The Walking Dead (Živí mrtví) Shrnutí a postřehy k epizodě Try

Shrnutí a postřehy k epizodě Try

Shrnutí a postřehy k epizodě Try

Je za námi předposlední díl páté série The Walking Dead s názvem Try. Dnes si opět rozebereme to hlavní, co se v epizodě událo. Pokud jste poslední díl doposud neviděli, přečtěte si článek pro jistotu později.


28 0
27.3.2015

Poslední díl před koncem páté série nám přinesl několik zajímavých událostí, ale také zase o něco větší napětí mezi naší skupinou a obyvateli Alexandrie. Pojďme se proto podívat blíže na několik klíčových událostí, které nám zásadně ovlivní finále.

Try

Název epizody Try má, stejně jako ostatní díly, svůj vlastní význam. Viděli jsme, jak se Rickova skupina pokouší zapadnout mezi obyvatele Alexandrie a pokouší se spolupracovat. Jenže tento díl byl především o tom, jak se naší skupině vrací jejich staré zvyky, čímž pokouší trpělivost obyvatel Alexandrie. Zároveň také jak situace, na které už skupina není zvyklá, zkouší trpělivost jich samotných. Sasha nastalou situaci nezvládá příliš dobře – utíká mimo zdi, loví chodce, Michonne se v tomto díle bez své katany cítí jako by to nebyla ona a Rick… No Rick to také nezvládá příliš dobře.


Červený balónek

Nejspíš jste si všimli červeného balónku, který Rick celou epizodu viděl. Opět tu je jistá symbolika – červená barva balónku značí velmi silné pocity, jako například vztek a vášeň. Během dílu jsme tak viděli narůstající Rickovy emoce, které vyvrcholily v posledních deseti minutách, kdy dává Peteovi na frak. Tomu však předcházela celá řada scén, které vedly až k dramatickému vyvrcholení na konci epizody.

Ať už to byl Rick stojící u rybníčku vyzývající Petea k tomu, aby pokračoval v chůzi, nebo rozhovor s Deannou, Rickův vztek celou epizodu narůstal a bylo pro něj stále obtížnější udržet si čistou mysl a nenechat se ovládnout city.

Nepřišla vám tato scéna jakoby Rick metaforicky žádal Jessie o ruku?

Pokud se ještě vrátíme k symbolice onoho balónku, během scény, kdy se Rick a Pete perou, vidíme záběr toho, jak balónek odlétá, metaforicky tak Ricka opouští veškerá snaha udržet emoce na uzdě, zároveň nejspíš nás, stejně jako balónek, opouští i naděje na poklidné soužití obou skupin.

Kromě balónku tu vidíme ještě jeden symbol, o kterém se mluvilo minulou epizodu. Teorie rozbitého okna – pokud je okno nedotčené, udržuje společnost nedotčenou, proto záběr na Petea a Ricka, kteří proletěli oknem, nebyl náhodný.

Ať už si o Rickovu proslovu k obyvatelům Alexandrie na konci dílu myslíte cokoliv, to, jak ho Michonne sejmula, mělo své opodstatnění. Michonne tím ukázala, že Rickovy činy neodráží chování celé skupiny a pravděpodobně tak zabránila (nebo jen oddálila) otevřený spor. Jaké následky to však bude mít pro Ricka se můžeme jen dohadovat.

Vlci v lese

Mezitím Daryl a Aaron našli v lese další stopy toho, že v okolí Alexandrie nejsou sami. Uřezané končetiny a chybějící torza s hlavami poházené v lese naznačují to, že skupina, která byla nedaleko Noahova útočiště, již dorazila k Alexandrii a zdá se, že jejich způsoby jsou velmi zvrácené.

Vlevo je obrázek z epizody What Happened and What’s Going On, vpravo z epizody Try

Nejspíš to byli právě oni, kdo přivázal ženu ke stromu a nechali ji pomalu umírat, zatímco se na ní chodci krmili (scenáristům se asi řeč Carol zalíbila natolik, že nám ji chtěli znovu připomenout).

Poněkud jiné W, než na které jsme zvyklí může být způsobeno čerstvým vyrytím

V druhé polovině páté série jsme viděli především menší stáda chodců. Aaron dokonce v díle poukazuje na to, že okolí Alexandrie by mělo být čisto. Odkud se tedy všichni chodci berou? Míří na Alexandrii velké stádo nebo chodce někdo doopravdy vypouští záměrně?

Jsou to ostatky Morgana nebo si s námi scenáristé jen hrají?

Na internetu začaly kolovat screenshoty jedné z obětí tajemné skupiny. Především to byly právě tyto brýle (které můžete vidět na obrázku), které hodně lidí utvrzuje v tom, že se s Morganem neuvidíme. Co myslíte vy? Podle mě tomu tak není, ale za pár dní by mělo být už vše jasné, vlastně – doufejme.

Další postřehy

Stejně jako minulý týden, i tento si můžete do playlistu přidat další písničku a od žádné jiné skupiny než Nine Inch Nails – písnička Somewhat Damaged.

Už víme, kdo vzal Rickovu skrytou zbraň – byl to právě Nicholas, který ji v tomto díle vyhrabal z úkrytu pod stromem.

Ačkoliv nevíme, jestli byl Glenn také „vyslechnutý“ jako Nicholas, máme docela jasnou představu o Nickově charakteru. Nicholas opravdu věří své historce, že je hrdina a nepřiznává si, že právě on je tím zbabělcem. Deanna však nevypadá příliš přesvědčená jeho verzí.

Během rozhovoru, který spolu Deanna a Rick vedou nad hroby, se ho zeptá, co udělá s Petem. Na to jí Rick dá jednoznačnou odpověď – zabiji ho. Vidíme tady velký posun Rickova charakteru – v první sérii Daryla varoval se slovy a zbraní u hlavy, že „Nezabíjíme živé“. Podobně mu odpověděla Deanna: „Nezabíjíme lidi“. Je tak vidět, že lidé v Alexandrii si doopravdy nezažili tak hrozné momenty, jako Rickova skupina a nedokáží si představit důsledky, které by pro ně „nezabíjíme lidi“ mohly mít.

Možná však tyto důsledky příchozí i předchozí obyvatelé Alexandrie brzy zažijí na vlastní kůži, protože už za pár dní tu máme finále páté řady, které si užijeme v poněkud prodlouženější verzi, než jsme zvyklí. Prozatím můžeme společně diskutovat nad tím, co se událo tuto epizodu. Ale pozor na spoilery!

FOTO: AMC

Diskuze /37

Ananas

Ja som zvedavý ako bude reagovať Rickova skupina na to čo spravila Michonne

#2 Serials.
27.3.2015 | 14:13:37
Serials.

#1 Ananas: Já vůbec nepochopila, proč to udělala. Vždyť Rick mluvil pravdu. A všichni z jeho skupiny tam jen stáli a poslouchali. Jen Michonne. Strašně mi vadí, jak se změnila.. Předtím jsem ji měla ráda, ale teď.. mi už vážně leze na nervy.

Spoiler

Morgan by se měl vrátit společně s Darylem a Aaronem.

27.3.2015 | 14:27:30
Sintor

Mě osobně Rickova řeč na konci epizody, přišla stejná jako měl Shane když otvíral stodolu plnou chodců v 2.sérii.....řeči o tom jak se musí bojovat pro přežití a tak…Rick byl vždycky trošku pomalejší :D

#11 chir
27.3.2015 | 15:21:35
k_ub0

Mischon sa zmenila v alexandrii zoslabla a zlenivela ,chová sa dost naivne od prichodu Arona predtym to bola nedvoverčiva tarzanka s katanou ktora sa nikde nechcela usadiť ateraz sa zrazu chce usadit a žit normalny život a nepripuštat si pravdu ako to naozaj je a silou mocou sa to nasilu snaži udržat preto asi udrela ricka lebo sa boji že by sa to mohlo pokaziť .Nechce si priznať pravdu ako to v alexandrii naozaj je že su tam niektorí zlí ludia a že alexandriu vedu do záhuby neskuseny ludia ktorí tam velia a že žije vo svete zombie .Umelo sa snaží sama seba presviečat že to tak neni a klame samu seba.zatvára pred realitou oči .Chova sa dost egoisticky.Rick carl, carol a ta mlada baba ostali stále v strehu a nesnažia sa nato zabudnuť.Rick mal proste amok z toho ako su tí ludia slepí a že tým ohrozuju bezpečie alexandrie.Spravili z neho posledne sekundy Shane-na a vo finále sa ukáže že mal pravdu . Tak ako povedala carol pred prichodom do alexandrie aj ked si sa mýlil stále si mal pravdu.

27.3.2015 | 15:38:42
Hodooor

Michonne udělala to nejlepší co mohla. Chybělo jen málo aby tam po sobě začali střílet. Rick jak ho mám rád tak se opravdu poslední dobou chová jako magor, přijde mi že nepřemýšlí mozkem ale něčím jiným :/ Jsou tam dva dny i s obědem a už tam chce rozhodovat koho zabijí?

#9 Misfits
27.3.2015 | 15:49:38
Michalos

Taky jsem si vzpomněl na Shanea a přijde mi že teď už by jim to s Rickem asi fungovalo. Moc nemusím když Rickovi takhle hrabe a doufám že se srovná v dalším díle a začne uvažovat rozumněji.

27.3.2015 | 15:57:50
bzumiiii

Fascinuje mě jak tam dokážete najít nějakou symboliku a vše si spojit :D Tech brýlí jsem si fakt nevšimla.

#8 Serials.
27.3.2015 | 15:59:56
Serials.

#7 bzumiiii: žejo ? :D Já taky ne :D

27.3.2015 | 16:03:21
Misfits

#5 Hodooor: Přesně, mluvíš mi z duše! :)

27.3.2015 | 16:11:36
lee rick

Je to super já si taky nevšimla :-)

27.3.2015 | 16:38:48
chir

#3 Sintor: Přesně tak! Viděla jsem na internetu diskuze, kde ty dvě řeči srovnávali… a je zajímavé sledovat, jak lidi nadávali na Shanea, ale Rickova řeč se jim líbila.

webmaster
27.3.2015 | 16:51:30
skyvendik

Zajímala by mě ještě Rickova reakce na báchorku otce Gabriela. V příštím díle už na to asi nebude čas. Každopádně měl pravdu, s příchodem Rick-party ráj v Alexandrii skončil.

27.3.2015 | 17:26:48
Aprok

Shane byl nejlepší fakt kokoti že vyhodily Frank Darabonta pač ten to ze Shanem myslel fakt dobře a největší trapárna byla v téhle epce ta bitka Rick vs ten vykalečenko jasně Rick málem prohrál když byla bitka Guvernér vs Rick to byla vyrovnaná bitka ale tohle :D :D Rick by mu dal jednu a čus a málem dostal Rick a jinak Rick táhne celý TWD nejlepší postava a hraje to výtečně a žádnej magor není!!! to byl ve 3 sérce :)

#14 Lumicko #16 hoolio88
27.3.2015 | 17:33:29
Lumicko

#13 Aprok: PResne +111… Napr. aj Shane vs Rick.. a to bol teda boj… Ale tak bohuzial to chceli scenaristi „natiahnut“ a urobit „napinave“.. Sranda ze to bol chaby pokus a skoro kazdy asi tusil ze Rick to vyhra

#15 Aprok
27.3.2015 | 18:26:39
Aprok

#14 Lumicko: To byla dokonalá bitka Shane vs Rick občas na ní mrknu fakt dobrá i vtipná :) ale neměli vyhazovat Franka Darabonta !! pač by tam asi pořád Shane byl a to bych byl moc Happy :)

27.3.2015 | 18:34:32
hoolio88

#13 Aprok: Přesně, Shane byl nejlepší. Líbilo se mi, že se s ničim moc nesral. Kdyby nebylo jeho, že otevřel tu stodolu, tak tu Sophii hledaj ještě teďka… Jinak mi bohužel přijde, že Rick dostane pokaždý přes držku. Že ho zmlátil Guvernér, to mě ani moc nepřekvapuje, protože David Morrisey je fakt vysokej chlap, navíc ho zastihnul celkem nepřipravenýho. Ale že měl v poslední epizodě docela problém (viz zakrvácenej obličej Ricka) s ochlastou, kterej se zmůže akorát na to mlátit ženskou a děcko, to mě trochu zklamalo…

27.3.2015 | 19:47:01
starman2

Kdosi řikal, že v Alexandrii změknou.. Když Rick dostane přes držku od opilce, tak tomu říkam rychlý postup. Zustanou tam ještě dva týdny a Mischon nedokáže zabit walkera chladnou zbraní.

#20 Hodooor
27.3.2015 | 22:56:48
starman2

A nemůžu souhlasit s „Sasha nastalou situaci nezvládá příliš dobře – utíká mimo zdi, loví chodce“ Ona Johnies neloví, spíše plýtva munici/trenuje. Však má taky proč. Proti Glenovi, Mishone, komandu Carol, Darylovi je hezkých pár lvl pozadu. Kdyby se někde ztratila bez munice byla by jen chodíci terč. I týmovy zbabělec má pár perku za inteligenci.

27.3.2015 | 23:20:25
Leon S. Kennedy

Rick: ~..me? ..me? You, you meant me?! Dokonalé, milujem ich herecké výkony. Práve toto stavia Walking Dead ďaleko nad ostatné seriály. Správna a taktiež veľmi zohraná parta vynikajúcich hercov a herečiek. http://www.cabletv.com/…ComicCon.jpg

#21 TheWalkingDead00
27.3.2015 | 23:32:30
Hodooor

#17 starman2: A proč by nemohl, on je taky Pete pěkný řízek http://www.imdb.com/name/nm1146634/?… Height: 6' 4" (1,93 m) Rick je proti němu nedochůdče Height: 5' 10" (1,78 m) A taky doktůrek klidně moh 15 let cvičit Krav maga a nosit černý pásek :D Můj kámoš chodí na práva a jako koníčka dělá ještě box :D

27.3.2015 | 23:43:52
TheWalkingDead00

#19 Leon S. Kennedy: podľa mňa bola najlepšia hláška " You wanna kick me out?, ale to je otázka vkusu

#23 Leon S. Kennedy
28.3.2015 | 0:15:00
k_ub0

Neviem jak keby ste sa nikdy nebili ja som sundal o hlavu vačšieho nabuchanca a dalši krat som mal čo robit z jednym tučkom vyzor absolutne nehraje ulohu a je to serial a chceli to spravit napinave .Vela krát drsny vyzor neznamena nič a zase na oko slaboch neznamena ze je slaboch.

#24 Leon S. Kennedy #37 starman2
28.3.2015 | 0:33:56
Leon S. Kennedy

#21 TheWalkingDead00: Ja som nepovedal že tá ,,moja'' bola lepšia, iba vravím že sa mi páči ich herectvo a práve ich herecké nadanie a výkony robia tie hlášky perfektnými. Myslím že tá tvoja obľúbená je rovnako dobrá ako tá moja :)

28.3.2015 | 0:36:44
Leon S. Kennedy

#22 k_ub0: Z osobnej skúsenosti musím súhlasiť.

28.3.2015 | 0:38:12
Nikol-58

Upřímné nevidím špatné chování ani u jednoho z nich. Předem je tu stále ohrávaná otázka čí jsou ty 2 hroby. Jsou vidět 4 a když byl Glenn poprvé venku, tak jim přece říkal Diannin syn, že ztratili 2 lidy, řekla bych tedy, že 2 z těch hrobů, které vidíme v epizodě 15 jsou hroby těchto dvou zemřelých neznámých. Co se týče Mishonne, abych byla upřímná, po celou dobu co byla rvačka Peta s Rickem jsem trnula aby ho Rick neuškrtil. Ono totiž pokud by se tomu tak stalo, nevím jak by na tom byly obyvatelé Alexandrie. Dost těžko by se rozhodovalo o osudu člověka, který zabil jednoho z nich a o to hůř by to vysvětlovala samotná Dianna, která dala nově příchozím Rickovi a Mischone takovou funkci. Díky bohu, že tedy nikdo neumřel. Velmi dobře chápu Rickovu řeč a proč si tak počínal, zároveň ale vypadal trochu bláznivě a jeho chování bylo nepředvídaltelné. Díky jejímu vpadnutí do situace se alespoň na nějakou dobu uchránila přítomnost skupiny v komunitě. A taky se nemusela násilně řešit okamžitá cesta ven pro Ricka. Je úplně jedno jaký je Peat, kdyby ho zabil tak je to v pr...... Možná byla trochu extrémní, ale Rick si taky nevybral zrovna vhodný způsob řešení situace. Tak jako tak u mě hodně stoupl co se týče hereckých dovedností. Komunita jako taková má hodně nedostatků, od příchodů našich přeživších je na to čím dál víc kladen důraz. Od nepochopitelného ,, každý sám za sebe" po tolerování společensky neakceptovatelného domácího násilí. Tím se taky od sebe liší, dnešní společnost takové jedince určitě netrpí jen proto jaké mají zaměstnání, není proto v pořádku když jedna z mála komunit přeživších něco takového trpí proto, že je někdo doktor, nebo jako jediný dělá věštkyni apod. V této řadě je opravdu vidět vývoj postav a důvody jejich činů společne s možnými riziky i přínosy. Sice se mohou některým určité díly zdát nudné, jsou ale důležité k pochopení našich postav a chování, kterým mohou občas děsit, ale ve výsledku jsou jejich rozhodnutí logické. Kdežto některá rozhodnutí obyvatel Alexandrie mohou mít ve výsledku fatální důsledky. Na poslední díl série se hodně těším. Snad nám dá spoustu k zamyšlení a rozvíří teorie, které tu všichni tak horlivě zastávají :)

#37 starman2
28.3.2015 | 2:17:25
Leon S. Kennedy

ANKETA: Napíš sem dve svoje najobľúbenejšie mužské a ženské postavy a dôvod prečo sú práve ony v seriály TWD tvoje najobľúbenejšie. (pozn. môžu byť aj postavy ktoré už v seriáli niesu)

Males:

Rick Grimes: (Andrew Lincoln) (I.) Správny vodca. (II.) Páči sa mi ,,evolúcia'' jeho postavy a zmena jeho charakteru na tzv. ,,Badass''.

Daryl Dixon: (Norman Reedus) (I.) Rozhodne niekto koho by som chcel mať po svojej pravici v prípade ak by ,,walkers'' naozaj ovládli svet. (II.) Taktiež veľmi zaujímavý vývin jeho charakteru zo zápornej postavy na kladnú a užitočnú pre skupinu.

Females:

Michonne: (Danai Gurira) (I.) Má meč a ja som sa narodil s mečom v rukách takže som si ju obľúbil už od prvého okamžiku ako sa v seriály objavila a nevedel som sa dočkať na tretiu sériu kde sa už konečne ukáže trochu viac ako iba na okamih ako tomu bolo na konci druhej série. (II.) ..a je nesmierne sexi!

Maggie Greene: (Lauren Gohan) (I.)Je múdra a adaptatívna na to o koľkých milovaných už prišla, v skratke je to veľmi silná a rozumná postava. (II.) Asi sa budem opakovať ale ..taktiež je neuveriteľne sexi :P

#28 ZvacA
28.3.2015 | 3:04:00
Leon S. Kennedy

(dôvod ankety) To čakanie na finále je fakt akoby nekonečné! ;)

28.3.2015 | 3:05:09
ZvacA

#26 Leon S. Kennedy: Males a females – zombies – protože nejspíš nejchytřejší postavy ze seriálu.

28.3.2015 | 9:33:49
James_Terrano

Nevíte někdo co je to za hudbu v ukázkách z minulých dílů, které mají jen na AMC v USA? Už dlouho se to snažím zjistit. Myslím tu hudbu co je na začátku každého dílu.

28.3.2015 | 9:59:53
ori

Ozaj, vy čo chcete nejakého lukostrelca, v komixe sa teraz objavila nová skupinka a jedna z nich – Yumiko, má luk :D http://img3.wikia.nocookie.net/…miko_Fan.JPG

29.3.2015 | 20:16:19
Natii

Strašně miluji tyhle shrnutí ^^. Jsou super a obdivuji vás že na to přicházíte. :3

29.3.2015 | 20:20:17
Minui

lidi už zííítra.. já se nemůžu dočkat :D

redaktor
29.3.2015 | 20:40:53
EnziStuff49

Mně zase přišel zajímavý rozhovor mezi Glenem a Nickem, trochu mi to totiž připomělo rozhovor mezi Dalem a Shanem. Dale říkal Shanovi že ví co je zač a jaký je typ člověka :) Glen to prakticky to samé řekl Nickovi :) Ale ani Glen ani Shane už nežijí :D

#34 EnziStuff49
29.3.2015 | 21:33:14
EnziStuff49

#33 EnziStuff49: omlouvám se – *ani Dale ani Shane

#35 Serials.
29.3.2015 | 21:34:11
Serials.

#34 EnziStuff49: Já už jsem měla infarkt :D

#36 EnziStuff49
29.3.2015 | 21:51:54
30.3.2015 | 14:10:18
starman2

#22 k_ub0: Já na vzhled nehraju. Spíše mi jde o to jaké ma za sebou zkušenosti Rick. Dneska jsem viděl zase 3.serii. Konfrontace Rick (co přišel z venku) vs násilník a vrah z lochu, co právě ubil kamoše. Vyhral Rick 1:0 během 500 milisekund. Tak mi řekněte, proč toho doktora tak šetřil? #25 Nikol-58: s tím nemůžu souhlasit. Neuchranila se doba setrváni skupiny v komunitě, ale komunity v základně skupiny. Mimochodem řeši ty same problémy jako v druhé serii na farmě. Nepřevezmeme to tu? prostě Rick neuznáva jinou autoritu než sám sebe. Což k jeho postavě naprosto patří. Shawna nezabil Rick, ale Lori, tím že ho odkopla jako prašivého psa. Shawn říkal Rickovi: „Já neudržoval na živu je, ale oni mě.“ A když přišel Rick do tabora Shawn rázem ztratil rodinu. To samé dělá teď Rick te političce. Dva členové rodiny co za něco stali jsou mrtví a třeti je idiot a zbabělec. Rick neřešil Píta, ale jeho manželku a neváhal jít přes mrtvoly. Kdyby chtěl řešit Píta tak s hlavou komunity či celou komunitou. jediné řešení na které přišel bylo zabít ho, nebo odstěhovat do vedlejšího domu? To mi nepřipadá jako řešení alkoholika a rváče.

Anketa: Glen-co napsat víc, rusher? Daryl- Glen s kuší Ti dva se do světa hodí a nedělají žádne kraviny. (Narozdíl od Ricka, T-Doga, a řady dalších)

komando Carol- Už dvakrát zachránila celou skupinu před uplným vyhlazením. A i když má na svědomí řadu lidí, je stále pro skupinu většim přínosem než mínusem. Životy které ma na svědomí: její dcera,T-DOG,dva nemocní ve vězení, ta hodná malá holka (co ji zabila segra) Samurai Mishone- za celou jeji „karieru“ první chyba v úsudku- pověsila katanu na zeď a proto přišli o hlavního konstruktéra.

4.4.2015 | 23:25:01
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Pozor na spoilery

Pokud chcete znát spoilery k dalším epizodám či se chcete podělit o to, co jste se z internetu o nových dílech dozvěděli, tak zavítejte do spoilerové diskuze, kde se můžete bavit o spoilerech. Ve všech ostatních diskuzích budeme podobné příspěvky mazat.

Reklama

Nepřehlédněte

Co nás čeká v osmé řadě?

Co nás čeká v osmé řadě?

Sedmá série The Walking Dead je za námi a nás teď čeká dlouhé, minimálně půlroční, čekání. Pojďte se podívat na to, čeho bychom se měli v osmé řadě dočkat.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás