015 | 16:06:05
Hurley

Xmen1995: Na psaní spoilerů prosím používat danej postup (tzn psát spoiler vždycky jako novej odstavec začínající vykřičníkem a mezerou). Díky.

webmaster
22.2.2015 | 18:30:10
Glogy

Komiks taky nečtu, chtěl bych se zeptat.. Je někde v češtině? Kdyby ano, tak prosím odkaz :)

#13 Thomas Morta
22.2.2015 | 18:47:03
Remake

V knihkupectví je v češtině :)

#11 atack
22.2.2015 | 19:01:06
atack

#10 Remake: to by se clovek nacekal ja čtu na netu a pak kupuji jak vyjde cz od crew tak poridim chci to podporit at to u nas vyjde snad i všechno

23.2.2015 | 1:27:00
mety

zalozil dentalnu kliniku v oregone #1 Thomcore:

23.2.2015 | 1:47:46
Thomas Morta

#9 Glogy: Kromě knihkupectví by mělo být dost svazků k dispozici i ve veřejných knihovnách ve větších městech:-)

23.2.2015 | 10:02:46
carolos84

Super postrehy. Vďaka za ne a dúfam, že v nich budeš pokračovať!

24.2.2015 | 20:16:14
carolos84

A na kultovú hlášku „My sme živí mŕtvi“ som sa veľmi tešil, keď ju v seriáli budem počuť. Dočkal som sa :)

24.2.2015 | 20:17:20
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Pozor na spoilery

Pokud chcete znát spoilery k dalším epizodám či se chcete podělit o to, co jste se z internetu o nových dílech dozvěděli, tak zavítejte do spoilerové diskuze, kde se můžete bavit o spoilerech. Ve všech ostatních diskuzích budeme podobné příspěvky mazat.

Reklama

Nepřehlédněte

Co nás čeká v osmé řadě?

Co nás čeká v osmé řadě?

Sedmá série The Walking Dead je za námi a nás teď čeká dlouhé, minimálně půlroční, čekání. Pojďte se podívat na to, čeho bychom se měli v osmé řadě dočkat.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás