The Walking Dead (Živí mrtví) Shrnutí a postřehy k epizodě What Happened and What’s Going On

Shrnutí a postřehy k epizodě What Happened and What’s Going On

Shrnutí a postřehy k epizodě What Happened and What’s Going On

Připravili jsme si pro vás shrnutí a několik postřehů k poslední odvysílané epizodě What Happened and What’s Going On. Pokud jste epizodu prozatím neviděli a nechcete přijít o překvapení, přečtěte si článek pro jistotu později.


14 0
12.2.2015

Po emotivním zimním finále se nám toto pondělí na obrazovky opět vrátil seriál Walking Dead s pomalou, surrealistickou, sépiově laděnou atmosférou, doplněnou o velmi melancholicky laděnou hudbu a pro tento seriál poměrně netradiční scény. Ačkoli se všem díl What Happened and What’s Going On nemusel líbit, pojďme si ho trochu blíže rozebrat a podívat se na to, co vám možná uniklo.

What Happened…

Díl začíná pohřbem, který se zpočátku jeví jako pohřeb Beth, ale později zjistíme, že se jedná o zcela jinou ztrátu. Celá úvodní sekvence se skládá z prostřihů, některých známých, jiné doposud neviděné. Rickova skupina se rozdělí a polovina se vydá na cestu do městečka Shirewilt Estates, opevněné komunity, ve které dříve bydlel Noah, v naději, že by zde skupina mohla najít nový domov. Celá úvodí scéna je zakončena „návratem“ Miky a Lizzie a záběrem na obrázek domu v lese, na který postupně dopadá temně rudá krev. A v hlavě nám běží jedna otázka – co se to děje?


… What’s Going On?

Po cestě Tyreese mluví o svém otci, který vždy poslouchal zprávy, ačkoliv byly špatné, čelil jim, „platil vysoké náklady na bydlení“, aby držel krok s novými věcmi, s tím co se dělo 1000 mil daleko nebo jen ve vedlejším bloku. Po té, co zaparkují v lese, na menším vrakovišti, vydají se pěšky do městečka. Cestou musí překročit dráty a Noah se o ně pořeže.

Několik metrů před branou je skupině jasné, že něco není v pořádku – městečko je vypálené a zbylí obyvatelé se do jednoho proměnili v chodce. Noah se zhroutí a pláče, ale Tyreese ho začne utěšovat, vypráví mu o Karen a o tom, jak se rozhodl zůstat na živu, což mu umožnilo zachránit Judith a dalo mu smysl žít dál. Noah se však rozběhne ke svému domovu, ke kterému ho sleduje Ty. V domě najdou ostatky Noahovy rodiny, Tyreese si prohlíží fotky na stěnách, když se stane nevyhnutelné, jeden z Noahových bratrů Tyreese pokouše. Noah běží pro zbytek skupiny a nechává Tye v domě samotného.

Surrealistická apokalypsa

V této chvíli se epizoda posouvá z běžné seriálové epizody na úroveň daleko více surrealistickou, symbolickou a dalo by se říct i filozofickou. To bývá kamenem úrazu mnoha post apokalyptických příběhů, kdy se fanoušci rozdělí na dva tábory – chceme vidět survival horor nebo chceme nahlédnout do nitra postav, znát jejich hodnoty, postoje, jak se chovají, co je žene dopředu? Je to zároveň takový pohled do nás samotných. A právě o tom tato epizoda je. O volbách, jejich následcích a o tom, jak se k nim postavit. Ale zpátky k epizodě. Opět se nám tu střídají scény, které nyní doprovází hlas z rádia, který informuje o velmi špatných zprávách, které Ty poslouchá, ale nevypne je – přesně jako jeho otec.

Postupně Tyreese začne mít halucinace. Jako první se mu objeví Martin, který začne Tyreese přesvědčovat, že kdyby ho zabil, nic z toho by se nestalo, vlastně ho viní za smrt Boba a Beth, natož se objeví Bob, který začne mluvit o tom, že je to hloupost, umřít může kdykoliv, i z neopatrnosti. Objevuje se i Guvernér, který Tyreesovi připomíná jeho vlastní slova, tedy to, že udělá cokoliv bude muset, aby si vydělal na živobytí. Na to se objeví Mika a Lizzie, které se snaží Tye přesvědčit, že „teď je to už lepší“, čemuž Guvernér oponuje. Jako poslední se objeví Beth, která společně s Bobem a holkami Tye přesvědčuje o tom, že už toho všeho nemusí být součástí. Vidíme tu tak Tyův vnitřní boj o to, zdali zůstat naživu nebo odejít a zároveň jak naložil s časem, který mu byl dán. Duchové Boba, Beth, Lizzie a Miky lákají Tye na druhý břeh, kde už je všechno v pořádku, naopak Martin a Guvernér se ho snaží udržet v tom drsném světe, protože ještě se Tyreese se vším nevypořádal. Tyreese se nakonec rozhodne bojovat a ještě to nezdávat, protože ho ostatní potřebují.

Bojující muž

Mezitím se ostatní rozhodli prozkoumat okolí. Michonne se snaží skupinu přesvědčit o tom, že mohou vyčistit město a udělat si z něj útočiště, avšak zjišťují, že tento plán nebude fungovat a rozhodnou se jet do Washingtonu, v naději, že Eugene si Washington pro svou lež vybral z nějakého rozumného důvodu. Noah ostatním poví o Tyovi, ve snaze zachránit ho mu amputují ruku, avšak jak se později ukáže, „hershel“ nefunguje vždy.

Cestu z města si skupina musí doslova prosekat, nasedají do auta, avšak narazí do dodávky před nimi, ze které se vysypou torza chodců. Při jízdě se ovšem Ty smíří s nevyhnutelným a řekne duchům, aby vypnuli rádio. Natož Bob, Beth a holky, které působí jako průvodci na druhý břeh, už nejsou od krve a Ty umírá. Na konci epizody vidíme pohřeb, který jsme viděli na začátku. Nyní je však jasné, že je to Tyreesovo tělo, které pohřbívají.

Čeho jste si možná nevšimli?

Jako první maličkost, která vám mohla uniknout je hlas v rádiu, který slyší Tyreese ve své mysli – hlas patří Andrew Lincolnovi (Rick). Zpráva není o smyšlené zombie apokalypse, bohužel je tomu právě naopak, je to zpráva o genocidě ve Rwandě, která se stala roku 1994.

Dále jsme si během epizody mohli všimnout několika referencí týkající se vlků či divokých psů. Zejména scéna, kdy skupina vstupuje do městečka. Na jedné ze zdí je napsáno „wolves not far“, také jste si mohli všimnout, že v pokoji, kde měl Ty halucinace, se několikrát na obrazech objevila psí tématika, která by mohla mít nějakou spojitost s vlky. A pokud pečlivě sledujete poepizodní upoutávky na další díl, mohli jste si všimnout v 0:24 smečky vlků či psů vybíhající z lesa. Otázkou je, zdali se jedná o metaforu nebo skutečně existuje nějaká skupina, která využívá vlky k drancování jiných táborů.

Co se vlastně stalo v Shirewilt Estates? Podle vyhořelých domů, hodin na silnici, rozsekaných těl v půlce a těl naskládaných v dodávce za městem můžeme docela s jistotou tvrdit, že jsou za tím lidé. Pokud jste se dobře koukali, mohli jste na čele jednoho z chodců vidět vyryté písmeno W. Má to nějakou souvislost s vlky (wolves)? To se nejspíš velice brzy dozvíme.

Určitě ty z vás, kteří četli komiks, napadá jedna teorie, která písmeno W může vysvětlovat. Vy kteří jste komiks nečetli, ale jste nedočkaví, v následujícím odstavci je možný spoiler:

V komikse jste se mohli setkat se skupinou, která se nazývá The Whisperers, kteří se v seriálu prozatím neobjevili, můžeme tak jenom hádat, jestli se s nimi setkáme ještě v této sérii a zdali jsou to právě oni, kteří vyřezali písmeno W na čela chodců.

Také se v epizodě objevil jeden Easter Egg. Pokud si vzpomínáte, ve druhé sérii Shane a Andrea hledali Sophii v okolí Wiltshire Estates. Stejná lokace se objevuje v komiksu č. 8 a 9, kdy se zde Rickova skupina se rozhodla usadit, avšak přes zástavbu se přehnala horda a skupina byla nucena místo opustit. Noahovo městečko se jmenuje Shirewilt Estates.

A ještě jeden velký komiksový spoiler.

Záběr na Glenna, který drží baseballovou pálku, je nejspíše předzvěstí Glennova osudu, který čtenáři komiksu tuší. Ano, smrt Glenna z rukou Negana, který používá basseballovou pálku omotanou drátem. Vzpomínáte si na drát, kterým bylo obehnáno městečko? Že by další náznak toho, co nás a především Glenna nejspíš brzy čeká?

Je něco, čeho jste si všimli v epizodě vy? Co si myslíte o Tyreesově smrti? Podělte se s námi o své teorie, ale buďte prosím ohleduplní na ty, kteří komiks nečetli.

Diskuze /17

Ted

tohle byla tak pitomá epizoda, že jsem ji ani nedokoukal. logika má opět dovolenou, jak může tak zkušenej zombie slayer jako tyreese vlízt do baráku, aniž by např. nejdřív nezpůsobil trochu toho hluku k vylákání zombíků. no a pak tohodle zabijáka sejme zombík klučina, jak by taky ne když tam bloumá jak ta bluma a utápí se v nostalgii… jasně, měla v tom bejt ironie, ale je to spíš hovadina. a do toho ty halucinace.. za mě nuda a stupidita a jednoznačně nejhorší díl, snad to nebude pokračovat v podobným duchu…

#3 rhobos
12.2.2015 | 21:52:45
L0newolf

zajímavé počtení ;-) nad Wolfs not far jsem se taky na chvilku pozastavil, než jsem viděl sneakpeek k další epizodě :-)

redaktor
12.2.2015 | 21:58:56
rhobos

#1 Ted: já dokoukal ale trvalo mi to nějakých 14 minut, víc nestálo za to.. :D

12.2.2015 | 22:11:18
carolos84

Veľmi dobrý článok. Nápisu na múre som si všimol. Pri ňom som si spomenul na 1.sériu Doctora Who (I am bad wolf). A pochopiteľne v momente, keď Glenn objavil istý predmet som si vravel – to nedopadne dobre. Na druhej strane seriál môže ísť iným smerom ako komiks, čo by som v tomto prípade uvítal

#9 chir
12.2.2015 | 22:12:17
The Czech One

Ty byl borec,skoda ho a jeste tak trapne :(

12.2.2015 | 22:14:50
Vee12

Tak tohle je super :) zvlášť s tím radiem :) to jsem neměla ani tušení, že je to hlas Andrewa :) A pak.. Glenn? o.O jako vážně zabijí další hlavní postavu? -_- někdy bych ty spoilery číst neměla :D ale zvědavost je horší :D :) i tak díky :)

#15 Ta Darylova
12.2.2015 | 22:16:52
Akul

Díl celkově se mi nelíbil. To už jsem psal vícekrát a nechci se k tomu nijak extra vracet.

K vlkům. Podle mě to nebude odkaz na The Whisperers, protože tak jsou jen označeni na stránkách komiksu a přímo v komiksu se jim tak snad ani neřeklo. Co jsem tak četl, mohl by to být odkaz na komiksové Scavengers, kteří se pohybovali kolem Alexandrie a D. C.. Víme jak seriál dokáže natáhnout ne tak důležitý děj(The Hunters)

Nebo je to taky možnost, že by to mohli být už rovnou Saviors, dle referencí na Glenna.

#9 chir
12.2.2015 | 22:26:11
BloodyBaby

Vďaka za postrehy. Veľmi dobrý článok :) len taká maličkosť, načo sa tí ohľaduplní schovávajú, keď v komentoch sa potom píše o skrytých spojleroch. Teda v konrétne jednom.

13.2.2015 | 0:13:01
chir

#7 Akul: Chápu, že tahle epizoda byla jiná a hodně lidem se nejspíš nelíbila, nicméně díky za tu zmínku o vlcích a osvětlení písmene W, právě v diskuzích a článcích, které jsem četla, se převážně řeší právě ta skupina, proto jsem ji do článku zahrnula. Zatím jsem se v komiksu dostala jen k tomu, že jsem si půjčila dva díly z knihovny.

#4 carolos84: Také jsem si vzpomněla na Doctora! :) A ještě teda na hru od TellTaleGames Wolf Among Us. Tam byl taky Big Bad Wolf.

webmaster
13.2.2015 | 0:23:35
Rick21

Pěkně napsaný jako kdybych ho už někde včéra četl hmm :D ajo vždyť ho psala Acinka :D

#12 chir #14 L0newolf
13.2.2015 | 6:21:18
Hodooor

Zajímavý článek a postřehy…no jsem zvědavý jestli to bude jako v komiksu, nebo zase nějak prohodí postavám osudy jako dřív, aby nás překvapili :D

13.2.2015 | 8:04:01
chir

#10 Rick21: Nemyslím si, že psala originální článek na postřehy, ze kterého čerpala, stejně jako já :) to jsou ty zdroje.

webmaster
13.2.2015 | 10:35:42
Erzebeth

Komiks jsem nečetla, ale vzhledem k tomu, že zlikvidovali Beth, teď Tyreese a ještě Glen? Jedna smrt blbější, než ta druhá… poslední epizoda absolutně bez příběhu, nápadu, nuda… jestli to takhle půjde dál, seriál ztratí tunu fanoušků.

13.2.2015 | 15:29:36
L0newolf

#10 Rick21: článek od Acinky jsem taky četl, je „jen“ převzatý a přeložený z www.moviepilot.com ;-)

redaktor
14.2.2015 | 13:25:34
Ta Darylova

#6 Vee12: Je bohužel tvoje smůla že si čteš spoilery ale že to pak vyžvaníš do komentáře, který si můžou přečíst všichni bez varování??? Dole je takový návod, tak si ho prosím přečti a používej! Děkuji

15.2.2015 | 17:37:03
GudMen

Otázky, které si kladu já, jsou: (1) Dodělal někdo Tye? Nebo máme očekávat něčí návrat, aby práci dokončil, jako tomu bylo v komiksové předloze se Shanem, kterého pohřbili stejným způsobem? (2) Nechali mu ruku svázanou páskem? Můžeme se tak těšit na Tyovo zmrtvýchvstání, jako tomu bylo v komiksové vězeňské tělocvičně?

redaktor
16.2.2015 | 12:12:16
meduzka007

Jak už jsem napsal. Tenhle díl neměl přijí hned po pauze, ale až třeba po dvou dílech větší action.

16.2.2015 | 16:52:13
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Pozor na spoilery

Pokud chcete znát spoilery k dalším epizodám či se chcete podělit o to, co jste se z internetu o nových dílech dozvěděli, tak zavítejte do spoilerové diskuze, kde se můžete bavit o spoilerech. Ve všech ostatních diskuzích budeme podobné příspěvky mazat.

Reklama

Nepřehlédněte

Co nás čeká v osmé řadě?

Co nás čeká v osmé řadě?

Sedmá série The Walking Dead je za námi a nás teď čeká dlouhé, minimálně půlroční, čekání. Pojďte se podívat na to, čeho bychom se měli v osmé řadě dočkat.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás